Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


711 raspunsuri la acest subiect

#691
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 23:38

Mulțumesc Măduzz! [pup]

monica, nu eu eram cu crema, dar ti-a raspuns suzie:)
fetelor, noi ne putem pune bebeii la soare? trebuie sa ii dam cu ceva sa nu se arda? sau doar la umbra e voie? stie cineva ceva? eventual cele la al 2lea copil...

Eu pe Robi l.am nascut in mai si an fost la mare la 1 an deci nu stiu.Dar si la 1 an tinut nai mult la umbra chiar si asa cremuit cu crema Nivea cu factor 50 dupa 25; tinut la soare cu palarioara doar pana la 11 si dupa 17.Acum la fel fiindca are tenul deschis.
Pe asta mica doar la umbra pana la anul.Mi.e frica

#692
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 23:52

Gina noteaza reteta supa crema linte
se fierbe lintea cu 1 cartof; 1 aerdei;1-2 cepe;1-2 morcov dupa gust ;se blenduieste(eu am lasat la racit ).Se mai fierbe 1 litru apa separat ca sa subtiem supa - nu se subtiaza cu apa rece ca se "taie".Pont fa.o mai subtire ca ea se ma i ngroasa dupa.Cat ea fierbe pui intr.o tigaie 1 cescuta ulei masline si cand s.a incina pui 2 linguri bulion/pasta tomata si calesti 1-2 minute.Adaugi in supa si mai lasi sa dea in clocot.Intre timp calesti in aceasi tigaie in 2 linguri ulei 1 lingurita cimbru si 1 boia-eu amestec iute cu dulce .Si adaugi peste supa si mai dai intr.un clocot.Smecheria e ca daca calesi condimentele el isi emana toata aroma.E un tertip oriental . Si nu e delic mult ulei.Iese spectaculoasa.Pofta buna.Ah si se face f repede.Dureaxa mai mult sa se raceasca.Si evident legumele le fierbi intregi iar lintea o speli inainte.Robi mananca intr.una.E preferata lui

#693
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 00:05

Baby, sper ca dormi linistita la ora asta si nu esti suparata pe noi. Stii ca tu esti centrul grupului su ca tu ai dat tonul sa fim deschise si sa vorbim despre toate.

Legat de pareri oarecum contrare mie mi se par benefice. Nu exista o singura cale nici macar in matematica, asa ca e foarte bine sa stim si metode noi si metode mai vechi, iar fiecare mamica decide ce i se potriveste.

Pe Maddutz o apreciez tare mult pt ca raspunde tuturor intrebarilor. Eu iau raspunsurile drept parerea ei si nu ma astept sa fie unicul raspuns valabil. Oricum nu exista un singur raspuns in medicuna. I se cere o parere si asta primim, doar ce ar face ea in cazul respectiv.

Raspunsul tau mi s-a parut si mie funny, dragut, tocmai pt ca nu dai citate de obicei, dar nici nu m-am gandit sa-l desconsider cumva.

Editat de Cochonel, 14 mai 2014 - 00:05 .


#694
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 00:08

Cocho, eu am imbracat.o in tricou cu maneca scurta si pantalonasi subtiri.
Urechile le curat cu betigas cu opritor, dar doar la suprafata. Si pavilionul tot cu betigase il curat. Inainte o stergeam doar cu prosopul, dar am descoperit ca se curata mult mai bine cu betigasul.

idem

#695
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 00:13

Maryella iti doresc sa.ti indeplinesti visul si sigur vei avea copii.Nu vreau sa crezi ca nu .ti raspund dar nu stiu ce pb ai avut si nu am vrut sa ma bag.Sunt in asentimentul fetelir cand iti spun ca esti binevenita.

#696
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 00:19

Eu daca nu mai intram pe forumul asta...pierdeam contactul cu viata reala. La mine trec zilele ca intr-un film. Eu parca zbor asa...Sunt rupta de oboseala.


alec asa eram si eu la primul bb.Crede.ma toate trec si o sa uuuuitiii tot.Mai vb sa.mi dai dreptate.

#697
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 00:21

Alex, asa ma simteam si eu in primele trei sapt, parca traiam viata altcuiva, apoi am inceput sa primesc vizite din partea prietenilor si rudelor si am inceput sa.mi revin usor,usor.
Cateodata, mai ramane soaxra cu fata ca sa mananc si sa ma spal pe fatza, dinti, si uit cum e sa ai copil si cum reusesc sa ma descurc cu ea, apoi o revad si imi amintesc cat sunt de recunoscatoare ca am un copil sanatos si frumos

eu simt ca am timo pt mine doar cand doarme .Daca doarme prea mult mi se face dor de ochiii ei.

#698
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 00:28

Julia, eu deja sunt in saptamana a 7-a. Sunt cu mama, cu sotul. Am primit si vizite, iesim si la plimbare. Dar mi se paaare muult prea greu. Nu mai rezist in ritmul asta prea mult. Nu stiu celelalte femei in situatia mea ce fac si cum se descurca dar eu sunt terminata.

Alex in Romania e ora 1si ghiceste ce fac eu :biscuiti
Mi.e atat de somn ca.mi pica ochii in gura dar la propriu.Dar am facu aluatul la 17 si a trebuit sa plecam asa ca acum am timp. Noi mancam biscuiti si aveam untura multa-inca mai am -urmeaza cornulete.
Alex pe mine nu m.ajuta nimeni ;sotu mai mult e piedica ca e al 3 lea copil.Ajutor imi da doar ca mai sta cu fata.Tb sa fac curat;sa gatesc;sa stau cu Robi care vb incontinuuuuuu.Di kntreaba mereu:"asta ce e?" "Si de ce e?: de minim 100 ori /zi.
Am terminat biscuitii ma duc la dus.Acum ascult cum ploua ca ma relaxeaza si toti dorm.La 9 .45 am progdamare la oftalmolog cu Robi.
Baby nu tb sa te superi.

Editat de monic@, 14 mai 2014 - 00:59 .


#699
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 00:28

Julia, eu deja sunt in saptamana a 7-a. Sunt cu mama, cu sotul. Am primit si vizite, iesim si la plimbare. Dar mi se paaare muult prea greu. Nu mai rezist in ritmul asta prea mult. Nu stiu celelalte femei in situatia mea ce fac si cum se descurca dar eu sunt terminata.

Alex in Romania e ora 1si ghiceste ce fac eu :biscuiti
Mi.e atat de somn ca.mi pica ochii in gura dar la propriu.Dar am facu aluatul la 17 si a trebuit sa plecam asa ca acum am timp. Noi mancam biscuiti si aveam untura multa-inca mai am -urmeaza cornulete.
Alex pe mine nu m.ajuta nimeni ;sotu mai mult e piedica ca d ak 3 lea copil.Ajutor imu da doar ca mai sta cu fata.Tb sa fac curat;sa gatesc;sa stau cu Robi care vb incontinuuuuuuju.Di kntreaba mereu:"asta ce e?" "Si de ce e?: de minim 100 ori /zi.
Am terminat biscuitii ma duc la dus

#700
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 01:01

Si eu o apreciez pe Maddutz ca si pe Emma ca incercra sa raspunda tuturor.

Editat de monic@, 14 mai 2014 - 01:02 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -