Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA!!! (10)


218 raspunsuri la acest subiect

#211
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 07 octombrie 2007 - 16:09

Vreau si eu niste zidari buni , am de zugravit si de finisat cu satin o casa .
va rog echipa serioasa , sunt satula de puslamale

ligeea

#212
leistra

leistra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 07 octombrie 2007 - 18:06

Fetelor cu experienta, de curand am achizitionat si noi un teren in tara pe undeva pe langa parintii mei si vrem sa construim o casa, am inteles de la mama mea ca proiectul casei dureaza cam un an, e adevarat? Pai noi vrem sa construim cat mai curand, daca e vorba sa astept un an ca sa imi iasa proiectul in cati ani voi termina casa?



POZELE NOASTRE



mamica de balenica Elena

#213
otilica74

otilica74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 07 octombrie 2007 - 19:24

leistra, eee hai ca nu dureaza atat max. 3luni daca nu sunt probleme.
b.nica, ne-a vb si cumnatul meu de o statie de epurare, uitasem, cu nu stiu ce filtre care sunt schimbate periodic, ma rog, oricum vreau un put f adanc cel putin 50 m fiindca vreau un filtru bio ca sa pot consuma apa de la el, acolo oameni beau apa de la put de cand lumea si sunt f zdraveni, si sa vedem ori fosa ori statie ce o sa mai avem bani sa luam.

Mamica de Davidut(2 dec. 2004)

#214
otilica74

otilica74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 07 octombrie 2007 - 19:30

kim222, nu fii suparata, sa stii ca ne intereseaza toate subiectele, eu o sa iti raspund clar dupa ce imi iese urbanismul, dar trebuie deschidere min.12 m, constructie independenta daca nu construiesti la calcan adica lipit de vecin, trebuie sa ai min.1,5m intre vecini, si ei la fel sa poata intra masina de pompieri, sau pompieru, iar procentul de ocupare s-a scris mai sus, eu spun ce stiu de la sora mea eu inca nu am actele.

Mamica de Davidut(2 dec. 2004)

#215
leistra

leistra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 07 octombrie 2007 - 23:10

otilica, multumesc de raspuns!



Pai poate se misca astia de la Tulcea ca melcul de asta imi zicea maica-mea, lasa ca ma duc eu in tara si ma interesez![duel]



Nu parasiti subiectul ca e super![;)]



POZELE NOASTRE



mamica de balenica Elena

#216
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 07 octombrie 2007 - 23:31

Multumesc pt raspunsuri....dar tot nedumirita sint..
PTO...nu inteleg unde ma incadrez...terenul meu este ..nu in cimp...dar inca nu exista vecini de lot (ca casa constrita deja)..pe de alt aparte vis a vis de strada pricipala..sint deja complexee rezidentiale...
-distanta fata de vecini...voi spuneti ceva in lege am vazut altceva..in lege scrie 0.9 m daca nu sint ferestre si 1,9 daca sint ferestre...Acum problema se pune,daca eu sint primul in zona, si cada mea are pe lateral ferstre...dar nu am vecini..care regula se aplica?[:D]

multumesc pt ajutor...eu vreau sa vind o parte din teren (aprox 280 mp)..si trebuie sa stiu neaparat tot![:D]

#217
dia_codat

dia_codat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 09 octombrie 2007 - 13:48

Kim222 nu poti sti exact ce reguli se aplica terenului tau pina nu obti un Certificat de Urbanism.



Ceea ce e clar este ca daca te lasa sa faci pe limita de proprietate (adica pe calclan) nu ai voie sa iti faci ferestre. Daca vrei sa iti faci ferestre atunci te retragi la minim 1.90 si atunci nu iti trebuie nici un acord de nici unde.



Sa iti spun un pic situatia mea.

In certificatul de urbanism obtinut in 2005 pt casa mi-a scris asa: "Amplasarea pe parcela: se va respecta aliniamentul stradal impus de 4.0 m ; la minim 1.90 fata de limitele laterale sau pe limita de calcan (in cazul cladirilor cuplate - cu acordul vecinilor) si la minim 6 m fata de limita posterioara. "



Noi proiectul l-am facut pe o limita de proprietate fara geamuri , nu mi-au cerut la primarie acordul vecinilor sau ceva chestii de genul asta cind mi-au dat autorizatia pe proiectul pe limita de proprietate cum scrie in CU. In plus, fata de proiect pe peretele de la limita am pus doua geamuri mici de baie la baile de la parter si etaj. Daca le desenam inproiect nu primeam aprobare. La ora respectiva am vorbit cu proprietarul terenului de linga noi sa il intrebam daca il deranjeaza daca ne facem doua gemulete de baie cu sticla mata spre terenul lui. Intre timp acel teren de linga casa noastra a devenit tot al nostru deci nu mai e problema sa ne parasca vecinii ca avem doua gemulete pe limita de proprietate.



Dar, la acest al doilea teren care e lipit de casa noastra potrivit certificatului de urbanism nu ne mai da voie sa punem casa pe limita de proprietate! Nu stiu de ce, CU s-a eliberat in 2007. Eu cred ca depnde si de cine da certificatul de urbanism.







Dia mami de [zana]Caroline Iulia (14 iulie 2002) si [zana]Stephanie Daria (9 martie 2004)



... noi ...

#218
dia_codat

dia_codat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 09 octombrie 2007 - 14:14

Fetelor am deschis un nou capitol.



CRIXIA, mii de scuze , sper ca nu te superi. Am vazut ca nu ai mai trecut pe aici si mi-am permis sa deschid eu un nou capitol.



Dia mami de [zana]Caroline Iulia (14 iulie 2002) si [zana]Stephanie Daria (9 martie 2004)



... noi ...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -