Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A dormita la caldura sau a lua taurul de coarne?


307 raspunsuri la acest subiect

#291
aylui

aylui

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 18:21

Ofibine Postat Astăzi, 18:22

 

Absolut, nu cred ca exista parinte normal la cap care sa lase copilul sa inteleaga ca ei sunt cauza despartirii sau nefericirii de o viata. Dar cred ca ei oricum o fac, pentru ca sunt mici si sensibili, le e greu sa inteleaga ca pur si simplu ceea ce au vazut ei cand erau mici nu mai exista. Sau iau drept normala starea de indiferenta, si nu inteleg de ce nu se poate asa si in continuare. Abia pe la 14-15 ani pot intelege si asta daca cei doi se poarta atent cu el, echitabil, fiecare cu plusurile lui in cresterea lor, dar usor nu le va fi niciodata

 

 Mi-am propus sa nu deviez de la subiect, dar pentru ca tot vine in discutie vinovatia pe care ne-o pot pune in spate copiii, vreau sa-ti mai spun ceva...

 

Sotul meu imita, intr-o anumita masura si din anumite puncte de vedere, casnicia parintilor lui, eu, se pare ca o imit, in aceleasi limite, pe a parintilor mei. Si probabil asta facem toti intr-un fel inconstient.  Si, poate de aici, si atatea probleme. Am citit de curand o carte pe tema asta si intr-adevar suntem, in relatiile cu ceilalti, chiar si ca adulti, influentati de relatia dintre/cu parintii nostrii (daca au/am vietuit impreuna)

 

Mie imi e teama ca fiul meu asta va invata...ca e normal sa nu se implice in cresterea copiilor lui, ca e normal sa fie indiferent cu sotia lui,  ca e normal tot ce vede la relatia dintre mine si tatal lui, asa cum am vazut ca a invatat si sotul meu de la tatal lui (soacra mea mi-a povestit acelasi comportament la socrul meu, si am observat si eu multe asemanari) 

Nu vreau sa fie asta exemplu de viata pentru el. Nu vreau sa traiasca in felul asta langa o femeie. As vrea sa inteleaga ca daca femeia de langa el nu e fericita, nici el nu va fi vreodata.



#292
aylui

aylui

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 18:34

offibine,

treb sa mergeti la terapie de cuplu si poate cu o alta persoana veti reusi sa va deschideti inimmile si sa va gasiti calea comuna.

 

 

 

Noi am fost si la terapie de cuplu...ori n-am nimerit persoana potrivita, ori nu stiu...dar n-a mers nici asta. Cred ca am fost un caz ciudat pt psiholog, asta am simtit la un moment dat cand a devenit clar ca nu prea stie/poate sa ne "trateze" si am abandonat.

 

Dar nu zic ca nu merita incercat! Poate cine stie...



#293
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 18:46

 

Mie imi e teama ca fiul meu asta va invata...ca e normal sa nu se implice in cresterea copiilor lui, ca e normal sa fie indiferent cu sotia lui,  ca e normal tot ce vede la relatia dintre mine si tatal lui, asa cum am vazut ca a invatat si sotul meu de la tatal lui (soacra mea mi-a povestit acelasi comportament la socrul meu, si am observat si eu multe asemanari) 

Nu vreau sa fie asta exemplu de viata pentru el. Nu vreau sa traiasca in felul asta langa o femeie. As vrea sa inteleaga ca daca femeia de langa el nu e fericita, nici el nu va fi vreodata.

Uite drept s apsun,mie de asta nu mi-e teama absolut deloc.Ba sincera sa fiu si s arecunosc deschis,mi-e teama sa nu se lase putin manipulat de o eventuala sarcina...

 

De asta eu am vorbit cu el si d ecite ori am ocazia ii reamintesc de responsabilitate aintr-o relatie sexuala si responsabilitatea lui ca viitor tata.Da...eu il dau exeplu negativ pe taica sau...sorry,dar baiatul meu e deja la virsta la care chiar poate intelege.

 

De asta eu nu sunt de acord cu afirmatia ta ,cu facem ce am vazut in familie...

 

Eu provin dintr-o familie in care dragostea si respectul a fost pus intotdeauna pe primul plan,tatal meu sia ucm...dupa 17 ani de cind a murit mama...tot o iubeste.

Fostul meu sot provine la fel dintr-o familie in care s-au tolerat foarte mult unul pe altul...pina la urma e si asta o forma de dragoste,daca stau sa ma gindesc.

 

Si totusi...relatia noastra,casnicia noastra a esuat .

 

 

edit:s-au tolerat cu defectele lor!

 

Dana


Editat de andacos, 29 aprilie 2014 - 19:07 .


#294
Danny70

Danny70
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 10:02

Acum 4 ani, se umpluse iar paharul si i-am pomenit sotului prima oara de divort. S-a aratat mirat/socat/intrigat, probabil trec prin criza de 40 de ani, asa ca m-a lasat sa fierb singura, sa ma consum, sa ma gandesc ce si cum e mai bine. Nu am analizat absolut deloc relatia noastra. A fost foarte "mandru" ca mi-au mai scazut pretentiile si am continuat casnicia.

Anul trecut, dupa un city-break planificat 100% de mine, in care a fost aproape tot timpul morocanos (ca de ce cheltuim atatia bani in 4 zile? ce e fuga asta sa vedem atatea? etc.), am zis iarasi gata! Cand a vazut ca acum sunt hotarata, a inceput sa mai cedeze si el (cam ce povestea Aylui, dar intr-o masura mult mai mica). I-am propus sa mergem la psiholog, a zis ca doar eu am nevoie. Am fost (la mai multi), nu m-a/m-au ajutat cu NIMIC! Am incercat sa ma prefac ca totul poate fi iar ok, dar nu mai este posibil. Nu mai sunt fericita cu/langa el! Si decat sa fiu incordata si tensionata non-stop in familie (sa ma rastesc la copii, ca e cel mai usor, nu?), mai bine linistita fara sot (in vara va voi spune daca sunt intr-adevar mai linistita sau [batcap]). 

 

Si eu cred ca copiii (mai ales baietii) vor face in familiile lor ce au vazut la tatii lor. Asta daca nu s-au destramat familiile; este normal, dupa mine, andacos sa il dai ca exemplu negativ pe tata, pentru ca te-ai despartit de el. Daca ramaneati impreuna mai faceai asta? (Desi incerc sa il implic in treburile casei si chiar bucatariei, influenta sotului se simte muuuult la fii-miu.)

 

Aranjata si cocheta sunt si am fost tot timpul [vampa] (nu ma laud, repet ce mi s-a spus de catre prieteni/e, colegi/e  [:)]). 

 

[flo]  [floare3]  [flo2]



#295
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 10:24

Michelle, uneori mamele singure pot esua lamentabil in educatia fiilor lor. Fostul meu sot a crescut fara tata de la 11 ani (divort) iar mama lui l-a crescut atat de "bine" ca nici acum la 44 de ani nu a taiat cordonul ombilical. Mai mult, l-a crescut cum s-a priceput, astfel ca acum el nu-si asuma nici o responsabilitate in casa, nici ca tata, nici ca sot, exact cum scria aylui. Nu ne nastem invatati, el ar fi putut invata...dar nici nu doreste acest lucru.

 

Si atunci, cam ce a scris aylui se potriveste perfect si la mine, cu diferenta ca eu am fetita - si ce-i ofer ? Un tata care se ocupa de ea cand are chef, care e absent din casa, care-si jigneste sotia cu cuvinte pe care nici o femeie n-ar trebui sa le auda...nu, multumesc, nu un astfel de model de partener vreau sa-i ofer. Mai bine lipsa.



#296
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 10:56

Nu faptul ca e "mama singura" naste asta...si in familii neseparate exista esuari, extrem de multe.



#297
aylui

aylui

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 12:00

Anul trecut, dupa un city-break planificat 100% de mine, in care a fost aproape tot timpul morocanos (ca de ce cheltuim atatia bani in 4 zile? ce e fuga asta sa vedem atatea? etc.), am zis iarasi gata!

 Hahaha,

 

si mie tot de la un city break mi s-a pus pata! Deci...nu mergeti in city break-uri daca relatia e pe butuci! :)))))))

 

La mine n-a fost din cauza banilor, ca e mai cheltuitor ca mine, ci pentru ca acum vreo 2 ani am fost cu tatal meu intr-o capitala europeana cateva zile si m-am distrat/simtit de o mie de ori mai bine decat in city break-ul care ar fi trebuit sa fie unul romantic, cu sotul. Am fost ca doi straini, n-am reusit deloc sa ne "apropiem" unul de altul. Si atunci mi-am dat seama cam cum sta treaba...



#298
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 12:10


Si eu cred ca copiii (mai ales baietii) vor face in familiile lor ce au vazut la tatii lor. Asta daca nu s-au destramat familiile; este normal, dupa mine, andacos sa il dai ca exemplu negativ pe tata, pentru ca te-ai despartit de el. Daca ramaneati impreuna mai faceai asta? (Desi incerc sa il implic in treburile casei si chiar bucatariei, influenta sotului se simte muuuult la fii-miu.)

 

[flo]  [floare3]  [flo2]

Imi pare rau dar eu nu l-am dat exemplu negativ pe taica sau pentru ca m-am despartit de el...eu l-am dat exemplu negativ,pentru comportamentul vis a vis de propriul copil.

 

Si nu ,eu nu l-am vorbit de rau pe taica sau niciodata,acum fiul meu deja e la virsta la care pot discuta ca si cu un adult!

 

Ramin la ideea ca gresiti cind spuneti ca au modelul tatalui.Ma refer aici la tatal din familia destramata,la tatal care si-a neglijat familia,copilul si sotia.

 

Ba chiar as spune-bine asta nu e o regula nicidecum,ca din imediata mea apropiere,copiii proveniti din familii destramate,baietii devin tati extrem de devotati.Dar...nu e o regula,asa cum nu e o regula ca tatii sa devina modelul de parinte abordat de copiii nostri.

 

Dana


Editat de andacos, 30 aprilie 2014 - 12:13 .


#299
Danny70

Danny70
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 22:52

Andacos, scuze  [flo2] . Ceea ce am vrut sa spun este ca exemplul de tata/sot pe care il iau unii baieti (nu toti, nu se poate generaliza asa ceva) este daca familiile nu se despart. Ei vad ca mama poate tolera si atunci vor aplica asta si in familia lor. Sau poate nu vor aplica, dar in jurul meu cam asa se prezinta situatia. Eu nu am vrut sa aiba asa un "model", de aceea am preferat sa aiba un tata de weekend. Si eu am incercat sa nu il critic pe sot in fata copiilor. Si acum, le-am spus ca problemele sunt intre mine si el ca sot, ca tata e relativ ok (desi se putea o implicare mult mai mare in ceea ce priveste copiii, implicare pe care o vad la alti tati, prieteni de familie). Inca o data, scuze ca te-ai suparat  [flo2].

 

Aylui si ch-dana, cred ca ne asemanam in multe privinte...



#300
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 18 mai 2014 - 04:12

 

Ofibine, numai tu esti in masura sa decizi. Nimeni nu ar trebui sa te influenteze pentru ca numai tu stii situatia si te stii pe tine. Ce au facut altii sau ce spunem noi e irelevant.

Baga-ti picioarele la ligheanul cu apa rece si intreaba-te ce vrei in viitor. 

Esti pregatita sa infrunti viata de una singura? Ca teoretic sansele sa gasesti altul mai bun intr-un timp decent sint dar sint mici. E o jungla amazoniana pe taramul "datingului" mai ales pt cele de virsta noastra. Si cind iti da tircoale singuratatea e nasol....Pe de alta parte singuratatea in doi e si mai oribila. Pune in ciur si alege, vorba romanului.

 

N-am apucat sa citesc toate mesajele dar, mama, ce de adevar in cele spune pe aici si cum se mai repeta povestile! O gramada de barbati crescuti prost de mamele lor care nu pot avea o viziune corecta si un comportament adecvat in cuplu [alcool]

Si o gramada de femei "barbate" [soricel]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -