Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stomatologie - calitate la preturi decente. Unde?

stomatolog dentist

14 raspunsuri la acest subiect

#1
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 08:59

Sa nu-mi spuneti ca nu exista asa ceva. Caut de ceva vreme o clinica / cabinet stomatologic pentru adulti care sa cumuleze cele 2 conditii si, recunosc, ca mi-e greu sa iau o decizie doar pe baza informatiilor de pe paginile lor de internet. Toti sunt cei mai buni, cei mai instruiti, toti aplica cele mai noi tehnologii, terapii....... cei mai si cei mai......blablabla...

Asadar, va rog frumos daca aveti experiente pozitive, daca ati fost multumiti de serviciile unui anumit medic (de preferat cu experienta), de la un anumit cabinet/clinica, nu ezitati sa-mi faceti o recomandare.

 

Multumiri anticipate !

 

geniest

 

 

Edit: E vorba de Bucuresti.


Editat de geniest, 06 mai 2014 - 13:20 .


#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 09:19

Din Bucuresti? Sau din ce oras?



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 16:02

Din Bucuresti? Sau din ce oras?

Rall, eu as zice sa te tii deoparte de subiectele astea cu dentistii. Prietenii stiu de ce. [:-)))] [:-)))]



#4
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 08:09

In vremurile bune ale acestui forum, in 3 ore de la postarea subiectului, curgeau raspunsurile/recomandarile/sfaturile......

 

Acum ......e cam trist.... [:(]



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 09:14

Pai poate nu mai are lumea probleme cu dintii...si i-o fi facut ...in vremurile bune ale forumului!!! [:-)))] [:-)))]

 

Cred ca e rautacioasa un pic afirmatia ta...la cite cabinete sunt...cred ca este greu spre imposbil sa faci rapid o statistica pret/calitate.

 

edit.Cred ca subiectul nu e de actualitate intradevar,de asta si lipsa raspunsurilor,au fost subiecte care la intrebari au primit imediat raspunsuri...

 

Dana


Editat de andacos, 08 mai 2014 - 09:31 .


#6
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 13:04


 

Cred ca e rautacioasa un pic afirmatia ta...la cite cabinete sunt...cred ca este greu spre imposbil sa faci rapid o statistica pret/calitate.

 

edit.Cred ca subiectul nu e de actualitate intradevar,de asta si lipsa raspunsurilor,au fost subiecte care la intrebari au primit imediat raspunsuri...

 

Dana

Ba nu-i deloc rautacioasa. Este o constatare a unei stari de fapt. In anul 2002 (cand mi-am facut eu cont pe DC) era o efervescenta pe acest site (forum) de invidiat.

Eu nu doresc statistici (ca nu asta e interesul meu pe aici) ci experiente personale, traite, care sa ma ajute pe mine si, de ce nu, pe alti bucuresteni.

 

Toate bune !



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 13:31

geniest, eu cred ca raspunsurile se lasa asteptate pe de o parte pentru ca lumea in general se cam lasa pe ultima suta de metri cu dantura, multi merg doar cand nu se mai poate, altii nu-si permit din cauza preturilor prohibitive pentru multi dintre romani, sau pentru ca, avand un numar limitat de dinti, multi dintre noi nu se pot "lauda" cu mersul la foarte multi stomatologi, ca sa-si dea cu parerea despre calitatea serviciilor/preturilor prin comparatie. si cum interventiile la dantura se fac fara sa poti vedea ce mestereste nenea dentistul pe-acolo, vezi/simti doar rezultatul final ca sa zic asa.

eu consider ca fiecare pacient trebuie sa aiba o relatie de incredere in dentistul sau, sa-l cunoasca de ceva timp sau sa vina la el la recomandarea cuiva. eu nu as avea incredere sa merg la un cabinet/medic gasit pe net, doar pe baza descrierilor de pe site-ul de prezentare - realitatea poate fi muult cosmetizata. afara e vopsit gardul si inauntru - leopardul [:-)))] .



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 13:47

 

eu consider ca fiecare pacient trebuie sa aiba o relatie de incredere in dentistul sau, sa-l cunoasca de ceva timp sau sa vina la el la recomandarea cuiva. eu nu as avea incredere sa merg la un cabinet/medic gasit pe net, doar pe baza descrierilor de pe site-ul de prezentare - realitatea poate fi muult cosmetizata. afara e vopsit gardul si inauntru - leopardul [:-)))] .

Da,da,da!!!!

 

Eu am mare,mare incredere in dentistul meu,spatamina trecuta mi-a scos o masea...pur si simplu a spus ca inseamna chin,daca o mai als!(puteam sa mai iau tratament,s-o mai lungesc ...ins arezultatul ar fi fost acelasi)

 

Si azi ma duc iar la dentist!!!! [fri] [fri] [fri] Valeu,valeu,valeu!!!!

Insa stiu ca face ce trebuie pentru mine,ma duc cu toata increderea,face posibilul si imposibilul sa-mi salveze dintii!!!

 

Dar...la dentist nu te duci doar cind ai nevoie,de asta si relatia asta speciala 8a mea)cu dentistul!

 

Dana



#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 14:00

Mie mi se par preturile exagerate la toti dentistii.

Pe copii i-am dus in fiecare an si le-am sigilat maselele definitive, dar pentru noi adultii... n-am mai scos bani pe consulturi. Avem o problema - mergem.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 14:04

pe langa incredere, trebuie sa ai si acea siguranta ca va face pentru tine tot ce se poate pentru a avea o dantura buna. adica sa nu-ti scoata dinti/masele daca pot fi totusi salvate, sa nu-ti scoata nervul una-doua pentru ca in acest fel dintele este practic omorat, sa nu-ti puna o plomba proasta sau sa-ti faca o lucrare (dinti falsi) urata/inestetica. sa fii sigur ca stie sa faca bine si corect o anestezie, o extractie, un tratament pe canal, samd. nu demult povestea un user pe forum cum mama ei si-a nenorocit dantura pe o carca de bani (4000 euro, parca) si tot dansei ii era jena sa-i faca reprosuri d-nei dr sau sa-i ceara banii inapoi pentru ca lucrarea nu fusese de calitate.

ce sa mai, e foarte speciala relatia pe care trebuie s-o ai cu dentistul tau.

din pacate, pentru cei mai multi dintre noi, cu venituri mici si medii, preturile la stomatolog sunt prohibitive. vorba cuiva, doar deschizi gura si te-a taxat cu bani frumosi pentru asa-zisa consultatie.

eu visez sa gasesc un medic si o clinica, unde sa pot sa-mi rezolv toate (sau cat mai multe) problemele pe care le am cu dantura, sa stau acolo de dimineata pana seara daca e nevoie, eventual sa pot plati in rate, dar macar sa stiu ca nu trebuie sa ma duc din saptamana in saptamana, sa-mi gadile dintii 10-15 minute si sa-mi spuna sa vin la urmatoarea sedinta sa continuam. ma omoara chestia asta cu programarile si lucrul in etape mici/marunte.





Etichetat si cu stomatolog, dentist

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -