Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

alegerea partenerului de viata


91 raspunsuri la acest subiect

#1
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 15:50

Buna ziua tuturor,

 

Cred ca o sa trec direct la subiect pt ca nu ma pot gandi la o introducere potrivita… In cer scuze in avans pt mesajul kilometric

 

Am 32 de ani si jumatate. Nemaritata, fara copii, dar intr-o relatie. M-am mutat in Anglia in urma cu multi ani. Mi-am trait copilaria si adolescenta intr-un orasel mic din Romania visand la cum o sa imi cunosc iubirea vietii mele si o sa fac 2 copii pana la 30 ani. Cu timpul visele au devenit mai realiste dar dorinta/nevoia de a-mi gasi sufletul pereche si de a intemeia o familie a ramas. Am venit in Anglia, am descoperit forumul ‘Despre Copii’, am inceput sa visez la clipa cand o sa scriu si eu la ‘aspirante’ sau ‘povestea nasterii’. Dar anii treceau si eu tot nu cunosteam pe nimeni potrivit (iar cand am cunoscut pe cineva pe care am placut sentimental nu a fost reciproc). Adevarul e ca am trait/traiesc mereu cu teama sa nu aleg persoana nepotrivita care sa ma faca nefericita. Mama mea s-a casatorit dintr-o mare dragoste. Si-a lasat satucul in care se nascuse si l-a urmat pe tata la oras, departe de familia ei. In fotografiile lor de nunta par amandoi atat de fericiti si potriviti. Din pacate mama a realizat doar dupa ce a facut primul copil, cand fluturasii din stomac s-au mai potolit, ce fel de om este tata. Nu o sa intru in detaliu ci o sa spun doar ca tata i-a facut viata tare nefericita. Ea nu l-a parasit pt ca i-a fost mereu mila de copii, nu avea bani sa ne creasca iar apoi s-a imbonavit si a murit de cancer la 50 ani. Mama a fost o persoana extraordinara si mi se pare atat de nedrept ca  si-a petrecut jumatate din viata nefericita din cauza ca a facut o alegere gresita in materie de barbati. Probabil ca asta este motivul principal pentru care sunt atat de prudenta cand vine vorba de barbati. Alegerea partenerului de viata mi se pare cea mai importanta alegere din viata  asa ca vreau sa fir sigura ca fac alegerea corecta. In plus, da, proabil am fost un pic naiva, mereu mi-am inchipuit ca o sa-mi intalnesc jumatatea perfecta si ca o sa ne potrivim din toate punctele de vedere, mi-am justificat ca merit asta avand in vedere cat de greu mi-a fost in copilarie si cat am suferit cand s-a imbolnavit si a murit mama…

 

Urmeaza trezirea la realitate. Intre 20 si 30 ani am intalnit o multime de barbati, am avut 2 relatii de lunga durata dar am stiut din start ca nu imi gasisem alesul. Privind lucrurile in retrospectiva ma gandesc ca poate nu i-am iubit sufficient, ca daca ii iubeam treceam peste diferente si imi continuam relatia. Imi dau seama ca am criterii cam fixe cand vine vorba de barbati dar nu pot sa schimb felul in care simt si gandesc. Stiu totusi ca sunt capabila de sentimente puternice si pasiuni nebune; din pacate pana acum le-am experimentat pt scurt timp si doar cu persoane gresite. Dar la momentul respective eram foarte dispusa sa trec peste defecte si nepotriviri doar pt ca simteam ca nu pot trai fara ei. Din fericire, au decis ei ca pot trai bine mersi fara mine :).

 

In urma cu un an mi-a cunoscut actualul prieten. Parea potrivit ‘’pe hartie’’ dar eu nu am simtit mare lucru pentru el la inceput. Am incercat de 2-3 ori sa inchei relatia dar el a insistat de fiecare data sa ne mai dam o sansa. Cu timpul mi s-a mai deshis inima, m-am indragostit, am mers in concediu, ne-am mutat impreuna. Planuim sa incercam pt un bebe  vara viitoare si pana atunci sa calatorim muuuuult. Apoi planul (lui) este sa ne mutam in Australia (el e Australian). Uneori ma las dusa de val si imi imaginez ce frumos ar putea fi viata mea. O casa mare si frumoasa in Australia aproape de plaja (cu aceiasi bani cu care in Londra ne permitem un apartament amarat), o tara insorita, 2 copilasi zglobii, un sot frumos, inalt si destept… Este exact viata pe care mi-am dorit-o! Doar ca nu cred ca el e barbatul la care am visat.

Uneori ma gandesc ca suntem potriviti si ii multumesc cerului ca ne-am gasit unul pe altul. Dar de multe alte ori devin nesigura ca mi-e el ursitul. Mi se pare atragator, sunt atrasa de el sexual dar nu am simtit niciodata fluturasi si nu mi s-au taiat genunchii de emotie la vederea lui. Poate din cauza asta ii gasesc defecte si incep sa ma indoiesc de compatibilitatea noastra ca un cuplu. Mi se pare intelligent, vorbim despre (aproape) orice, dar stiu ca nu imi poate intelege angoasele si complexa mea lume interna. Nu pare sa inteleaga emotiile foarte bine (aici ma refer si la ce simt eu si la ce simte el). Eu sunt f emotionala si imi place sa analizez si sa despic firul in patru si sunt frustrate pt ca nu (prea) pot face asta cu el.  Facem multe lucruri impreuna (cina, teatru, plimbari, etc) dar stiu ca face lucrurile astea mai mult de dragul meu, pt ca daca ar fi dupa el am sta cuminti acasa.  De fapt, singurele lui hobbies par a fi calatoriile si mersul la gym. E drept ca imi ofera multa libertate si ma incurajeaza sa am cate hobbies vreau eu chiar daca asta inseamna ca am petrece mai putin timp impreuna. E un dulce, calm, grijului, ma ajuta prin casa, gateste…dar, sincer, mi se pare cam plictisitor uneori si ma ingrozesc la idea ca as putea fi plictisita pe viata daca as fi cu el.  Sexul intre noi e cam rarut ceea ce e ok pt ca nici eu nu am avut niciodata un libido ridicat dar sunt obisnuita cu barbati care vor sex aproape in fiecare zi si mi se pare ciudat ca el, la varsta lui (35) si atat de devreme in relatia cu mine e multumit cu sex doar de 2 ori pe saptamana.

 

Si uite asa stau si ma intorc pe toate partile si nu ma pot decide ce sa fac. Uneori imi zic ca trebuie sa imi iau inima in dinti, o sa inchei relatia si o sa caut barbatul ala cu care sa ma potrivesc mult mai bine, care sa imi taie respiratia cand il vad, care sa fie interest de arte, istorie, citit, cu care sa simt ca vorbesc mereu aceiasi limba, langa care sa nu ma simt atat de des frustrata… Apoi ma gandesc ca de fapt prietenul meu e ‘a real catch’ si poate ca lipsa fluturasilor ma face sa ii inventez defecte. Apoi ma gandesc ca sunt nebuna sa vreau sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard, ma gandesc ca fluturasii din stomac trec cu timpul (oare asa e?) si cand o sa se intampla asta s-ar putea sa ma trezesc langa un barbat mai nepotrivit decat actualul partener. Daca renunt la el imi este teama ca nu o sa am timp sa cunosc pe cineva cu care sa fac copii pt ca timpul trece atat de repede (mai ales daca mai irosesc alte cateva luni in alta relatie nepotrivita)... Iar alteori imi spun ca atunci cand o sa fac copii o sa devina mai putin important faptul ca partenerul meu nu e interest de arhitectura si arta moderna si o sa ma bucur ca sta acasa si face mancare :).

 

Zau ca nu stiu ce sa mai cred.

 

Motivul pentru care scriu (in sfarsit, am ajuns la final) este sa intreb persoanele casatorite de ceva timp ce face o casnicie fericita, ce face ca o casnicie sa reziste. Sa perseverez pana gasesc chimia perfecta in speranta ca dragostea o sa ma faca oarba in fata defectelor (deci oarba si fericita) sau sa incerc sa construiesc o familie cu un om care, rational gandind, e o alegere buna dar e probabil sa stau mereu cu sentimenul ca nu e chiar 100% my match. Oare e chiar posibil ca iubirea aia nebuna sa dureze ani de zile?? I would really love that…

 

Probabil trebuie sa mentionez ca sufar de anxietate (din cauza copilariei dificile, moartea mamei) si din cauza asta nu pot sa am incredere 100% in gandirea mea. De asta probabil vreau sa aud pareri de la ‘’oameni normali’’ – desi imi dau seama ca e posibil ca eu sa nu pot gandi niciodata ca un om normal J.

Nu vreau sa raman singura/fara o familie din cauza gandurilor mele nebune dar nici nu vreau sa fac alegerea gresita si sa regret ani de-a randul ca am fost prea lasa sa pun punct relatiei desi am ‘simtit’ de la inceput ca nu mi-am gasit ‘jumatatea’

 

Multumesc

 

P.S - am citit si thread-ul despre 'suflete pereche'. Zau ca sunt invidioasa

 

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 15:59

Atunci cand te decizi sa-ti cumperi o pereche de pantofi esti sigura ca nu-ti vor face bataturi?



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:01

Aoleuuu ...anielo...esti cu aceleasi angoase cu care "te.-am cunoscut"in lumea virtuala!!!

 

Vezi sa nu ramii"fata batrina"cum se spune,cu atitea angoase.

 

Doar tu poti sti daca el este sau nu.

 

Despre casniciile de durata...nu stiu sa spun,eu am fost casatorita 10 ani cu primul sot,10 am deja cu cel de-al doilea...nu cred ca iti pot da sfaturi in privinta asta,insa ca o casatorie sa dureze e nevoie d emunca din aprtea ambilor parteneri.

 

Lasa analiza si ascuta-ti si instinctele!

 

Dana



#4
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:18

of, Marius, eu nu pot sa compar o relatie cu alta fiinta umana cu cumpararea unor perechi de pantofi. Daca pantofii imi fac bataturi ii arunc fara regrete (in afara regretelor de moment ca am cheltuit cateva zeci de lire pe ei).


Editat de aniela23, 30 aprilie 2014 - 16:19 .


#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:18

aniela, cred ca mai intai ar trebui sa-ti depasesti angoasele, anxietatea, nesiguranta. te-ai gandit sa incerci sa faci terapie ?

daca simti ca nu el este alesul si nu te vezi imbatranind alaturi de el, corect si cinstit ar fi sa te decizi sa pui punct relatiei si sa-i spui si lui, sa nu-si mai faca planuri in legatura cu copiii si mutarea in australia.

desigur, exista si posibilitatea ca niciodata sa nu-ti gasesti sufletul-pereche. dar macar nu legi de tine un om alaturi de care nu prea iti doresti sa-ti petreci restul vietii.

tu vrei, ai nevoie de altceva, mai mult/diferit fata de ce poate el sa-ti ofere. cu timpul aceste discrepante se vor adanci si va pot face pe amandoi nefericiti intr-o casnicie care merge din inertie.

ai citit celalalt subiect, "a dormita la caldura sau a lua taurul de coarne" ?



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:24

Aniela, prima mea impresie - ca el este alesul !!! Lasa fluturasii [flo2]



#7
ioachim2013

ioachim2013

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:24

Ai scris ca te-ai indragostit de el? Cum definesti asta?



#8
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:35

buna Dana :). Deja sunt 'fata batana', nu? Sau de la ce varsta incepe 'batranetea' la 'fete'?

 

CorinaDani - da, am citit celalalt subiect dar parerile sunt impartite ca de fiecare data si devin si mai confuza... Referitor la terapie am facut si inca mai fac dar din pacate nu mai progresez

 

Ioachim - cred ca il iubesc pentru ca mi-e dor de el cand nu sunt cu el, mi-e drag cand se alinta, cand face prostioare (e cam neindemanatic), cand il simt vulnerabil... Dar nu ma simt in stare de aproape orice pt el (cum simteam cu fostul meu prieten) si nu simt ca mor de dorul lui atunci cand e plecat pt cateva zile. Eu zic ca e iubire...dar nu sunt sigura ca intensitatea e potrivita. Poate mai creste cu timpul? Nu stiu...



#9
ioachim2013

ioachim2013

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:38

Inteleg...dar de ce ar trebui sa faci totul pt. cineva? Mie mi se pare cam periculos. Era rau daca nu iti era dor deloc, dar e bine sa nu fie in nici o extrema. Acum, eu il iubesc pe prietenul meu actual si m-as marita cu el si maine ( am mai fost casatorita ), dar sincer, n-as face orice pt. el. Si mama mi-a spus ca doar pt. propriul copil sa faci orice :)  



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:45

of, Marius, eu nu pot sa compar o relatie cu alta fiinta umana cu cumpararea unor perechi de pantofi. Daca pantofii imi fac bataturi ii arunc fara regrete (in afara regretelor de moment ca am cheltuit cateva zeci de lire pe ei).

Categoric ai dreptate, era doar o figura de stil. Adica incercam sa-ti sugerez ca in viata nu asumam si riscuri. Desigur este la fel de important pentru tine si subiectul copii. Ar fi incorect sa nu spun ca ai dreptate. Toate ar fi bine sa fie facute cam la timpul lor. Nu exista o precizie anume dar in general stim chiar daca vrem sau nu sa recunoastem ca exista vorba aceea "da-i Cezarului ce este a Cezarului".

In plus nu exista perfectiune. Si in casnicie exista "razboaie" insa este important ca acestea sa nu ne domine. As mai adauga desigur ca trebuie sa-ti dai dreptul la curaj. Daca te ajuta cu ceva esti cu fundul pe podea. Mai jos de atat nu ai cum sa cazi. Daca e sa mearga vei sta pe un scaun daca nu.... vei reveni pe podea.

 

Asa, si? [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -