Sari la conținut

Sari la conținut


Laptele - un aliment sanatos sau nu?

lapte lactoza

36 raspunsuri la acest subiect

#31
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 11:11

Noi bem lapte cam mereu, eu si sotul, baiatului nu prea ii mai place. A baut foarte mult pana pe la 4 ani jumate, acum doar cu cereale. I-am facut de cateva ori lapte de soia si ii place, desi eu nu pot sa-l sufar, parca e praf de creta. Acum cateva zile mi-a zis ca a baut laptele de la scoala, din ala care nu are nici un gust si parca e lapte praf si tot i-a placut. Asa ca il las in pace. Atat timp cat nu facem abuz de niciunul dintre produse, e in regula. Mancam si iaurt si branza, cascaval, lapte batut, sana, in general suntem fani.

Nu am descoperit inca nicio intoleranta sau vreo alergie, ceva.



#32
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 15:11



Hai mey...nu mai exagera,ca a fost pur si simplu o greseala de scrierea.Clar ca era mamici si nu maici(ce cuvint ar fi fost asta,da' asa e cind suntem chititi sa ne simtim pusi la colt de orice si oricine).

 

[:-)))] [:-)))] [:-)))] Ai vazut, ca eu am citi mamici din start! Ce sa aiba de a face maicile cu alaptarea si cu pruncii??? [zirea]

 

Noile generatii de mamici nu-s diferite de vechile generatii, doar ca acum sint si sintem bombardati de informatii care mai de care mai contradictorii, din toate partile. Trebuie sa fim isteti si sa retinem numai ce ni se potriveste.

 

Edit sa spun ca eu beau lapte numai in cafea. Nu mi-a placut niciodata asa simplu.


Editat de Letitia1, 03 aprilie 2014 - 15:12 .


#33
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 15:23

[:-)))] [:-)))] [:-)))] Ai vazut, ca eu am citi mamici din start! Ce sa aiba de a face maicile cu alaptarea si cu pruncii??? [zirea]

 

Noile generatii de mamici nu-s diferite de vechile generatii, doar ca acum sint si sintem bombardati de informatii care mai de care mai contradictorii, din toate partile. Trebuie sa fim isteti si sa retinem numai ce ni se potriveste.

 

Edit sa spun ca eu beau lapte numai in cafea. Nu mi-a placut niciodata asa simplu.

dar ce legatura are subiectul asta cu mamicile si cu alaptarea?  [:-)))]

subiectul este deschis in cadrul topicul "la bucatarie" si se vorbeste despre laptele de vaca nu de mama.  



#34
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 16:26

Are dreptate Dana cind spune ca nu citesti ce se scrie.



#35
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 11:56

Andacos, da` stiu ca te turezi. Fiecare intelege si citeste ce vrea (si in functie de setarea creierului in urma experientelor anterioare pe care iar nu le avem la fel niciunii si niciunele), eu am citit `maici` cu sensul de `mame`, nicidecum calugarite. Si ce daca. M-am amuzat. Chiar ma simt maica de noua generatie, fara sa ma simt ofensata. Vad ce informatii am eu la indemana, vad ce informatii au avut mama si bunica.

In fine, multu de observatia cu estrogenul [flo2] , am cautat si-am citit, si-acolo parerile sunt impartite, la fel ca si cu laptele de vaca bun sau ne-bun.

 

23+ la noi in culcus



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:10

Andacos, da` stiu ca te turezi.

Asa cum ai fi facut_o si tu daca ai fost acuzata aiurea-n tramvai!

 

Oricum ,hai sa revenim la discutia despre lapte!

 

Dana



#37
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 03 mai 2014 - 16:38

Pana acum laptele de vaca era recomandat de pediatri pentru copii. Si majoritatea copiilor crescuti cu lapte de vaca nu au avut probleme.

Cred ca oricum dintre laptele de vaca si laptele praf cumparat este mult mai sanatos cel de vaca.

 

 

O cunostinta de a mea are bebe micut (7 luni ) si ii da lapte cumparat din kaufland cu grasimi 1,5%... ea mi-a povestit ca a mers la tara cateva saptamani unde a dat copilului lapte de vaca si a avut probleme. Pediatrul copilului i-a spus ca este de la lapte pentru ca laptele de vaca este mult mai gras ca cel cumparat si ca, pe viitor sa adauge putina apa apoi sa il dea copilului. Dar nu a afirmat ca laptele de vaca ar fi nesanatos.





Etichetat si cu lapte, lactoza

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -