Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA!!! (10)


218 raspunsuri la acest subiect

#11
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 17:58

Irina, multumesc de sfat! Am fost la mag de mobila, dar e mica de tot mobila, adica va ocupa loc putin, e fff mare camera fetei, are 24 mp. Cred ca tot la comanda o voi face, dar mai asteptam un pic!

Isidora, o echipa pt sistemul term iti recomand eu! Vorbim!

Steluta, iertare ca nu mi-am facut tema! Am sa pun si link-urile, dar daca vrei poti sa ne intrebi, chiar daca se vor repeta raspunsurile, poate le mai actualizam chiar!


Miramar, ce-i aia ciment amprentat? N-am mai auzit!
Eu am alei de beton turnate, cateva(strictul necesar) dar ca finalitate imi doresc sa fie placat cumva, dale as zice eu!

V-am intrebat caci nu as vrea sa muncim de 2x, sa spargem betonul ca sa punem dale. De pat de nisip, vazusem, dar direct pe pamant!

#12
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 18:13

Adrianafedorca, eu la Buc nu cunosc, dar poate cele din Buc te pot ajuta!
Chiar daca mergi la nimereala, tu(voi) trebuie sa stiti ce implica vizita acolo. In general pretul e pe mp. Atentie sa fie complet, cu proiect de excutie, nu doar PAC(proiect pt auzorizare)!

#13
Miramar

Miramar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.147 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 20:07

Crixia uite aici un link care iti explicat cum e cu cimentul amprentat.

http://www.betonamprentat.ro/

#14
irinabungau

irinabungau

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 21:15

Crixia, ce fain ca aveti asa camera mare!! Camera Ioanei are vreo 16 mp.... nu este mare si in plus noi mai avem ceva piese de mobilier care ar merge impreuna cu mobila noua, deci o sa le cuplam....



Gagici, ieri am pus in gradina un cais si un cires!!! Sper sa prinda si peste cativa ani sa va chem la un compot din productia proprie...Ahhh ce-as vrea si un mar si un piersic si gata!!!!



Va pupam,



Irina si [bibe] Ioana Alexandra (13 aug 2005)



http://www.dropshots.com/irinabungau

poze



#15
irinabungau

irinabungau

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 21:17

Miramar, ce fain este cimentul amprentat... eu credeam ca sunt alt fel de pavaj, ceva mai scump, dar acum m-ai luminat!!!! Superb!!! Daca aveti cu ce... go for it!!!



Irina si [bibe] Ioana Alexandra (13 aug 2005)



http://www.dropshots.com/irinabungau

poze



#16
isidora

isidora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 21:59

Vai,Crixia dar betonul amprentat arata absoluta BETON!!!Dar si zidurile se pot face din beton amprentat?E exact ce mi-as dori pentru peretii exteriori ai gardului-al meu e din piatra,pt. o parte din ext. casei si nu in ultimul rand pt. curte....E super...E f. scump ,stie cineva?Miramar ,tu ai pus link-ul?multumesc!!!!
Crixia,eu asa vrea mai intai o estimare -luat in calcul pret metru patrat sau cum calculeaza ei,materiale,ce materiale ,daca stiu sa le foloseasca-ma refer la ultimul strat de la ext. casei,timp,etc.Bineinteles ca dupa as vrea sa facem si curtea si gardul...adica impreuna cu izolarea casei...
Deci daca pot sa ma ajuti cu o recomandare catre o echipa,firma...ti-as ramane recunoscatoare...
O sa trebuiasca evident sa facem un credit pt. asta si imi da fiori ...Avem pana in prezent doar datorii la rude dar se pare ca vom face si la o banca...Alta solutie nu vedem...Ah,si mai vrem sa schimbam si masina ca e timpul....Poate ar fi mai bine sa strangem din dinti, nu stiu...Voi aveti datorii la banci?Ce ziceti, merita?
CRIXIA,in privinta mobilei iti spun sincer ca mai am putin si capiez....Pur si simplu nu gasesc nimic sa-mi placa;sunt mereu cu fundul in 2 luntre...Vreau lemn masiv dar n-avem bani pt. asta,nu vreau pal dar ar merge daca ar fi bine lucrat si mi-ar place nuanta,vreu lemn masiv ceva clasic dar nu cu ornamente si inflorituri...Sunt undeva intre IKEA si clasic ,undeva la mijloc si de asta nu gasesc nimic ...nimic...Am gasit o firma care se apropia cat de cat de exigenta mea-GMP,parca,lucrau de cativa ani si pt. export dar mi-au facut o estimare pt. un dormitor de mi-a picat fata...Lemn masiv,cires,evident ca n-am gusturi proaste,pat 1.80-2m,comoda cu sertare si oglinda,un dressing cu 6 usi-cu acesorii moderne inauntru-pt. curele,cravate,bara suspendata,pt. camasi, sacouri,etc.84.000.000.!!!!!!!Mi s-a parut enorm desi il facea cum doream eu,dar nu stiu cum va fi aratat la final daca as fi fost multumita...iar dressingul avea doar usile parca din lemn masiv...

#17
isidora

isidora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 22:07

Fetelor,daca aveti recomandari pt. orice firma de mobila,va rog!In vara facem 2 ani de cand ne-am mutat;bucatarie avem ca asa am luat casa,vrem dormitor noi,dormitor fetita,ceva pt. living -canapele si fotolii avem si rafturi pt. o biblioteca mare,mare adica o camera intrega va fi birou -biblioteca. A,si un cuier garderob pt. parter,si ceva din MDF pt. cel putin o baie...
Multumesc ,anticipat!!

#18
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 23:11

Isidora, am vazut azi un mobilier pentru living, bine lucrat, pe wenge si crem la doar 1550 lei.
Ce dimensiune are bucataria?

#19
shian

shian

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 04:28

CRIXIA,soprul(asa se spune in zona respectiva) este locul unde se depoziteaza lemnul de foc.

Constructia este un fel de anexa a casei si este foarte aproape de casa vecinului.In trecut,tatal meu a facut un fel de acoperis comun(un fel de colector sau uluc pentru apa),pentru ca apa care se scurge de pe casa vecinului si cea care se scurgea de la noi sa nu cada la mijloc.O perioada a tinut treaba si ar mai fi tinut daca vecinul nu se urca pe casa.In fine, calcand pe ulucul respectiv,imbinarile dintre foile de tabla s-au dus,iar apa s-a infiltrat in perete(cel dinspre vecin).Peretele (construit din lemn)a inceput sa putrezeasca,iar acum sunt toate sansele sa cada.Ceea ce vreau eu sa fac,este sa anulez "ulucul"comun ,sa ma retrag cu o jumatate metru si sa construiesc un zid din boltari(cred),sa consolidez soprul respectiv si sa inlocuiesc tabla care-l acopera cu tigla,desi am auzit ca ar fi mai avantajos cu placi de azbest.

Da, ai dreptate,cred ca va trebui sa refac si acoperisul...Deja ma ia cu ameteli...

Casa este intr-o comuna din judetul Bacau.Nu stiu daca este sau nu o fabrica de tigla prin apropiere,stiu doar ca sunt multe depozite de materiale pt constructie.

Sunt in aer la capitolul informatii,preturi,iar oamenii gandesc ca daca esti casatorit in strainatate ai o caruta de bani si n-ai ce face cu ei si n-as vrea sa iau teapa sau sa platesc mai mult decat face.De aceea am apelat la voi,poate ma puteti ajuta.Orice sfat mi-ar prinde bine.Multumesc.





Anca,mami de Shion(21.05.2004) si Anika(16.08.2006)

Poze cu noi

Pozne si mai noi



#20
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 01 martie 2007 - 11:57

Anca, pai e tigla de Iasi, destul de cunoscuta, cu traditie sa zic! E imposibil sa nu fie prin zona un magazin cu materiale de constructie, care sa vanda tigla-Iasi.

Acum am inteles, e o anexa! Da, e mult mai bine sa te distantezi de vecinul!
Nu stiu cum te pot ajuta, cu preturi estimative, doar, si cu informatii in ce consta lucrarea, ca sa nu profite de nestiinta meseriasii.
Bunicul meu s-a nascut la Bacau, dar s-a mutat din tinerete la Constanta, ca daca-r fi trait pana la moarte acolo, as fi cunoscut zona mai bine!

Cand vii acasa, mergi pe la constructii si poate iti recomanda cineva din zona(vreo cunostinta-proprietar) niste meseriasi, chiar 1-2 sunt suficienti pentru repararea anexei.
DAca hotarasti sa schimbi acoperisul, ar trebui o echipa de dulgheri, care sa stie imbinarile lemnului, care sa mai fi facut asemenea lucrari.


E greu pt tine sa coordonezi de la distanta, cel mai bine e la fata locului, sa te razboiesti cu ei, sa stabilesti de la bun inceput termene, preturi, continutul clar al lucrarii, necesarul de materiale.... si nu in ultimul rand sa fii Inspector sef TU!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -