Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Ianuarie 2015 (Fulguleti de Ianuarie 2015)

sarcina gravida bebe

624 raspunsuri la acest subiect

#31
larad82

larad82

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 16:24

Buna fetelor!!!
Ma bucur mult sa vad ca suntem din ce in ce mai multe pe forum!

Oanaalexandra, Y0AnA, anais bine ati venit! Sa aveti o sarcina usoara si bebelusi sanatosi si cuminti!

Anais ... referitor la testul de sarcina eu stiu din surse care au studiat medicina ca nu exista fals pozitiv, ci doar fals negativ - in momentul in care sarcina este prea mica si nivelul de beta HCG din urina nu este detectat de test. Stiu ca sunt cateva exceptii de fals pozitiv la care nu vreau sa ma gandesc, ex: tumori cu celule germinale, dar nu cred ca este cazul.

Bluenight, desi am fost optimista trebuie sa recunosc ca m-a cam ajuns oboseala. Daca dimineata ma trezesc cat de cat ok, dupa pauza de masa incep sa ma gandesc ce bine mi-ar prinde o perna :). La medic ar trebui sa merg saptamana viitoare, desi as mai amana cu o saptamana, in speranta ca bebe se va vedea mai bine.
Recunosc, sunt mai linistita pentru ca azi am primt rezultatele de la beta HCG: vineri 4848.00 si luni 10188.00.

Va las acum, fug si eu acasa!
Va pup!!!

Editat de larad82, 13 mai 2014 - 16:25 .


#32
Gazela

Gazela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 17:40

Buna fetelor!

 

Yoana multumesc pentru urari, si eu tot asa sunt cu mirosurile puternice, am observant ca am un simt olfactiv mult mai dezvoltat, iar atunci cand simt un miros mai puternic, am o usoara senzatie de greata pana ce nu mai simt mirosul respectiv… si bineinteles, sanii tot tensionati, foarte sensibili la atingere.

 

Anais eu spun ca nu trebuie sa-ti faci probleme in ceea ce priveste varsta, sunt foarte multe care nu pot sa ramana gravidute si la varste mai fragede, un copil este o binecuvantare, sunt sigura ca o vei duce la termen cu brio, asa a vrut Dumnezeu, [:)]  fii optimista, va fi bine! [flo2]

 

Bluenight multumesc pentru urari, la fel va doresc si voua si sa stii ca eu inca nu am renuntat la cafeluta, una slaba pe zi merge, eu am tensiunea mica in general si cafeluta ma ajuta....nu pot sa renunt la ea tinand cont ca vin rosu nu pot sa servesc [:)] cat despre somn...casc toata ziua, dar la pranz e teroare...

 

pupici la toate  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]



#33
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 18:22

Fetelor va multumesc pt primire si urari, sa avem toate sarcini usoare si bebei sanatosi.
Gazela draga mea asa am zis si eu dupa ce mi-am revenit din soc, ca este un dar de la Dumnezeu.
Mereu am zis c-o sa fac 3 copii dar gura vorbea fara mine ca eu sincer nu credeam, nici acum nu-mi vine sa cred!
Pupici

#34
Y0AnA

Y0AnA
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 08:25

Buna dimineata mamici!! Va invit la un ceiut , fresh, sau ce doriti sa serviti !

 

Bluenight  , larad82, Anais , multumesc de urari. Sarcina usoara si la termen va doresc si voua.

 

Mai am o saptamana pana la programarea la medic dar tare as merge mai devreme, sunt  nerabdatoare sa il vad pe bebe mic mic mic si sa stiu ca pana acum totul merge bine .

O zi placuta va doresc .

[flo2]si  [pup]  pentru mamici si burtici !



#35
Gazela

Gazela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 18:25

Ce mai faceti fetelor?

 

Azi am aflat ca sotul meu are rh-ul pozitiv, si eu il am negativ si am o usoara teama in ceea ce priveste sarcina, sper sa fie totul in regula pana la capat si sa fie fara probleme, tinand cont ca tehnologia si medicina a avansat sper sa nu ridice nicio problema la adresa bebelui....am programare la dr saptamana viitoare pe 21, dar parca nu mai trece timpul....

Mai e careva in situatia mea?

Eu sunt optimista...dar na...

 

pupici



#36
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 19:10

Gazela daca este prima sarcina nu sunt probleme. Dupa nastere am inteles ca se face o injectie cu imunoglobulina anti rh ca sa fie ok o viitoare sarcina. Daca ai facut in trecut o întrerupere de sarcina atunci e posibil dar nu obligatoriu sa fie ceva probleme datorita anticorpilor produsi de organismul tau. Eu atat stiu, doctorul iti va explica mai bine.
Pup si nu te stresa degeaba

#37
Gazela

Gazela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 19:49

Multumesc Anais pentru sustinere, astept si eu sa merg la dr si cu siguranta va fi bine, daca e monitorizata sarcina nu are de ce sa rdice probleme....incerc sa nu ma stresez pana atunci... [flo2]

 

Pupici [pup]



#38
eska

eska

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 17 mai 2014 - 21:49

Buna,
S-ar parea ca ma alatur si eu mamicilor de ianuarie. Azi a iesit test pozitiv, dar cum inca sunt 5 zile inainte de menstra... we just keep our fingers crossed
Daca totul merge bine DPN ar fi 29.01.2015
Multa sanatate tuturor!

#39
Gazela

Gazela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 11:36

Bine ai venit eska, tinem si noi pumnii stransi sa fie bebe, dar daca e testul pozitiv cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme....

Pupici, fetelor va invit la un fresh de portocale asa de dimi...:-)

#40
nicole15

nicole15
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 12:40

buna! hop si eu cu fulguletul din ianuarie 2015! dpn 16.01.15 [bib]  sanatate si sarcina usoara pentru toate! pupici





Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -