Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase, capitolul 97


203 raspunsuri la acest subiect

#191
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 14:57

Buna fetelor,
va citesc de pe vremea când făceam si eu fiv-uri.
Am văzut ca Ivanka are întrebări despre medicii din Debrecen. Nu pot sa dau sfaturi la care clinica sa mergi sau la care medic. Eu am făcut Fiv cu dr. Bodnar, am ajuns la el in 2009, am făcut 4 Fiv si un Fet, toate cu el. In decembrie 2012, ultimul Fiv a fost reuşit. A durat atât pt ca intre Fiv-uri mai apărea un polip care trebuia extirpat, ba o trombofilie ....diverse. Eu mergeam doar la punctie si transfer, monitorizarea o făceam la o clinică de acasa si o sunam pe asistenta lui sa ii spun cati folicului am si ce dimensiuni au. In functie de asta îmi modifica dozele la tratamentul hormonal si îmi spunea când sa merg pt punctie. Mai este acolo un medic Tandor care nu e de acord cu modalitatea asta si trebuie sa mergi la el la monitorizarea foliculilor. Daca crezi ca as putea sa iti mai ofer ceva informatii o fac cu drag. Dar cred ca sunt pe forum fete care au informatii mai actuale, eu ultima data am fost la medic in decembrie 2012.

Editat de norma36, 23 mai 2014 - 15:05 .


#192
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 15:04

Nu stiu care e procedura acum, dar eu când am făcut Fiv am primit niste perfuzii de fixare a sarcinii (despre care am inteles ca fac parte din tratament) doar la ultima procedura. Daca ar fi sa mai fac Fiv as solicita sa mi se facă de la început. (mi le-au dat acasa si le-am făcut la clinica de aici in 3 zile parca, începând cu ziua 4, sper sa nu gresesc).

Pt restul babutelor, va citesc cu drag, mă bucur si sufăr alaturi de voi, va doresc din tot sufletul sa va strângeți puiuții in brate.

#193
angieangie

angieangie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.098 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:13

Buna fete dragi :*azi am avut et ul...am luat toti 3 puiutii in burtica,Doamne ajuta acum!!!
Va multumesc tuturor si va doresc bblusi cat mai repede!! :-*

#194
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:16

norma ce fel de perfuzii de fixare?



#195
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:26

  • norma ce fel de perfuzii de fixare?pt fiv eu nu as opta sa fiu monitorizata de alt doctor cel care face fivul.cu 5 zile inaite de punctie dr a avut o conf la paris si a ramas alta dr.in z10 aveam estradiolul 1720(care putea avea alta val daca doza de hormoni era scazuta spre final),dar fiecare face cum crede.


#196
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 16:29

doamne ajuta angie



#197
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 18:13

Doamne ajută , Angie !

Interesant cu perfuzia pt fixare . A mea doctora nu prea este încântată de tratamentele de sustinere , doar Arefam , restul nimic .
Pupici !!!!

#198
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 18:16

angie Doamne ajuta!ai avUt 3 ovocite si 3 embrioni?unde ai facut procedura?



#199
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 18:17

didishor - imi pare rau c-ai ajuns, pentru a mia oara, la operatie. iti tin pumnii, sa scapi de tot ce n-ar trebui sa cresca prin tine! Merci pt jurnal!

 

jose - felicitari pentru bebe. In sange, e prea mic progesteronul. Mult prea mic. mie, desi e sarcina naturala, mi l-a dat Albu sa-l testez imediat ce-am avut 3 zile intarziere. Si, desi am avut o valoare buna, 40 (sau 120 dupa unitatea de masura de la synevo), dupa ultima eco ma tine pe 600 utro/zi, pana la 12 saptamani. Si eu fac clexane de 0,4. In locul tau, la aceasta valoare a progesteronului, eu sigur n-as sta asa: macar niste duphaston sa adaugi, macar 20 mg. 

 

angie- sa aduci macar un bebe pe lume, la termen!

 

sar'na pentru urari, am sa-l pup pe bebe din partea babutelor.

La multi ani, Elenelor!

 

pup toate babutele!



#200
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 23 mai 2014 - 21:26

Nu stiu ce contin perfuziile, voi căuta prin hârtii sa vad daca inteleg ceva, nu am avut reteta, pt ca mi le-au dat ei la plecare cu absolut tot ce aveam nevoie inclusiv ac, plasture, branula, etc Eu nu stiu ungureste si nu îmi amintesc acum cum se numeau. Dar când asteptam eu la punctii vedeam multe fete făcând perfuzii si nu am inteles de ce, credeam ca pt ceva boli etc. Nu am pus întrebări dar apoi am înțeles....nu stiu daca este un protocol ca doar după un anumit nr de Fiv-uri se dau aceste perfuzii....nnu am pus întrebări. Doar când am întrebat la,plecare cat sa plătesc mi-au răspuns ca face parte din tratament.

Ca m-a monitorizat alt medic din orasul meu....a fost un risc pe care mi l-am asumat pt ca nu puteam sa mă deplasez atât de des sau stau acolo atâta timp. Nu zic ca e bine ce am făcut. Doar am spus cum am procedat.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -