Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 29

gravidute ciresele mai sarcina

295 raspunsuri la acest subiect

#281
messi

messi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 15:08

Masaj bebe:

 

 

 

Medicul de familie trebuie anuntat in maxim 7 zile de la nastere ca aceasta s-a produs.

Cat mai curand dupa obtinerea CNPului bebelusului trebuie inscris bebe la pediatru/medic de familie. Se recomanda ca dr bebelului sa fie cat mai apropiat de casuta bebelului. Pentru recomandari, intrebati dr de familie, sau cautati in zona, prin cunostinte, etc.

http://www.qbebe.ro/...bebelusului_tau

http://www.desprecop...la-bebelusi.htm



#282
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 15:22

Mari felicitari !

Iarina nici nu pot sa imi imaginez prin ce ai trecut , sper sa nu se mai intample si sa stai linistita pana nasti ..

Fetele cu eco bafta astazi ....

Eu sunt cam obosita , nu prea reusesc sa dorm sunt ca un zombi de doua zile ...astazi am fost si la cumparaturi pt Pasti ...si m-am cam obosit ....

Va pup pe toate ...



#283
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 16:13

Buna fetelor!

 

Mish, Didi, voi puneti la uscator toate rufele sau doar pe cele la care scrie pe eticheta? Am pus si eu aseara ciorapii la uscator si au iesit super, am pus la nivelul pentru calcat la rufe delicate. Chiar au iesit pufosi. Tot e mirosul specific, dar parca nu asa pronuntat la nivelul asta.

 

Iarina, nu pot schimba numele capitolelor! O sa fac astazi unul nou si scriu in titlu. Acum nu stiu daca sa scriu un titlu din acela kilometric cu numele tuturor mamicilor sau sa scriu doar pe Lorelaiii si Mari.



#284
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 16:31

Mari flicitari mamica curajoasa! Sa creasca mare si sanatos bebelul! [artif]  [artif] [artif]  

 

Fac prezenta si raportez:

Noi am fost ieri la un minunat control pe extraordinara masa ca sa putem sta linistiti. Concluzia a fost ca nu pierd dopul, sunt doar niste secretii mai abundente normale pentru ultimul trimestru; chiar daca uneori au si tenta maronie, acest lucru vine de la un polip pe col care mi-a aparut bineinteles tot pe sarcina.

Doctora spune ca o sa ajungem fara probleme la 37 de saptamani, asa cum imi doresc si eu, poate chiar 38. Totusi pentru siguranta mi-a facut si injectiile de maturizare a plamanilor si am recoltat azi noapte factorul 10 pentru a vedea daca doza de clexane e suficienta pentru bebei.

 

Pup [flo2]



#285
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 16:50

Mmm, Irva complicata treaba cu capitolele astea... poate mai au si fetele idei...

Sa fie oare ceva de genul:

Felicitari Mari, Lorelai...! si doar nume cand mai apar... daca schimbi capitolul si nu apare mamica noua sa nu le mai treci pe cele care au fost deja...



#286
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 16:51

Felicitari Rlk!!! Poate reusiti sa ajungeti pana in 38 de saptamani...

Cand opresti clexanele, adica cu cat timp inainte de nastere?



#287
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 17:03

Felicitari Rlk!



#288
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 17:16

Iarina nu mi-au spus cand sa-l opresc; am inteles de la alte fete ca poti sa il faci pana la 24 de ore inainte de operatie...am auzit ca au fost si cazuri de urgenta cand s-a facut cezariana la 3-4 ore dupa injectarea clexane-ului.



#289
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 17:35

salutare fetele!

am venit de la control. deci: bebe are 2163 gr, la masuratori a iesit ca are capul de 37 de sapt si eu am 34 [fal] .Ultima data mi-a zis dpn pe 19 ,05 acum mi-a iesit 25,05 conform ecograf, dar dupa UM mi-a iesit 30,05 [batcap]  nu mai inteleg...

In rest a zis ca e bine, ca se iriga bine, placenta ok, mi-a mai crescut si tensiunea, e 12/7, ca ultma data aveam 9/6. Mi-a luat cultura din col, dupa paste ma duc sa vad rezultatul si m-a mai programat fix peste o luna pe 15,05, a zis daca mai apucam si nu cumva ma apuca intre timp.

Oricum nu stiu când nasc, pana acum daca ma intreba cineva ziceam pe la mij lui mai, acum nu mai stiu ce sa zic....



#290
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 18:12

Am revenit de la eco, 2450 gr, la masuratori e fix cat are conform UM, 34 sapt si 1 zi (stiu ca la semnatura am ceva mai putin, dar cand am facut semnatura am tinut cont si ca ovulasem cu cateva zile mai tarziu)

Doar ca acum cand am ajuns acasa si am comparat cu valorile de data trecuta am observat ca IR ombilicala acum este 0.78, S/D=4.64

La 32 sapt IR ombilicala era 0.54, iar la 28 sapt era 0.55.

E dubios ca a crescut [fri] ??? Pe arterea cerebrala nu mi-a masurat acum, sau nu gasesc in ce mi-a dat printat...





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -