Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA!!! (10)


218 raspunsuri la acest subiect

#21
Miramar

Miramar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.147 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 13:28

Irina vom vedea daca vom avea bani pentru beton amprentat, deocamdata nu avem ...dar putem visa nu [:D]

Ma intreba cineva de pret - anul trecut cand ne-am interesat era cam 20 euro/mp deci da e scumpicel.

Isidora - in ce privesc suprafetele verticale - in josul paginii din linkul meu o sa vezi scris cu rosu "O noua solutie pentru suprafete verticale si blaturi de lucru. Mai multe detalii aici"

Intri acolo si o sa vezi detalii despre "flex-c-ment" ce este un beton amprentat cu o tehnologie speciala pt. suprafete verticale.

Cat despre mobila mi-e greu sa-ti recomand ceva dat fiind ca esti in Constanta si eu sunt in Bucuresti.

#22
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 15:44

Buna constructoresele!

Am inceput si eu sa citesc tot ce ati scris de la prima parte, abia am ajuns la capitolul 2.

As avea niste intrebari: 1. e nevoie de proiect pentru imprejmuire chiar daca gardul nu este din caramida ci din-acela obisnuit din stinghii de lemn?

2. A construit cineva casa pe structura metalica cu panouri din lemn? Nu stiu exact cum e numit procedeul asta, stiu doar ca nu se foloseste caramida sau bca ci se foloseste o structura metalica peste care vin niste panouri, tip sendvis le zice, cu izolatie de vata minerala intre ele si cu tencuiala ca ultim strat la exterior si rigips la interior. Ce puteti sa-mi spuneti despre asta?



Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan

[testoasa]Georgia[fetita]



#23
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 16:07

Stiu ca trebuie proiect de imprejmuire, dar daca terenul vostru are deja un gard, puteti sa-l lasati asa pnana finalizati.
E mai greu daca deja ai AC(aut.constr)fara imprejmuire(cazul meu), ca acum umblu de-mi sar capacele!

Am auzit de sitemul: structura metalica si apoi placi sandwich, dar nu am vazut asa ceva pana acum si nici pe topic nu e cineva care sa fi construit asa! Nu stiu cum e raportul pret/calitate.

#24
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 16:14

Asta ma interesa si pe mine sa aflu. Metoda e foarte laudata ca fiind economica si ca manopera si ca materiale si mai apoi in ceea ce priveste costul caldurii, intrucat izolatia termica e foarte buna si pierderile sunt minime. Dar sunt convinsa ca trebuie sa stii mult mai mult de atat cand te apuci de treaba, de-aia intrebam.

Iar cu gardul e cam nasoala treaba. Noi o sa ne apucam de construit peste cativa ani buni, vreo 4, iar gardul care este acum e deja vechi de aproape 30 si a fost tot asa din stinghii de lemn, drept care acum e putred tot si sta sa cada. Ma gandeam daca pot sa fac alt gard fara sa fie nevoie sa alerg dupa hartii de pe acum.

Multumesc mult de raspuns, Crixia. [flo]



Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan

[testoasa]Georgia[fetita]



#25
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 18:52

Acum depinde si ce fel vreti sa-l faceti! Daca reparati sau pastrati aceiasi linie(lemn) nu cred ca vor fi prb, dar daca vei schimba radical imprejmuirea( turnat centura de beton, de ex.)...

#26
isidora

isidora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 00:01

MULTUMESC,Crixia,Miramar pt. informatii!
Crixia iti trimit un p.m.
Bucataria noastra are 11 mp,de ce?Nu e mare,cea de la bloc era mai mare dar asta, e asa am luat-o,mobilata gata cu mobila de la Maria Design-n-as fi dat banii aia pe o mobila de bucatarie intr-o mie de ani...
Unde era mobila pt. living?E suspect de ieftin....Dar nu-mi displace...

Niste prieteni de-ai nostri tocmai si-au terminat casa pe schelet metalic ,sist.sandwich;i-au costat in jur de 50.000euro-la cheie.Deci plus gresie,faianta,parchet.P+1,110 mp,cam 55 pe nivel.Mica pt. ca au terenul mic-108mp-langa stadion,poligon...Pe teren au dat anul trecut 30.000 de euro.


#27
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 01:39

Multam de info. Scuze ca nu am ajuns la zi cu cititul dar ca sa fac o comparatie, daca ar fi folosit caramida sau bca cam cat ar fi costat acum in zilele noastre, daca stiti pliz.



Andreea [gravi] mamica lui [copil] Filip Stefan

[testoasa]Georgia[fetita]



#28
isidora

isidora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 02 martie 2007 - 23:14

Din cate stiu eu casele pe schelet metalic sunt cu 30-40%mai ieftine decat cele din bca,sau caramida ;nu stiu daca e valabila comparatia si pt. cele din caramida poroterm.Am uitat sa mentionez ca prietenii mei au intarit o fundatie mai veche a casei in discutie si parca la primul nivel au pastrat peretii de caramida mai veche dar rezistenta...Deci se mai adauga ceva la cei 50.000.

#29
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 04 martie 2007 - 14:32

Buna fetele,

Am si eu o intrebare, din experienta voastra cam care ar fi pretul/mp contruit acum in 2007?
Dupa parerea mea 50 de mii de euro pentru o casa de 110 mp si pe schelet metalic mi se pare foarte mult, asa au crescut preturile? Adica in jur de 455 euro/ mp, fara teren(daca mai adaugi si costul terenului(in jur de 278/mp), ies 733euro/mp, destul de mult si asta in regie proprie? Inseamna ca pentru o casa din caramida te costa la 1000 de euro/mp? Asa mult?

Voi ce parere aveti? Cele care va apucati acum de construit la cat estimati?

#30
shian

shian

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 05 martie 2007 - 06:05

CRIXIA,multumesc mult pentru informatii,am sa caut tigla de Iasi...

Ai dreptate,cand vrei sa faci ceva tre'sa te implici personal,caci de la distanta nu prea merge...Voi veni in tara la sfarsitul lui aprilie si atunci sa vezi distractie...

La capitolul lemn cred ca voi gasi usor,zona respectiva era plina de gatere odata(dupa inundatii s-au mai inchis,insa inca se mai gasesc...

As fi vrut sa-mi fac asa un calcul estimativ,am atatea altele de facut,timpul ma preseaza,ca sa nu mai spun ca din punga cu cat dai cu-atat scade...

Daca ma mai puteti ajuta si cu alte informatii legate de:porti de fier,gard,panouri de exterior,zugravit,v-as ramane datoare.Multumesc inca odata.



Anca,mami de Shion(21.05.2004) si Anika(16.08.2006)

Poze cu noi

Pozne si mai noi




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -