Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Perioada lui NU


33 raspunsuri la acest subiect

#11
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 14:21

 Cum sa mananci la ora 3 , asteapta pana la cina [:)] .

 

Toate raspunsurile de aici sunt avizate si parafate , nu te indoi de ele . La 2 ani un copil e numai bun de pupacit toata ziua . Cum as mai da timpul inapoi ! Da , depinde de voi sa il faceti sa coopereze , si fiti veseli tot timpul , vin altele si mai mari [:)] .

 

In  loc sa-i spui " vino sa-ti schimp pampersul " care suna ca o comanda, mai bine te miri ca pampersul e plin si nu-l mai poate duce si n-o sa mai poata merge sau sa coboare din pat.....

 

Propune-ti sa fii o mama funny , nu imbufnata , nervoasa , nemultumita . Ieri am vazut o emisiune despre viata medicilor de familie , toti spuneau ca la plecare lasa acolo toate problemele si cazurile , merg acasa usori si fara grija.


Editat de missdarcey, 08 mai 2014 - 14:25 .


#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 14:35

alinuta, in exemplul tau cu schimbarea pampersului, ce face bebe inainte sa-l anunti ca-i schimbi scutecul? se joaca, se uita la tv, face activitati care-i plac ? atunci e de inteles protestul lui, ii intrerupi activitatea care ii face placere si o inlocuiesti brusc cu alta, careia nu-i vede sau intelege deocamdata sensul. pentru el sunt ozn-uri povestile cu udatul complet si schimbarea tuturor hainutelor. si pentru ca nu intelege, se enerveaza, nu vede rostul explicatiilor.

are 2 ani, pana la urma. plus ca nici nu se poate exprima cum trebuie, nu se poate face inteles, se acumuleaza frustrari si din partea lui.

e de inteles si cedarea nervilor vostri dupa cateva nopti nedormite, in conditiile in care pana acum copilul dormea toata noaptea fara probleme.

s-a acumulat multa oboseala si la voi, de aceea nervii sar imediat. doar ca voi sunteti adulti si va puteti stapani, pe cand copilul nu poate si nu stie cum s-o faca.

incercati sa va odihniti, pe rand, altfel nu rezistati prea mult, nici tu, nici sotul.

si incearca sa-i prezinti copilului alternative, sa poata alege, nu sa-i impui tu o anumita chestie, acum, pe loc, imediat.

de ex cu schimbatul pampersului : bb, vrei sa ne jucam putin cu masinuta si pe urma sa schimbam pampersul ? unde tine mami pampersul ? acolo ? vaai, ce baiat destept are mami, stie tot in casa asta si o ajuta pe mami. ia sa vedem, cu ce masinuta ne jucam acum ? cu asta ? bine, si pe urma schimbam scutecelul, sa nu faca bb buba la fundulet ? da ?

etc...



#13
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 14:45

ema ai copii? cu solutia asta ai venit tu? sa lucrez la atitudinea sotului?!

dupa doua nopti dormite pe jumatate si cand vrei sa-l schimbi de pampers ii zici/propui: "Hai sa-ti schimbe mama pampersul!" raspunsul lui vine NU

 

il rogi, ii explici ca daca nu o faci se va uda tot si va trebui schimbat la piele! NU!

Daca incercam cu "fortza" ne loveste cu picioarele apoi plange! [smulgpar]

 

 

cum pisici pe bat sa mai lucrez "la reactia sotului" cand saracu face ca toate maimutele si elefantii sa-i distraga atentia cand eu il schimb! Sa stii ca sotul meu e perfec! Ceream doar un sfat: cum sa trecem peste,eventual un link, un indemn ...chiar si o incurajare e binevenita!

Ce usor e sa o dam din una in alta!!!

Daca 2 nopti nedormite te-au doborat, nu stiu ce sa zic....

Eu nu am dormit o noapte intreaga (sau macar doar cu 1-2 treziri) pana cand fiica-mea a facut vreo 3 ani. Plangeam de somn cu ea in brate. Dar ce puteam sa fac? Am strans din dinti si am mers mai departe.

Nu cred ca exista copil care sa nu-l fi luat pe "nu" in brate la un moment dat. Fiica-mea ajunsese sa spuna nu si cand ar fi vrut sa spuna da. De exemplu, era rupta de foame, o chemam sa manance si spunea ca nu vrea. O lasam in pace si, dupa 5-10 minute, venea singura sa ceara masa. Din pacate nu exista o reteta universala de rezolvare a acestei situatii dar sigur fortarea copilului nu va da rezultate.

Vrei o incurajare? Gandeste-te ca o sa treaca. Din pacate vor aparea altele si altele si altele....Si vor trece toate.



#14
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 14:48

Pot sa spun la fel ca si cu trezirile de peste noapte, ca este o perioada trecatoare, face

parte din parametri normali ai copilului perioada asta cu NU

Nasol este ca s-au suprapus cele 2 probleme, trezirile si NU-ul, cand esti frant de oboseala, esti si mai nervos si mai lipsit de rabdare.

Si cu bunicii este la fel cu NU?

 

Ce ziceau si fetele inainte, cand vrei sa faci ceva cu el (mancat, pampers, spalat etc) incearca o perioada de pregatire, ia-l din timp, nu brusc (acum!), anunta-l cu 5-10 min inainte...



#15
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 15:08

Pot sa spun la fel ca si cu trezirile de peste noapte, ca este o perioada trecatoare, face

parte din parametri normali ai copilului perioada asta cu NU

Nasol este ca s-au suprapus cele 2 probleme, trezirile si NU-ul, cand esti frant de oboseala, esti si mai nervos si mai lipsit de rabdare.

Si cu bunicii este la fel cu NU?

 

Ce ziceau si fetele inainte, cand vrei sa faci ceva cu el (mancat, pampers, spalat etc) incearca o perioada de pregatire, ia-l din timp, nu brusc (acum!), anunta-l cu 5-10 min inainte...

Ceva de genul:mami stii ca ar trebui sa schimbal scutecul,uite mami termina aici apoi mergem sa il schimbam.

Va raspunde: nu....

Aruncai o privire cu mult zambet si taci......mai stai 2 minute usor usor va indreptati spre locul faptei... [:)]  



#16
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 16:58

ema ai copii? cu solutia asta ai venit tu? sa lucrez la atitudinea sotului?!

dupa doua nopti dormite pe jumatate si cand vrei sa-l schimbi de pampers ii zici/propui: "Hai sa-ti schimbe mama pampersul!" raspunsul lui vine NU

 

il rogi, ii explici ca daca nu o faci se va uda tot si va trebui schimbat la piele! NU!

Daca incercam cu "fortza" ne loveste cu picioarele apoi plange! [smulgpar]

 

 

cum pisici pe bat sa mai lucrez "la reactia sotului" cand saracu face ca toate maimutele si elefantii sa-i distraga atentia cand eu il schimb! Sa stii ca sotul meu e perfec! Ceream doar un sfat: cum sa trecem peste,eventual un link, un indemn ...chiar si o incurajare e binevenita!

Ce usor e sa o dam din una in alta!!!

Pai voi depuneti armele dupa 2 nopti dormite pe jumatate? Draga mea, sunt parinti care nu dorm ani de zile, mai mult de cateva ore pe noapte si alea intrerupte... si tot trec cu brio peste perioada lui NU! TOTI copiii au perioada lui NU. Important e sa stii ca trece si sa incerci sa-ti pastrezi calmul. Si tu si sotul tau. Cand chiar e NU, lasa-l in pace. Mai repede invata din practica decat din rugaminti sau cand urli la el. Cand o sa-i dea pipi pe din-afara din scutec, o sa inteleaga mai bine decat dupa o mie de explicatii. Rabdare. Nimic altceva nu functioneaza, decat rabdare.



#17
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 19:08

Evident ca am copil, ca nu vb dupa cum bate vantul si nici din auzite....evident ca m-am confruntat si cu aceasta situatie, evident ca am avut nopti si zile nedormite si nu doar 2....ci peste 350 una dupa alta si stiu si cum e sa dormi in picioare (la propriu). Da, asta e una din solutii...pt ca daca acum oalele se sparg in capul tau, reprosurile.imagineaza-ti cand va cadea se a lovi, cand va avea esecuri...tot tie iti va reprosa sotul. Perioada de Nu, nu ai cum s-o eviti, face parte din dezvoltarea si formarea personalitatii unui individ, ca sa imbunatatesti situatia, schimba-ti atutudinea....pt ca daca te zburlesti la mine ca nu ti-am dat o soluie pe placul tau, imi arati ca esti maxim de incordata...daca ai sa te documentezi ai sa vezi ca toata starea ta negativa o transmiti copilulu, daca ai o stare pozitiva si copilul tau va avea. Succes!



#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 23:04

Poate e o persoana care nu poate functiona fara somn normal. Si aici, ca la alte subiecte, daca 10 oameni pot o chestie, si al 11-lea trebuie sa poata, ca, daca nu, e deraiat, nealiniat trendului si bun de pus la colt.

 

Pe mine m-a lasat copilul sa dorm cand a fost mic, dar stiu ce inseamna sa fii nedormit. Nedormitul poate duce la gafe grave.

 

Si noi am avut perioada lui NU si inca o avem, ocazional, si are 5 ani+. Rabdare si chiar putina indiferenta.



#19
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 23:14

Poate e o persoana care nu poate functiona fara somn normal. Si aici, ca la alte subiecte, daca 10 oameni pot o chestie, si al 11-lea trebuie sa poata, ca, daca nu, e deraiat, nealiniat trendului si bun de pus la colt.

 

Pe mine m-a lasat copilul sa dorm cand a fost mic, dar stiu ce inseamna sa fii nedormit. Nedormitul poate duce la gafe grave.

 

Ai citit ca e vorba de 2 (doua) nopti ?...

 

Eu cred ca trebuie acceptat ca un copil creste, se dezvolta, testeaza. E normal si va trece si vor veni altele mult mai colorate :-) Daca acum aveti nervii in pioneze, ce faceti mai tarziu ?

Rabdare. Asta e cuvantul cheie. 



#20
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 00:38

Poate e o persoana care nu poate functiona fara somn normal. Si aici, ca la alte subiecte, daca 10 oameni pot o chestie, si al 11-lea trebuie sa poata, ca, daca nu, e deraiat, nealiniat trendului si bun de pus la colt.

 

Pe mine m-a lasat copilul sa dorm cand a fost mic, dar stiu ce inseamna sa fii nedormit. Nedormitul poate duce la gafe grave.

 

Si noi am avut perioada lui NU si inca o avem, ocazional, si are 5 ani+. Rabdare si chiar putina indiferenta.

 

 

Io io io. Eu functionez pe baza de somn. De aia am renuntat la mancare, cand erau copiii mici, ca sa pot dormi mai mult:)

 

dincolo de rasete si glume si cine ce poate, vine treaba ca esti parinte si toate neplacerile astea vin cu teritoriul. Strangi din dinti, rabzi, furi somn pe unde poti, mai putine vorbe mai multe fapte si in cativa ani iti va fi dor de perioada asta.

 

si panaceul babesc-dormi odata cu copilul. Cat e doar unul, poti sa o faci linistit




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -