Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 27 Felicitari Bubu!

gravidute ciresele mai sarcina

298 raspunsuri la acest subiect

#31
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 09:32

Neata!

 

Sherry, felicitari. Sa ai un concediu cat mai placut.

 

Maria, eu cam am perioade cu senzatiile pe care le spui tu. Acum de vreo saptamana nu imi mai termina vezica, simteam efectiv cum se misca si eu fac imediat pe mine. Acum nu ma mai apasa pe vezica, dar cred ca apasa pe col, ca ma inteapa parca in capatul vaginului. Si durerea de os pubian stiu ca e normala, eu nu o am, dar alte fete da. Pana la urma vad ca ai intrat in sapt 35, ca si mine [pk] corpul se pregateste de acum. Dar daca durerile sunt mari, mai ales cele in col, poate mai bine dai un telefon la medic si intrebi.



#32
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 09:36

Apropo de lucruri interzise, fetelor voi mai faceti baie in cada, ca am auzit ca si asta ar favoriza circulatia...contractiile, eu nu pot sa ma limitez la dus si o data- de doua ori pe saptamana imi umplu si cada si stau acolo vreo juma de ora sa ma relaxez, intr-adevar nu cu apa asa fierbinte.

Delyn, eu fac baie cand am dureri de spate. Pana in 24 de sapt aveam dureri de burta si tot in cada imi treceau, s u cel putin cat eram in cada aveam liniste. Si eu stiu ca nj e voie de baie daca sunt probleme cu colul, eu greu m- am autoconvins ca e ok sa fac baie, imi era tare frica. Si nu imi place in cad , eu fac dus cu drag, acum ca e asa de cald nu o sa mai fac. Dar, tinand cont ca la metode de declansat nasterea este si baia fierbinte, eu as avea grija daca as sti ca am probleme.



#33
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 09:47

Maria, eu am nopti proaste si foarte proaste. Azi noapte fu doar proasta. M- am trezit doar de 5 ori. Mers la baie, masurat glucemii, facut o injectie, cautat ceva la tv, apoi somn. In utimele nopti mi se infunda si nasul, dar faptul ca la 9 inca doarmeam o face o noapte doar proasta.

 

 

Chiar ieri ma plangeam la o prietena de somnul asta nebun. Ea imi spunea ca se pregateste corpul pt bebe. Pai eu ma pregatesc de la 3 sapt de sarcina, nici n stiam ca dunt gravida. Va dati seama ce pregatita voi fi cand vine bebe?

 

Monik,sanatate multa. Ce naspa e ce povestesti tu acolo.

 

Eu azi la 4 merg la control. Bine ca am programare, ca mi se pare ca fac ceva infectie si ca , copilul asta misca mult mai putin si mai incet. Clar, ambele chestii au mai multe sanse sa fie doar in  mintea mea [smulgpar]



#34
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 09:56

Neatza fetelor!

In Bucuresti e vreme mohorata azi...

 

Delyn, eu in sarcina asta nu am mai facut baie in cada, doar dusuri. Stiu si eu ca nu sunt indicate baile fierbinti, si mai ales daca e vre-un risc de nastere prematura clar e bine sa fie evitate baile in cada. Dar la prima sarcina avem chef numai de cada, asa ca am tot facut (dar apa calduta nu fierbinte), si nu s-a scurtat deloc colul, nici contractii nu am avut nici chiar la final cand era cazul sa am...

 

Mish, bafta la control, te asteptam cu vesti bune  [:)]

 

Mi-am facut aseara o masca de fata beton, cu miere si nucsoara proaspat razuita  [pk] Mi s-a parut super, pe langa faptul ca miroseam delicios  [:-)))] , senzatia de dupa a fost f placuta, mi-a lasat un ten f catifelat. Am tot citit ca nucsoara e buna anti-rid, exfolianta, curata tenul si m-am decis sa incerc. Acum vrea sotul sa ii fac si lui  [:-)))]



#35
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 10:02

Hahaha, Didi, si eu am unul care vrea tot ce imi fac mie. Apa tonica ii place cel mai tare. Dar sa ii fac eu de toate, el nu se atinge de nimic.



#36
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 10:04

Hahaha, Didi, si eu am unul care vrea tot ce imi fac mie. Apa tonica ii place cel mai tare. Dar sa ii fac eu de toate, el nu se atinge de nimic.

A, clar ca nu se atinge!  [:D]



#37
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 10:39

Salutare fetele! Hai ca am reusit sa ma logez dpe tableta.... am descart mozzila ca eram pe alt browser si de aia nu mergea.
Nici eu nu fac baie la cada, nici la prima sarcina nu am facut...eu auzisem de la o matusa care a facut la cada ca se lipise placenta si a fost tare dureros cand i-a scos-o....cica de la apa calda...acum nush, aveti si voi grija.
Si eu m-am trezit ai noapte de vreo 2 ori dar pe mine ma termina arsurile mai tare decat pipi si alte dureri...of, o sa treaca asa am patit si la prima sarcina.
Aseara am cumparat pt bebe un costumas din carrefour, am lasat-o pe fetita sa aleaga. Era tare incantata,mi l-a pus pe burtica si zicea ca il imbraca pe bebe :-) .
Pee mine parca ma apuca panica ca nu mai stiu cum sa-l imbrac pe bebe,cu ce, etc. Compleul pe care l-am luat are un sistem ciudat la spate de capse, parca la fimea nu erau asa. Are 2 randuri de capse, unul pe vertical si unul pe orizontal.. Am emotii daca o sa ma descurc.
Si mai am un stres cu alptatul. Fimea m-a chinuit tare ca nu a vrut de la san si 6 luni m-am muls si i-am dat cu bibe... am sfarcurile f mici si nu avea de ce sa apuce... sper ca baietelul sa fie mai vanjos/papacios.

#38
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 12:52

Eu de cand am aflat de sarcina numai dus fac, la relatiile cu sotul nu am renuntat daca nu mi-a interzis nimeni.
 
De vreo 2 nopti nu prea mai pot dormi de pe la 5. Cred ca ma apuca insomniile.
Maria si eu am fulgere in vagin, mai in fata mai in spate dar e normal desi nu sunt deloc placute.
 
Sherry concediu placut!
 
Azi am fost la medicul de familie si a spus ca din sapt 35 sa ma astept sa coboare bebel ca la mine e tot sus. Sunt curioasa cum se simte dupa.
 
Mishutza bafta la control si nu te mai stresa.
 
Didi mie imi place ce face masca din argila cu fata mea. Imi lasa senzatie de catifelare, alte masti nu am incercat cu tenul meu gras..
 
Ramoon o sa fie totul bine! Ce sa mai zicem noi care suntem la primul copil.


#39
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 12:54

Bafta la control Mishuta!

Gata, clar nu mai fac baie in cada ca m-am speriat...si mie imi e frica cu alaptatul Ramoon, de fapt imi e frica cu toate fiind la prima sarcina, nici nu am mai avut copii pe langa mine si mi-e teama ca nu ma descurc sa il imbrac, sa il iau in brate , sa il alaptez sau sa ii fac baitza, mai ales atunci in primele zile ca e moale tare:) sper sa ma ajute instinctul ca am inteles ca la maternitate nu iti explica nimeni nimic, cel putin acolo unde nasc eu....



#40
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 12:56

Buna burtici!

Felicitari pentru vestile bune de la eco, fetelor!!!!

Am fost si eu ieri la eco, bebita este bine, are 2600 gr, colul este de 3 cm, arterele uterine ok, lichid amiotic normal, placenta de gr 1-2... voi face cezariana si o sa fie intre 9 si 12 mai, vedem in saptamana respectiva, mi-a dat sa iau augumentin pt ca nu imi trece raceala si nu vrea sa se agraveze si mai mi-a dat si fier. Ieri am facut si o boacana mi-a cazut un capac de oala tocmi pe burtica, m-a durut destul de rau, dr mi-a spus ca nu a patit bebe nimic, ca in locul in care m-am lovit nu a fost nici un organ... dar eu tot stau cu grija sa fii patit ceva.

La mine epilat=sotul [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] mu ma pot face nici in oglinda, nu mai o vad deloc [soricel]

Referitor la baie eu am facut doar dus, stiu ca teperatura mai mare de 38 de grade a apei si stat mai mult de 10 min produc contractii, din aceasta cauza imi fac doar dusuri, pe mine m-a atentionat de la clinica unde am facut inseminarea.

Irva vin si eu la intalnire daca imi trece raceala asta, nu as vrea sa va virusez si pe voi.

Monik sper sa iti revii repede!

Mish mult noroc la control!

Va pup pe toate!

 

 





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -