Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 32 Felicitari messi, monik33, iarina_r, Ela30!

gravidute ciresele mai sarcina

259 raspunsuri la acest subiect

#21
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 14:56

Par mare, mai cret? Mie imi place de ea, mi se pare mai cu experienta. Parca ea mi-a luat sange pt testul de toleranta la glucoza.

#22
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 15:00

Llorrenna, ma bucur ca au trecut durerile. Ce as vrea si eu semne de travaliu... Dar mi-am cam pierdut speranta. Cel mai probabil o sa ajung pe 7 la ceza. Sau poate ma mai lasa dr si dupa.

#23
messi

messi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 15:16

Buna, mamici,

 

Felicitari tuturor celor care deja si-au vazut pruncusorii: sa fie sanatosi, veseli, cumiti dar si cu personalitate, sa creasca mari si sa li se implineasca tot ces-si propun ei bun! 

 

Celor care inca asteaptati - multa sanatate si noroc sa treceti cat mai usor peste momentul intalnirii si sa faceti fata cu brio in procesul de crestere si educare a bebeilor vostri!

 

Am facut monitorizare timp de 10 zile, nu zilnic. La fiecare monitorizare totul era OK. Tot ce simteam, dar nu iesea la monitorizare, niste intepaturi, sau intinderi de placenta, ca niste usturimi - care sunt o faza a contractiilor B-H.
Am decis ca de Sf Gheorghe sa ne intalnim cu printesa cuminte inca din burtica.
Am fost prima operata din acea zi, mi-a fost teama cel mai tare in viata de aceasta interventie chirurgicala... Tremura masa operatorie cu tot cu mine.. In sala erau peste 10 reprezentanti ai spitalului... imagine care a evidentiat mai mult temerea mea de acesta interventie chirurgicala.. Desi am fost prima, din zi, operata si m-am considerat ghinionista, cand am auzit celelalte mamici care ajungeau la terapie intensiva prin ce stres au trecut asteptand, am realizat ca eu chiar am avut noroc... Am intrat prima si am scapat... Si trataemntul ulterior era la o ora decenta, fata de celelalte mamici care avea injectii de facut in functie de ora operatiei...
Mi s-a pus branula, si mi-a injectat toate orataniiile, iar la anestezie a fost ca un tantar.. aproape ca n-am simtit nimic, la injectia, in coloana, in sine...
Amorteala a inceput printr-o incalzire a picioarelor, iar amortirea corpului a fost pana sub piept. 
Toata interventia manuala a doctorului si a asistentului parea ca misca un obiect de dimensiuni foarte mari cu tot cu masa odata.. O senzatie tare ciudata... Aceasta interventie nu a durat mai mult de 1.15h...si am auzit tot ce s-a vorbit in timpul interventiei.. S-au spus si bancuri, ba chiar ma gandeam ca de ce nu pot spune bancuri de la inceput, dar sa fie si bancuri amuzante.. :D
O asistenta, sau nu stiu ce calitate avea... statea la capul meu si face poze cu telefonul.. :)
Cand a scos pe bebe, a apasat puternic in cosul pieptului.... A curatat bebe si apoi mi l-a aratat, infasat, timp de 3 secunde.. Un bot mic care nu zicea nici câr... :)
La un moment dat am avut senzatie de sufocare, senzatie despre care mi s-a vorbit inainte de anestezie. Mi-a mai mentionat si despre voma, dar eu n-am experimentat..
Ca o concluzie, operatia a fost mult mai simplista decat ma asteptam, decat ma temeam... Ce a fost mai greu a fost recuperarea... :|
Dupa ce a inchis taietura - una foarte frumoasa dealtfel - am fost luata de pe patul operator si pusa pe patul pe care am fost dusa la terapie intensiva.
La un interval de 2/3 h de la anestezie, a inceput timid, timid sa-si revina simturile: mai intai varful degetului de la piciorul drept, apoi intreg degetul, celelalte degete, genunchiul, intre timp si la piciorul stang cam in aceeasi ordine... Cand eram deja simtatoare a tuturor membrelor si a partilor corpului, ni s-a recomandat sa incepem sa ne miscam, nu brusc, usor, usor, pe stanga, pe dreapta... sa nu stam doar pe spate ca a doua zi nu vom putea sa ne ridicam...
Nu e usor sa te misti dupa aceasta interventie.. E al __bii de greu si de dureros... te doare operatia, abia te intorci cand reusesti deja sa faci asta.. In tot timpul petrecut la terapie intensiva a comsumat foarte multa apa, ceea ce asistentele ziceau ca e foarte bine.. O mamica din acelasi salonul zicea ca nu e bine pentru lactatie.. nu stiu daca e real, ca eu n-am avut probleme ulterior cu lactatia... Spre seara, o asistenta tare draguta, ne-a intrebat daca dorim sa ne-aduca bebe, de altfel, si noi am cerut.. Eu aveam o problema.. ce papa bebe unde e.... :)
De cand s-a nascut am problemuta asta: vreau sa pape sa se faca mare ;)
In noaptea de la terapie n-am reusit sa inchid un ochi, celelalte mamici s-au odihnit bine merci...
A doua zi, ni s-a sugerat sa ne ridicam pe o parte, spijinite in cot, ca si in ultimul trimiestru de altfel, e cel putin asa ma ridicat, din pat, de vreo luna din cauza greutatii. Ne-a tras la marginea patului, acum nu trebuia sa ne uitam in jos ca ameteam... Eu am incercat, de curiozitate, dar e urat rau de tot sa te uiti in jos, apoi usor, usor ne-am ridicat din pat, si am facut cativa pasi pe m patrat, pentru a ne readapta...
in tot timpul petrecut la terapie intensiva, am primit suport, si glucoza si ce mai avea prescris fiecare in tratamente recomandate de dr., unde era cazul, in functie de necesarul fiecarei mamici, din partea asistentelor.. 
De aici am mers in salon, eram extrem de obosita, nedormita dupa o noapte si dupa prima mea interventie chirurgicala din viata, iar la maxim 2 h, ni s-au adus bebeii.... Ocupa-te de ei...
Habar n-aveam sa schimb scutecul, cand am facut asta, era deja sotul langa mine -nu ca el ar fi stiut... Apoi, la ora mesei, da-i sa pape.. 
De aici au inceput lectiile: Lactatia este stimulata de bebe: Pune bebe la dispozitiv, chiar daca nu a venit colostru!!!!!, cum se tine biberonul in gura, cum se stimuleaza bebe sa pape din biberon si din dispozitiv, nelansand pe bebe sa adoarma in timpul alimentatiei... Imbracarea primul body.. Am vrut sa zic, imbracarea primului body tras pe cap... Doamne, cata rabdare are bebe cu parinte ca sa invete sal ingrijeasca... Slava Cerului, eu am o fetita cuminte si tare rabdatoare.. Eu nu am rabdare cu tata, pentru care e abia a doua zi si, bineinteles, e inca stangaci...
In spital intrasem intr-o rutina.. Ca sunt o multime de ture de asistente si fiecare are versiunea ei de alaptare, imbracare, ingrijire.. etc...
Cand am ajuns acasa, a trebuit sa invatam sa-i facem baita: in prima zi i-am facut dus - la spital lea facea baita sub jet/dus, iar cu o seara inainte de externare am fost la un demo ;). Dusul de-acasa a fost foarte simplu. 
I-am facut dus, ca se facea tarziu, si nu mai reuseam sa racim apa fiarta pentru cadita... A doua zi, am fiert apa si am facut baita in cadita -  si aici bebe sa comportat foarte bine.. :) Ii place in apa - desi, zodie de pamant nu m-as fi asteptat ;)
In spital a facut o forma usoara de icter, si a trecut de la sine, a cazut buricul.. acasa i-am pus ser in ochi, ca trebuia curatat ochiul cu ser fiziologic si pansament steril de la tampla spre nasuc.. :)
Nu e suficienta ziua pentru toata activitatea... dormi cand doarme el, nu cand e noapte :)
Tehnici:
Alaptare cu biberonul: daca uita de el in gura, rotiti biberonul stanga, dreapta, ciupiti-l de obraz, nasuc sub barbie...
Alaptare la dispozitiv matern: degetul mare deasupra, si doua, trei degete sub san, in forma de V pentru a-i sugera ca pe acolo, si acela trebuie sa intra in gurita, si stimularea se face ca si la biberon... In spital, la inceput ne-au zis 15-20 min la san... Apoi, acasa, ne-au zis ca putem sa stam si o ora... Cu timpul de alaptare, eu inca nu m-am prins cum e mai bine... Cat e necesar...Pozitia bebe: se sustine corpul cu bratul si capul cu palma, capul lui bebe trebuie sa permita ca nasucul sa respire, asadar doar varful nasului sa fie pe san, iar corpul sa fie lipit fata in fata cu corpul tau, iar pozitia bebelului trebuie sa fie usor inclinata. Da, doare si doare rau in primele zile mai intai, apoi, doare cand incepe, cand apuca,.. dar apoi te obisnuieste.. Va imaginati cum va fi cand ii vor da dintisori... :|
Schimbatul scutecului: se pregatesc toate necesare: bepanten/sudocrem, servetel umede - in cazul in care nu se spala la fundulet in casa, scutec. Ideal e ca schimbul sa se faca la nivelul mainilor, sa fie mai comod.. Scaiul ala de se lipeste sa fie in fata, ca am auzit pe 2 parinti cand m-au vazut, desi facusera cursuri, ei lipeau in spate :).. In spital puneau bepantenul in scutec, eu prefer sa-ntind pe piele.. I-am schimbat tipul de scutec la 4 zile, si nu am avut probleme de iritatii de piele...
Baita sub jet: se tine pe brat corpul si in palma capul, cu fata in jos, jetul curge pe spate, se sapuneste parul si apoi se intinde sapunul pe corp, se spala, se clateste si apoi se intoarce bebe sa ii spele si fata cu apa curata, nu cu sapun... Daca este tinut corect, apa nu-i intra in ochi.
Baita in cadita: un tifon sub bebe, sapunul langa cadita. Se sapuneste parul, apoi se spala corpul, si apoi se poate indeparta sapunul cu capetele tifonului cu apa , si ultima clatire cu un ibric cu apa curata. Apa se fierbe si se lasa la racit in primele 3 luni de viata.. Temp apei trebuie sa fie 37 grade, in camera de imbaiere 24 grade. In camera in care sta bebe nu trebuie sa fie mai mult de 22 de grade.
Imbracare: Daca este body de tras pe cap, suflecati bodyul la gatul bodyului, tineti capul bebelusului in mana si trageti bodyul suflecat pe cap, la fel cu manecile...
Toate cele de mai sus sunt informatii orientative, cu siguranta va veti crea propriul stil, dictat de bebe, de instinctul matern :)
 
Sanatate, multa bucurie pentru minunea/minunile din viata voastra si succes!


#24
tigercat

tigercat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 15:38

Felicitari Ela! Sa fiti sanatosi si voiosi!
Multumiri Messi pentru poveste!

#25
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 15:43

Multumim messi pentru timpul acordat. Mie la lamaze mi-a spus sa-mi stimulez sanii cateva minute in fiecare ora pana vine bebe. O sa vedem in practica cum o sa fie.



#26
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 16:56

Multumim Messi pentru detalii, ma bucur tare mult ca sunteti bine!

#27
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 17:29

Mersi Didi pt raspuns! Si multumim Messi!

#28
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 17:41

Fetelor, am revenit de la control, cu Ema in burtica unde se pare ca mai sta :) Nu se stie cat, dar noi o mai lasam la dospit :)
Colul s-a inmuiat dar nu e deschis. Si ea e cu capul mai jos, se poate sa fi coborat in dimineata asta cand s-a impins, a fost agitata si am avut dureri. 
Daca am contractii care nu trec cu no spa, pierd lichid sau sangerez, nu misca ca de obicei, fuga la maternitate. Altfel, la control pe 7 mai, la 38 sapt.
Ema e lunguta dar nu f grasa, are 3100 si sigur mai pune daca mai sta. Totul e ok, placenta, lichid, fluxuri pe artere.
 
Messi, multumim ptr informatii! Eu am cumparat doar body cu capse in fata, cel putin la inceput din astea o sa folosesc, e mai simplu...
 
Didi, bafta la analize! Am recoltat si eu ptr RH, tit asa, am nimerit una care nu gasea vena, imi dau seama dupa moaca ca sunt varza si panicate, si i-am zis sa imi ia din dosul palmei ca rezist bine la durere...asta ca sa nu invarta acul in sensul acelor de ceasornic la mine in mana...


#29
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 17:43

Burtici am fost la ultimul control. Prima oara m a urcat pe masa sa vada colul, nici o modificare de acum o sapt...tot la fel de scurt si usor deschis la exterior. A urmat eco...se tot mira doc de burta mea, ca e mare si dupa cum arata banuie ca bebe are 4000gr...insa la eco a iesit 3464 +- 506 gr.

A ramas ca luni e marea intalnire...la 7:30 sa fiu la spital...pfiu...am mari emotii.

O sa incerc sa va tin la curent cu tot ce se intampla cat mai "live"...eu am net pe tel...pb e sa mi revin rpd dupa operatie sa va impartasesc primele impresii...pana atunci mi e putin frica de ce va fi, de operatie in sine etc...tb sa prind curaj pana luni...va pup si va doresc la toate multa sanatate nasteri usoare si bebei voinici mancaciosi si cuminti...:*

#30
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 18:17

Salutare burtici, tot 2 in 1...
Felicitari Ela, Messi! Recuperare usoara si multa sanatate!

Messi multumim de toate aceste sfaturi, pe mine chiar ma ajuta sa citesc din experienta altora, deci cele cu experienta mai impartasiti-ne si noua...dar cu cat mai multe detalii.

Abia astept si eu sa vina bebe, am tot felul de ganduri, e prea puturos, eu de vreo 2 sapt nu prea mai simt decat ca se impinge de mi se rupe pielea si mai rar sa se miste burtica...in schimb cand mergem la monitorizare e foarte agitat, monitorizarile au iesit bine, dr spune sa stau linistita....ziua sunt ocupata la munca si nu prea am timp sa ma gandesc, dar seara sunt varza, imping burtica sa-l trezesc, o ciupesc dar nu pot spune ca reactioneaza....o fii pozitia, este asezat cu spatele in ext...



Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -