Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 27 Felicitari Bubu!

gravidute ciresele mai sarcina

298 raspunsuri la acest subiect

#281
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 16:41

Acum burticile care au rh negativ sunt monitorizate prin analize de anticorpi si daca e pozitiv se da ceva injectie. Nu Lorena? Sa speram ca anticorpii stau cuminti.



#282
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 16:46

Am inteles ca suzeta e mai mult pentru parinti, ca se opreste bebita din plans. Riscul este ca cel mic sa faca dependenta si e foarte greu de dezvatat. Noi am zis ca nu dam suzeta.



#283
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 16:51

Iarina multumesc pentru idei [flo]

Am un coleg care a cumparat 3 creme super scumpe pentru bebelus si pana la urma nu i-a priit nimic, decat ceva pe baza de galbenele [:)]



#284
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 17:07

Sill, e periculos daca apar anticorpii la RH, si daca bebe are RH pozitiv. In general, daca esti la prima sarcina, fara avorturi, sarcini pierdute sau transfuzii, cum e cazul meu, adica nu am intrat in contact cu sange cu RH pozitiv, e ok. Anticorpii la RH pot aparea ulterior nasterii, daca bebe are pozitiv. Atunci se face un vaccin ca sa nu fie probleme la o urmatoare sarcina. Dar in ziua de astazi se monitorizeaza atent, eu am dozat cam lunar anticorpii si nu au aparut...sper sa nici nu apara! 



#285
Ela30

Ela30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 17:20

Salutare burtici! Prezenti si noi :)

 

Felicitari tuturor pentru bebeii sanatosi si voiosi! [flo2]

 

Maine am ultima zi de lucru si apoi intru in concediu asa ca pe final de saptamana ma apuc si eu de spalat, calcat, aranjat prin sertare. Abia astept sa le stiu pe toate aranjate :)

 

Ulei de migdale folosesc si eu, pana acum nu au aparut vergeturi insa pielea din jurul buricului si apoi o dunga latisoara in jos e mai albicioasa...

 

Suzeta si biberonul si eu intentionez sa le ocolesc. Am luat totusi de la Avent, sa fie.

 

Irva, eu sunt din ilfov si acum depind de sot sa ma plimbe de ici colo, asa ca stabiliti voi, cele care aveti libertate mai mare de miscare:) , si daca pot voi veni cu mare mare drag.

 

Dupa-amiaza placuta!



#286
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 17:23

Am inteles LLorenna .

Fetelor nu uitati ca fiecare copil e unic deci diferit , nu toti se comporta la fel asa ca mai bine nu ne mai luam dupa ce a spus prietena ,nasa , etc ...

Al meu nu a mai vrut suzeta si biberon de pe la un an ...singur ..nu a fost greu sa il invat la olita etc ...

tot ce se spun la cursuri sunt chestii universale si depinde si de caracterul copilului si nu doar cum il inveti ( doar ca acum avem taurasi  [:D] )....

pompa de muls te ajuta daca copilul nu suge destul incat sa iti goleasca sanul ca sa nu faci furia laptelui , ori sa gongelezi lapte in caz ca trebuie sa il lasi cu mama , bona ....

suzeta te ajuta daca copilul este agitat sau ca sa eviti ca incepe sa suga degetul , dar de obicei dei alaptati la san exclusiv refuza si suzeta si biberonul in caz ca vrei sa il folosesti pt ceai , sau lapte ...iarasi si aici depinde de copil ..

Cu cremele la fel depinde de piele si nu ce recomanda la curs ..de ex eu ii puneam ulei dalin si automat il tinea aparat de pipi era ca uleiul cu apa ..nu sa iritat niciodata ....sunt lucruri care se invata treptat si o sa va vina totul normal ....



#287
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 17:25

Iarina, parca durerea ta inghinala era ca a mea, nu? Intre dansa si picior,nu? Bine, mai mult dansa decat picior. Am citit explicatia durerii, sinpare plauzibil, cam pe partea dreapta ar apasa si capul Mamarutei, dupa cum sta curbata in burtica. Culmea ca, cand merg la medic nu ma mai doare si nu am intrebat niciodata. Acum insa iar ma doare rau.

 

Si azi dimineata tare am avut impresia ca burta e mai jos ca de obicei. Senzatia de pipi e permanenta, merg si fac 3 stropi, ma ridic tot cu senzatie de pipi. Daca stau in pat e ok. Deci parca se svhimba chestii.

 Si in partea dreapta, unde domnisoara arebpicioarele, am vreo 4 vergeturi mari si grase. In jurul buricului e vinetiu, deci acolo sunt urmatoarele.

Da tot dodoloatza doare si tot partea stanga... el nu sta locului... asta din ce am vazut si la eco... cand coboara mai mult in pelvis, cand mai urca un cm doi, dar cand e coborat ma doare de numa numa... nici nu pot sta pe partea stanga...

Eu daca fac pipi mi se pare ca mai elibereaza din presiune, desi nu simt nevoia sa fac la 2/3 ore merg sa fac... plus ca eu ma balonez usor, iar gazele astea, tu-le mama lor, ma omoara pana reusesc sa le scot... acum de cand doare dodoloaza le vin de hac cu espumisan.

 

Ce s-a intamplat cu Eva e clar ghinion curat... vineri am fost la eco si luni eram programata sa nasc... la eco vineri totul a fost ok.. luni dupa internare si eco de verificare inimioara ei nu mai batea... nod de cordon ombilical + tromboze pe cordon ... si cred ca si cordonul era ceva mai subtirel si foarte lung 70 cm sau ceva de genul... nu am avut probleme de coagulare niciodata... Mi-a spus doctora chiar din spital ca trebuie sa-mi fac neaparat analizele pentru trombofilie si le-am facut si am descoperit cele 2 mutatii de la semnatura care sunt si heterozigote si nu asa grave... la mine pe fiecare fisa scrie ca e trombofilie foarte usoara... dar ghinion ca s-a manifestat chiar la final...



#288
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 17:26

Fetelor, am revenit!

Eu am RH negativ si sotul pozitiv, pana acum insa nu au aparut anticorpii...

 

Iarina si Rlk, felicitari ptr bebei, sa fie bine pana la termen!

 

 

Adriana, si eu tot in august am fost ultima oara pe masa :) Dar o sa o vizitez acum pe 15 ptr secretii...

 

Delyn, eu cred ca ma ajuta tratamentul homeopat sa ma simt asa bine...

 

Mish, si noua ne-au spus la curs sa nu dam suzeta pana la 6 sapt....Eu nu vreau sa ii dau deloc, mi se pare ciudat sa o pacalesc cu acel cauciuc...

Multumesc... 

Stati departe anticorpi!



#289
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 17:30

Buna fetelor!

 

Messi, noi ne-am mai inscris si la ora 10 la un curs, tot vineri, daca vrei si tu:

https://m.facebook.c...33644036708455/



#290
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 18:05

Gata, am reusit si eu sa citesc din urma!

 

Delyn, ne spui maine cum esti!

 

Am fost si eu de dimineata la controlul preanestezic si cel prenatal. Am vorbit de anestezie, sunt mai multe variante dar cea mai eficienta este epidurala. Mi-a dat si niste foi cu mai multe detalii. Eu am ales sa decid in travaliu daca vreau sau nu. As vrea fara, dar nu ma cred in stare. Poate o sa am o surpriza.

Am vorbit si despre ce o sa se intample cu bebelusca dupa nastere. Initial o sa o puna pe burta mea si daca totul este ok cordonul o sa fie lasat sa pulseze pana la final. Din pacate o sa stea la mine in brate doar cateva minute, apoi o sa o ia cat eu o sa elimin placenta si ce-o mai fi pe acolo. Chiar si dupa nasterea naturala se pare ca o sa stau la terapie intensiva, dar o sa mi-o aduca si acolo pentru alaptat. E decizia mea daca vreau sa ii dea lapte praf sau nu sau cum vreau sa ii dea. Daca vreau pot sa o tin cu mine in camera dar cand dorm e mai bine sa stea la ei ca sa fie sub supraveghere. O sa cer sa mi-o aduca de fiecare data cand ii e foame noaptea ca sa incerc sa o alaptez eu fara sa ii dea supliment.

Cam asta e planul meu, acum vom vedea ce o sa se intample! Mai este asa putin, dar parca atat de mult...





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -