Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 28 Felicitari Alinutza!

gravidute ciresele mai sarcina

317 raspunsuri la acest subiect

#301
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 19:39

Uuuuu! Iarina bafta, sa fie intr-un ceas bun!

Multumesc! Si tie la fel iti doresc...

 

De fapt tuturor mamicilor doresc nasteri usoare si bebei sanatosi... acusica se animeaza odiseea noastra cu bebici... abia astept... pana atunci le mai citim pe cele de martie...

 

Am invatat o gramada de chestii despre bebei de la ele...



#302
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 19:48

Buna burtici!

 

Alinuzz, bine ca este bine si ca esti sub observatie. Dar sa te tii departe de asistentele alea ca e jale.

 

Mishutza, exact la fel am crezut si eu, ca va misca din ce in ce mai puternic. Dar cum trebuie sa ma uit la burtica sau sa tin mana pe ea sa stiu sigur ce face. La mine o zi e mai linistita, apoi doua zile se agita.

 

Ralulav si eu am dormit super pana a sunat ceasul sa ma duc la intalnirea cu anesteziologul. Abia m-am trezit. [|)]

 

Burticilor cu pisicute, am inteles ca un bebe expus la un anumit animal nu va dezvolta mai tarziu alergii, deci e de bine. Doar sa aveti grija cu parul de animalut sa nu il respire bebelul, asta face rau.

 

Ilorrenna, mereu imi place sa aud minuni de genul asta. Si mie mi s-a spus ca ma voi chinui mult pana raman, avand polichistic din liceu, dar am ramas din prima.

 

Sunland am stabilit si noi data nasterii cu cezariana pe 7 mai. Sotul pariaza insa pe 1 mai.  [:)]  De vopsea nu stiu ce sa-ti spun. Eu am dat niste rateuri cu parul in facultate si de atunci nu m-am mai vopsit. Am reusit sa ma traumatizez singura cu niste suvite rosii in fata complet nereusite. Aratam horror [batcap] [batcap] [batcap]



#303
tigercat

tigercat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 19:55

Sunland,mie mi-a interzis dr. vopsitul la inceputul sarcinii...acum nu am mai pus problema.

Mie nu mi-a interzis, dar sunt destul de ingandurata cu asta,inca nu stiu ce sa fac
ce te-ai hotarat pana la urma, cand si unde nasti? Cum mai e bebe al tau? Tu cum te mai simti?

eu de joia trecuta nu am mai fost la dr.atunci avea 2 kg bebelul, era totul ok, doar sa pap putin si des ca indicatii si sa beau apa macar 2 l jumate pe zi. o sa merg joia viitoare la un nou control, ca ne vedem la 2 sapt. acum. am spus ca o sa ma consult cu dr. intr-un final, referitor la spitalul unde sa nasc, mi s-ar parea firesc sa spuna daca pot merge la privat sau e mai sigur la stat(am prieteni la care a spus ca-s sanse mici de ceva probleme si au putut merge la privat).sa stii ca tot bubchen am luat si eu...sampon, dus bad. cu vopsitul asa vehement a fost, incat nici nu am insistat..ori oricum ma fac cu vopsele fara amoniac,nici alea nu erau ok....ma simt bine, dar maricica...cand vad atatea burtici care au pus 10 kile...in ce zona stai ca te iau la jogging dupa...hi hi

#304
Sunland

Sunland

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 19:57

Si bebele meu e mai mare cu o zi decat al tau si cu 2 zile fata de al Lorrennei...

Tu cand vrei sa nasti, adica ati ales o data anume?

Pai eu am ales deja data de 5 mai ptr cezariana, dar sper sa stea bebe pana atunci....



#305
Sunland

Sunland

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 20:03

Sunland,mie mi-a interzis dr. vopsitul la inceputul sarcinii...acum nu am mai pus problema. eu de joia trecuta nu am mai fost la dr.atunci avea 2 kg bebelul, era totul ok, doar sa pap putin si des ca indicatii si sa beau apa macar 2 l jumate pe zi. o sa merg joia viitoare la un nou control, ca ne vedem la 2 sapt. acum. am spus ca o sa ma consult cu dr. intr-un final, referitor la spitalul unde sa nasc, mi s-ar parea firesc sa spuna daca pot merge la privat sau e mai sigur la stat(am prieteni la care a spus ca-s sanse mici de ceva probleme si au putut merge la privat).sa stii ca tot bubchen am luat si eu...sampon, dus bad. cu vopsitul asa vehement a fost, incat nici nu am insistat..ori oricum ma fac cu vopsele fara amoniac,nici alea nu erau ok....ma simt bine, dar maricica...cand vad atatea burtici care au pus 10 kile...in ce zona stai ca te iau la jogging dupa...hi hi

Eu stau in Zona Soarelui, de acolo vine si numele Sunland :) iti dai seama ca trebuie sa merg si la jogging si la altfel de sport ptr ca am pus deja 30 de kg si mai am de stat 3 sapt.....asa ca ma bag la orice activitate sportiva...:)))



#306
Sunland

Sunland

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 20:06

Eu inainte de sarcina eram un blond inchis dar vopsit si decolorat ptr ca sunt bruneta la origini, cum spune eu "sub acoperire" si acum as fii vrut sa ma intorc la culoarea aia dinainte de sarcina ptr ca acum am impresia ca mi-am pierdut identitatea :))) 

si as vrea sa fac lucrul asta inainte de nastere ptr ca ma gandesc ca dupa nu voi mai avea la fel de mult timp. Dar inca nu m-am hotarat.....



#307
Sunland

Sunland

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 20:07

Fetelor pai incepand cu dupa Paste toTe intram pe ultima suta de metrii....va vine a crede??. 



#308
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 20:10

Sunland nu retinusem...
O sa stea la caldurica pana atunci...

#309
tigercat

tigercat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 20:13

Eu stau in Zona Soarelui, de acolo vine si numele Sunland :) iti dai seama ca trebuie sa merg si la jogging si la altfel de sport ptr ca am pus deja 30 de kg si mai am de stat 3 sapt.....asa ca ma bag la orice activitate sportiva...:)))


iuuuu, ce tareeee...io stau la limita girocului cu soarelui...e parcul padurice in fata blocului. cine stie de cate ori ne-om fi intersectat la plimbare..

#310
Sunland

Sunland

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 20:33

iuuuu, ce tareeee...io stau la limita girocului cu soarelui...e parcul padurice in fata blocului. cine stie de cate ori ne-om fi intersectat la plimbare..

Sigur ne-am intersectat. Eu chiar mergeam f des la plimbare in parcul respectiv si inainte de sarcina, iar tati lui bebe a locuit inainte in unul din blocurile de vis-a-vis de padurice.....Doamne ce mice e lumea! Poate ca ne si cunoastem, cine stie! Daca nu reusim sa ne intalnim pana nastem trebuie neaparat sa ne vedm dupa....cu bebelusi.....tu ce ai spus ca ai fetita sau baiat?





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -