Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (8)


207 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 14:54

dovlecei%20septembrie%202014.jpg

 

 

[artif] Suntem un grupulet de 18    [gravired] ce-si asteapta comorile    [barza1] 

Hai si tu in grupuletul nostru!  [si-eu] 

 

 

[gravi] Arwen_76        - UM 25 nov 2013 | DPN 01 sept 2014    [batetoba] cu   [baietel] 

 

[gravi] CarmenStoica UM 28 nov 2014 | DPN 04 sept 2014     [batetoba] cu   [baietel] 

 

[gravi] Lolaria             UM 28 nov 2014 | DPN 04 sept 2014     [batetoba]

 

[gravi] alina_mv         - UM 29 nov 2013 | DPN 05 sept 2014  [batetoba] cu  [bbfata] Eva Maria

 

[gravi] oana92            - UM xx dec 2013 | DPN 08 sept 2014    [batetoba] cu  [bbfata]

 

[gravi] NicNic             - UM 03 dec 2013 | DPN 09 sept 2014 cu    [bbbaiat] 

 

[gravi] Tuka81            - UM 03 dec 2013 | DPN 09 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

 

[gravi] Ela11              - UM 05 dec 2013 | DPN 12 sept 2014    [batetoba]

 

[gravi] daena             - UM 03 dec 2013 | DPN 15 sept 2014   [batetoba]

 

[gravi] Adriana288    - UM 11 dec 2013 | DPN 17 sept 2014    [batetoba]

 

[gravi] Cupcake        - UM 12 dec 2013 | DPN 17 sept 2014    [batetoba]

 

[gravi] LittleLulu        - UM 15 dec 2013 | DPN 21 sept 2014 cu    [bbbaiat]

 

[gravi] pishkot           - UM 19 dec 2013 | DPN 23 sept 2014   [batetoba]

 

[gravi] diana_dia       - UM 18 dec 2013 | DPN 24 sept 2014     [batetoba]

 

[gravi] crisa17            - UM 20 dec 2013 | DPN 26 sept 2014     [batetoba]

 

[gravi] radudaniela    - UM 20 dec 2013 | DPN 26 sept 2014     [batetoba]

 

[gravi] Livia529          - UM 01 ian 2014 | DPN 08 oct 2014     [batetoba]

 

[gravi] claudia_gafitza - UM xx ian 2014 | DPN 15 oct 2014     [batetoba]

 

 

 

==================================================

 

Ne rugam pentru burticile care au fost alaturi de noi: Mary05Mary80,LoryCelena. Doamne ajuta sa va vedem curand la o noua odisee!    [ruga]

 

 

[flo]   [flo2]   [flo]

 

Odiseea noastra:

Cap.1Cap.2Cap.3Cap.4, Cap.5Cap.6, Cap.7

 

[flo]   [flo2]   [flo]

 

Linkuri rapide: 

 

 Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie |Albume

 

[flo]   [flo2]   [flo]

 

 

[ruga]

 

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti
pamantul" binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale.Doamne fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.
Amin.

 

[ruga]

 

 

 

Zodiac corespunzator: 

 

Fecioara 23 August-22 Septembrie sau Balanta 23 Septembrie - 22 Octombrie

fecioara1.jpgbalanta1.jpg

 

Va asteptam cu drag!


Editat de Kytana, 15 aprilie 2014 - 11:21 .


#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 15:01

Doamne ajuta sa avem parte de un capitol plin de vesti bune! [ruga]

 

Va pup pe toate in parte, sunteti dragute ca va ganditi la mine cu burtica, voi veti afla primele oricum (dupa dl Pinguin)  [:I]

 

Ma chinuie de ieri o durere de cap infernala, azi noapte am pazit patul in loc sa dorm de durere, nu a trecut cu nimic. 

 

Va doresc odihna placuta, sper ca sunteti cu toatele bine si dovleceii la fel. [pup]



#3
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 15:50

Arwen, mi-am permis sa pun aici mesajul de la capitolul anterior, pentru ca sigur ar fi fost sarit: 

 

Salutare fetelor,

Eu am adormit pe la 3 si dimineata la 8:30 mi-a dat al meu desteptarea ca vine doamna la curatenie. Da, eu sunt o fericita si protejata vad, in comparatie cu voi albinutelor  [biz] , de ceva timp am o doamna care-mi face curat sambata. Eu chiar nu pot sa fac efort, imediat se simte. Si sotul meu este foarte atent cu mine, el duce gunoiul, el face micul dejun si multe multe altele pe care nu le facea inainte. E bine sa te ajute cineva, stie foarte bine ca atunci cand pot, fac, dar acum nu se poate si ma intelege.

Fetelor, pai daca voi va faceti planuri ca o sa nasteti in august, eu ce sa mai zic care am DPN initial 1 sept?! Stiu, si mie la ecografie mi-au zis 27 august, dar eu va sfatuiesc sa nu va faceti planuri. Juniorii/oarele vor iesi cand vor vrea muschiuletii lor si-or sa ne dea cu tifla   [:-)))]   [soricel]

Crisa, suntem vecine daca zici asa (cel putn ft aproape), ca eu stau in Fundeni.   [flo2]

Daniela, nu-i bai, ai timp sa afli, mai e putin pana pe 11.   [flo2]

Lolaria, as zice nu te du la Regina Maria, du-te la Fortis, sau daca vrei fetele chiar au laudat-o bine pe Dr Muntean de la Medlife, si acolo ai alocat 40 min pt morfo. Eu ma gandeam si la Dr Adina Bosneac de la clinica Columna, morfo 4D costa 400 lei si 2D costa 300 lei. O sa sun luni sa intreb detalii si sa ma duc la ea pt o eco abdominala pentru durerea mea din dreapta, deci o testez. Offf ce problema si cu asta   [batcap]

Alina, de unde ai luat camasile de alaptat? Ca astea ne cam trebuie ca vor fi spalate dua fiecare utilizare am eu un feeling   [bib]

Al meu sot a fost la mama de a adus o ciorbita buuuuna de curcan de tara cu multa stevie, dovlecel, morcov si alte bunatati aaa, si bors de casa, il face mamica mea. Eu am pregatit o reteta luata de pe net, putin adaptata de paste (melcisori am folosit) cu conopida la cuptor cu lapte, faina, unt, cascaval. A iesit o nebunie, uitati:

post-117780-0-21413800-1396703773_thumb.

Chiar daca e urat afara, cred ca iesim si noi prin vreun mall ceva la o ciocolata calda.

Va pup si week-end placut in continuare   [flor]


Editat de Kytana, 05 aprilie 2014 - 15:50 .


#4
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 16:06

Hehe avem casuta noua, multumim Kytana de ajutor, ce ne-am face fara tine [flo2]

Sa stii ca si pe mine ma doare capul si sunt ametita dar banuiesc ca este de la vantul in  care am iesit de dimineata si de la vremea asta trista, eu oricum sunt meteo depresiva :(

 

Arwen , mi-am luat camasuta de alaptat din piata de la Big Berceni (nu din magazin, ci din piata,unde au hainute si diverse) si am dat pe ea 25 de lei, din bumbac 100% .

La fel m-am gandit si eu ca voi avea nevoie de mai multe camasi de genul asta asa ca incep sa-mi iau pe rand,cate una,cate una, pana fac stoc mare [:)] )))

Camasile simple erau 25 de lei iar cele set cu halat erau in jur de 40-50 de lei .

Arata f bine ce ai gatit tu acolo, eu diseara am zis ca bag niste pulpe de pui la cuptor, cu un piure si o salata verde iar la desert bag niste clatite, sper sa fie multumiti musafiri de meniu, iar maine voi face o ciorbita cu loboda,stevie,sfecla rosie si multe alte legume pt ca ne place tare mult si o tocanita de ceapa cu pui,ciuperci si mamaliguta [buca] sa ne ajunga pana marti cand nu stiu ce o sa mai gatesc ,deja intru in pana de idei....



#5
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 16:06

Legat de camasi, la Sir in Militari aveau la etaj (in 2012 ce-i drept) 20-30 RON una. Sincer, sunt folositoare si nu prea. Ce-i mai important este sutienul de alaptare + tampoane de san. Cele care m-au incantat cel mai mult au fost de la Chicco. Nu trecea laptele prin ele si se mulau okay pe san si nu se lipeau. 

 

Imi amintesc ca il alaptam pe Luca la un san, iar la celalalt tineam un paharut pe care il umpleam jumatate. Noaptea schimbam tampoanele una-doua.  [soricel]  Sutien de alaptat, am luat de la Jolidon - mai acceptabil ca pret - dar cel mai bun (a se citi comod, material ok pentru san, prinzatoare usor manevrabila) l-am luat de aici. 100 RON parca a fost, e cel alb cu danteluta si acum il am, s-a pastrat f bine. 

Tot de acolo am luat si Manduca + o invelitoare de vant care bine ne-a mai prins. IMG_1944.jpg

 

Na, ca fac si reclama gratuita  [batcap]



#6
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 16:39

Saru'mana Kytana, ai facut foarte bine, multumesc frumos. Sper sa-ti treaca durerea de cap cat mai repede.

Alina, multumesc, vin si eu sa-mi iau, probabil maine dimineata. Sutiene mi-am luat 2 bucati data trecuta din targ, sunt ok, 25 lei bucata parca, sunt ok. Tampoane si multe altele intentionez sa-mi iau din targ saptamana viitoare. Imi fac deja o lista.

Fetelor, voi ce pompa va luati? Manuala sau electrica? si la ce marca v-ati gandit?



#7
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:00

Arwen, arata foarte bine ce ai gatit acolo! Stai destul de aproape de mine (eu stau in Titan), dar esti extrem de aproape de locol meu de munca, eu lucrez la spital in Fundeni, la CC Iliescu.
Alina, cu un dr arab a nascut si colega mea la JIlfov...... vreau sa aflu cat mai repede dc era curat, dc aveau medicamente si materiale, cate paturi erau in salon si dc copilul sta cu tine...
Kytana, multumim de casuta noua.

#8
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 17:52

Arwen, la Luca am avu o pompa manuala...... nu m-a ajutat.... eu nu prea am avut lapte, din pacate, si nici nu am stiut sa gestionez problema asta pt a o depasi. Nici sutien pt alaptare nu am avut, dc tot a supt Luca doar 9 mm zile,, iar eu am sanii miciiiiiiii nu a fost nevoie .

#9
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 19:05

Buna fetelor!

Kytana, multumim de casutza noua! [flo2]  M-am uitat si eu pe site-ul ala, sunt faine produsele.

 

Alina, sa porti sanatoasa camasutza! Eu inca nu mi-am luat nimic de gravidoasa, nici de alaptat. Dar si eu o sa ma profilez pe camasutze, din cele vechi o sa le pastrez pe alea cu nasturei in fata ce au acces la tzitzi. Eu camasa de noapte o folosesc doar vreo 3 ore in fiecare seara, de cand fac dus pana ma pun la somn, de dormit dorm in costumul Evei [:-)))] de cand sunt cu sotul. Dar cu bebe nu stiu cum va fi, parca mi-e rusine sa ma pun asa langa el...

 

Arwen, eu inca nu stiu daca o sa imi iau pompa ca vreau sa alaptez si o sa fiu mereu cu bebe. Sper sa am lapte si sa ma descurc. O prietena de-a mea a avut modelul asta si a fost multumita.

 

http://www.baby-walz...up=125163208311

 

Eu cred ca am prins un guturai, imi curge nasul de numa' si nu pot sa respir. Tot cu ceaiul dupa mine sunt de dimineata, n-am chef de nimic.



#10
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 05 aprilie 2014 - 21:01

ce biberoane veti folosi pt inceput la bebe?eu la david am folosit inca de la inceput cele din plastic si pe la 1 luna l-am dat pe biberoane din sticla si parca l-au ajutat mai mult cu burtica(colicii) alea din sticla,acum o fi vreo coincidenta ca a scapat el mai repede de coloici sau ca i-au facut mai bine cele din sticla,nu mai stiu :(




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -