Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce reguli aveti pentru...?


24 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 16:29

- ora de venit acasa

- ora de culcare(cand are prieteni in vizita)

 

      Salutare! Iar probleme, dileme, intrebari...

      Fii-miu, de 16,6 ani zice ca nu-s o mama "de gaşcă" pentru ca atunci cand isi invita cate un prieten la el sa doarma, eu incep sa-i stresez cu ora de dat stingerea incepand asa, de pe la 1,30- 2. S-a intamplat nu o data!

      Deductia mea e ca atunci cand se duce el sa doarma la cate-un prieten de-al lui, se culca si spre dimineata!!! [soc] si nimeni nu le impune cand sa se culce!!

     Deci, din cauza asta, el nu-si prea invita prieteni la el, ci prefera sa mearga sa doarma el la prietenii lui.A doua zi nu poate face nimic, jumatate de zi e pierduta, pt ca e obosit si doarme, de aceea nu-s incantata deloc atunci cand imi cere sa-l las.

     Voi ce reguli aveti in privinta asta?Am aflat si ce fac ei in timpul asta-se uita la film, asculta muzica,se joaca pe calculator si vorbesc intre ei si pe FB. Dar de ce le trebuie toata noaptea pentru asta, nu pot sa inteleg!!! Daca eu vin cu ideile mele, cica-s invechita si nepopulara!

      Voi cum procedati?

 

   Alta problema e cea cu ora de venit acasa in wk, atunci cand merge la vreun majorat/zi de nastere/concert.

    Daca stabilesc o ora(spre ex maxim 2) zice ca nimeni nu pleaca atunci si ca numai eu il bat la cap sa vina acasa; ca altii pleaca spre dimineata(4-5)!!! Pe vremuri majoratele se faceau acasa, stiai de copil unde e si in  ce familie se duce si la cel tarziu ora 23-24 era acasa. Acum, zilele de nastere se fac in cluburi sau alte locatii, cu alcool la indemana si probabil la discretie, se fumeaza si copiii nu sunt supravegheati(sau nu indeaproape).

    Nu va mai zic ca daca organizezi ca parinte o astfel de petrecere si nu le dai si alcool, iar nu esti "de gaşcă", probabil n-ar veni nimeni.

    Ca sa-i interzici sa nu se duca deloc...ar insemna probabil  sa nu fiu realista- ar zice ca alti parinti sunt de acord si eu nu. Sa gandesc ca asta e societatea in care traim si nu-l pot creste sub globul de sticla? Ca adolescentii au nevoie si de experiente din astea unde sa stie cat sa bea si ce sa bea ? cum sa se poarte, sa vada cum se poarta si altii, cum se imbraca, cum vorbesc?

     Legat de ora de venit acasa, m-am gandit asa: daca petrecerea incepe pe la 22 , mai mult de ora 1,30-2 n-ar avea de ce sa stea, e suficient! Dar ca daca altii stau mai mult, s-ar simti el aiurea in fata celorlalti, desi el ar putea spune ca pana la ora aceea poate sta si nimic mai mult. Nu va mai spun ca eu nu pot inchide un ochi pana nu-l vad acasa!

     Gresesc daca sunt mai restrictiva? cat de toleranta trebuie sa fiu cu aceste aspecte? Cum procedati voi?

     in vremurile nesigure in care traim, e bine sa fim mai fermi, mai restrictivi si foarte vigilenti cu adolescentii, chiar daca asta ne face parinti "nepopulari" sau sa adoptam o pozitie mai flexibila si sa le lasam o libertate "controlata", chiar daca asta ne face sa "stam pe ghimpi"?

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 16:38

Pentru mine,da...esti invechita,de fapt cred ca ti-am mai spus la alte subiecte deschise de tine,dar ma rog,casa ta,copilul tau regulile tale.

 

Si la mine se culca spre dimineata daca ii vin prietenii in vizita,singura mea mentiune e sa nu depasesca limita de zgomot admisa ,pentru orele de noapte.Nu mi s-a intimplat niciodata pina aucm sa intervin pe timpul noptii.

 

Sigur daca innopteaza la prieteni,la fel,se culca spre dimineata,insa cum asta se intimpla doar in weekend,nu ma deranjeaza.

 

Cu mersul la petreceri,eu il intreb cind vine si mai ales cine il aduce acasa,ca la noi e vorba de distanta,deci masina.In genreal se face prin rotatie,adica parintii ii aduc acasa prin rotatie,sau inopteaza la unul dintre prieteni.

 

Cu venitul acasa,il las pe el sa stabileasca ...in general in jurul orei 1 noaptea,si asta tot doar in weekend...iar spun ,nu mi s-a intimplat niciodata pina acum sa intervin.

 

Insa repet,il las pe el sa stabileasca cind vine,poate am copil bun -nu stiu ce sa spun,insa niciodata nu am fost pusa in situatia s aintervin,sa ma impun ca mama-sa spun asa.

 

I-am respectat decizia,am avut incredere in el...n-am avut niciodata probleme.

 

Cred ca tinutul strins in lesa,aduce mari probleme.Asta a fost filosofia mea de a-mi creste copilul.

 

Dana


Editat de andacos, 05 aprilie 2014 - 18:00 .


#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 16:40

Mie mi s epare mai periculos s aplece pe la 2 noaptea dintr-un club de exemplu,cind nu exista mijloace de transport,decit sa ramina acolo pina incep sa circule masinile.

 

Bineinteles daca ii dai bani de taxi,e deja alta discutie.

 

la fel cu petrecerea acasa la cineva,mai bine sa ramina acolo si s avina pe lumina de zi acasa,decit sa mearga la ore nepotrivite pe strada.

 

Dana



#4
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:17

  Vreau sa mentionez de la inceput ca respect fiecare parere in parte, chiar daca ar fi sa nu fiu de acord. Am deschis subiectul pentru ca vreau sa aflu si alte pareri si  sa discutam, cu argumente pro si contra. In mod sigur parerea mea nu e neaparat cea mai buna, tocmai de aceea vreau sa aflu cum gandesc si procedeaza si alti parinti cu copii de varsta apropiata si, deci, cu aceleasi probleme.

 

   Regulile voastre, Andacos,  sunt, deci, ca la o petrecere poate sta pana dimineata si sa vina pe lumina, iar cand are prieteni in vizita, pot sa se culce cand vor, singura limitare fiind de zgomot.

   in ce priveste venitul de la petreceri, eu am preferat sa-i dau bani de taxi si i-am cerut sa vina acasa, pentru ca vreau sa-l si vad "cum" se intoarce(daca a baut, cat a baut), pentru ca daca as fi de acord sa doarma la sarbatorit, cred ca fii-miu ar gandi ca asta ar fi solutia (dac-ar bea prea mult) ca n-ar trebui sa dea ochii cu mine la intoarcere si, deci, ca n-ar trebui sa se controleze prea mult(partea cu consumul de alcool e prima vizibila, celelalte- mai putin).

   Cu ora de culcat cand isi invita prietenii, parerea mea e ca statul pana dimineata nu-i in primul rand sanatos. E o fortare a limitelor de rezistenta la oboseala care are consecinte in primul rand a doua zi, cand jumatate de zi e pierduta cu recuperarea somnului. Ori, in wk mai are si teme de facut, plus activitati gospodaresti, care as vrea sa fie uzuale, adica sa nu fie scutit de ele, doar pt ca a pierdut noaptea cu prietenii.

  In al doilea rand, eu interpretez escapadele astea pe la prieteni ca pe o lupta pentru independenta lui(pentru care ei se agita constant la varsta asta) si ca pe o evadare de sub supravegherea parintilor. Probabil li se pare "cool" ca pot pierde noptile.

 Eu, sincer, nu consider ca pt activitatile pe care le fac ei toata noaptea, trebuie pierduta toata noaptea. Cine i-ar impiedica sa vada filme, sa asculte muzica si sa se joace ziua sau in orice caz, la ore rezonabile?

  Mie nu-mi prea vine sa dorm, stiind ca in casa mea, deci cu acordul meu(tacit, cumva) ei stau pana dimineata, ca orbetii, ca sa face, ce? Si sunt sigura ca parintii prietenilor lui, care stiu ca ai lor copii vin sa doarma in casa mea nu ar fi de acord ca eu sa le permit sa stea pana dimineata treji.

   De aceea consider ca ora maxima 2(sa zicem) e suficienta chiar si in wk. Poate gresesc, insa, repet, vreau sa aflu si alte pareri si argumente contra.

    Ce varsta are baiatul tau?



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:23

crisseis,ai inteles un pic gresit.

 

Eu il intreb cind vine acasa...ora o stabileste el,insa rar s-a intimplat sa treaca de ora 1 noaptea.

 

Tie iti spuneam ca eu consider periculos sa umble noaptea pe strazi...bine daca ii dia bani d etaxi,e alta treaba.

 

baiatul meu a implinit in decembrie 18 ani.Nu se intimpla in fiecare weekend sa mearga la petrecere,asta s eintimpla destul de rar,de citeva ori pe an,la fel si dormitul la prieteni sau prietenii la noi.

 

Nu stiu daca s-ar fi intimplat in fiecare weekend daca as fi fost de acord,insa asa cum am mai spus,fiul meu nu a sarit niciodata limita.O limita pusa de el,de fapt...nu d emine!

 

dana



#6
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:37

Baiatul meu vrea sa doarma la prieteni(sau ei la el) cam o data la doua- trei saptamani, ceea ce cred ca e destul de des. Iar daca si la mine si la amicii lui acasa se intampla la fel, devine un mod de a petrece noaptea gresit, dar"cu acordul parintilor".

 Iar petrecerile/concertele, in total au fost de la inceputul anului cred ca 3 (in 3 luni).S-a intamplat sa fie majoratul unui prieten, deci a vrut sa se duca si apoi inca doua concerte.Daca e sa te gandesti, a fost in fiecare luna cate un eveniment din asta. Nu zic ca nu-l las, pt ca vad si partea buna, prin urmare, problema mea e de stabilit o regula pt ora de intors si conditiile de intors acasa. Dar chiar si in varianta in care-i dau bani de taxi sa vina inapoi, tot nu-s de acord sa stea pana dimineata, mi se pare mult prea mult. Si pt noi, adultii, e mult o nunta, un botez, ca sa functionam a doua zi, daramite pt organismul lor! Cred ca la 16,6 ani e prea mic.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:40

De cate ori merge la petreceri si de cate ori doarme la un coleg intr-un interval de 9 luni?



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:44

Ohh tocmai ai scris.

 

Deci din ceea ce scrii tu a pierdut maxim 6 nopti din 100 cate au trecut in acest an.

Cred ca este mai mult decat rezonabil.

 

Iar cele 3-4 ore care nu vrei tu sa i le lasi ca le doarme sau nu oricum a doua zi va fi la fel. Pe romaneste ca vine la 3 sau la 6 nu are nici o relevanta in afara de faptul ca se distreaza cu toti colegii/prietenii lui.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:46

crisseis,eu vreau doar sa-ti mai spun,ca te inteleg foarte bine.Stiu ca esti mama singura si ai temerile tale.

 

Toate le avem,nu vom sti niciodata daca am luat decizia corecta in privinta copiilor,pina nu intervine timpul ,sa ne arate daca am procedat sua nu bine.

 

Insa baiatul tau e un tinar in devenire,un barbat in devenire...mie imi faci impresia(poate ma insel,ca una e viata reala si una cea virtuala)ca esti prea dura,prea severea cu el.

 

Trebuie s ainvete sa ia decizii de unul singur,daca tu aucm il tii sub papuc,gindeste-te ca el asa se formeaza,i s eva parea normal mai tirziu sa traiasca sub papuc.Ti-ar place asta pentru copilul tau.

 

Sigur trebuie sa existe reguli,insa regulile astea trebuiesc adaptate pe categorii de virsta,pe personalitatea copilului.Cum ar fi fost ca eu sa introduc regula"nu,intorsul acasa trebuie sa se faca la ora 12 noapte,",fara drept de apel din partea copilului meu.

 

Nu stiu,sper s aintelegi exact ce vreau sa-ti spun...mama are in viata baietilor o importanta foarte mare,asa a lasat natura-nu stiu ce sa spun,insa daca mama intinde coarda cind nu trebuie,daca devine un tiran,un manipulator(nu spun ca tu asa estei,te rog sa citetsi cu atentie)...atunci efectele vor aparea mai tirziu...poate prea tirziu sa mai indrepti ceva in viata tinarului barbat.

 

sau...cind va avea puterea sa decida...va fugi pur si implu de tine!

 

 

 

Dana


Editat de andacos, 05 aprilie 2014 - 17:49 .


#10
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:48

Pai, despre dormit, am spus deja. Cam o data la doua saptamani , in vacante s-a intamplat si saptamanal. Nu-mi dau seama de ce-ar trebui sa ne raportam la un interval de 9 luni.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -