Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (8)


207 raspunsuri la acest subiect

#11
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 21:28

Eu am cumparat Dr. Brown, de sticla, dar le-am folosit pe la 8 luni cand ii mai lasam lapte pentru cand nu eram eu langa el. Am inteles ca sunt recomandate ca fiind anti colici. In rest, traiasca tzitzi  [flo2]

 

Chiar daca planuiti sa alaptati, sa aveti totusi in casa o cutie mica de lapte praf (expira in 30 zile de la deschidere) si un biberon. Eu am patit-o cu Luca pentru ca in spital nu s-a uitat nimeni dc el papa de la mine, eu facusem ragade cumplite, ei ii bagau lapte praf en-gross fara sa ne intrebe. Primele zile acasa i-am dat lapte cu seringa prin coltul gurii in timp ce el imi sugea degetul mic (ca sa imit mamelonul) apoi a intrat tzitzi in functiune si s-au reglat toate. 

 

O noapte linistita!  [flor]



#12
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 23:00

Fetelor, eu ma gandesc serios la biberoane din sticla. Or fi ele mai scumpe si se sparg mai usor, dar sunt mai sigure ca nu au compusi chimici. Stiu ca se lauda ca astea nu au, dar totusi, e plastic.

Daena, pai si eu vreau sa alaptez, am toate sansele sa fie totul ok, pompa nu o iei ca nu alaptezi ci ca stimulant, poate bebe e mai lenes la inceput si tu musai tre sa golesti laptariile. Ma mai gandesc si la varianta daca totusi nu scap de cezariana si voi avea vreodata vreun moment de slabiciune si trebuie sa dorm si eu un pic mai mult, las laptic la biberon si il hraneste altcineva. Cei de la Medela si Tommee Tippee se lauda cu tetine ce imita sanul. Pentru protejarea sfarcurilor ma gandesc sa-mi iau protectii de la Tommee.

Crisa, daca nu ai laptic deloc, degeaba, nu te poate ajuta nici o pompa. Daca bebe e mofturos, atunci e altceva, folosesc pompa sa golesc sanii bine sa stimulez lactatia. Astea de la Medela si cred ca si de la TT, au si functie de masaj usor pentru stimulare. Chiar ca treci pe langa mine, relativ, eu stau in zona de case dinspre Dragonul Rosu.

Fetelor, eu conduc, ca altfel nu ajung la munca, drept urmare, ma deranjeaza centura. Dar sunt impotriva mersului fara si azi mi-a cumparat sotul meu de la Mothercare o chestie super care poate fi folosita si daca stai in dreapta:

Bump_belt1.JPG

Bump_belt2.JPG

Este ca o pernuta prin care trec banda de jos de la centura si aceea e tinuta practic pe picioare. Superba, am testat-o deja azi ca pasager de dreapta.

Gata, ma apuc de listuta sa vad ce am de cumparat si cat costa ca incep incet incet sa le cumpar. Iulie si august nici nu ma gandesc sa umblu prin oras dupa lucruri.

Va pup, noapte buna



#13
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 00:48

Arwen, pai atunci nu cred ca ai nevoie de o pompa super performanta, una manuala cred ca e ok. Si eu sunt de acord cu biberoanele de sticla, se curata foarte usor si nu pastreaza mirosuri dubioase. De spart nu cred ca se sparg asa repede, poate doar daca ajung pe mana lui bebe [:)] . Aici am vazut de sticla in magazine de la Nuk si de la Avent, si inca un fel de la life factory cu cauciuc peste.

Life-factory-glass-baby-bottles.jpg

 

Eu o sa incep cumparaturile dupa 20 de saptamani cred.


Editat de daena, 06 aprilie 2014 - 00:49 .


#14
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 00:58

Pai Daena, eu luni fac 19 sapt, targul e la sfarsitul saptamanii viitoare, deci ma incadrez, fac cumparaturile incepand cu sapt 20  [pk]  Oricum, nu cumpar acum pompa ca e pacat de garantie, o comand atunci pe aproape ca se poate online si mi-o aduce acasa. Si aici am vazut la Avent, dar este drept ca nici nu am cautat pana acum. Insa intentionez sa ma apuc de cercetat piata serios ca maine poimaine vine Juniorul si ma ia pe nepregatite.

Gataa, ma duc la culcare ca se ingroasa gluma.

 

Somn usor  [flor]



#15
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 10:29

Buna dimineata dragutelor  [flo2] ,

 

Imi cer scuze ca nu am mai intrat ieri, m-a durut capul si am lenevit toata ziua. Cum m-am trezit la 11 ieri, am reusit sa adorm abia la 3  [nani] ...

Si m-am trezit la 10. [:D]  Si mi-e dor de iubi, e pustie casa fara el, abia astept sa vina odata.  Nu am avut chef de nimic ieri, nici sa vad pe nimeni, azi ma vad cu ai mei mai tarziu, a gatit mama o gramada d bunatati si sunt invitata la pranz.

 

Si noi cred ca tot biberoane de sticla vom lua pentru bebe, probabil din Germania, ca sunt mai ieftine, dar nu stiu inca ce marca.

 

Arwen, imi lasa gura apa cand ma uit la poza cu conopida aia. Foarte faina centura de siguranta. Cat a costat si de unde ati luat-o? Nu-mi vine sa cred ce a trecut timpul cand ma uit la ticker-ul tau...19 sapt!!! Multe inainte, draga mea! Imediat vine juniorul!!!  [pup] Pompa cred ca imi iau electrica, desi sunt tare scumpe, una buna ajunge si la 7-800 RON.

 

Daena, imediat o sa aflii ce minune ai tu acolo in burtica. Parca la 18 sapt mergi la control, nu?

 

Kytana, ce scumpi sunt baietii tai in poza! Sa-ti traiasca, draga mea si sa te bucuri de ei! Sunteti o familie tare frumoasa. M-am uitat la pozele tale cu primavara in York si m-am topit. Minunat orasel, pare desprins din basme.

 

Fetelor, eu nu am facut inca cumparaturi, o pereche de pantalonasi, atat. Sotul meu a cumparat  doar hainute de bebe ca la astea se pricepe. Avem o gramada de Kinderi in familie si noua tare mult ne place sa le luam hainute. Am mare baza in el, deja e expert. Ma bucur ca am gasit si un carucior fain, m-am documentat bine inainte si chiar merita banutii, vom lua un sistem 2 in 1, carut si landou, scoica primim de la finii nostri, de la Chicco, foarte draguta, a fost a baietelului lor Gruia.

 

Un link cu caruciorul care costa intre 1500 si 1700 RON, depinde de site. E foarte usor, asta ma intereseaza in primul rand.

 

 

Alina, ce dragut ca ai luat camasuta, sa o porti sanatoasa. In Bv nu exista magazin cu chestii pentru gravide, voi comanda de pe net.

 

Cam atat deocamdata, dragele mele, ma duc sa mai misc si eu ceva prin casa...

 

 

Va pup, sa aveti o duminica frumoasa!  [flo]  [floare3]  [flo]


Editat de LittleLulu, 06 aprilie 2014 - 10:39 .


#16
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 12:39

Buna burticutze!

Eu stau in patuc de dimineata, cu nasul in pioneze si am o stare... , n-am chef de nimic.

 

Lulu, da, mai 8 zile si aflam ce e bebe. [:)]  Abia astept, toata familia e curioasa. Cel mai greu va fi de mine, ca am programarea la 8:30 si nu am voie sa spun la nimeni sexul, primul trebuie sa fie sotul si nu vrea sa ii spun la telefon. Asa ca trebuie sa astept pana la 18 cand vine de la lucru.

 

Eu am cumparat doar un set de 3 salopete cu botosei si maneca lunga, alb cu gri sa fie unisex. Si mai am 3 body si 3 pantalonasi primiti. Oare ce necesar de hainutze ne trebuie pentru primele 0-3 luni? Din ce am mai cautat am vazut ca sunt practice body care vin parte peste parte, cu capse pe lateral si salopetele cu inchidere in fata, ca nu trebuie multe manevre la imbracat.

 

E foarte frumos caruciorul!!!



#17
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 15:36

Salut gagici :)

Eu azi am butonat pe net dupa patuturi, si ghiciti ce? Le-am vazut pe cele de la Romina si am fost prin Baneasa si am vazut 2 modele la Picioru Gras .
Sunt dementiale si au niste preturi pe masura. Cam un jur de 1000 euro doar patutul, comoca iar la fel. Dar na, zicem pas. Da ma apuc sa joc la loto, poate fac rost de bani :))) ce sa vreau si eu de la o firma care isi desface produsele pe piata externa?!?!?!?

Biberoane de sticla voi folosi si eu, am vazut ca cele de la Nuk sunt la jumatate de pret fata de Avent. Al meu a zis ca pana in iunie nu facem cumparaturi, intai sa facem camera lui bebe, si apoi.
Zicea cineva de haine de gravide de pe net. Ma scuzati dar zau daca retin nume si cine intreaba, dar macar mai raspund :) eu am luat de pe net o pereche de pantaloni, am dat vreo 70 lei si am primit cadou si doua body pt bebe, ma uit acasa si va spun :)

Despre body-uri, in primele luni am vazut la prietenele mele ca au cautat cu mult capse pe fata, de sus pana josc ca bebe se imbraca mai usor cu ele.

Cam atat cred :)

Pupici si o duminica relaxanta in continuare :)

#18
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 16:00

Buna tuturor! 

 

           Kytana, multumim de casuta si de sfaturile bune pe care ni le dai! [flo2]

           Arwen, si eu conduc, dar nu suport deloc centura. Pur si simplu ma sufoca, parca ma strange. Si oricum as regla centura, imi trece exact prin dreptul gatului ca sunt scunda (1,61). Chiar are efect chestia aia? Nici eu nu ma simt in siguranta fara, dar nu o suport acum. [:)]

          In legatura cu tot ce e facut din plastic, eu incerc pe cat posibil sa le scot din casa. Si jucariile copilului meu sunt ( majoritatea ) din lemn sau metal. Am folosit biberoane din plastic cand era micut, pentru ca nu dadeam atata importanta la aspectul asta, dar le schimbam destul de des ca se faceau urate ca aspect si capatau un miros de care nu prea aveam cum sa scap oricat le-as fi spalat. Si eu optez pentru cele din sticla.

           Iar in legatura cu pompa...nici la capitolul asta nu am fost prea informata si am folosit-o prea tarziu. De ce zic asta? Aveam lapte mult...de ma udam pana la genunchi. Bebe nu putea papa atat si nici nu m-a invatat nimeni sa il mulg, asa ca ramanea in san. In timp s-a diminuat si si-a pierdut din consistenta. Am alaptat doar 3 luni jumatate. Dar acum stiu ce am de facut si sper sa alaptez mai mult.

 

     O duminica placuta in continuare ! [flo2]


Editat de Adriana288, 06 aprilie 2014 - 16:03 .


#19
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 19:12

Nic, am dat si eu o cautare la patuturile care zici tu, sunt superbe ca model dar mi se par exagerat de scumpe. Eu o sa am pentru primele luni un cosulet de nuiele pe roti, mi-l imprumuta o cunostinta de la baietelul ei. Apoi voi folosi patutul de la nepoata sotului, e aproape nou, cumnata-mea l-a folosit doar in concedii in Ro. Patutul e din lemn, trebuie doar sa verific salteaua sa vad daca nu cumpar una noua. Pentru hainele lui bebe o sa cumpar o comoda simpla cu sertare de la Ikea. Si cam atat ca oricum il punem cu noi in dormitor si nu avem atat de mult spatiu.

 

Adriana, pai daca ai asa de mult laptic poti sa iti faci rezerve la congelator. Oricum la un moment dat se regleaza productia pentru cat papa bebe, deci e normal sa mai scada.

Si eu sunt scunda, 1,62, si am avut problema la fel cu centura. A reusit sotul sa o mute mai jos acolo unde iese din tocul usii, mie nici nu mi-a trecut prin cap.  [batcap] O tineam cu mana si ma chinuiam asa. De calatorit fara centura mie mi-e frica.



#20
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 20:44

Da sunt f scumpe. Eu vreau sa ii iau un patut alb care ulterior se poate si transforma. O sa vad la vreun targ. La Ikea am vazut niste dulapioare pana in 300 lei, sper ca am vazut bine pretul, de un verde din ala deschis si o comoda pe un albastru gri. Si niste paturi pt copii superbe. As fi luat de acum pat direct :)) . Pana in iunie cand in facem camera mai e destul. Si la Next am vazut o camasuta alba cu dungi albastre din bumbac cu in cred ca erau. Nu m-a lasat al meu ca tare i-as fi luat :)). Dar ajung eu si la cumparaturi :)) sanatosi si bani sa avem :)

Kytana sunt o varza , scuza-ma , multumim de casuta noua, sa fie plina de vesti bune :)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -