Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (8)


207 raspunsuri la acest subiect

#31
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 08:35

Pishkot de saltele mi-a zis o prietena ca are pt bebe o saltea cu ceva de cocos. Fibra sau scoarta, nu stiu exact, si cica e foarte buna ca o poti folosi pt bebe pana la 6 luni pe o parte si apoi pe cealalta parte , ca fiecare e adaptata varstei. Ea si-a luat de baby confort am inteles, unul alb cu balansoar si ii poate pune si roti. Sunt pe la vreo 600 lei. Eu astept targurile, dar acum ca l-am vazut pe cel pe care il are ea, e super ok. Are si ladiya sub el si e foarte ok. La Ikea mi-au placut doar niste dulapioare care merg pana la vreo 10 anisori. A, si acele patuturi de care iti spuneam se pot transforma in patut de copil de la 3 ani incolo, pt ca se poate da jos macar un gratar, sau poate fi ajustat la o inaltime suficienta ca sa nu cada copilul din pat. Ma gandesc la asa ceva, ca pana pe la 6-7 ani sa nu trebuiasca sa ii schimb patul. Ea zicea ca sora ei a avut de la aceeasi firma acelasi patut luat cu ani in urma, si in care a crescut cativa ani la rand 2 copii. Acum vezi si tu.

Sanatate multa :)

#32
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 08:44

Oana multumim de lista, sigur o sa ne prinda foarte bine :)

Arwen normal ca noi fac cum dorim noi, dar mai bine ne tinem gura in fata lor ca incep cu una alta.
Eu oricum, si daca as vrea, nu as putea sa cumpar ca nici nu am unde sa le tin. In iunie vrem sa facem camera lui bebe si sa reorganizam un pic camerele. Voi primi caruciorul de la fina si deja din prietene au zis ca imi tin hainute pt bebe, asa ca eu o sa cumpar cred mai putine. Si pt ca socrii si parintii s-au apucat cu laudatul in stanga dreapta de ma trezesc cu mesaje si vorbarii de bebe, am hotarat ca atunci cand ne vom hotara la numele lui bebe sa nu il spunem pana la botez, ca sa nu ii mai ia gura pe dinainte. Sa vezi show- uri :))))

#33
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 08:50

Carmen, ce faci, cum te mai simti? Cu urechea cum mai esti??

 

Lolaria,ce faci, cum a fost in wekeend? Ai reusit sa dormi noaprea? Iti mai curge sange din nas? Mie, intamplator sau nu, de cand am inceput sa merg pe jos cei 4.5 km, nu mi mai curge nici sange din nas, nush daca e doar coincidenta, dar mi e tare bine asa [:)]

 

Oana, ai fost harnicuta daca deja ai pregatit hainutele pentru bebelusa. L ai programat pe cel mic la operatia de polipi?

 

Tuka, ce mai faci? L ai mai simtit pe pufuletz?? [flo2]

 

Cupcake, ce mai faci, ai primit rezultatele la toate analizele? Au iesit bine?

 

Livia, ce faci, ai renuntat la tocuri? Te mai doare spatele?



#34
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 08:56

Nic mercy de pont, nu stiam ca se poate folosi pana la 6luni pe o parte apoi pe cealalta. Eu pe patut tot nu vreau sa dau prea multi banuti ca sigur o sa ma plictisesc de el si o sa vreau sa l schimb cand se mai mareste bebe [:)].  Eu o sa incerc sa i fac loc in sifonierul pe care ni l am cumparat,e imens si o etajera doua ptr bebe cred ca se gaseste:)



#35
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 09:05

Pishkot si al meu e imens :)) 3,5 m lungime si inalt pana in tavan, cu 5 usi si tot e plin :)) desi in fiecare an dau din haine tot raman fara loc :))))

Eu am vazut dulapioare la vreo 2-3 milioane si albe sau verzui. Si la alea ma gandesc :) dar mai vad eu atunci. Oricum pana atunci cred ca o sa ma gandesc si razgandesc de zeci de ori. Dar vreau sa ii pun 2 aplice, o stea si o luna, erau in Ikea cu 25 lei bucata, si sa le folosesc noaptea ca lumini de veghe eventual, cu becuri slabe. Si am mai vazut oe un site niste chestii ce se aplicau pe perete si formau ca un crang cu animalute. Am asa de multe idei, ca nu stiu cum o sa le imbin ca sa fac o camera de baitel draguta si libera si sa nu o umplu cu prostii :)))

#36
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 09:26

Nic, toate cred ca suntem foarte entuziasmate si am vrea sa cumparam tot ce i frumos, colorat, haios si noua ni se pare util:)) eu sper sa reusesc sa ma abtin si sa i fac camera cat mai simpla, doar cu strictul necesar acum si cand mai creste el si are preferinte, facem impreuna cumparaturi [:)]



#37
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 09:40

Pishkot iti dau dreptate, dar na. Noi asteptandu-l pe bebe de atatia ani, nu cred ca ne putem controla prea mult. De aia zic ca o sa imi fie tare greu sa ma hotarasc la ceva anume. Ca apoi peste cativa ani vom face impreuna- impreuna asa in visele noastre :)))) - e alta mancare de peste :)) dar vedem, deocamdata stam cuminti :))

#38
claudia_gafitza

claudia_gafitza
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 13:34

Buna...sunt Claudia si chiar daca dpn -ul meu este pe 15 oct cu siguranta voi naste pe la sfarsitul lui septembrie..in cel mai bun caz. Asa ca va rog sa ma primiti in casuta voastra..am 13 saptamani..o fetita de 6,5  ani acasa nascuta prematur la 1800 gr..pe baza unei hipertensiuni arteriale indusa de sarcina..in final preeclampsie. Imi este frica sa nu se repete povestea..si sper sa trecem cu bine macar de 35 de saptamani..



#39
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 13:39

pishkot,cel mai probabil saptamana viitoare,asta e,chiar inainte de paste dar nu mai vreau sa astept pana luna viitoare pe 15 ca sigur mi se imbolnaveste iar si nu mai vreau,ca sincer,m-am saturat maxim sa il tot vad racit :) m-am gandit sa ast si pana pe 30 dar cum trebuie sa imi fac si eu morfofetala si,si aia costa bani,mai bine acum :P 



#40
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 13:43

Salut gagici dragute,  [flo2]

 

Ce de activitate! Mi-e tare drag cand intru si va citesc.

 

La noi e soare, cred ca e soare cu dinti ca inca nu am iesit pe afara. Am servit pranzul cu tanti Iutzi, vecina mea de 76 de ani, care gateste demential. Am mancat supa crema de rosii si chiftelute marinate cu pireu. Sa-i dea Doamne Doamne sanatate si s-o tina sa-l cunoasca pe bebe mic. Cand am plecat de la ea m-a pupat pe burtica. Mi-au dat lacrimile

 

Tanti Iutzi e unguroaica si m-a intrebat azi  : "Auzi, Luizo, tu n-ai bufeturi?"  Am ras de numa, e mortala cand face dezacorduri din astea. E un suflet tanar si vesel.  Tare draga imi este. Asteptam sa vina caldurica sa iesim ca fetele la terasa. In fiecare vara cand veneam in concediu in BV o scoteam la cafe frappe. Acum am mai mult timp de ea si tare ma bucur.

 

Si eu visez momentul cand ii vom amenaja camera juniorului. Pana acum am luat doar niste rame foto albe, foarte dragute in care intra poze. Ne-am decis doar asupra mobilierului care va fi alb, probabil de la IKEA. Nu stiu ce sa zic de patut insa, parca totusi i-as lua unul de material pe roti pe care sa-l pot muta prin casa si sa nu fie deloc greu. Patuturile de lemn sunt foarte frumoase, dar nu-mi dau seama cat de practice sunt. Va trebui sa discut cu mamicile din gasca care au patut de lemn la bebei.

 

Kytana, draguta mea, esti bine? Da un semn sa stim ca esti ok.  

 

Pishkotel, esti tare draguta, iti multumesc ca te-ai gandit la mine.O sa ma gandesc si iti spun daca e cazul. 

 

Arwen, e superba gradinuta, multumim de poze.

 

Nic, Cum bine ai zis, si eu imi tin gura si aprob tot ce zic expertele in puericultura  din viata mea. Ce ne-am face fara sfaturile astea pretioase? Nu ne-am mai amuza asa, cu siguranta......nu va mai zic...ar trebui s-o auziti pe socrella...aia cu scosul din casa 6 sapt am auzit-o, dar ce ziceti de "Nu au voie sa vina la tine dupa ce nasti femei care sunt la menstra"... O sa le controlez pe toate la intrarea in casa. Alta funny...pana copilul nu e botezat, nu ai voie sa treci cu el nici un rau sau parau, pod, etc. Probabil innot... sau nu stiu...:))

 

Oana, multumim de listuta, noi cele care suntem la primul bebe chiar avem nevoie de ajutorul vostru, al mamicilor experimentate.

 

PS: Ma apuc de curatenie generala. Doamne-ajuta! [ruga]  Am 2 saptamani la dispozitie in loc de 1 ca sa termin, va promit ca nu ma fortez catusi de putin, doar am un apt cu 2 camere la casa, nu mai mult si acest proces se va desfasura sub stricta supraveghere a lui tanti Iutzi care nu ma va lasa sa exagerez.

 

 

Va pup, dragutele mele, sa aveti o saptamana minunata!  [flo]  [floare3]  [flo]


Editat de LittleLulu, 07 aprilie 2014 - 13:46 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -