Sari la conținut

Sari la conținut


Laptele - un aliment sanatos sau nu?

lapte lactoza

36 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 20:44



`noile generatii de maici`  [:)]  

Eu m-as simti maica de noua generatie si-ntr-o alta generatie. Fiecare venim si ne crestem copiii altfel. Altfel decat mama, altfel decat bunica. Deci, oricum o dam, toate suntem cate-o noua generatie de maici.  [colegi]

 

23+ la noi in culcus

Hai mey...nu mai exagera,ca a fost pur si simplu o greseala de scrierea.Clar ca era mamici si nu maici(ce cuvint ar fi fost asta,da' asa e cind suntem chititi sa ne simtim pusi la colt de orice si oricine).

 

Chiar asa a-alinta,ce ti s-a parut urit din partea mea si cu ce am catalogat eu?

 

Da..asta e un trend al utlimilor ani cu "nocivitatea laptelui de vaca",ca si mult utilizata expresie ca doar vitelul ar trebui s abea laptele vacii. [alcool]

 

Cumpatare in toate...

 

edit.am inteles la ce te-ai referit la ce tip de "maici"doar ca ale anu prea au copii...

 

Dana


Editat de andacos, 02 aprilie 2014 - 20:47 .


#22
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 21:04

andacos, eu am crezut ca te-ai lamurit ca eu nu  ma simt chitita sa fiu pusa la colt de nimeni si nici sa pun pe cineva la colt ,  dar se pare ca m-am inselat . din nou.  eu nu mai sunt de mult copil si tot de atunci nu mai beau lapte, deci se poate interpreta in mai multe moduri greseala ta de editare.   ca off topic, nu ma doare niciodata capul, nu am alergii si nici alte dureri sau boli asa ca lipsa laptelui de vaca mie imi prieste.

 

referitor la noile generatii de mamici, pe care tu abia le astepti sa te contrazica [il] eu nu pot sa zic decat ca admir noile generatiile care  incep sa gandeasca independent de traditii,  de prejudecati , de adevarul absolut al generatiei precedente atata timp cat le este bine.

 

am editat a critica cu a contrazice.


Editat de a_alinta, 02 aprilie 2014 - 21:38 .


#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 21:13

atata timp cat le este bine.

Este ceva extrem de relativ. Unii spun ca le este bine daca mananca zilnic 3 hamburgheri si 3 cola si nu-si doresc altceva pentru nimic in lume. Desigur nu o sa vina nimeni sa le bage pe gat altceva. Consecintele sa vad singure.

De aceea am pus pozele tocmai pentru a compara aceeiasi copii unii crescuti natural de sute de ani cu exact laptele de la vaca lor din grajd,  si se vede pe ei asa incat aprecierile contrare sunt total lipsite de fond. Stii cum se zice.... orice as zice realitatea este una singura si se vede ca atare.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 21:18

andacos, eu am crezut ca te-ai lamurit ca eu nu  ma simt chitita sa fiu pusa la colt de nimeni si nici sa pun pe cineva la colt ,  dar se pare ca m-am inselat . din nou.  eu nu mai sunt de mult copil si tot de atunci nu mai beau lapte, deci se poate interpreta in mai multe moduri greseala ta de editare.   ca off topic, nu ma doare niciodata capul, nu am alergii si nici alte dureri sau boli asa ca lipsa laptelui de vaca mie imi prieste.

 

referitor la noile generatii de mamici, pe care tu abia le astepti sa te critice [il] eu nu pot sa zic decat ca admir noile generatiile care  incep sa gandeasca independent de traditii,  de prejudecati , de adevarul absolut al generatiei precedente atata timp cat le este bine.

Ma faci sa cred ca tu ori nu citesti cum trebuie,ori nu vrei sa intelegi...mai departe nu vreau sa merg cu supozitiile.

 

te-am intrebat cu ce am catalogat si ce ti s-a parut urit din partea mea,nicidecum dizertatiile tale...asa cum am spus ca stiu ca ma vor contrazice noile generatii de mamici...nicidecum ca ma vor critica.

 

Deci citesse cu atentie te rog,inainte de a arunca din virful buzelor filosofii despre mine.

 

Dana



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 21:37

Este ceva extrem de relativ. Unii spun ca le este bine daca mananca zilnic 3 hamburgheri si 3 cola si nu-si doresc altceva pentru nimic in lume. Desigur nu o sa vina nimeni sa le bage pe gat altceva. Consecintele sa vad singure.

De aceea am pus pozele tocmai pentru a compara aceeiasi copii unii crescuti natural de sute de ani cu exact laptele de la vaca lor din grajd,  si se vede pe ei asa incat aprecierile contrare sunt total lipsite de fond. Stii cum se zice.... orice as zice realitatea este una singura si se vede ca atare.

marius, in subiectul asta eu nu am inteles ca e vorba de mancat hamburgheri  ci despre necesitatea respectiv aportul pe care il aduce laptele de vaca organismului uman

parca de lapte era vorba nu de cola asa ca nu inteleg despre ce  realitate vorbesti tu.



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 21:46

marius, in subiectul asta eu nu am inteles ca e vorba de mancat hamburgheri  ci despre necesitatea respectiv aportul pe care il aduce laptele de vaca organismului uman

parca de lapte era vorba nu de cola asa ca nu inteleg despre ce  realitate vorbesti tu.

Ok... ok,,,,  tocmai de aceea am spus ca uite cum arata copii crescuti natural cu lapte de vaca .... ce potisa zici? Asta este realitatea dincolo de cuvinte.



#27
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 23:15

marius, in subiectul asta eu nu am inteles ca e vorba de mancat hamburgheri  ci despre necesitatea respectiv aportul pe care il aduce laptele de vaca organismului uman

 

Pai nu prea era vorba despre asta.Ci de eventualele efecte nocive ale laptelui si despre alternativele alimentare pe care le avem pentru a-l inlocui in alimentatia copiilor in special, si a adultilor care inca sunt amatori.Ceea ce nu am inteles eu prea bine este daca e vorba numaii despre lapte sau despre lactate in general.Mai ales ca se discuta de lactoza, cazeina, etc, care se gasesc in majoritatea produselor lactate.

 

Cat despre noile generatii de mamici, Andacos are dreptate. Discutiile despre diversificarea unui sugar sunt o polemica infinita, aia nu e buna, aia nu e buna, surse controlate, totul e toxic, plin de metale grele, nitriti, E-uri, hormoni, antibiotice,etc, etc, etc.Putini sunt cei care reusesc sa si pastreze echilibrul bombardati fiind de atata informatie (in marea ei majoritate pseudo stiintifica, din pacate), cei mai multi sunt stapaniti de o adevarata paranoia alimentara care pe mine deja a inceput sa ma oboseasca...Eu personal consider ca moderatia e cheia in tot.Cu siguranta nimeni nu a murit de la un pahar de lapte pe zi, si nici nu va muri...



#28
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 07:59

Ahahahaha, Andacos, cand am vazut acolo "maici" m-am gandit ca cineva iti va sari in cap. bine, intai  am ras, stiam ca e o greseala din cauza tastaturii.

Si eu am scris de multe ori maici in loc de mamici si formuiste in loc de forumiste, de atunci la aceste 2 cuvinte tot timpul ma opresc si verific. Mai ales ca am scris formuiste la un subiect la care ma contraziceam cu forumistele, dupa ce am vazut greseala m-am gandit ce avanlansa ar fi provocat o asemenea typo.

:)))

 

 

 

Scria Allure mai demult de niste studii conform carora soia contine mult estrogen.



#29
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 10:33


Scria Allure mai demult de niste studii conform carora soia contine mult estrogen.

Subscriu, as fi foarte atenta cu laptele din soia ...

 

Ca in rest, nu pot trai fara lapte, lapte prins, lapte batut, sana, branzeturi ...



#30
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 10:33

baietelul meu era suspect de rinita alergica. desi i-am scos polipii mai tot timpul era mucios sau fornait. orlistul ne-a recomandat sa renuntam la laptele de vaca (inclusiv produsele din lapte de vaca) deoarece ar produce mucozitati in exces, eventual daca dorim sa inlocuim cu lapte de capra. am renuntat la vaca de 6 sapt...au fost primele 4 sapt in care copilul nu a avut muci deloc desi in continuare merge in colectivitate si alte schimbari nu am facut. (mentionez ca nu este alergic la lapte...)

asa ca nu stiu daca este bun sau rau dar pentru noi s-a dovedit ca ne este mai bine fara el.





Etichetat si cu lapte, lactoza

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -