Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce reguli aveti pentru...?


24 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 12:32

Noi avem reguli, insa ne straduim sa nu adaugam mereu, ca Ponta taxele si impozitele.

Daca sunt de acord sa doarma la cineva sau sa doarma altcineva la noi, stiu clar ca nu vor dormi. Dar daca asta le place...nu ma deranjeaza. Se intampla insa vineri seara sau sambata seara, a doua zi pot dormi in voie. Cred ca e o destindere perfecta pentru ei.

Orele de intrat in casa difera intre fete (16 si 20 ani) si intre zilele saptamanii. Mai precis, iesirile la distractiiin timpul saptamanii nu sunt obisnuite pentru cea de 16, la cealalta, studenta, nu se limiteaza; totusi, ora de intrat in casa in timpul saptamanii nu depaseste 22 pentru ca avem servici/scoala a doua zi.

In we orele in oras se prelungesc pana la maxim 23 pentru cea de 16 (dar nu este prea des), cealalta mai intarzie sau...nu mai vine deloc (decat dimineata). Pentru petrecerile care se termina in toiul noptii ma sacrific si ma duc sa le iau. [:)]

Cred ca mi-am amintit tot...in orice caz, avem reguli, insa daca pot suplini ceva (dus-adus cu masina de ex) o fac fara probleme.



#22
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 13:40

Fiica-mea, 15 ani si jumatate.

Dormitul la noi sau la alte colege : in timpul vacantelor, foarte rar in weekend ,in timpul scolii. Nu se doarme pana la 6 dimineata. Am incercat, la inceput sa le determin sa se culce mai devreme. Nici o sansa.

In timpul vacantelor, de foarte multe ori, se intampla, ca singura fiind, sa se culce dimineata la 5 --6.

 

La petreceri ca si la iesitul in pub, ora de venire acasa - cel tarziu 2 dimineata. Intotdeauna sunt mai multi si se intorc cu taxi.



#23
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 14:58

Inca am copiii mici.

Fii-mea are aproape 10. Au mai dormit copii la noi si ea pe la copii. I-am lasat cat au vrut, cu conditia sa pot dormi eu [:D] . In general pe la 1-2 au capitulat, sigur la 16 ani nu se va mai intampla asta.

 

Cand va fi vorba de chefuri, o sa ii las unde si cat vor ei, doar sa ma cheme sa-i iau. Taxi-ul pt mine nu va fi o optiune. (acum 3 ani in spatele blocului meu, o fata de 17 ani a fost violata pe la 3 dimineata, venise cu taxi-ul care a lasat-o in strada principala...pana la blocul ei mai erau 15 metri....).

 

In rest...nu mi-as face griji de noptile pierdute, ei se recupereaza muuult mai usor ca noi.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 12:45


     Poate par sau chiar sunt cam severa. Ca fata(si copil singur) am fost crescuta de un tata foarte autoritar(si pe termen lung efectele au fost negative). Nu vreau sa procedez la fel cu copiii mei.

Mie imi dai senzatia ca exact asta faci. Tu vrei ca el sa vina la ora 1 noaptea ca sa-l poti tu mirosi sa vezi de a baut sau nu. Ca sa ai tu controlul la orice minut. Te inteleg ca mama, stiu ca ii vrei binele, dar el intelege altceva din comportamentul tau si o sa se ascunda de tine cit o sa poata. Si tu nu vrei asta.

Al meu implineste 14 ani in mai, deci inca nu ma confrunt, dar eu cind ma duceam la petreceri stateam pina la 5 fara discutie. Pai la 1 petrecerea era in toi. Ar fi fost foarte frustrant pentru mine sa trebuiasca sa vin acasa inaintea tuturor. Binenteles asta se intimpla doar in weekend, nicidata in timpul saptaminii. Nu-mi amintesc cum era cu bautura, dar de fumat fumam toti.

Ca si Dana si Marius, o sa-l las pe el sa decida cit sta si unde sta si cita vreme ma anunta cind se schimba ceva in plan, o sa fiu fericita. Nu pot sa-i cer lui sa fie usa de biserica, cind eu insami nu am fost. Sigur, cita vreme nu iese din niste limite de bun simt, limite pe care nici eu nu le-am incalcat la vremea mea.



#25
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 15:58

  Vreau sa mentionez de la inceput ca respect fiecare parere in parte, chiar daca ar fi sa nu fiu de acord. Am deschis subiectul pentru ca vreau sa aflu si alte pareri si  sa discutam, cu argumente pro si contra. In mod sigur parerea mea nu e neaparat cea mai buna, tocmai de aceea vreau sa aflu cum gandesc si procedeaza si alti parinti cu copii de varsta apropiata si, deci, cu aceleasi probleme.

 

   Regulile voastre, Andacos,  sunt, deci, ca la o petrecere poate sta pana dimineata si sa vina pe lumina, iar cand are prieteni in vizita, pot sa se culce cand vor, singura limitare fiind de zgomot.

   in ce priveste venitul de la petreceri, eu am preferat sa-i dau bani de taxi si i-am cerut sa vina acasa, pentru ca vreau sa-l si vad "cum" se intoarce(daca a baut, cat a baut), pentru ca daca as fi de acord sa doarma la sarbatorit, cred ca fii-miu ar gandi ca asta ar fi solutia (dac-ar bea prea mult) ca n-ar trebui sa dea ochii cu mine la intoarcere si, deci, ca n-ar trebui sa se controleze prea mult(partea cu consumul de alcool e prima vizibila, celelalte- mai putin).

   Cu ora de culcat cand isi invita prietenii, parerea mea e ca statul pana dimineata nu-i in primul rand sanatos. E o fortare a limitelor de rezistenta la oboseala care are consecinte in primul rand a doua zi, cand jumatate de zi e pierduta cu recuperarea somnului. Ori, in wk mai are si teme de facut, plus activitati gospodaresti, care as vrea sa fie uzuale, adica sa nu fie scutit de ele, doar pt ca a pierdut noaptea cu prietenii.

  In al doilea rand, eu interpretez escapadele astea pe la prieteni ca pe o lupta pentru independenta lui(pentru care ei se agita constant la varsta asta) si ca pe o evadare de sub supravegherea parintilor. Probabil li se pare "cool" ca pot pierde noptile.

 Eu, sincer, nu consider ca pt activitatile pe care le fac ei toata noaptea, trebuie pierduta toata noaptea. Cine i-ar impiedica sa vada filme, sa asculte muzica si sa se joace ziua sau in orice caz, la ore rezonabile?

  Mie nu-mi prea vine sa dorm, stiind ca in casa mea, deci cu acordul meu(tacit, cumva) ei stau pana dimineata, ca orbetii, ca sa face, ce? Si sunt sigura ca parintii prietenilor lui, care stiu ca ai lor copii vin sa doarma in casa mea nu ar fi de acord ca eu sa le permit sa stea pana dimineata treji.

   De aceea consider ca ora maxima 2(sa zicem) e suficienta chiar si in wk. Poate gresesc, insa, repet, vreau sa aflu si alte pareri si argumente contra.

    Ce varsta are baiatul tau?

Intr adevăr,copilul încearcă la orice vârsta sa câștige avantaj in orice,iar daca nu se intampla așa te considera un părinte trecut ,fara înțelegere pentru problemele si Situațiile lor.Trebuie stabilit cu el sa nu treacă peste respectul fata de parinti,iar unul din lucrul asta este si conditionarea de acceptare a unor fapte care sa fie ok de ambele părți,parinti si copil.

tu accepti plecarea lui la petrecere,iar el accepta condiție de a putea folosi avantajul asta,insa cu condiție pusă de tine.E vorba doar de a observa daca el poate respecta un anumit fapt,lucru care L va face responsabil mai târziu in viața.Urmează ți intuitia!!!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -