Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 29

gravidute ciresele mai sarcina

295 raspunsuri la acest subiect

#21
Madalinapt

Madalinapt

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 08:08

Mamici mai aveti putin, nastere usoara!!!!

#22
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 08:46

Buna dimineata burtici, sa aveti un weekend frumos!

 

Gata, dam startul la bebei? :) Eu va invidiez pe cele care nasteti mai devreme, eu mai am pana in mai...parca vad ca raman singura pe-aici... :))))



#23
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 08:55

Neata fetele!

 

La Brasov ninge cu niste fulgi maaari de ma apuca depresia...

 

LIorrenna, stai linistita ca si eu am dpn pe 19 mai, deci nu ramai singura! [flo2] 



#24
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 08:59

Neatza fetelor :)

 

Cosmetice pt bebe eu am luat din dm marca chicco,am un gel sampon si ulei de corp,iar pt fundulet am bepanten si sudocrem..am vazut ca mai au ei o marca a lor babylove,aveti idee cum sunt produsele? Pampersi ce marca ati luat?

 Eu la fetita am preferat scutecele Libero. Cred ca si acum tot de-alea vom folosii.



#25
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 09:06

Neatza fetelor!

 

Raportez inca o mica alunecare de bebe. Acum pot sa pun lejer o palma sub sani.

Partea rea e ca de cand a coborat de vreo 4 zile ma sacaie iar rinichiul..



#26
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 09:08

Buna dimineata burtici, sa aveti un weekend frumos!

 

Gata, dam startul la bebei? :) Eu va invidiez pe cele care nasteti mai devreme, eu mai am pana in mai...parca vad ca raman singura pe-aici... :))))

 

Nu ramai singura, iti tin si eu companie  [:)] , ca si eu mai am de asteptat cam 1 luna cel putin...



#27
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 09:42

Neata!

 

Merci Irva de info...oricum nu vroiam sa iau mare lucru, doar sa casc gura si eventual as fi vrut niste scutecele de bumbac/finet. Si eu am dormit tot pe reprize dar oricum mai bine ca serile anterioare, m-am trezit la 8 si se pare cu dupa atatea kg de ceai de frunza de veapa tusea e pe sfarsite dar ma dor rau muschii de pe la coaste de cat m-am fortat la tuse.

Alinuzz si eu am dicutat cu dr despre acele fiole de maturarea plamanilor pentru ca exista posibilitatea sa nasc inainte de termen dar am inteles ca daca ajungi la 36 de sapt nu ar mai fi probleme asa ca am preferat sa gandesc pozitiv si sa sper ca ajung pana acolo si nu le-am mai luat.

 

Ma enerveaza rau vremea asta, de trei zile stau in casa, astept soarele sa nu mi se inrautateasca raceala, hainele nu se usuca pe franghie...offf [umbrel]



#28
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 10:11

Iarina eu am monitorizare pe 17 si pe 26 aprilie. Doctorita se cam uita gales la mine cand vorbea de data de 26...ca e sotul ei de garda. O sa am 38 de sapt implinite. Acum sa vedem cum ne prezentam pe 17.

Adriana bebele tau e fix cu o saptamana mai mare decat al meu... Deci pe 17 afli care e planul... foarte bine sa fie totul bine...



#29
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 10:13

Multumesc fetelor!
Eu sunt acasa acum,mai merg marti din nou la monitorizare,mi-a zis dr ca suntem ok,la eco de azi facut pe un aparat mai nou aveam 0.63 rezistenta pe ombilicala si 0.7 pe cerebrală..cand am plecat mi_au dat 4 fiole de dexametazona sa fac una la 12 ore,pt maturizarea plamanilor la bebe...deci ar putea veni mai devreme. Eu nu vreau cezariana dar daca nu se intoarce nu prea avem alta solutie,important e sa fie bebe bine.
 

Alinuzz dar e foarte bine asa, 0,63 cu 0,7... ma bucur ca ti-a facut masuratori suplimentare si nu te-a lasat sa pleci asa...

Important sa fie bebe bine, cred ca asta e tot ce conteaza... poate se intoarce, iar daca nu mai bine cezariana decat suferinta fetala...



#30
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 10:15

Eu pe 30 voi avea 39 sapt, intru in 40. Doc a zis ca sa stam pana atunci dc totul e k....acum sa vedem, in cap imi tot suna expresia "socoteala de acasa nu e tot una cu cea de la piata"...degeaba socotim noi data de 30 dc domnisorul meu da semne ca ar veni mai repede :D

Dar cine stie...si la prima sarcina am fost cu pb de la 22 sapt si am ajuns de mi au provocat nasterea la 40 + 2 zile...incepuse sa i placa in burtica dupa ce atatea sapt ne daduse emotii....dc si asta mic face ca frati su...tot ce e pos sa stea bine mersi pana pe 30.

La controlul de la 35 sapt aveam deja orif extern usor intredeschis....orif intern il am deschis de la 27 sapt...acum sa vedem miercuri la 37 sapt ce zice...

Mada e avansata sarcina ta... daca sta bebe pana atunci (sapt. 40) e bine, important e sa fie cu plamanii maturi... oricum de la 37 de saptamani nu mai e nastere prematura... tinem pumnii sa stea la caldurica pana cand e timpul sa vina...





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -