Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

minunile noastre nov-dec.2012...dupa 1 an!


61 raspunsuri la acest subiect

#41
angiuta

angiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 895 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 17:44

Disof bine ai venit! Trebuie sa scrii 10 mesaje ca sa scapi de moderare.

Nadia mananca putin...cantereste sub 8kg.

Ea dimineata se trezeste la 6 si o alaptez. La gradi mananca la 8.30 micul dejun, de obicei ii pregatesc paine integrala (neagra) cu unt si sunca de pui sau rulada de pui. Prefer asa ca sa poata manca singura, cu lingurita nu prea se descurca.

Pe la 10 are gustare de fructe si legume. Pranzul e mancare gatita. La 14.30 o iau si ii dau pe drum restul de la micul dejun plus alaptat ca e dragostea mare. Seara e tot rece de obicei, gusta din iaurtul meu sau tot paine cu sunca sau carnaciori. Uneori mai fac cate o ciorba sau supa.

In weekend mananca mancare gatita la pranz, ce gatim pentru noi


Editat de angiuta, 28 aprilie 2014 - 17:45 .


#42
disof2014

disof2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 10:53

Multumesc mult angiuta! ;) revin ...

#43
disof2014

disof2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:22

Am revenit...multumesc pentru raspuns angiuta ;) Din pacate nici noi nu stam bine cu kg ...Sofia a ramas cu aceleasi 8.5 kg de la 1 an...si nu prea inteleg de ce...mananca la fel de "mult" ca de obicei...bine in afara momentelor cand o mai dor gingiile....Pur si simplu nu stiu unde se duce toata mancarica la ea ;) si voiam sa aflu si alte pareri analizele au fost ok...ma intaresc gandindu-ma ca surioara ei a fost si ea mai slabuta cand era mica si acum este in limitele varstei ei ;)

#44
disof2014

disof2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 11:29

Avand in spate experienta celei mari in cazul Sofiei am incercat sa gasesc un echilibru in ce priveste mancarea ptr. ca atunci cand este o surioara mai mare....cam greu cu mancatul separat...;)

#45
angiuta

angiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 895 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 07:12

Da... cu fratii mai mari e alta poveste!

Daca la V. am avut grija maxima ce mananca la Nadia e un haos total pentru ca mereu vrea si ea sa guste ce are fracsu in mana dar si invers...si el vrea ce are ea. De ex. de Pasti a manca si putina ciocolata...cred ca vreo 5-7 grame . Asta e riscul cu fratii mai mari. Oricum cred ca stam bine, am vazut ce primesc colegii de cresa de acasa la micul-dejun: painici dulci ( pline de zahar si conservanti), paine toast cu nutella, budinci de ciocolata....

ea primeste doar paine integrala cu sunca si legume :). Asa ca nu ma plang...



#46
disof2014

disof2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 07:31

Asa este;) ai perfecta dreptate si la noi povestea cu dulciurile se lasa cu scantei ;) de obicei incerc sa o tin ocupata pe cea mica cat isi savureaza cea mare desertul.Incercasem cat era Sofia mai mica sa pregatesc in casa diferite dulciuri accesibile pentru amandoua dar acum am ajutor de nadejde la amestecatul ingredientelor, mai ales al fainii asa ca am mai rarit-o din pacate.Si intr-adevar mai ales la ciocolata are al 6-lea simt cand mananca si surioara ei asa ca se lasa cu scandal daca nu gusta si ea ;))

#47
disof2014

disof2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 07:34

In perioada cand gateam dulciuri in casa nu am mai cumparat nimic de felul asta si la o vizita D. A primit un croisant cu cioco...nu va spun cu ce pofta l-a mancat...inca o lectie ....niciodata in extreme ;)) O zi minunata tuturor! ;)

#48
disof2014

disof2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 11:54

BUNA TUTUROR! Ce faceti? Noi am umblat zilele astea pe la tara, in vizite si ne-am bucurat de soare! Si se pare ca si astazi este frumos...tot ameninta la meteo ca ploua...asa ca nu stam in casa si profitam de fiecare raza.Sof deja are bronzate manutele si se vede diferenta la baita , iar fetisoara ei este imbujorata;)va pupam

#49
IPopica

IPopica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 483 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 12:00

Salut voios, fetele

 

Ce liniste pe aici .....

 

Angiuta, da, cu foi de ceapa rosie a incercat mama sa le vopseasca si nu i-a iesit. In ceea ce priveste hainele, si-asa o tin maxim trei luni, deci nu ma agit neam daca le zapaceste de la prima purtare (mai ales ca nu investesc averi in ele si urmaresc chilipirurile – pont: in auchan am gasit bluze, tricouri si body cu preturi intre 3 si 7 ron, iar din cora i-am luat nadragi de terfelit in parc cu 11-15 ron)

 

Disof, bun venit! Daca Sofia e action action ca a mea, atunci acolo se duc “kg”. Mara are perioade cand se lungeste, si atunci pare silfida, si perioade cand stagneaza la lungime, si incepe si se rotunjeste la falci.

 

De 1 mai am facut o iesire mai lunga asa, si am nimerit o locatie cu piscina interioara unde bineinteles ca am aruncat copila (cand se plictisea sa se tavaleasca in iarba, balti, nisip, etc); bine avea colac special, nu va imaginati ca am lansat-o la apa asa, fara ...protectie.. Pfuai cat de ranjita putea sa fie, tipa “baie,baie,baie” si dadea din maini si din picioare; Uite asa a invatat si ea un cuvant nou. Si inca unul e “paparia”=papadia (dar r-ul e gajait asa, d-ul nu-i iese neam).

 

Se bate parte in parte cu baieteii mai mari; numai alora de 3-4 ani vrea sa le smulga jucariile; bineinteles ca si-o incaseaza de la ei si apoi vine la mine si se uita asa mirata, mai sta ce sta, apoi iar tasneste spre ei; foarte persistenta gamalia. Eu nu obisnuiesc sa intervin, decat daca se recurge la uzul de arme albe (lopetele si greble de nisip in special) si doar cat sa evit ochi scosi si de o parte si de alta. Celelalte mame or fi crezand ca sunt vreo sadica ......

Si este ataaaaat de prietenoasa incat am inceput sa ma tem ca mi-o poate fura oricine.  I se pune pata pe cate-o mamica, sau bunica si se duce sa le dea jucariile ei si sa le puna sa se joace sub stricta ei supraveghere. Ieri a luat-o pe  o mamica de baietel de vreo 2-3 ani, care era iarasi insarcinata; i-a dat grebla ei si i-a indicat foarte serioasa o gramajoara de nisip. A supravegheat-o cu atentie, apoi a luat-o de mana si a dus-o intr-o zona cu mai mult nisip. Nu o mai vazuse niciodata, tipa abia aparuse la locul de joaca, dar fi-mea a decis ca “merge”. 



#50
angiuta

angiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 895 mesaje

Postat 10 mai 2014 - 20:51

Popi foarte frumos povestesti! E o placere sa te citesc! :)

Noi am fost astazi la piscina pentru prima data. I-a placut, s-a zbenguit cu fratesu si tacsu si mi-a facut cu mana foarte fericita.

 

Zilele trecute am recitit Freud, dezvoltarea psiho-sexuala a copilului. De vreo 150 de ani se stie ca incepand cu 2 ani este copilul intr-adevar pregatit pentru olita si totusi sunt destule mame care sunt de parere ca ele stiu mai bine si-si pun copii chiar si inainte de un an pe olita. 

Pacat ca e activitatea atat de slaba, ar fi fost interesanta o discutie pe tema asta. Ar fi fost o discutie constructiva...dar ma rog...

Eu ii voi achizitiona o olita in vara asta in cazul in care arata interes....apropo copii controleaza mai intai scaunul si dupa doi ani urinatul.

 

 

In alta ordine de idei...maine e Ziua Mamei aici si am primit deja de la Nadia o floricica de carton colorata de ea la gradi  iar de la V. voi primi maine 4 cadouri, de 2 saptamani se tot lauda ca face cadouri pentru mine. 

 

Un weekend frumos va diresc!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -