Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte.

homescooling scoala educatie

284 raspunsuri la acest subiect

#261
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:36

aici in scoala de stat au :

clasa 5 au un singur professor care stie si face toate materiile

in  clasa 6 au 2 profesori (unul math si stiinte, celalalt engleza si istorie)

in clasa 7-a au 5 profesori(math, engleza, stiinte (fizica, chimie, biologie,anatomie...amestecate), istorie, spaniola)

 

in scolile private sau tip montessori, sunt scoli care au 1-2 profesori pana la sf clasei 8-a....deci se poate.

 

 pai asta ziceam si eu, daca la scoala sunt profesori specializati pe fiecare subiect, cum poate un parinte la homeschooling sa faca tot???



#262
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:40

daca imi dai voie, greieiras, am vazut pozele pe care le ai la semnatura. Mi-a atras atentia un lucru: fata ta, un copil foarte frumos, zambeste frumos la poza, dar.... are o privire goala, rece, priveste PRIN obiectiv sau PE LANGA obiectiv. De ce oare? E cumva un copil in esenta singur?



#263
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:43

 pai asta ziceam si eu, daca la scoala sunt profesori specializati pe fiecare subiect, cum poate un parinte la homeschooling sa faca tot???

 

probabil nu ai citit tot mesajul meu..pana la sfirsit..



#264
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:49

probabil nu ai citit tot mesajul meu..pana la sfirsit..

 

si dupa clasa a 8-a?

 

ia citeste ce am scris eu despre sistemul american pana la un anumit nivel, adica la clasele mici.

 

Te-ai intrebat vreodata de ce calificarile americane nu sunt foarte tare agreate de facultatile europene? Ma refer la specializari "grele" si facultati cu renume, desigur.


Editat de miriama, 08 noiembrie 2016 - 19:51 .


#265
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:52

 pai asta ziceam si eu, daca la scoala sunt profesori specializati pe fiecare subiect, cum poate un parinte la homeschooling sa faca tot???

 

Nu ai inteles. Parintele nu face mare lucru, in schimb copilul face tot. Parintele doar faciliteaza accesul la informatie, copilul se serveste ca dintr-un buffet cu ce ii place.  Isi gaseste singur si profesorii de la care vrea sa invete la varstele mai mari.  Dragoste cu sila nu se poate.  Numele Nathaniel Bowditch iti spune ceva?  



#266
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:55

daca imi dai voie, greieiras, am vazut pozele pe care le ai la semnatura. Mi-a atras atentia un lucru: fata ta, un copil foarte frumos, zambeste frumos la poza, dar.... are o privire goala, rece, priveste PRIN obiectiv sau PE LANGA obiectiv. De ce oare? E cumva un copil in esenta singur?

 

Stii ce, du-te fa tu pe psiholoaga la cine ti-o permite, ca pozele mele nu sunt acolo ca sa le analizezi tu.  Sa-ti fie rusine!



#267
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:58

Nu ai inteles. Parintele nu face mare lucru, in schimb copilul face tot. Parintele doar faciliteaza accesul la informatie, copilul se serveste ca dintr-un buffet cu ce ii place.  Isi gaseste singur si profesorii de la care vrea sa invete la varstele mai mari.  Dragoste cu sila nu se poate.  Numele Nathaniel Bowditch iti spune ceva?  

 

sa zicem ca n-am inteles eu, continuati cu ceea ce credeti ca vi se potriveste,

 

V-as recomnada sa va uitati pe un site al celor ce aplica la facultati. Acolo sunt si destui homeschooled care se confrunta acum cu diverse dezavantaje, tot asa, din convingerea parintilor ca ei ofera "altceva, mai bun desigur" copiilor lor. Nu sunt insa convinsa ca vreti sa vedeti si cealalata parte a monedei....



#268
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:59

Stii ce, du-te fa tu pe psiholoaga la cine ti-o permite, ca pozele mele nu sunt acolo ca sa le analizezi tu.  Sa-ti fie rusine!

 

poate sa-mi fie si rusine, desi am cerut voie, dar ar trebui sa-ti dea de gandit!



#269
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 21:22

ar trebui sa-ti dea de gandit!

 

Sau nu [:)]
M-am uitat la fotografii si nu am vazut decat un copil implicat in multe activitati si chiar destul de vesel la 'lectia' de matematica.

 

Cred ca viziunea ta e umbrita de vizibilul disconfort pe care il ai fata de subiectul homeschooling.

Zic si eu, daca tot ne psihologim pe aici [:)]



#270
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 21:57

sa zicem ca n-am inteles eu, continuati cu ceea ce credeti ca vi se potriveste,

 

V-as recomnada sa va uitati pe un site al celor ce aplica la facultati. Acolo sunt si destui homeschooled care se confrunta acum cu diverse dezavantaje, tot asa, din convingerea parintilor ca ei ofera "altceva, mai bun desigur" copiilor lor. Nu sunt insa convinsa ca vreti sa vedeti si cealalata parte a monedei....

 

iti spun din viata reala nu de pe google, ca copii homeschooled f avansati, chiar  mult mai avansati decit cei de la scolile de stat si nu au nici un dezavantaj.

 

homeschoolingul nu mai e ca pe vremuri...sau cum va imaginati din filmul micuta casa din prairie...

 

ps.

fetita lui greieras este un copil deosebit, vesela, inteligenta, invata de drag, este mai avansata decit multi din cei de la stat, e f comunicativa, este ingrijita, iubita, creste intr-o comunitate mare si are o viata in care nu-I lipseste absolut nimic...are 2 parinti langa ea, care in mare parte numai de ea se ocupa.

 

sincer cred ca are dezavantaje "0"...lucru care nu-l pot spune de fiu-meu care merge la scoala de stat.

 

greieras,  mult success in continuare!


Editat de michelle-usa, 08 noiembrie 2016 - 21:58 .




Etichetat si cu homescooling, scoala, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -