Sari la conținut

Sari la conținut


cum scap de matreata


21 raspunsuri la acest subiect

#1
myky791

myky791

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 11:47

Buna ziua. sper ca am postat bine subiectul aici la femina intim.

nu mai scap de matreata. cu ceva ani in urma foloseam wash and go, am inceput sa fac matreata am trecut pe head and shoulders. acum iar am inceput sa fac matreata. mam interesat la farmacie este un sampon de la firma ducray, dar costa vreo 70 lei sticlita de vreo 150ml. eu am parul lung, des si nu stiu daca miar ajunge o luna. dar daca nu gasesc alte solutii nu am de ales. ceva sfaturi/?multumesc



#2
Alinutza1979

Alinutza1979

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 12:11

eu am avut problema asta prin liceu si tin minte ca eram super stresata; ajunsesem sa nu mai pot purta bluze inchise la culoare ca se umpleam pe umeri de matreata. Eram intr-un stadiu f avansat.

 

am cumparat de la farmacie Nizoral sampon. Nu-i ieftin nici asta - vreo 45 lei parca si are doar 60ml (daca ar fi doar sa te speli cu el nu-ti ajunge 3 utilizari) dar se foloseste in felul urmator: Speli bine parul cu orice sampon vrei, de 2-3 ori. Sa fie parul curat si degresat. Apoi aplici foarte putin sampon nizoral, freci bine scalpul si lasi sa actioneze cam 4-5 min apoi clatesti. Scapi garantat insa partea proasta este ca daca intrerupi, adica nu mai folosesti sampon nizoral, iti reapare matreata din nou.

Mie la un par mediu imi ajung cei 60 ml cam 2 luni



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 12:19

ar fi bine sa ceri si sfatul unui dermatolog.

matreata poate fi uscata sau grasa. depinde si de modul in care iti speli/clatesti parul, cat de des il speli, cum il usuci, daca folosesti balsam, masca de par, spuma / fixativ, samd.

eu am facut matreata inca de la prima spalare cu head&shoulders. il primisem cadou si am zis hai sa-l incerc. cand am vazut cum curge matreata in timp ce il uscam cu uscatorul, am renuntat.

plus ca sampoanele antimatreata "ataca" culoarea parului daca il vopsesti, practic iti dispare mai rapid culoarea din par.

alta varianta ar fi sa incerci tratamentul masca pentru par cu henna neutra sau cassia (NU coloreaza parul). cauta site-ul sideris, acolo gasesti detalii despre aceasta metoda de tratament a parului, se pare ca rezolva mai multe, nu numai matreata.



#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 16:40

ulei de cocos pe post de masca o data pe saptamana, il masezi direct pe scalp 5 minute si apo te speli cu sampon.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 16:42

Si barbata-meu a scapat cu nizoral. Doamne ce matreata avea, ma inebunea ca isi lasa mizeria prin sufragerie. Cum nu-l ma foloseste cum iarasi se umple de matreata.



#6
teodora74

teodora74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 17:57

Încearcă să pui pe păr, la rădăcină, și să masezi bine, ulei de argan. Speli după 5-10 minute.
Şi foloseşte un şampon pe bază de plante, mie îmi place Favisan.Au şi şampon antimatreață, dar nu îl folosi după ce scapi de ea.
Succes!

#7
myky791

myky791

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 18:50

buna seara. multumesc de raspunsuri. am mai auzit de ulei de argan, de uleiul de cocos nu am auzit. o sa vad cu ce incep. ma gandesc la nizoral. multumesc ink o data de raspunsuri



#8
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 10:10

Tinctura de urzica sau ulei de arbore de ceai. 



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 10:17

Incearca un leac simplu : te speli cu aspirina. Cum ai parul lung, pui 2 apirine de 1000mg intr-un recipient si te clatesti dupa ce te-ai spalat cu sampon. LAsi sa actioneze, si apoi te clatesti din nou.



#10
Alinutza1979

Alinutza1979

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 13:15

crede-ma ca stiu ce vorbesc, materata este un fel de dermatita care este de fapt o ciuperca.

 

eu m-am dat cu toate conbinatiile de plante, uleiuri, mixturi si altele! Fara efect.

ajunsesem sa fac amestec de usturoi cu gaz, ulei de toate felurile...nimic

Daca vrei sa scapi rapid - in maxim 2 spalari (o sa vezi o imbunatatire inca de la prima utilizare)  incearca Nizoral sampon.

Apoi daca mai vrei alternative poti incerca si produse naturiste; eventual incerci sa folosesti nizoral  in paralel cu altele.

Sotul meu foloseste Ducray insa mai este un sampon in acest gen cu sulfura de seleniu  se cheama Selsun Blue - este tot asa de scump dar cantitate mai mare.

Toate sampoanele aste de care iti scriu  - cele din gama tratamente - se foloseste la fel ca nizoralul. Adica speli bine parul cu un sampon clasic - apoi aplici putin, lasi 5 min sa actioneze apoi clatesti bine bine si nu mai folosesti nimic la radacina.

Daca vrei balsam dai doar pe par, nu si la radacina.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -