Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este homeschoolingul (educarea acasa) o idee buna? 10 aspecte.

homescooling scoala educatie

284 raspunsuri la acest subiect

#251
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 16:23

Cu materialele exceptionale, care se gasesc pe piata americana si cu curicula facuta special pentru homeschooleri de catre profesori, multi homeschooleri ei insisi, o curicula care se pliaza pe aptitudinile si ritmul fiecarui copil.  Si cu minunatul internet.  Nu exista intrebare la care sa nu gasim raspuns.  De multe ori raspunsul si-l gaseste singura, alte ori o ajutam noi. Eva este in anul 5 de homeschooling.

 

eram convinsa ca va bazati pe internet. Inca puteti fiind abia in clasa a 5-a maxim.

 

Mai vorbim peste vreo 3-4 ani daca mai puteti tine pasul, ca vin laboratoare la stiinte, proiecte la tehnologii, computer, unde chiar e nevoie si de explicatii live. Oricum, bafta!



#252
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 16:38

Homeschooling poate functiona foarte bine pentru anumite familii...sint o multime de cazuri unde nu se poate merge la o scoala clasica.

 

Singura mea "apasare" cu privire la homeschooling este ca invariabil educatia este cumva unidirectionala. Din punctul meu de vedere (cu un copil in facultate si unul in clasa XI), este benefic pentru copil sa aiba parte de puncte de vedere diferite, de idee contradictorii, de un mediu care sa provoace intelectual. O educatie care merge intr-un singur sens este in detrimentul copilului.

Desigur, eu pot gresi, rezultatele la care sper eu sa ajunga copiii mei nu sint ceea ce isi doresc altii pentru copiii lor. Eu nu imi doresc un copil aidoma mie ci o persoana independenta cu capacitate de gindire analitica si de propria decizie...nu o copie a modului meu de gindire. Nu exista progress daca nu esti depasit de propriul copil. 



#253
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 16:39

eram convinsa ca va bazati pe internet. Inca puteti fiind abia in clasa a 5-a maxim.

 

Mai vorbim peste vreo 3-4 ani daca mai puteti tine pasul, ca vin laboratoare la stiinte, proiecte la tehnologii, computer, unde chiar e nevoie si de explicatii live. Oricum, bafta!

 

Merci. Aveam o banuiala ca tu poti sa prevezi viitorul.  [:)]   Eu cred ca asa cum au reusit altii o sa reusim si noi.  Pana una alta nu o vad pe fimea nici chimist nici fizicean, asa ca stam calmi fara sa prevedem  nevoi pana nu vor apare.  



#254
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 16:43

Merci. Aveam o banuiala ca tu poti sa prevezi viitorul.  [:)]   Eu cred ca asa cum au reusit altii o sa reusim si noi.  Pana una alta nu o vad pe fimea nici chimist nici fizicean, asa ca stam calmi fara sa prevedem  nevoi pana nu vor apare.  

 

stati calmi, nu va agitati! 

 

Eu m-am lamurit ce-i cu homeschoolingul.



#255
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 16:47

eram convinsa ca va bazati pe internet. Inca puteti fiind abia in clasa a 5-a maxim.

 

Mai vorbim peste vreo 3-4 ani daca mai puteti tine pasul, ca vin laboratoare la stiinte, proiecte la tehnologii, computer, unde chiar e nevoie si de explicatii live. Oricum, bafta!

Totusi,internetul asta e mare.Pfera si informatii insa si multe dezinformari,sau ma rog nu in concordanta cu realitatea.

 

De unde stii care sursa e ok?Ma rog,te pricepi ntr-un domeniu si stii d eunde sa alegi,insa chiar la toate nu te poti pricepe.

 

Eu imi amintesc cind era fii mio in clasa a 5,dirirginta chiar ne-a spus sa nu-i lasam sa-si caute informatia pe net,tocmai datorita acestui motiv.

 

Mi s epare cu doau taisuri treaba asta cu informatia pe net.



#256
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 16:54

Totusi,internetul asta e mare.Pfera si informatii insa si multe dezinformari,sau ma rog nu in concordanta cu realitatea.

 

De unde stii care sursa e ok?Ma rog,te pricepi ntr-un domeniu si stii d eunde sa alegi,insa chiar la toate nu te poti pricepe.

 

Eu imi amintesc cind era fii mio in clasa a 5,dirirginta chiar ne-a spus sa nu-i lasam sa-si caute informatia pe net,tocmai datorita acestui motiv.

 

Mi s epare cu doau taisuri treaba asta cu informatia pe net.

 

exista diferite site-uri pe care se explica diverse topicuri la subiecte, Este ok pana la un anumit nivel, insa nici acolo nu sunt explicatii amanunte daca se intampla sa fii intr-un impas si sa nu intelegi ceva.

 

Dar, oricum, la clase mici inca se poate face fata si cu asta, insa mai tarziu nu prea mai e suficient. 

 

Totul e sa-ti dai seama cand sa schimbi tactica...



#257
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 16:56

Ai dreptate am uitata sa specific ,la clasele mici merg...mai tirziu nu cred ca internetul e solutia.



#258
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 18:31

stati calmi, nu va agitati! 

 

Eu m-am lamurit ce-i cu homeschoolingul.

 

Mie mi-ar place sa stiu ce te-a convins, curicula noastra, materialele exceptionale, sau internetul? 


Editat de greieras, 08 noiembrie 2016 - 18:34 .


#259
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:29

Mie mi-ar place sa stiu ce te-a convins, curicula noastra, materialele exceptionale, sau internetul? 

 

sa stii ca nimic din toate astea, ci abordarea voastra a homeschoolerilor si experienta mea cu copii prin scoli de la clasa intai la a doasprezecea in diverse sisteme de invatamant.

 

Nu as opta pemtru homeschooling decat daca n-as avea incotro, adica doar sa nu fie scoala disponibila in zona, altfel nu.

 

Gasesc sistemul american destul de bun pentru clasele mici, fiind unul destul de relaxat si fara sa streseze foarte mutt copiii pe invatat ci pe intelegerea fenomenelor din joaca, insa sunt de acord cu pregatirea intensa a sistemului britanic in clasele mari.

 

Asa cum nu sunt de acord cu International Baccalaureat pe care l-as numi mai degraba o spalare a creierelor decat o formare well-rounded a elevilor. Sa fim seriosi, cine stie despre IB, stie ce spun...



#260
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 noiembrie 2016 - 19:34

greieras, te-as intreba in ce clasa este copilul tau? ati trecut deja la subiecte specifice: stiinte, arte, muzica, design? Cum te descurci? Chiar le stii pe toate? La ce nivel? Ca eu asta nu pot sa inteleg, cum in HS parintele este a toate stiutor si stie ca face bine ceea ce face. Te-a mai intrebat cineva asta si ai evitat sa raspunzi.

 

Sa nu spui ca sistemul american e atat de flexibil si iti permite, ca am avut si eu copiii in acest sistem si de la clasa a 7-a, parca (scuze, am uitat si am iesit din sistem) au aparut stiintele, fiecare cu profesor de specialitate. Deci tu cum faci? 

 

Nu e nici o aroganta in intrebarile mele, chiar sunt curioasa si as aprecia daca ai ai raspunde.

 

aici in scoala de stat au :

clasa 5 au un singur professor care stie si face toate materiile

in  clasa 6 au 2 profesori (unul math si stiinte, celalalt engleza si istorie)

in clasa 7-a au 5 profesori(math, engleza, stiinte (fizica, chimie, biologie,anatomie...amestecate), istorie, spaniola)

 

in scolile private sau tip montessori, sunt scoli care au 1-2 profesori pana la sf clasei 8-a....deci se poate.





Etichetat si cu homescooling, scoala, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -