Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiocei de martie 2014 - Cap 2


711 raspunsuri la acest subiect

#21
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 08:01

Deci s-a intamplat exact ca acum 5 zile. 2 ore plans/ragnit. Cred ca e din cauza ca il tin prea mult la san si el e super obosit. Si la san a ragnit. Cum i se schimba programul, cum plangea mult si vrea si supliment noaptea :(.

Editat de AlexBzg, 07 mai 2014 - 08:02 .


#22
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 08:42

Alex ,dar ti doar stai cu baiatul la san?
Mai plimbativa prin casa ...vorbiti ... Dar ,ceva daca ii dai lp noaptea ?

#23
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 09:07

neata!

Si eu vreau sa ii fac o surioara. Dr a zis ca dupa un an, ne putem apuca. Si sa am grija sa imi refac stocul de Ca, Fe, etc.

mie dr mi-a zis ca atata timp cat alaptez, sunt "safe"; am zis ca nu vreau sa fiu safe

 

Deci eu așa adânc am dormit ca știu că Andrei s-a trezit la 00:30, 02:00, 04:00, dar nu mai știu dacă i-am dat sau nu să pape. Sau din ce sân, deși doar unul era plin de tot acum; deci probabil că din celălalt a mâncat ceva la un moment dat :)))
Hmmm...ce repede se luminează de ziuă deja...

si mie mi se intampla sa nu mai stiu din ca san i-am dat ultima data.. azi dimineata am adormit amandoi in timp ce alaptam

 

eu pe-a mea o las sa doarma. deja eu nu mai o schimb peste noapte. daca pe ea nu o deranjeaza pampersul plin, de ce sa o schimb? (adevarul e ca, procedeza astfel datorita ortopedei, care mi-a recomandat sa o schimb doar de 3 ori pe zi [batcap] , in conditiile in care eu o schimbam de 6-7 ori pe zi ).

care-i motivul pt care e recomandat sa schimbi copilul doar de 3 ori/zi?



#24
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 09:29

neata!

mie dr mi-a zis ca atata timp cat alaptez, sunt "safe"; am zis ca nu vreau sa fiu safe

 

si mie mi se intampla sa nu mai stiu din ca san i-am dat ultima data.. azi dimineata am adormit amandoi in timp ce alaptam

 

care-i motivul pt care e recomandat sa schimbi copilul doar de 3 ori/zi?

nu e neaparat sa fii "safe". nu te baza pe asta...

ortopeda a recomandat sa o schimb doar de 3 ori pe zi pentru ca are "pampersul" ala special pentru sold si pentru a ii tine piciorusele, astfel, cat mai mult in pozitia de M.

dar nu ma pot abtine, o schimb de 3-4-5 ori pe zi [batcap]



#25
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 09:29

New life, nu esti safe cat timp alaptezi. Astea-s babisme.

#26
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 09:31

nu-s, dar si sansele is micute



#27
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 09:46

Buna, mamici :)

Mie nu imi vine sa cred uneori cat imi e de drag. Voua va vine cu ai vostri? Eu inca ma minunez de el, nu imi vine sa cred ca e al meu.

Eu am mai zis: sunt la bb2 si inca nu-mi vine sa cred ca amandoi sunt ai mei, ca i-am purtat in burtica.

 

Am vazut zilele trecute la tv un documentar (ma rog, o bucatica din el) in care se vorbea, printre altele, despre oxitocina si rolul ei la nastere si dupa.

Se spunea, printre altele, ca nasterea este considerata sursa placerii supreme [batcap]

La fel si cu alaptarea (si aici voiam sa ajung), si in timpul ei se secreta acest hormon si astfel imi explic eu de ce ma uit minute in sir, ca vrajita, la puiul care sta agatat de mine si suge si-si strange toata fatzuca spre acel punct (sfarcul) care este centrul universului pentru el.

Astfel imi explic de ce, privind in urma, cele mai frumoase momente din cresterea unui copil raman cele in care am alaptat. Ma temeam ca simt asta din (oarece) egoism, ca in momentele alea il simt total dependent de mine, insa stiinta mi-a explicat ca atunci organismul meu secreta acest hormon care imi da starea de fericire si desigur ca subconstientul meu considera acele momente cele mai frumoase.

Of, nu stiu cat de coerenta am putut fi, ca pe sot tocmai acum l-a gasit vorbaria si organizarea unor acte [smulgpar]

 

Si aseara, la baita, ma uitam fermecata la fetita mea perfecta (cra cra), iar sotul se uita la mine zambind si bucurandu-se de firicirea care se citea pe fata mea :)

 

Deci ziua nu stiu cum mai fac de mancare ca tb sa hranesc si baiatul. Sper sa.si mai revina fi.mea ca e jale.Mancam cu ea in brate.

Aoleu, Monica........ deja va dirijeaza pe toti micuta ta [fri] , jucati cum va canta ea [batcap]



#28
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 10:02

Și mie mi-s dragi copiii de numa :) Deși mi-am dorit așa de mult încă o fată, recunosc că nu îmi dau băiatul pe 100 de fete :)))

Poca, asa este ideal, oricine are (macar) doi copii iti garantez ca si-a dorit pereche.

Eu sunt vrajita de fetita mea, il iubesc foarte mult si pe Mihai, creste pe zi ce trece, este frumos si destept (cra cra :))), insa acum realizez (de fapt stiam dintotdeauna, insa nu credeam ca voi fi binecuvantata) cat de mult mi-am dorit si fetita.

Uneori am impresia ca sunt mai afectuoasa cu ea decat am fost cu Mihai (desi nu bag mana in foc ca e asa).

E total diferita de Mihai: fata rotunda, corpul si copanelele mai umflatele si mai pufoase....



#29
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 10:05

Deci s-a intamplat exact ca acum 5 zile. 2 ore plans/ragnit. Cred ca e din cauza ca il tin prea mult la san si el e super obosit. Si la san a ragnit. Cum i se schimba programul, cum plangea mult si vrea si supliment noaptea :(.

Hai, ca incepi sa inveti :)

 

neata!

mie dr mi-a zis ca atata timp cat alaptez, sunt "safe"; am zis ca nu vreau sa fiu safe

Nu m-as baza 100% pe asta, ba nu m-as baza chiar deloc ca metoda contraceptiva, cunosc cazuri care au ramas insarcinate la un timp foarte scurt dupa prima nastere, desi alaptau exclusiv



#30
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 10:15

Gina, documentarul ala e facut de un barbat? Pt ca daca e facut de o femeie si aia zice ca nasterea e sursa placerii supreme trebuie s-o vada un psihiatru urgent. Despre alaptat si oxitocina stiam.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -