Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tu stii cine sunt prietenii copilului tau?

prieteni parinti educatie

3 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 mai 2014 - 10:57

„Ce este prietenia” e unul dintre lucrurile pe care copilul tau le invata inca din primii ani de viata, iar cultivarea si „monitorizarea” prieteniilor sale ar trebui sa fie unul dintre aspectele care sa te preocupe in mod constant pentru ca sta la baza crearii unei relatii armonioase dintre copil si tine, ca parinte, si, de asemenea, dintre copil si lumea cu care acesta intra in contact. Pe masura ce copiii cresc, viziunea lor despre ceea ce inseamna prietenia se modifica treptat, iar felul in care aceasta isi pune amprenta asupra modului lor de perceptie a acestui concept tine foarte mult de felul in care parintii stiu sa ii ghideze.

A-ti invata copilul ce inseamna prietenia nu inseamna a-i impune un punct de vedere, ci a-l ajuta sa inteleaga un concept vast si destul de abstract pana la un punct, iar a-i cunoaste prietenii si a interactiona tu insuti cu ei nu inseamna a-i ingradi libertatea de a-si alege singur prieteniile, ci mai curand este un mod de a-l invata cum trebuie sa gestioneze o prietenie, care sunt valorile dupa care ar trebui sa se ghideze, cat de mult trebuie sa conteze o prietenie in viata sa etc. Iata de ce, a te implica in viata copilului tau atunci cand acesta isi alege si isi cultiva prieteniile face parte din datoria ta de parinte.

 

prieteni-copilul-tau.jpg

 

 

Asadar, voi stiti cine sunt prietenii copilului tau?



#2
ancanegrescu

ancanegrescu
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 15:14

eu il incurajez pe fiul meu sa isi invite prietenii acasa si astfel vad mereu anturajul lui. recomand tuturor sa incerce aceasta metoda pentru ca eviti cearta si detii controlul fara ca el sa stie acest lucru :)



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 mai 2014 - 16:06

Asa fac si eu ca tine, Anca. Este o metoda super. Ba mai mult, eu sunt mamica cea mai glumeata, le fac prajituri, glumite cu ei ... dupa care ma retrag - fac orice sa imi vad copilul fericit si inconjurat de prieteni pe care ii cunosc, la el acasa. Cred ca e metoda cea mai buna.

 

Am devenit celebra printre prietenii copilului meu pentru ca le fac de fiecare data o prajitura cu caise de care ei vorbesc la scoala cu mult entuziasm. [il]



#4
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 15:36

La noi acasa sunt adunati mereu prietenii copiilor. Pentru mine este extrem de important ca prietenii copiilor mei sa aiba vallri morale similare cu ale noastre, pentru ca mai ales in adolescenta, influentele negative sunt foarte puternice asupra copiilor. 

 

In primul rand, cand copiii mei se imprietenesc cu cineva nou, iau legatura cu parintii lor, ii invit impreuna, stam de vorba, apoi vorbesc cu copiii, la primele intalniri stau mereu. U ochii si urechile pe ei, sa vad ce face, cum se comporta, despre ce vorbeste copilul respectiv... Daca ii consider o influenta negativa, descurajez prietenia respectiva si adesea copiii se distanteaza singuri de cei care au alte preocupari, valori. 

 

Copiii mei au 10, 8, 4 si aproape 2 ani -- vom vedea cum e mai tarziu...





Etichetat si cu prieteni, parinti, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -