Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (8)

207 raspunsuri la acest subiect

LittleLulu

LittleLulu

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 17:54

Kytana, tin pumnii sa fie bine. E bine ca scade  HCG-ul, dar de ce scade atat de incet? Mamaia lor de hormoni! Daca o consultatie e atat, mi-e groaza sa intreb cat sunt analizele. Sa speram ca nu trebuie sa le faci.

Iar ploua maine si poimaine.   [umbrel] Mai iesim din casa in mai in ritmul asta. Am clantanit pana la fina, m-am intors cu taxiul. A disparut soarele si dus a fost. 

• 0

Lolaria

Lolaria

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 18:29

buna fetelor,

sunt mai bine acum, multumesc pentru grija. ma mai doare burtica din cand in cand dar am grija sa iau espumisan si carbune medicinal si sa mananc usor - numai supa de pui, branzica de vaci cu paine prajita, piure de cartofi, orez, banana, d-astea usoare pentru stomac. si sunt bine dupa. 

despre socrul meu... ce sa mai zic... maine dimineata se opereaza la fundeni... aflam dupa operatie care e prognosticul... am inima cat un purice. n-am fost deloc la spital, al meu sot a zis ca n-ar vrea sa intru in spital acum, mai ales la fundeni... incerc sa fiu tare pentru el si linistita pentru bebe dar cred ca va dati seama ca e tensiune care pluteste in aer si de care e cam greu sa scapam deocamdata. vom vedea... 

bebe se tot misca de saptamana trecuta de cand l-am simtit prima data. azi parca nu prea l-am simtit. am inteles ca nu e obligatoriu sa-l simt in fiecare zi la inceput... sper sa fie asa si sa nu fie nevoie sa merg la doctor daca nu l-am simtit o zi. azi a fost si o zi plina. am chemat o fata la curatenie ca am vrut sa intorc casa cu fundu-n sus si nu puteam eu sa mut mobile sa dau cu aspiratorul si sa spal geamuri. dar am tras si eu cot la cot cu ea ca altfel nu mai terminam azi si in alta zi nu mai am cand pana in paste... asa ca am bagat la dezghetat si spalat frigiderul, la spalat aragaz, cuptor, etc, etc... acum sunt cam rupta de durere de mijloc si am lasat-o pe ea sa termine pana vine si al meu si de la birou. mai are doar un pic. si apoi maine si poimaine putem sa ne concentram pe operatia lu' socra-miu. si sa vedem ce-om mai face. am vazut ca vorbeati de mancarea de paste. aveam si eu in plan sa mergem la ai mei la valeni de munte. face mami ciorbita de ied, friptura de miel la cuptor cu cimbru, stufat, drob, pasca, oua rosii. tot tacamul. dar nu stiu daca mai ajungem, sa vedem cum se simte socra-miu si ce ne zice doctorul. oricum au zis ai mei ca vin ei incoace daca nu putem noi sa ne ducem. macar sa mergem la biserica impreuna de inviere. 

de obicei sunt asa, mai 'scarba', cum imi zice mama. adica mai baietoasa. nu plang decat f rar, nu-mi plac cocoloselile si alintaturile si miorlaielile. dar in ultima vreme cred ca m-au doborat hormonii ca numa' imi vine sa plang cand ma gandesc la toata situatia asta cu socrul meu. pfff, ma termina emotiile astea. 

va tot citesc la 2-3 zile cand apuc sa intru. tot zic sa va intreb una alta de ce-ati mai facut, ce-ati mai experimentat din viata de mamica, cum ati trecut peste unele probleme. dar abia reusesc sa scriu ce ma bantuie fara sa ma umple plansul. imi pare rau ca nu sunt mai empatica... 

sa va fie bine si sa fiti sanatoase voi si ai vostri. si daca nu ne-om mai 'auzi' pana la paste, sa va bucurati de lumina si de liniste si de familia voastra 

• 0

crisa17

crisa17

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 20:21

Buna sara, fete dragi!
Am inceput numaratoarea inversa pana la ultima tura inainte de concedii (de odihna, de risc maternal si apoi prenatal) , adica pe 30 aprilie. Abia astept sa scap de nervii de la job, desi cumnata ma zice ca nu sunt de la serviciu ci de la hormonii de sarcina :)).
Pishcot, sotul meu e plecat de vinerea trecuta si se intoarce sambata, adica e plecat o saptamana. E tare greu fara el, pt ca trebuie sa stau si fara baietel (din cauza programului meu sunt nevoita sa il las la buni saptamana asta, acasa nu ar avea cu cine sa stea). Baietelul meu e extrem de incantat ca am un bebe in burtica, isi doreste o fetita. Seara, oricat de obosit ar fi, nu se culca pana nu imi dezbraca burtica, se pune cu capul pe ea si apoi o pupaaaaa.... ma topeste cand vad cu cata dragoste o face.
Ma bucur ca v-a placut poza cu burtica mea si a cumnatei, tin foarte mult la acea poza pt ca din pacate fratele si cumnata mea s-au intors in Canada, ne vom revedea in cel mai fericit caz peste un an. Din pacate nu imi voi tine in brate nepotica cand va fi bebe :((.
Ieri am primit cadou o perna pentru alaptat, aseara am facut nani cu ea, e geniala!
Lulu, urata faza cu reprogramarea morfologiei.
Nic, Lolaria, multa sanatate!
Va pup si va doresc noapte buna!

Nic, sa
  • 0

pishkot

pishkot

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 07:13

Buna dimineata fete dragute.

Ria, sanatate multa! Ne rugam si noi pentru socrul tau, sa treaca cu bine de operatie. Trebuie sa fiti puternici , asa are nevoie de voi!

Crisa, scuza ma , probabil ai mai spus ca a plecat sotul dar n am fost atenta. Hai ca mai e putin si ti l aduce iepurasul de paste cadou pe sotior  [:)] . Ce dulce e baietelul tau , i am povestit si iubitlui meu aseara si chiar vorbeam ca ne ar placea tare mult sa fie si baiatul nostru la fel daca o sa l facem si pe al 2lea [:)] . Sa va traiasca si sa va bucurati de el [:)]

Va pup pe toate!!

• 0

NicNic

NicNic

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 09:21

Neatza gagici :))

Va doresc o zi minunata !!!
  • 0

pishkot

pishkot

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 11:14

:-?? ce liniste la noi aici in casuta:(

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 11:17

Termin de papat si fac casuta noua si va si povestesc una-alta  [soricel] Pupiceeei!

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 11:23

Haideti in casuta noua, plina de vesti bune si zambeste calde de primavara!

[flo][flo2][floare3][flo][flo2][floare3][flo][flo2][floare3]

• 0

Ultimele Intrebari

• Dureri usoare in saptamana 5

AlinaApostol87
    - Ieri, 17:52

• 3 teste pozitive , mentruatie venita si urmatorul test negativ

gabrielagh97
    - Ieri, 16:26

• Mișcările bebelusului

larisamihaela17
    - Ieri, 15:13

• milica1
    - Ieri, 12:18

• milica1
    - Ieri, 12:18

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• junal de sarcinal

Ramo19
    - sep 19 2019 18:19

• Bebe in vacanta part V

UlianaP
    - sep 19 2019 08:30