Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tabla pt casa


471 raspunsuri la acest subiect

#11
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 15:05



Aaaa...pai mare subsolul...La cati bani o sa intre acolo, tabla va fi cea mai usoara alegere... 

 

[:-)))] asa zice si sotul! Ca e inca un etaj la casa! 

Sper ca la sfarsit sa ne mai ramana bani sa punem instalatia de apa, gaze, lumina  [:-)))]

 

Multumim de pont! O sa stim sa negociem de la inceput totul. 

 

Rufus ai idee la un contract clasic intre noi si firma care construieste e ceva f important de exp care sa cerem sa fie pus in contract?

Ca nenea asta ne tot intreaba daca avem ceva de adaugat la contract si noi stam cu el in casa, uitandu-ne la contract,  ca nu stim ce. :D 


Editat de ela_04, 05 mai 2014 - 15:08 .


#12
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 15:27

Costurile sunt foarte mari la subsol, mare atentie la hidroizolatie!!!! Nu stiu unde construiesti, insa vezi ce spune studiul geo, la ce adancime se afla panza freatica si oricum ar fi aceasta subsolul trebuie foarte bine izolat, astfel apa se va infiltra si veti avea mari probleme. 

Repet, etapa asta este cruciala si trebuie respectat proiectul intru totul, daca aveti si un diriginte de santier care sa va supravegheze lucrarile, mai ales in fazele importante, atunci este excelent.

Nu exista rabat la acest capitol!!!

 

Da, tabla face diferenta si desigur si pretul. Inchipuieti ca iei o tabla, no name, si la prima vijelie iti ploua, de unde ii iei pe cei de unde ai cumparat?

Si daca nu iti raspund la telefin, sa vezi distractie:(

 

Nu fa rabat la capitolul asta si ai de unde alege, ai Lindab, Gerard, Ruukki , etc.Iei de la o reprezentanta si nu ai probleme. E timpul sa alegem lucruri de calitate si toate scursurile care sunt pe piata sa dispara! Am vazut oameni ce le-au plouat in casa la prima ploaie si plangeau efectiv ca nu mai dadeau de cel ce i-au vandut tabla.

Nu te abate de la proiect, daca ai in proiect tabla, atunci pui tabla, nu tigla care este mult mai grea.



#13
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 15:48

In contract este bine sa il faci detaliat, pe faze de executie a lucrarii. Sa stabilesti clar data la care se va estima finalizarea fiecarei etape.

 

i.e. executie subsol-o etapa, data 30.06.2014 , apoi lansarea platii dupa ce faza de executie este acceptata de catre dirigintele de santier

 

Nu dati bani in avans, plata faceti-o dupa finalizare etapei.

Reparatiile ,daca va fi cazul, vor fi suportate (manopera si materiale) de catre constructor.

 

Cred ca cel ami bine  e sa vorbiti si cu un avocat, el va sti mai bine cum sa va ghideze.

 

bafta!



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 17:37

Ela, nu e ceva deosebit la contract. Drepturile si obligatiile fiecaruia, asa cum v-ati inteles.

O sa-ti ceara avans la cateva materiale, ca sa poata sa se tina de pretul din contract: fier si caramida (sau bca, din ce faci). La inceput fierul.

Astea sunt cele care-si schimba des pretul.

In rest, stabiliti faze de executie si plata la sfarsitul fazei. De exeplu: Fundatii (radier); Diafragme subsol; Placa si grinzi peste subsol; Zidarie si stalpi parter; grinzi si placa peste parter; zidarie si stalpi etaj; grinzi si placa peste etaj; sarpanta

E bine sa aveti un diriginte de santier, nu numai pentru semnaturi...nu va zgarciti la plata lui. Ii cereti sa faca si cartea constructiei. Luati probe la fiecare turnare de beton, cereti de la vanzatorii de materiale certificate de conformitate. Nu-i nimic complicat...

Inca ceva: pretul stabilit- pret ferm. Nu creste cu absolut nimic, doar daca sunt modificari date de proiectant prin dispozitie de santier sau daca schimbati voi ceva solutii. Alt motiv nu exista. Se trece asta in contract.



#15
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 18:49

Aaaa...pai mare subsolul...La cati bani o sa intre acolo, tabla va fi cea mai usoara alegere... [:)]

Cand ceri oferta de tabla (la oricine) nu uita sa specifici ca vrei cu absolut tot inclus, folie, cele doua randuri de sipci, profile, jgeaburi, burlane...adica tot. Ca dupa aia vin si spun ca aia nu-i inclus, nici aialalta...

De obicei, daca-i firma serioasa, toate "accesoriile" apar separat pe factura. Pretul pe mp vehiculat de multi furnizori nu include niciodata si accesoriile, iar un pret foarte mic la tabla (chiar si de calitate) este "compensat" cu preturi foarte mari la accesorii.

Noi am ales tabla tip Lindab si am fost foarte inspirati sa alegem o tabla mata (te sfatueisc sa faci la fel), ceva mai scumpa, e drept, insa zapada ramane pe loc pana se topeste, nu pleaca la vale, riscand sa rupa  opritorile sau burlanele.



#16
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 22:09

Si eu iti recomand tabla de tip Lindab... aceasi am folosit-o si noi si suntem foarte multumiti.



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 07:56

"Tip Lindab" nu este Lindab.

Ce ati folosit? Sunteti multumiti?



#18
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 09:59

Eu am pus Ruukki, scump dar Har Domnului nu am avut probleme. Tot mata este si a mea, eu am ales-o asa din considerente de gusturi, zapada tot aluneca insa numai cand se incalzeste brusc.

 

 

De hidroizolatie am subliniat pentru ca am un camin de apa, ce am vrut sa-l utilizaram ca pe beci.

Din pacate pentru ca a fost prost executat de la inceput, orice incercare ulterioara de a remedia s-a soldat cu insucces.

La un moment dau mi-au venit niste baieti cu un ciment special utilizat la baraje(adus de prin Australia) l-au tot laudat, au dat pe pereti, pe jos si s-au jurat ca gata, n-o sa mai intre fir de apa si pretul cerut tot pe masura a fost. La prima ploaie zdravana, apa era de 40 de cm, iarasi nervi, iarasi suparari.

 

Au mai dat, inca cateva straturi, caci nu i-am lasat si m-am tiganit cu ei, pina intr-un final nu am rezolvat nimic.

 

Am rezolvat-o tot cu metoda clasica, am facut o basha , cu o pompa si cand se umple o evacueaza imediat.

 

Asadar, e treaba serioasa, iar eu zic ca in cazul in care aveti subsol trebuie foarte mare atentie la construirea acestuia ca sa nu aveti probleme ulterior [flo2]



#19
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 10:11

Rufus, noi am luat tabla de la producator (Slava-Pitesti), au facut-o pe cumanda, la lungimea dorita de noi, petnru ca am vrut o singura foaie de la coama pana la margine (5.5 ml).

Giulia, noi tot din considerente de gusturi am vrut mata (arata mult mai fain decat cea lucioasa) si iarna asta am vazut cum se comporta (anul trecut am pus-o): zapada nu a alunecat deloc, a stat pe acoperis pana s-a topit, desi inclinarea este destul de mare (o sa-mi intreb sotul, ca el stie mai bine).

 

Noi am facut beci mare, dar......... nu i-am pus hidroizolatie, a fost od ecizie d emoment, timpul ne zorea, desi stul a zis initial ca pune............ nu am mai ajuns la etapa asta, mai ales ca a aflat ca se poate face si mai tarziu. slava Domnului ca suntem intr-o zona fara probleme (stiam asta, ca-i zona in care am copilarit), oamenii nu aua vut niciodata subsolurile/beciurile inundate, nici macar 1 cm.



#20
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 10:52

Noi am acoperit casa acum doi ani, cu Lindab. Insa nu varianta aceea ondulata, ci tabla dreapta, nu stiu cum sa spun [:)] .

Jgheburile si burlanele nu le-am luat de la ei, caci nu aveam atatia bani in momentul acela. In sfarsit, pana acum totul a rezistat foarte bine.

 

ela04, eu credeam ca deja locuiesti la curte ? Parca scriai mai de mult de doi catei [:)]  ?

 

Ingrid si Cristi 11 ani




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -