Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eu nu am telefon/tableta, copiii nu mai vorbesc cu mine.


478 raspunsuri la acest subiect

#21
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:41

Rox, toate aceste lucruri pe care copilasii tai le vad la ceilalti colegi e normal sa ii tenteze si sa aspire la ele... Dar eu te felicit pentru ca ramai tare pe pozitie si refuzi sa le achizitionezi aceste lucruri sau ca nu ii lasi sa faca anumite lucruri. Peste ani, cand vor fi adulti si vor avea la randul lor copii iti vor multumi pentru copilaria fericita pe care le-ai oferit-o, ferindu-i de toate tentatiile acestei "lumi electronice". Lasa-i sa isi construiasca prietenii bazate pe ceea ce ei pot oferi ca si copii nu pe tableta sau performantele obtinute la nu stiu ce joc sau pe urmarirea dementa a unui serial care innebuneste toti copiii.

Eu personal cred ca toate aceste lucruri pe care copii tai le-au enumerat (filme , jocuri, tablete etc) sunt doar  o scăpare pentru mamele ocupate care nu au timp să-şi supravegheze odraslele, dar asta nu înseamnă că este o soluţie bună pentru educaţia micuţilor. Le cumpara copiilor tot ce au nevoie si ii lasa sa faca tot ce vor pentru a compensa absenta lor.

Copiii trebuie sa socializeze cu alti copii, sa se joace nu sa se ingroape in aparaturi si televizor... ce oameni vor iesi atunci din acesti copii?



#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 12:06

Corina, acum suntem in santier, dar cand terminam vreau sa invitam colegi de clasa la noi in weekend (avem prieteni cu copii cu care ne intalnim f, des, dar nu sunt colegi de clasa, deci nu as putea zice ca duc lipsa de prieteni ai mei copii). Dar i-as invita sa se joace in curte cu catelul, sa sara pe trambulina pe care am de gand sa o cumpar, sau sa joace fotbal/baschet nu sa faca sesiuni de stat cu ochii in ecrane. Sunt dusa cu capul, nu ?  [:(]  Sunt eu singura care gandeste asa si ar trebui de fapt eu sa ma schimb?!?! 

 

tocmai aici e "capcana", n-am apucat sa completez [:)] : dupa ce se vor juca si vor vedea ce fain e sa stai in curte, la aer curat, sa te joci pana cazi lat, nu cred ca le mai arde de butonat sau vizionat seriale.

in felul acesta poate ii determini pe colegi sa aprecieze mai mult joaca reala si nu cea virtuala. sau faceti un program combinat, o ora de butonat si restul joaca si iar joaca.



#23
ramonaa

ramonaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 12:08

Laura, ca sa te linistesc, am si eu 3 copii, de 10, 7 si 4 ani, care mi-au cerut (de fapt i-au cerut lui Mos Craciun) tablete. Am incercat sa le explic ca nu au nevoie de asa ceva, existand in casa un laptop, calculator si un telefon cu jocuri. Au program la laptop-cu maincraft (nu am scapat) dar tablete nu am luat. Una de vreo 2 milioane am putea lua, dar nu-i vad utilitatea. Prefer sa se joace afara. Acum nu mai cer si nu-i vad nefericiti. Incerc sa le aduc argumente la diferitele cereri pe care nu le onorez din varii motive.



#24
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 12:21

Eu nu am deschis subiectul ca sa mi se spuna :pai ia tableta si telefon ca sa integrezi copiii!   Pt ca daca peste 3 ani vin sa ma plang ca multi colegi de-ai copiilor fumeaza nu vreau sfaturi de genul: ia-le tigari!   

 

Mai zic odata : copiii au doar 8-9 ani! Nu sunt adolescenti carore li se termina viata sociala daca nu stau 12 ore din 24 pe telefon! 

 

Nu vreau sa le iau telefoane pt ca ar fi total inutile, doar pierdere de timp si bani. Daca vor sa sune pe cineva, le dau telefonul meu, tot timpul sunt cu un adult posesor de telefon in preajma.  

 

Nu vreau sa le iau tableta pt ca nu ii vad rostul. Pt acces la internet , jocuri, word, programe de editare foto si ce mai vor ei, au acces la calculator. Pt deplasari avem laptop pe care il caram cu noi. Drumuri lungi nu prea facem, iar atunci cand facem prefer sa jucam fazan, sa cantam toti melodia de la radio, sa stam de vorba, sa ne utiam pe geam . Cand se intalnesc cu prietenii au voie sa stea sa se joace la calculator daca vor neaparat, dar prefer sa ii antrenez in jocuri in care sa interactioneze intre ei, nu sa stea cu ochii intr-un ecran. 

 

 

Acum din ce citesc la voi inteleg ca exageram si eu (pt ca nu vreau sa le cumpar) si ei pt ca stiu sigur ca mai infloresc si ei povestile. Mai degraba as vrea idei sa ii mentin pe linia asta pe care sunt acum, decat sugestii de unde sa le iau tableta sau telefon mai ieftin [:(].  

 

A, uitasem... nici Tv in camere nu au si nici nu vor avea in curand.  

Noi avem toate gadgeturile astea in casa, si tableta si telefoane si laptop. Copii sunt foarte interesati de ele insa avem reguli. Televizor nu avem de loc si o sa ramana asa nu ma intereseaza cate seriale tampite exista. Am fost oripilata cand nepoata mea in varsta de 7 ani mi-a explicat ca ea e super indragostita de nu stiu ce individ din serialul Violeta, si imita efectiv comportamentul adolescentei din film, nu unul foarte inteligent de altfel.

De cand sunt in Romania fetita mea vine si cere sa ii iau tableta ei ca verisoarele ei au. Problema nu este ca vrea musai tableta, ci ca se simte exclusa pentru ca efectiv ele fac ce fac si revin la tableta sa se joace. Regulile sunt reguli insa, are voie sa foloseasca tableta 10-15 minute si nu zilnic, doar ocazional. O mai ofer pe post de distractie cand suntem in tren, sau avion unde e destul de greu sa ii tii fericiti, desi si acolo intai incercam sa desenam, citim o carte si apoi daca tot nu au ce le trebuie bagam tableta. Pe calculator/laptop se joaca doar jocuri educative, puzzles, totul este controlat. 

Cand ma intreaba de ce nu are si ea ca x sau y ii spun ca ea nu are nevoie, ca jocurile pe care si le inventeaza singura sunt foarte frumoase (ma ajuta si faptul ca jocurile ei sunt chiar grozave si de obicei chiar reuseste sa scoata prietenele din tableta sa se joace cu ea), ii arat ca de obicei dupa 5-1 minute tampeniile alea de jocuri pe tableta si-au epuizat energia si nu mai poti sa faci altceva decat sa astepti ziua urmatoare (sau sa dai bani dar asta e exclus). 

Am petrecut cateva zile grozave de Paste cu sora si fratele meu si am invatat copii sa joace Castel, Ratele si vanatorii, Tarile. Crede-ma a stat tableta fetelor numai descarcata ca au uitat si sa o bage in priza.

Problema nu sunt copii, ci parintii lor care au substituit parenting-ul cu tableta "Ia tata de aici si distreaza-te numai sa nu ma deranjezi". Nu au oferit alternative copilului, si e pacat. E bine ca tu rezisti asaltului.

Ca sa pot sta mai mult aici cu familia lucrez de acasa si petrec perioada 4PM-12PM lucrand, dar ma trezesc de la 7AM ca sa bat parcurile cu copii si sa ma joc cu ei. Am ajuns sa fiu clovnul parcului, cu 10 copii dupa mine in orice moment, dar merita. Copii mei stiu sa se joace si invata si pe altii.



#25
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 12:22

missdarcey, in discutia ce am avut-o cu Rares aseara si eu i-am zis ca daca ceilalti baieti nu vorbesc cu el, atunci e pierderea lor in primul rand, pt ca astfel pierd un prieten de nadejde si raman doar cu jocurile lor.  I-am explicat ca la varsta lor au nevoie sa traiasca experiente, ca de mingea ce tocmai si-o luase in fatza de la prietenul cu care juca fotbal isi va aminti si va povesti si la neopoti, pe cand despre nu stiu ce joc pe calculator jucat in urma cu cateva luni sigur a si uitat. 

 

Multumesc tuturor pentru idei si cuvinte! 

 

natalia_nica, da, ai dreptate sunt frustrata si suparata acum. Dar ma gandesc si in perspectiva. Daca acum trebuie sa ai tableta ca sa fii acceptat in gasca si eu iau tableta ... cand trebuie sa fumezi sau sa bei alcool sau sa faci sex ca sa fii acceptat in gasca, eu ce fac? Le dau tigari, alcool si prezervative si le urez succes  la integrarea in gasca?  Nu neaparat gagetul e problema, ci cum ar trebui sa abordez ideea integrarii si acceptari, nevoia de a face compromisuri doar pt a te alinia la 'turma'.   



#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 12:42

Mai, constat, la nivel global, per tara.oras, sa zicem, ca toata lumea se vaita de saracie, ca nu le ajung banii, n-au bani de manuale, de caiete, de facturi etc etc, insa 90% din copiii de scoala generala au smartpfone-uri!! Si basca I-phone!!!

 

eu cred ca asta e cam exagerare. ca vad si eu destui copii de 1-8 prin jur si nu prea au 90% telefon inteligent.

 

nu vreau sa minimizez parerea  nimanui, dar e tare usor sa zici la varsta copilului de 4-5 ani ca nu ii iei nimic nici tableta nici telefon. si as vrea, sincer, sa vad parintii cu copii de 8-12 ani care nu au niciun gadget din asta si cum sunt copiii integrati in clasa si intre prieteni. pentru ca, vrem sau nu, viata lor se petrece intre prieteni. si sufera daca nu sunt bagati in seama, apreciati, daca nu apartin unui cerc.

 

pentru ca, pana la urma, cred ca asta e problema sesizata de Laura. faptul ca copiii sufera.

 

noua ne-a fost tare folositoare tableta in concedii. pentru ca la drumuri de 4-5-6-8 ore, pe autostrada, te uiti prin jur, dar ce sa mai vezi? ca e autostrada. si mai si jucam jocuri, si mai si cantam. dar e loc si de un film. nici demonizarea nu e in regula, dupa parerea mea.



#27
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 13:03

Ipads/ tablete, sunt bune. Asculti povesti, muzica si in deplasare. Daca chiar e, pui jocuri pentru cand sunteti in masina.

 

eu am evitat cumva la mustata situatia fiindca ei au accel la wii si tv nelimitat cat stau la bunica. Eu controlez cat stau ei acolo. Vestea buna e ca desi au accel la jocuri tv pc telefoane, nu-s pbsedati de nimic anume. 

 

Si nu ma doare gura sa spun e vara, afara cu voi, nu vreau sa va vad langa jocuri povesti telefoane tablete laptop lego bionicles sau orice alta jucarie.

 

zice del mare-dang it, pe toate le-a spus si pleaca.

 

acu, in legatura de cum ii abordezi pe ei, eu as incepe o dicutie de genul asta. Gigel fiind copilul care are di tati si e la curent cu toate jocurile si show-urile.

 

ce crezi tu ca face gigel acasa? ....

 

si dezvolti pe lucrurile care sunt importante pt ai tai, si te rogi ca gigel sa nu le faca fiindca e lipit de tv:)

 

fug ca serezesc, da mai dezvolt.



#28
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 13:08

 

acu, in legatura de cum ii abordezi pe ei, eu as incepe o dicutie de genul asta. Gigel fiind copilul care are di tati si e la curent cu toate jocurile si show-urile.

 

ce crezi tu ca face gigel acasa? ....

 

si dezvolti pe lucrurile care sunt importante pt ai tai, si te rogi ca gigel sa nu le faca fiindca e lipit de tv:)

 

 

M-am riscat si am intrebat si eu, dar X-ulescu de care zici ca joaca 5 jocuri, cum se descurca la scoala? Ce face la lucrari, la testele ce vi le da doamna?"  Am nimerit unul care chiar nu se descurca prea grozav (da, stiu nu a fost frumos din partea mea), si am avut motiv sa zic "ei, vezi!? Si la teste va fi intrebat din jocuri, sau din ce faceti la scoala? cum ti se pare tie treaba asta?" si am avut castig de cauza.



#29
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 13:14



Off topic: am mai citit ca ai tai copii fac engleza la un fel de club, la ce fel de club?  Palatul copiilor? Si intr-un grup de copii, cum este? Chiar daca nu-s de la Pietricica, macar sa stiu in linii mari despre ce este vorba, sa caut si eu pe aici pe la noi... Pe la firmele astea de ofera servicii de felul asta mi se pare scump in raport cu ce engleza poti face cu niste copii micuti...

 

Este o d-na profesoara de engleza care are un ap. cu 2 camere la parterul unui bloc, amenajat pt aceasta activitate : bucataria e transformata in vestiar unde isi lasa hainele si papucii, sufrageria e cu o biblioteca plina de materiale didactice, un calculator si scaunele, o alta camera e cu o tabla pe un peretee, masute si scaune unde stau cei de la grupele de avansati care scriu si citesc.  Are grupe de 12-15 copii, de la 4 ani pana la copii de liceu, pe nivele de varsta si experienta. Foloseste tot felul de materiale didactice, se joaca , coloreaza, canta, le vorbeste in engleza cat de mult poate fara sa le traduca, au carti si caiete cu activtiati in engleza, Cd-uri suport de curs. Ai mei au inceput de la 5 ani. Acum, la 8 ani, scriu si citesc, traduc, invata gramatica (conjugari de verbe, pronume, articole etc) . Nu la nivel expert [:D], dar lucreaza frumos si intrebandu-i diverse lucruri mi-am dat seama ca chiar stiu destul de multe, sunt in stare sa traduca propozitii, sa citeasca, sa scrie (mai mult sau mai putin corect) . 



#30
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 13:14

Acu...intre noi fie vb....fie ca Gigel bate mingea, joaca ascunsa, calareste cainele sau se joaca pe tableta, daca nu invata, tot nu va sti...bine ca n-au sesizat  [pk]




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -