Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum le vorbim copiilor despre droguri?

droguri

7 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 14:32

Asadar, cand alegem momentul potrivit pentru a vorbi copilului despre droguri? Unii parinti amana mereu momentul, sustinand ca nu este inca varsta potrivita pentru a discuta despre asa ceva, altii considera ca scoala e cea care ar trebui sa aduca in discutie astfel de probleme. Un lucru e sigur insa: comunicarea cu parintii este lucrul cel mai benefic pentru un copil. Iata sfaturi importante despre cum sa vorbim copilului despre pericolul drogurilor:

 

mama-fata-vorbesc.jpg



#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 15:09

Denis stie deja de vreun an (are aproape 8 ani acum) ce sunt drogurile/alcoolul/tigarile, adica ce este dependenta/adictia - bineinteles ca nu intelege in adevaratul sens dependenta, dar discutii avem. Si totul a inceput cumva de la el, cand a trebuit sa-i explic ce-i cu nenea ala care doarme pe banca din statia de autobuz, sau cu nenea ala de merge stramb/cade pe strada. Asa ca am inceput cu... inceputul: i-am explicat cat de cat pe intelesul lui ce e dependenta, care sunt substantele ce dau aceasta dependenta, la ce poate duce asta... I-am spus inclusiv ca a incerca o data nu da dependenta, dar repetarea da. A fost interesat de subiect si in continuare discutam de cate ori apar alte intrebari/e nevoie de lamuriri.

 

Ce nu inteleg eu din articolul asta: de ce pentru parinti ar fi incomod sa discute despre droguri? [:-/]



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 16:16

Natalia, foarte bine ai facut - sa incepi aceste discutii.

 

Eu ma tem de aceste droguri moderne  - atat la indemana tinerilor ... aceste pastille extasy, extrem de periculoase.



#4
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 17:12

 I-am spus inclusiv ca a incerca o data nu da dependenta, dar repetarea da.

 

Eu am citit in de-a cursul anilor mai multe materiale in care se spunea ca heroina poate da dependenta chiar de la prima incercare, la fel si unele droguri etnobotanice.
Cand fiul tau va fi mai maricel si va intelege mai bine unele lucruri, ar fi bine sa ii spui si acestea, sa se fereasca si nici macar sa nu le incerce pe acestea.



#5
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 07:35

Bineinteles ca ideea este sa nu incerce vreodata, eu voi discuta de cate ori este nevoie, ma voi informa temeinic, dar... oare curiozitatea nu va fi mai puternica? Tot ce pot este ca aceste discutii vor ajuta...



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 08:51

Eu i-am vorbit fie-mii atat despre droguri, cat si despre fumat si consumul de alcool, care, odata cu trecerea timpului, dau organismului impresia ca are nevoie de cantitati din ce in ce mai mari, pana la intoxicare. Toate astea sunt otravuri, iar efectele lor sunt boala si chiar moartea prematura, fiind afectati chiar si oamenii f tineri si sanatosi.

Sper ca am reusit sa o fac sa inteleaga. Oricum, eu de cativa ani ii repet toate astea si asa voi proceda si in continuare.



#7
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 20:22

Subiectul este pentru Adolescenți,iar nu pentru copii,de aceea a si fost postat la categoria vârsta 12-18.Insa dupa cum se observa sunt prea putini parinti de Adolescenți sau prea putini interesați sa dea vreun răspuns.

 

Consider ca începutul unei astfel de discuții pe tema drogurilor ar trebui făcut nu numai intr un moment anume,astfel de discuții apar spontan,fara a ne frământa in prealabil ce si cum sa informam copilul.Daca avem o lista de prioritati privind importanta anumitor subiecte de discuție,atunci alcătuim o lista cu tot ce am vrea sa afle copilul si le luam pe rând in dezbatere,in funcție si de capacitatea de percepere a copilului.Astfel am procedat cu fata mea,acum in vârsta de 17ani.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 11:46

Nici noi nu avem sesiuni speciale de discutie, ci discutam cind vine vorba. De exemplu vedem un film si personajul se drogheaza, sau bea si are un comportament ciudat.

 

Si mie ca si Mirelei, mi-e frica de drogurile astea noi, care la prima vedere nu par atit de nocive, dar care te pot omori. Ma refer la ecstasy pills sau laughing gas, foarte populare la momentul de fata in ridul adolescentilor, care s=au lasat cu urmari tragice. De aia i-am tot spus la al meu nu cumva sa ia pastile la indemnul prietenilor.





Etichetat si cu droguri

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -