Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-20


229 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 20:52







Fete dragi, va invit sa continuam discutiile incepute in capitolele anterioare, cu mult optimism si incredere ca intr-o buna zi vom reusi!![cheers]cap.1,cap.2,cap.3,cap.4,cap.5,cap.6,cap.7,cap.8,cap.9, cap.10, cap.11, cap.12, cap.13, ,cap.14,cap.15,cap.16,cap17, cap.18,cap.19Endometrioza reprezinta, simplist vorbind, o afectiune ginecologica caracterizata prin prezenta de tesut endometrial functional in afara cavitatii uterine. Cu alte cuvinte, tesutul care in mod normal captuseste cavitatea uterina poate fi gasit, la anumite femei, in mod anormal, si in alte locatii situate extrauterin. Localizarea acestor tesuturi ectopice poate sa fie atat in zone adiacente aparatului genital feminin (ovare, ligamente largi, ligamente uterosacrate, peritoneul pelvin, septul rectovaginal, vezica urinara, etc.), cat si in locuri absolut imprevizibile, precum ar fi Sistemul Nervos Central, plaman sau tesut miocardic. Diagnosticare: Endometrioza poate fi diagnosticata de catre medicul ginecolog, care examineaza direct zona pelviana cu un mic instrument numit laparoscop. Laparoscopia este o procedura rapida, care permite depistarea endometriozei doar atunci cand este vizibila in zona genitala. In timpul unei asemenea investigatii, ginecologul sesizeaza mici puncte pe vulva, vagin, colul uterin sau intr-o alta sfera genitala. Aceste puncte sau "insule", cum le mai numesc ginecologii, sunt leziunile cauzate de fragmentele de endometru. Daca fragmentele ajung in afara zonei genitale si se depun pe intestine, depistarea lor este mai dificila.Totusi, mai ales in astfel de cazuri, contactul sexual dureros este unul dintre principalele indicii care denota prezenta endometriozei. Daca ai aceasta problema, nu ezita sa-i spui medicului.Un alt factor care intarzie depistarea endometriozei este absenta simptomatologiei. Aceasta afectiune poate fi extrem de dureroasa sau, din contra, poate trece neobservata. Este vorba, mai ales, de persoane care au o forma usoara a bolii. Care sunt simptomele endometriozei? Multe dintre cazuri sunt asimptomatice. Atunci cand simptomele apar, acestea includ: Crampe abdominale sau dureri lombare in timpul menstruatiei. Dureri menstruale severe. Dureri la defecatie (scaun). Disurie (dureri in timpul urinarii), in special in timpul menstruatiei. Dispareunie (dureri la contact sexual). Infertilitate. Cine poate face endometrioza? Orice femeie care are menstruatie regulata poate face endometrioza. Aceasta boala afecteaza cu precadere femeile intre 25 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentele si femei mai tinere de 25 de ani. Apare mai frecvent la femeile nulipare (care nu au avut nici o sarcina). Interventiile chirurgicale In cazurile mai severe de endometrioza, tesutul cicatriceal poate fi excizat in timpul laparoscopiei exploratorie. Excizarea acestui tesut poate ameliora simptomele si poate creste sansele unei sarcini.Fertilitatea poate fi afectata? Cele mai multe femei care sufera de endometrioza pot avea copii. Sansele de a ramane insarcinata depind de severitatea afectiunii si de raspunsul la tratament. Se recomanda o perioada de observatie fara tratament inainte de a lua in consideratie tratamentul chirurgical. Link-uri utile: http://www.endo-resolved.com/diet.html http://forum.desprec...e.php?id=370486 ,http://www.presspro-gineco.ro/article--Etiopatogenie-Patologia_imunologica_a_implantarii_oului--611.htmlMODELELE NOASTRE: Fete care au reusit sa ramana gravidute desi au avut endometrioza:Amely operata laparoscopic(chist endometriozic+endometrioza in zona pelvina), a urmat un tratament naturist, un regim alimentar sanatos si acum e proaspata mamica de baietel. Alinaalex -"am avut si eu endometrioza, operata laparoscopic in decembrie 2004 la Timisoara - prof. Munteanu, iar acum am un baietzel!"Sorina73-"si eu am suferit de endometrioza, am avut un chist endometriozic operat laparoscopic in sept. 2005. Din fericire ovarul mi-a ramas intreg, dar sansele de a avea un copil pe cale naturala mi s-a spus ca sunt destul de mici. Din fericire pt. noi in oct.2005, deci imediat dupa prima menstruatie, am ramas insarcinata, iar acum am o minune de fetita."Elbi-"si eu am avut endometrioza descoperita cand incercam sa-l avem pe bebe nr. 2. dupa multe aventuri, caci si mie o somitate imi spusese ca as avea o tumora pe ovar si ca ar dori o interventie in camp deschis, am gasit pe altcinvea, am facut laparoscopie, apoi 6 luni cu danazol, a urmat o luna de refacere, iar luna urmatoare am ramas gravida si acum avem 2 baieti."Tania2"-Numele meu este Tania, am 34 ani, am fost diagnosticata in decembrie 2004 cu endometrioza la ovarul stang. Dupa ce am consultat mai multi medici am hotarat sa ma operez laparoscopic in 30 mai 2005. In iulie 2005 am ramas insarcinata, am nascut in aprilie 2006 si am cea mai minunta fetita, Bianca"Tanti:"Eu am fost op clasic de chist endometriozic avea 6 cm pe un ovar(stang)iar pe celelalt erau punctulete mici nu stiu daca erau tot de endometrioza, dupa op. mi sa spus sa incerc 1 an de zile iar daca nu, dupa aceea sa incerc stimulare sau fiv, am incercat si am luat si ceva naturist nu stiu daca a ajutat dar dup 5 luni eu am ramas insarcinata, am luat mastodynon care contine vitex agnus castus."(acum deja a nascut Tanti)Kim:"am descoperit endometrioza cand s-a nascut fetita mea prin cezariana. Cand incercam sa raman insarcinata am vazut o gramada de dr., toti au dat vina pe un "fibrom" (mare 7 cm- de fapt era chist!), am facut nenumarate ecografii, pana am dat de o dr. care sa ma incurajeze. Dupa vreo 9 luni de incercari si tratamente naturiste si homeopate, am ramas gravida, am avut o sarcina cu risc din cauza "fibromului", aveam dureri noaptea, ma rugam sa ajung pana la 37 de sapt. Sarcina s-a derulat f bine per ansamblu, am vrut chiar sa nasc natural. Pt o mon

#2
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 22:52

Sunt prima...........Doamne ajuta sa fie cu noroc capitolul asta ca e prima data cand sunt prima [alcool]
Eu mi-am mai revenit dar a fost f.greu mai ales ca au fost la noi de joi finii nostrii cu finuta mea de 4 luni si care e adorabila si au stat pana azi...........si vineri cand am venit eu amarata de la sv.era vesela si radea de mama focului si nu ca nu o iubesc ca e sufletul meu dar in acel moment mi-am dorit sa nu fie acolo..........si azi dimineata m-aU purtat toata dimineata in magazine pentru bebelusi...............nu stiu de ce dar nu mi-a facut deloc bine asta.........mi s-a facut rau si a trebuit sa vin acasa...........dar acum au plecat si mi-am facut curat in casa si am facut baita.si ma simt acum bine.Am vb.la tf. si cu o prietena de-a mea care s-a chinuit 7 ani sa faca bebe si acum e graviduta......si parca un ingeras mi-a soptit se poate si vei a vea si tu bebelinul tau..........si acum parca sunt mai bine........defapt nu parca chiar sunt...........
VA MULTUMESC CA EXISTATI SI CA SUNTETI ATAT DE ATENTE CU MINE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SUNTETI PRIETENELE MELE DRAGI[grup][grup][grup]

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#3
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 23:21

Ioana, multumim pentru noul capitol!

Fie ca pe parcursul lui sa apara noi si multe gravidutze, si fiecare dintre noi sa avem realizari care sa ne apropie cat mai mult de bebele mult ateptat! Doamne ajuta![ruga]

[pup][pup][pup]pentru toate fetele!


#4
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 04:24

Un nou capitol plin de vesti bune va doresc!![cheers]
Ana-Alexia multumesc frumos![pup]
Ginamaria te inteleg, toate am trecut prin asa clipe, dar important e sa gandesti ca acum![pup]
Lucialu iata si reteta mea: "Spaghete din orez cu legume"
Ingrediente: Spaghete din orez(se gasesc in supermarket, sau pot fi spaghete simple, ori alte paste fainoase), varza alba, morcov, ardei gras si iute(pentru cei care prefera ceva picant) ceapa, praz(sau ceapa verde) si rosii.
Preparare: se lasa spaghetele din orez la inmuiat in apa fiarta timp de 3 minute(sau se fierb, daca sunt spaghete normale 7 minute, dupa care se racesc in apa rece), dupa care se pune in tigaie putin ulei si se lasa la incins, cateva secunde. Cand tigaia e bine incinsa se adauga ceapa taiata pai, un ardei iute tocat si se calesc bine. Dupa aceea se adauga morcovul taiat fasii subtiri(sau dat prin razatoare), varza alba taiata ca pentru salata de varza si ardeiul gras taiat la fel(f. subtire). Acum se adauga sare si piper dupa gust si se pun spaghetele racite, care se mai calesc putin impreuna cu legumele(un minut, doua), iar la sfarsit se pune prazul taiat fasiute si rosia taiata felii. Pofta buna!![papica]

http://tt.lilypie.com/50m8p3.png

#5
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 10:02

'Neata![:D]

Sa de-a Dumnezeu sa avem si noi cat mai multe vesti cu proaspat gravidute invingatoare la categorie barza![cheers]

Ioana [pup]multumim pentru capitol nou!

Gata, nu ma mai pot abtine[:I]...[yum][yum][yum]mama ce simpla era reteta mea preferata [comoara]si are si varza exact ca taiteii pe care ii mananc eu la restaurant[colegi][colegi][colegi]Ioana uite aici:[pup][pup][pup][pup][pup]Multumesc!!![floare3][loveyou]Unde mai pui ca si sosului ii plac enorm![pofta][pic]Si nu dispar,dar daca ma mananci sa fiu bine tavalita in taitei prajiti[:D]

Ginamaria daca stiam ca vrei sa scrii tu prima puneam bodyguarzi[:D] la inceput de capitol numa sa fie fata multumita![dual][dual][dual]De acum incolo cand mai trebuie sa treci prin situatii gen celei descrise de tine aici ar fi bine sa discuti sincer cu persoanele apropiate si nu cred ca pot fi atat de incuiate incat sa nu te inteleaga.Nu tine tristetea in tine!Asa nici nu te torturezi singura prin magazine de BB si si ei sunt mai delicati cu tine.Zic si eu[:I]

Ana-Alexia[pup][flo]

Uta_ciun,Hera,Ciol,Turturica,Panseluta si se mai stiu ele care lipsesc [hot]de pe aici va rugam sa semnati condicuta ca altfel 10% penalizare...din taitei[:D]

Domenica placuta!

KISSES



[si-eu]

nu mor caii cand vor cainii...

#6
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 10:42

[hopsieu]'NEATA FETE DRAGI
IOANA ce faceai tu draga mea azi noapte la ora aia?gateai?da-mi si mie reteta sa pot sa stau si eu mai mult seara ca eu la 22 sunt pe lumea viselor si nu ma prea coordonez la program cu sotul care si el la 2 e aciv de mama focului si dimineata (la amiaz)se trezeste la 13 cand eu ma culc deamiaz..........[mariaj]sapai ne miram ca nu vine bebe[:D]........
LUCIALU asa e stiu adreptate dar imi era si mila de ei ca veneau din alt oras........si imi sunt dragi pana la urma,doar ca au nimerit prost.......dara sa e ai dreptate.Eu deobicei nu fac lucruri care nu imi fac placere(refuz categoric) dar de data asta nici puterea asta nu am mai avut-o si m-am si simtit vinovata ca nu am reusit sa ma bucur de vizita lor desi stiu ca nu aveam de ce....dar asta e,cred ca m-au inteles ca am fost mai bosumflici......[pup][pup]
ANA ALEXIA sa te aiuda DUMNEZEU si sa ne vedem la FETE FOSTE CU SNDOMETRIOZA ACTUALE GRAVIDUTE SI MAMICI[hia][grup]

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#7
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 13:35

Ioana..multumim pentru noul capitol[pup]
Monica9..e foarte frumos numele Rebecca, aleasa binecuvantarii, nume sfant, o sa va aduca multa fericire.[pup]
Popica ..multumim mult ca ne-ai impartasit din trista si in acelasi timp minunata poveste de viata, ne dai sperante.Sa fii sanatoasa si tu si bebelul.[pup]
In sfarsit am reusit sa-mi scot capul din nisip....incerc sa-mi gasesc cuvintele de incurajare dar...
Andreyutza,Ginamaria,Lucia...imi pare rau ca nu a fost cu ochisori, dar poate DD stie mai bine de ce ne tot da framantarile acestea, poate intr-un final sa putem aprecia mai bine rodul vietii. Poate sunt acum oameni care au mai multa nevoie de ajutor, problemle lor sunt mult mai grave, iar noi mai putem astepta....
[q][q][q][q][q][q][q][q][q][q]....mult zilele acestea, dar gata m-am oprit, trebuie....mai rau este ca nu mai stiu incotro s-o iau....as mai avea de continuat si luna aceasta cu stimulari, dar gandul ca ma umflu cu hormoni fara nici un rezultat ma dezarmeaza [:(], nu stiu parca ceva din mine ar vrea sa se opresca....mai ciudat este ca nu am avut semne de cm, doar [balcon], in rest nimik...si sperante cu duiumul..
Sunt o fire optimista, dar am cam ajuns la capatul puterilor......stiu ca nu trebuie sa imi pierd speranta [q]...va tot incurajej pe voi, dar la mine nu mai tine....
Scuze ca m-am bocit atat aici, dar nu am cu cine sa plang, sotul este prea trist si el chiar daca nu spune, mama indurerata si ea, ca de...
si prietena mea este prea fericita cu bebelinul ei de 10 luni si nu vreau s-o intristez.....o las sa se bucure.
[grup] [dual]
multumesc ca existati!

am nevoie de un miracol...madutz


http://tt.lilypie.com/lS6Op3.png

#8
roxanaiuliana

roxanaiuliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 18:16

salutare fetelor!

harnice mai sunteti!

gina, lucialusi mie imi pare rau ca nu a fost luna asta, dar stiti vorba mea o noua luna un nou inceput, e frustrsnt stiu, dar nu avem ce face, asa ca spor la treba luna asta!

diana iti trimit si eu o poza, are un format mai ciudat pentru ca e decupata.

pupici la toata lumea!

roxana

roxana

#9
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 20:21

MADA ai dreptate cu indopatul........asta ma sperie si pe mine ca ma fac cat o vaca [grasa]si ma chinui sa nu manc tot ce vad ca am o pfta de mancare de nu-i adevarat si nimic........ca altfel nu as fi chiar asa de disperata cu bebelinul asta ca pana la urma mai sunt care se chinuie de mai mult timp decat noi si no,asta e........dar nu se tot stimuleaza atat si se insemineaza..........ca daca as fi sigura ca nu se reface endometrioza si mi-ar zice DD stai linistita ca peste 5 ani vei avea copil nici nu m-as stresa........nu ca nu as vrea sa-l nasc in seara asta dar daca nu se poate acum nu sunt nebuna si inteleg.......nu mai stiu ce sa mai zic.......
ANA ALEXIA,IOANA ,LUCIA,MADA,ROXANA IULIANA[grup][grup][grup]IN CURAND VM FI UN [grup] DE [gravi][gravi][gravi][gravi][gravi][gravi][gravi]

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#10
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 28 octombrie 2007 - 22:08

Mada,vezi ca mananci bataie!De ce plangi?Vrei sa-ti inebunesti sotul asa cum am facut eu saptamanile trecute?Parca stabilisem ca suntem puternice,ca mergem inainte cu capul sus,ca ne avem unele pe celelalte aici si ne sustinem.Te rog mult sa-ti revizuiesti atitudinea,sa te bucuri de lucruri marunte si sa ai o atitudine pozitiva!!!
Ginamaria,e valabil si pentru tine!Hai va rog eu mult sa fim vesele,sa iubim si sa traim ca niste oameni normali.Cred ca daca vom fi mai pozitive vom reusi![pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -