Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eu nu am telefon/tableta, copiii nu mai vorbesc cu mine.


478 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:01

laura, o solutie de compromis ar fi sa-i lasi sa mearga la colegi sau sa vina acestia la voi, o data pe saptamana sau la doua saptamani, pentru o sesiune de jocuri sau vizionare episoade cu violeta.



#12
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:06

Corina, acum suntem in santier, dar cand terminam vreau sa invitam colegi de clasa la noi in weekend (avem prieteni cu copii cu care ne intalnim f, des, dar nu sunt colegi de clasa, deci nu as putea zice ca duc lipsa de prieteni ai mei copii). Dar i-as invita sa se joace in curte cu catelul, sa sara pe trambulina pe care am de gand sa o cumpar, sau sa joace fotbal/baschet nu sa faca sesiuni de stat cu ochii in ecrane. Sunt dusa cu capul, nu ?  [:(]  Sunt eu singura care gandeste asa si ar trebui de fapt eu sa ma schimb?!?! 



#13
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:08

Laura, ca tine ziceam si eu.

 

Dar touch-urile sunt cu totul altceva decat laptop/pc, alta senzatie,  alta lume. 

Jocurile de iOs sau Android sunt altceva... 

(mie personal imi displac profund si nu le vad alt rost decat pentru jocuri... ).

 

Au si ei, la 8 ani, nevoie de integrare in colectiv... Iar daca fascinatia generatiei lor asta e, nu stiu daca e bine sa fii total contra. Pot lua contact cu lumea asta si fara sa fie total inghititi de ea.



#14
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:10

Laura, suntem in aceeasi barca. I-am luat Chirei aparat foto. Ei? De-asta n-avea niciun coleg! E pasiune pura, e atractia tuturor playdate-urilor ;) E important si pentru ea, si e linistitor si pentru mine.

Si mai am in plan de ziua ei la 8 ani Ipod. Pentru ca asculta muzica cu imensa placere, de la clasica la ACDC :)



#15
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:14

Laura, ce idei? Problema lor tot aia va ramane, poti sa le spui tu cate in luna si in stele. De fapt tu ai deschis subiectul asta de suparare/frustrare, nu pt ca ai vrea ceva sugestii... Si eu nu cred ca exagereaza copiii tai - spun asta pt ca vad cu ochii mei cum se intampla exact ce spun ei: in parc se aduna grupuri de copii (7-9 ani, despre ei vorbesc) si discuta despre minecraft sau avatar (ca ex.), iar cei care nu au habar despre ce se vorbeste... out! Da, cand se intalnesc pe strada se saluta/se bucura, dar atat, asta nu inseamna ca au fost acceptati...

Si noi am fost CATEGORICI impotriva tabletei/telefonului, dar... iata ca situatia s-a schimbat. Dar noi am facut un compromis: totul cu program, nu uitam de el pe device-uri, no way! In acest moment, de ex., are interdictie la minecraft 2 saptamani (asta e a doua). Cand nu e pe interdictie, are voie doar in weekend, 2 ore pe zi. Problema e cand iesim afara (nu are voie cu device-uri afara tocmai pt ca iesim sa socializam, sa ne jucam) multi copii vin cu telefoane si se pun pe banci cu ochii in ele, iar cei care nu au stau in jurul "norocosilor"...


Editat de natalia_nica, 29 aprilie 2014 - 11:15 .


#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:27

Mai, constat, la nivel global, per tara.oras, sa zicem, ca toata lumea se vaita de saracie, ca nu le ajung banii, n-au bani de manuale, de caiete, de facturi etc etc, insa 90% din copiii de scoala generala au smartpfone-uri!! Si basca I-phone!!! Nu frate, undeva este o anomalie, pe bune...

Laura, daca imi zici ca fetita aia are Iphone 5S, m-ai spart in bucati [:-)))] Daca tot i-au cumparat parintii, macar sa fie unul de 2300 de lei.... si pe urma se plang ca nu au ce pune pe masa... sa puna iphone-ul

 

Nu zic ca si copiii nu trebuie sa stie cum se foloseste un calculator, un telefon, ca nah, traim in lumea tehnologiei moderne, asta e.... dar cu masura nene....

 

Nu stiu ce sa le zici copiilor, nu am idei, si eu sunt pe aceleasi principii ca si tine: joaca la aer curat, calatorii, alergat, facut sport, activitati (altele decat TV-ul si tableta). Noi stam la bloc aici in Bucuresti, iesim in parc, la plimbare, pe bicicleta, trotineta, role in fiecare zi aproape, cand e vremea buna. Se alearga cu copiii, vin frante acasa. Avem si curte la tara (unde am avut eu bunici pe vremuri - doar am mai modernizat, nu mai sunt animale si pasari cum erau odata), le trimit acolo in vacante (stau cu parintii mei cand sunt si ei acolo), stau in curte o gramada, culeg fructe, iarba, ce-or mai face... stau in natura...

Fetele mele sunt ceva mai mici decat copiii Laurei, dar nu cu mult (6 ani 9 luni, respectiv 5 ani jumatate)... Au voie la TV, le las, dar cu masura, nu ore intregi, sa le uite Domnul la TV. Se uita la diverse desene animate (au seriale preferate), se mai uita si pe la concursuri din astea Romanii au talent, Vocea Romaniei etc....

Se joaca si pe tableta/ telefon din cand in cand (sunt ale noastre), ele nu au telefon momentan, si oricum, cand o fi sa le dau, sincer nu le-as da ceva scump si pretentios, copiii pierd rapid lucruri, le ratacesc, mai imprumuta, uita sa le ia inapoi.... Pai as da faliment rapid daca ar pierde cine stie cate telefoane fitoase...

De jucat joaca joculete simple de copii, la descarcat aplicatii nu se pricep inca. pe laptop se uita la poze...

Violeta aia sincer pe mine ma calca pe nervi, la fel cum la calca filmele de adolescenti de pe Disney Channel, unde toate fetele isi dau ochii peste cap si incep "faaaaataaaaaa...." Dar ca sa nu fie niste pafaristi copiii tai cu Violeta asta, vezi daca nu se gasesc de descarcat pe net, sau de vazut pe siteuri online....  sau sa pui la inregistrat daca aveti DVR acasa....

Spune-le copiilor, ca orice - cu masura, fara exagerari... tb gasit un echilibru in toate...

 

Off topic: am mai citit ca ai tai copii fac engleza la un fel de club, la ce fel de club?  Palatul copiilor? Si intr-un grup de copii, cum este? Chiar daca nu-s de la Pietricica, macar sa stiu in linii mari despre ce este vorba, sa caut si eu pe aici pe la noi... Pe la firmele astea de ofera servicii de felul asta mi se pare scump in raport cu ce engleza poti face cu niste copii micuti...



#17
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:28

Laura, eu gandesc ca tine. Ideea sa ii inviti pe colegi si sa vina pe terenul copiilor tai si sa se joace dupa cum se joaca ai tai copii, mi-i se pare ideea cea mai buna. Daca isi fac cativa prieteni, e super, nu trebuie sa fie acu prieteni cu toata clasa...

 

Pana la urma, anul asta e tableta, la anul adidasii de nu stiu ce firma, anul urmator Laptop, in anul urmator cine mai stie ce telefon, ca ala de anul trecut e deja out. Ce faceti? Cumparati de fiecare data? Doar ca sa fie "in rand cu lumea buna"? Mie spiritul de turma nu mi-a placut niciodata.... 

 

Eu zic sa le iei ceva gadgeturi dar mult mai folositoare si cu mai putin pericol de pierdut vremea de pomana. De exemplu microscop care se leaga la calculator , unde poti face poze si filmulete. Aparat foto. Telescop. Telefon daca trebuie sa tineti legatura doar.

 

Daca pe tabletele alea ar invata ceva cu adevarat folositor, ar fi o treaba. Dar majoritatea deschid cel mult wikipedia sau chat-room, in rest joculete. Ca investitie nu se renteaza doar ca sa se mandreasca in fata scolii cu ele.  

 

Daca vei considera tu vreodata ca se merita sa le iei tableta, atunci da. Dar numai pt mandria in curtea scolii... 

 

Cum ii invatam de mici , asa vor fi si mari. Daca ii invatam cu consumerismul ca aratare de statut, asta vor face. Urmeaza masina bengoasa, haine bengoase si ce o mai fi in Romania important acum ca statut. Oamenii nu ar trebui sa se defineasca prin obiectele posedate. Ce fel de prieteni sunt aia pe care ii castigi doar cand le arati tableta si adidasii?


Editat de aschiutza, 29 aprilie 2014 - 11:33 .


#18
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:32

Copiii intotdeauna vor vrea ce vad la altii, sunt sigura ca te-ai mai lovit de chestia asta si ai gestionat-o, de ce te impiedici de asta, doar ca e trendul asta al unor parinti sa-si incarce copii cu tot felul de inutilitati? Nu cred ca e un "razboi" asa de mare incat sa capitulezi, daca nu-ti doresti asta...le explici ceea ce gandesti si ce crezi si ii asculti si pe ei. 

Ce-as face eu....dupa ce discutam as propune o cale de mijloc....i-as sugera ca as fi de acord sa-si cumpere singuri o tableta sau un laptop (ca trebe mai multi bani si implicit un timp mai lung de strangere a lor), dupa varsta de X (asta o stabilesc eu) din banii adunati de el, pe care s-o utilizeze in conditiile impuse de mine.



#19
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:32

Laura , cand le-ai luat tablete si telefoane cu tabletele raman. Scade interesul pentru celelalte activitati , si nici nu este sanatos pentru un copil sa stea aproape de un aparat zilnic .

Noi nu putem evalua situatia  dpdv al sanatatii pentru ca noi nu am folosit de mici asa ceva .

 

Eu zic sa discuti cu copiii tai si sa-i faci sa inteleaga ca prietenii sunt acele persoane cu care ai alte afinitati decat cele materiale . O data cand m-am plans si eu de niste lucruri pe care le dorea fetita mea , o persoana foerte bogata si destul de inteligenta mi-a spus ca ea le-a spus copiiilor ei ( 5 la numar ) ca prietenia este pentru suflet , altfel mereu va fi cineva vare va avea un bazin mai lung , o masina mai scumpa sau o casa mai mare .



#20
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:39

Daca si in concediu e nevoie de telefon si tableta nu vad de ce as mai da banii pe concediu si apoi sa stau si sa butonez [batcap] .

Eu nu sunt de acord nici cu ele in masina , niciodata nu am folosit desi facem drumuri de pana la 3 ore careodata , de 1-2 ore saptamanal, pentru explorari . Pai nu sunt atatea de vazut cand mergi cu masina ?  Eu zic ca e un abuz din partea parintilor sa tina copilul legat de o tableta sau telefon.

 

ps. nici nu am tableta. da in schimb se duc banii garla pe activitati.


Editat de missdarcey, 29 aprilie 2014 - 11:42 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -