Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (3)

412 raspunsuri la acest subiect

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 13:53

Noi suntem in spital cu pneumonie. Ne-am internat aseara la Grigore Alexandrescu, ca deja ma panicasem cand am vazut ca are 65 respiratii/minut. camera cu 2 paturi de 1 pers ocupate si 1 patut de copii unde ne-au pus pe noi. Eu pe scaun langa ea. Mai aveam de ales intre o camera cu acelasi tip de patut mic + alte 3 patuturi mici cu puradei si pirande peste ei in patuturi

Au spart-o in 5 locuri pe maini si pe picioare pana i-au nimerit vena! Au traumatizat-o efectiv. Urla si daca vede camera. vrea numai in brate si sa o duc pe hol si pe usa, sa plecam. zicea pa-pa la toata lumea cand o luam in brate, credea ca plecam. A plans saraca pana a ragusit. Nu mai poate acum sa tipe de raguseala. De mancare nimic, ca cica e la regim. Adica doar lichide. Adica doar san si apa ca nici perfuzie nu i-a pus. Antibiotic din prima.
Azi am plecat, am cerut externarea sub semnatura si suntem la Medicover, in conditii umane. De fapt, de lux, nu umane. Acum a adormit in pat langa mine

Editat de Olivette, 11 mai 2014 - 13:55 .

• 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 13:58

Deja e mai bine, are saturatia 97 si 40 respiratii/min (am ajuns cu saturatie 93 si 65 respiratii).

Ne-am linistit amandoua. Proasta am fost ca nu ne-am internat aici de prima data! Am chinuit copilul de plange si daca vede o camera straina, d-apoi persoane necunoscute!
  • 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 14:01

Hello,
Oli sănătate multa micutei Maya. Sa se facă bine repede.

Gabi - am făcut prajitura cu ananas si morcovi, oauuu ce mult îmi place. Eu nu am pus zahar deloc, am pus Putin sirop de artar si am folosit ananas crud nu din conserva. Încă nu au gustat sotul si Andrei, astept reactii.
Dimuneata am făcut si un pateu din carne de curcan fiarta, am pus in blender carnea, unt, frunze de pătrunjel, sare, Putin iaurt sa fie mai cremos si am mâncat pe pâine. Ffff bun. Am păpat la prânz supa cu galuste din carne de curcan iar prin parc am păpat căpșuni si ananas. L-am invatat pe Andrei când trece o alee pe unde vin bicicletele sa se uite in stanga si dreapta si apoi sa treacă. Atât de repede întoarce capul in stanga si dreapta ca nu cred ca reuşeşte sa chiar vadă daca vine ceva dar e haios cum se opreşte brusc, întoarce capul repede repede si apoi traversează.

Mai nou mai are o chestie ca nu iese din casa fara o jucărie sau mai multe. Ieri am iesit cu 4 plusuri, oricât am negociat sa luam doar una nu am reuşit. Si abia se misca cu ele in brate, cate una mai cadea, se apleca sa o ia si mai cadeau 2 si nu dorea ajutor. Deci va dati seama ca făceam in metru in 15 minute.

O după masă plăcută, noi asteptam trezirea, apoi păpăm somon cu piure si plecam la bazin după care în parc.
  • 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 14:06

Oli acum am văzut va sunteti la spital. Of saracutele de voi, pupici micuţei bolnăvioare si sa ajungeti acasa rapid sănătoase si voioase.

Îmi pare tare rău ca a fost asa traumatizata. Bine ca aveti opţiuni.
Va pupam cu drag si asteptam vesti bune.
  • 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 14:12

Merci frumos, Norma. Da-mi te rog si mie linkul de la prajitura, ca acum e randul meu sa nu gasesc in urma.,
Suna interesant si pateul de curcan. Cat ai ous din fiecare? Sa-mi salvez si eu retetele pt cand ajung acasa si oi avea timp

Editat de Olivette, 11 mai 2014 - 18:48 .

• 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 14:37

http://www.culinar.r...nas/42/2/26306/
Soțiorul a păpat deja si a zis No in sfârșit ceva bun....

La pateul de curcan nu am cantitati, am pus carnea fiarta din supa in blender, am rupt o mana de frunze de pătrunjel, am pus unt cam un sfert de pachet (2 pulpe inferioare de carne, si 3 bucatele din piept cam de mărimea palmii fara degete). Le-am blenduit si nu mi s-a parut cremos si am pus 2 linguri de iaurt gras de 10% si sare după gust. Sper ca te-am ajutat.
  • 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 15:14

Merci frumos, Norma! Big help! Le-am salvat!
  • 0

papelusca

papelusca

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.103 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 16:42

Norma, ma bucur ca va place. EU pun si nuca- sa fie satioasa, si stafide- pt dulceata. Daca morcovii sunt dulci nu e nevoie de indulcitor.

Oli, vai ce pacoste! Sanatate multa si ma bucur ca sunteti intr-un loc civilizat acum. Pupici Mayei curajoase si putere la amandoua.
EU nu ma pricep, bronsiolita poate da in pneumonie usor sau a fost diagnosticata gresit cu o zi inainte?
  • 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 18:55

Gabi, se da foarte usor. O doctora de la Grigire Alexandrescu, cand ii spuneam ca o data ne-a zis bronsiolita, o data pneumonie interstitiala si ne-a zis ca e cam acelasi lucru. Nu e pneumonie infectioasa sau de aia cu apa la plamani
  • 0

Irisucu

Irisucu

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 19:15

Hello, girls!

Suntem si noi pe aici, adica eu cu bebe inca in formula 2 in 1. Iris e la parc cu taica-su. Eu am interdictie la orice efort, dupa ce miercuri doc mi-a zis ca mi s-a sters colul si pot scapa oul oricand daca nu casc bine ochii la ce fac. M-am speriat cam tare, incerc sa stau potolita in speranta ca mai sta bebe la caldurica inca 2 saptamani macar (acum are 36s). Doc ii tot dadea inainte cu data de 19 mai pentru ceza, ca e de garda, dar eu sper sa nu ne grabim chiar in halul asta. Macar n-am contractii sau dureri, doar ca obosesc foarte tare si simt un disconfort nasol daca spal 2 farfurii si-o ceasca.

Iris a avut o perioada buna, cu somn mult mai linistit, nu i-au iesit caninii atunci, cred ca premolarii au fost de vina, acum sunt mari si iesiti complet. Iar de vreo saptamana se trezeste iar urland noaptea, nici nu stiu ce sa mai cred. Oricum, sincronizarea e nefericita rau, sunt foarte obosita, n-o pot alina in brate, m-am mai si rastit la ea in cateva randuri... e complicat, ehhh.

Cu mancatul tot asa prost stam, azi mananca pizza (da, stiu, sunt mama anului) , maine doar roade 2 grisine. Fructe nu, legume nu... uneori mai imi face bucuria si mananca briose sarate (gen medalioanele alea de legume de la Ikea daca le stiti, cu cartof si brocoli, doar ca eu fac cu ce am : carne maruntita, cascaval, ciuperci, ceapa). Ieri a mancat la pranz f bine chiftelute de curcan facute la cuptor, seara doar cereale de porumb, sticksuri, grisine. Se joaca cu ciorba si n-am rabdare si nervi s-o las, ca noi n-avem scaun de bebe, sta pe fotoliu si face prapad in jur cand e ora mesei.

Ultimul fruct crud mancat a fost acum 2 seri cand a luat vreo 3-4 feliute de rosii din salata lui taica-su. Eu ii fac platou cu legume/fructe dimineata, cu cascaval, cu branza, ne punem la masa amandoua cu gandul c-o ispitesc... nici vorba. In schimb, rosiile alea acre si sarate si piperate le-a mancat... e sucita rau fii-mea.

Mama s-a operat vineri de hernie de disc, deci a iesit din circuitul de "bunica". Bine c-o am pe soacra sa ma ajute acum si dupa ce vine bebe. Uneori mi-e ciuda ca situatia e asa aiurea, ca Iris e mofturoasa si agitata noaptea, ca eu sunt aproape incapabila sa ma ocup de ea, ca spatiul locativ e cum e, ca banii sunt cum sunt... ehhh, dar la sfarsitul zilei fac bilantul si sunt fericita ca suntem sanatosi si impreuna. Om trai si le-om rezolva pe toate pas cu pas.

Ma duc sa vandalizez frigiderul [fri]

Sanatate tuturor ! Si dupa sanatate, sa aveti ce oti mai avea nevoie p-acasa, dar asta e prima si cea mai importanta!! [flo2]

• 0

Intrebari Panica

• Cum pot ramane gravida?

SimonaMarin99
    - oct 14 2019 20:58

• Sangerare peste sarcina???

dany_mary
    - oct 14 2019 20:12

• Recomandare bona

Bilush
    - oct 13 2019 22:45

• Durere in gat

Stanciu Adriana
    - oct 13 2019 19:41

• Problemă

geanpna19
    - oct 13 2019 08:01

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Primele miscari

annemarie18
    - oct 14 2019 17:30

• Impreuna de 23 de saptamani

AnaZoria
    - oct 14 2019 13:04