Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte.

homescooling scoala educatie

284 raspunsuri la acest subiect

#271
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:04

 

 

sincer cred ca are dezavantaje "0"...lucru care nu-l pot spune de fiu-meu care merge la scoala de stat.

 

 

Michelle, Greieras spune ca este foarte simplu si ca parintele/instructor are aport catre 0, toata munca grea fiind facuta de catre copil/student. De ce nu faci homeschooling? Te-ar scuti de o groaza de neplaceri. Voua vi s-ar potrivi perfect. 



#272
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:14

Michelle, Greieras spune ca este foarte simplu si ca parintele/instructor are aport catre 0, toata munca grea fiind facuta de catre copil/student. De ce nu faci homeschooling? Te-ar scuti de o groaza de neplaceri. Voua vi s-ar potrivi perfect. 

 

antmil, faci afirmatii fara sa cunosti situatia, sau vb la misto...dar trec peste sarcasm.

 

sutn f multe motive pt care hs. nu e pt toata lumea si in toate situatiile...si nici pt mine.

 

sotul meu nu e American,  nu se implica academic...

plus ca e mai usor cind incepi pe drumul asta de la clasa 1...decit daca ai incepe de la clasa 7-a.

 

e mult aport din parte parintelui, sa caute curriculum neccesar si adecvat, sa il prezinte, dar greieras se referee ca invatatul sine , dragostea de a studia tine de copil...

 

nu toti copiii sunt facuti , sunt potriviti pt hs.

 

edit .

 cred ca am spus la subiect pe la inceput am facut un fel de HS  cu o eleva de liceu, deci stiu cum e , cu ce se "maninca"


Editat de michelle-usa, 08 noiembrie 2016 - 22:23 .


#273
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:23

Chiar nu am fost sarcastica...Greieras a prezentat procesul ca fiind unul extrem de simplu: copilul isi alege din bufetul de cunostinte ceea ce i se potriveste iar parintele doar ghideaza. Exista manuale, exista internet (stiu ca tu te pricepi foarte bine la cautari pe internet pentru informatia necesara).

 

Nu pricep care este importanta nationalitatii sotului...aici chiar nu inteleg deloc. Adica sotul tau nu este dedicat copilului pentru ca este roman? M-ai pierdut de tot.

 

Vrei sa spui ca Will nu are dragostea de a studia?

 

Sincer eu vad ca te-ar scuti de niste probleme care pentru tine sint foarte pregnante.



#274
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:30

Chiar nu am fost sarcastica...Greieras a prezentat procesul ca fiind unul extrem de simplu: copilul isi alege din bufetul de cunostinte ceea ce i se potriveste iar parintele doar ghideaza. Exista manuale, exista internet (stiu ca tu te pricepi foarte bine la cautari pe internet pentru informatia necesara).

 

Nu pricep care este importanta nationalitatii sotului...aici chiar nu inteleg deloc. Adica sotul tau nu este dedicat copilului pentru ca este roman? M-ai pierdut de tot.

 

Vrei sa spui ca Will nu are dragostea de a studia?

 

Sincer eu vad ca te-ar scuti de niste probleme care pentru tine sint foarte pregnante.

 

Wow, Antmil ai devenit brusc promotoare de homeschooling si convinsa ca multi altii de pe aici, ca stii tu  ce este mai bine. Ma dai si exemplu!  Ceva nu e in regula aici.  Imi aduce aminte de Eva in Eden, parca ar fi aceeasi conversatie . 


Editat de greieras, 08 noiembrie 2016 - 22:42 .


#275
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:32

Wow, Antmil ai devenit brusc promotoare de homeschooling si convinsa ca multi altii de pe aici, ca stii tu ce este mai bine pentru altii!  Imi aduci aminte de Eva in Eden, parca ar fi acelasi ton.  

 

Pentru Michelle mi se pare o optiune excelenta...eu nu promovez homeschoolingul. Il inteleg ca pe o optiune si am anumite rezerve insa Michelle se incadreaza la candidatul perfect. 

 

Nu iti inteleg sarcasmul si taiosenia din discurs. 

 

Edit sa adaug: daca Michelle lauda si recomanda metoda asta, de ce este de neimaginat sau deplasat sa pun o intrebare pertinenta? NU am dat cu pietre, nu am criticat...am pus o intrebare.

 

Nu-i bai daca nu raspunzi...nimeni nu e obilgat sa raspuna. Eram curioasa pentru ca stiu cit de mult trage Michelle cu scoala. 


Editat de antmil, 08 noiembrie 2016 - 22:40 .


#276
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:39

Chiar nu am fost sarcastica...Greieras a prezentat procesul ca fiind unul extrem de simplu: copilul isi alege din bufetul de cunostinte ceea ce i se potriveste iar parintele doar ghideaza. Exista manuale, exista internet (stiu ca tu te pricepi foarte bine la cautari pe internet pentru informatia necesara).

 

Nu pricep care este importanta nationalitatii sotului...aici chiar nu inteleg deloc. Adica sotul tau nu este dedicat copilului pentru ca este roman? M-ai pierdut de tot.

 

Vrei sa spui ca Will nu are dragostea de a studia?

 

Sincer eu vad ca te-ar scuti de niste probleme care pentru tine sint foarte pregnante.

situatia noastra e f diferita de a lui greieras...

 

m-am referit ca sotul meu nu stie engleza (nu e nativ), si nu are timp...

 

Will ar putea sa studieze sa faca HS f bine ...dar stiu ce inseamna HS la virsta asta, si nu vreau sa ma mai bag la asa ceva.

 

edit. sincer imi pare rau ca nu am facut HS in primii ani de scoala, cand puteam f.usor, cand W. ma ruga cu cerul si cu pamintul sa stea acasa cu mine si sa invete de-acasa.


Editat de michelle-usa, 08 noiembrie 2016 - 22:48 .


#277
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:47

eu nu laud sau recomand metoda asta, am spus ca e posibila, e o optiune, uneori o optiune f buna...dar depinde de parinte si de copil.



#278
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 22:58

 

 

m-am referit ca sotul meu nu stie engleza (nu e nativ), si nu are timp...

 

Am inteles...eu am urmarit pe Pioneer Woman (nu stiu daca cunosti), ea a facut HS cu toti 4 copiii ei (e adevarat ca ea este avocata la formare inainte sa decida sa stea acasa cu copii). Sotul lucra full time la ferma si nu era implicat in mod direct in procesul educational.  

 

Edit sa adaug: sint o multime de profesori in sistem care nu sint nativi de limba engleza. Ti-e frica de accent? 

 

Will ar putea sa studieze sa faca HS f bine ...dar stiu ce inseamna HS la virsta asta, si nu vreau sa ma mai bag la asa ceva.

 

Aici am nelamuri...adica ce inseamna HS la clasa 7a sau mai tirziu? De ce devine complicat? Chiar mi s-ar parea mai usor pentru ca il feresti de influente pe care tu le percepi negative la o virsta critica. 

 

edit. sincer imi pare rau ca nu am facut HS in primii ani de scoala, cand puteam f.usor, cand W. ma ruga cu cerul si cu pamintul sa stea acasa cu mine si sa invete de-acasa.


Editat de antmil, 08 noiembrie 2016 - 23:08 .


#279
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 23:28

 

 

 

m-am referit ca sotul meu nu stie engleza (nu e nativ), si nu are timp...

 

Am inteles...eu am urmarit pe Pioneer Woman (nu stiu daca cunosti), ea a facut HS cu toti 4 copiii ei (e adevarat ca ea este avocata la formare inainte sa decida sa stea acasa cu copii). Sotul lucra full time la ferma si nu era implicat in mod direct in procesul educational.  

 

Edit sa adaug: sint o multime de profesori in sistem care nu sint nativi de limba engleza. Ti-e frica de accent? 

 

Will ar putea sa studieze sa faca HS f bine ...dar stiu ce inseamna HS la virsta asta, si nu vreau sa ma mai bag la asa ceva.

 

Aici am nelamuri...adica ce inseamna HS la clasa 7a sau mai tirziu? De ce devine complicat? Chiar mi s-ar parea mai usor pentru ca il feresti de influente pe care tu le percepi negative la o virsta critica. 

 

edit. sincer imi pare rau ca nu am facut HS in primii ani de scoala, cand puteam f.usor, cand W. ma ruga cu cerul si cu pamintul sa stea acasa cu mine si sa invete de-acasa.

 

 

 a fost o decizie personala, situatia familiei mele e diferita decit a americanilor din jur care fac HS...si a lui greieras...n-am ce sa-ti spun mai mult.

 

am auzit de tipa asta...si conteaza mult ca a fost avocata si e americanca trecuta prin system.

nu mie frica de accent...dar gramatica ma omoara , expresiile folosite,  metoda noua de common core, stiintele amestecate.

 

deci  bottom line, n-as incepe HS la clasa mare dect daca n-as avea incotro.

 

nu e ceva imposibil, as putea sa o fac si mine, si poate n-ar fi o optiune rea, dar nu vreau sa-mi bat capul, William e totusi happy la scoala, ii plac colegii...ii place sistemul asa cum e...e integrat bine.



#280
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 23:33

Pai nu ai spus ca ai facut homeschooling cu o fata de liceu ? Daca ea a obtinut rezultate foarte bune, de ce e prea tarziu pentru Will? Cum trebuie sa fie un copil ca sa i se potriveasca homeschoolingul?



Etichetat si cu homescooling, scoala, educatie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -