Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Americanii si armele

sua arme

114 raspunsuri la acest subiect

#41
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:45

Hai sa fim seriosi. Cite omoruri de astea cu cutitul s-au intimplat in china si cite shooting-uri in America? Nici nu se poate compara.

Pai stai ma putin, atata timp cat lunaticul nu gaseste arma poate recurge la ce e mai usor de gasit. Eu zic sa le interzicem, mai stii? Sunt foarte serioasa, ceea ce nu inteleg eu este graba asta sa judecati si sa cereti o schimbare acolo unde nici macar nu va afecteaza.



#42
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:59

 Sunt foarte serioasa, ceea ce nu inteleg eu este graba asta sa judecati si sa cereti o schimbare acolo unde nici macar nu va afecteaza.

E pentru prima oara cind dezaprob un mesaj de-al tau!

 

Oare asa gindesc si mamele ce si-au pierdut copii in atacul armat?

sau cei care isi vor mai pierde copii,sotii,fratii,parintii...

 

Eu ramin blocata, sincer citind asa ceva!!!!(eu  nu cer nicio schimbare...insa nu poti pretinde sa nu fii criticat cind vinzi arme in supermarket)

 

Dana



#43
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:00

Madanic,iti respect afinitatea cu americanii detinatori de arme de foc.insa am mai spus si intr-un mesaj anterior,pe mine nu ma poti convinge de utilitatea lor.

 

In momentul in care mapamondul e socat de atacurile armate din America,nu poti pretinde ca lumea s anu emita judecati.

 

O arma e o arma...nu un pistol cu apa!

 

Dana

 

Nu e o afinitate, e logica. Nu vreau ca sub influenta emotiilor sa iau o decizie gresita. Eu nu mi-as lua arma, dar vreau sa invat sa o folosesc si sa sa invat sa ma apar. Am ajuns la concluzia ca in momentul de criza nu vreau sa stau sa ma rog la cer sa apara un ajutor, vreau sa pot sa fac ceva. O arma e o unealta, ca si matura din casa, are o destinatie perfect stabilita. Moralitatea sta in manuitor, daca manuitorul vrea sa faca rau poate sa gaseasca zeci de alte cai prin care sa o faca unele mai groaznice decat o arma. Din intamplare ai vazut ca retzeta bombelor este prezenta pe internet? 

In US poti sa aflii locatia agresorilor sexuali, mai mult in unele cazuri esti bombardat cu informatia inca inainte sa te gandesti sa o aflii. Poti afla gradul de criminalitate al zonei in care te muti si tot felul de detalii de genul asta. In conditiile in care esti sub presiunea informatiilor astora nu te-ai gandii la siguranta ta si a familiei tale? 



#44
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:06

Pai in baza acestei logici,de ce nue sti posesoare aunei arme cu foc inca,ca doar traiesti pe continetul american?De ce logica asta e valabila doar pentru unii?

 

Siguranta familieie mele,nu va constata in posesia unei arme cu foc!

 

Asa cum spune si Letitia,sunt altele interesele la mijloc,pentru care frica americanilor e alimentata cu arme.

 

Dana


Editat de andacos, 04 aprilie 2014 - 14:07 .


#45
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:09

E pentru prima oara cind dezaprob un mesaj de-al tau!

 

Oare asa gindesc si mamele ce si-au pierdut copii in atacul armat?

sau cei care isi vor mai pierde copii,sotii,fratii,parintii...

 

Eu ramin blocata, sincer citind asa ceva!!!!(eu  nu cer nicio schimbare...insa nu poti pretinde sa nu fii criticat cind vinzi arme in supermarket)

 

Dana

 

Nu se vand arme in supermarket. In statul in care stau eu iti trebuie certificat de sanatate mintala ca sa cumperi arma, si iti trebuie permis daca vrei sa ai arma la tine.

 

Ce s-a intamplat la Sandy Hook este o tragedie. Parintii aia isi vor pune toata viata lor intrebarea "de ce? de ce tocmai copii lor?" Dar mamica aia care a trebuit sa-si apere copilul de cei doi infractori care veneau sa-i fure medicamentele sotului decedat, ce o sa zica? Tu chiar crezi ca animalele alea ar fi luat pastilele si ar fi lasat mama si copilul in pace?

Unde tragi linia?



#46
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:12


 Dar mamica aia care a trebuit sa-si apere copilul de cei doi infractori care veneau sa-i fure medicamentele sotului decedat, ce o sa zica? Tu chiar crezi ca animalele alea ar fi luat pastilele si ar fi lasat mama si copilul in pace?

Unde tragi linia?

Nu cunosc cazul...ins amie mie s epare manipulator felul cum il prezinti tu.Adica ceva de genul...ce bine e sa fie o arma la casa omului!Nu se stie cind ai nevoie de ea! [alcool]  [alcool]

 

Dana



#47
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 16:15

Pai stai ma putin, atata timp cat lunaticul nu gaseste arma poate recurge la ce e mai usor de gasit. Eu zic sa le interzicem, mai stii? Sunt foarte serioasa, ceea ce nu inteleg eu este graba asta sa judecati si sa cereti o schimbare acolo unde nici macar nu va afecteaza.

Madanic de judecat putem judeca, ca de asta s-a deschis subiectul, dar de cerut nu cere nimeni nimic. Eu ma mir ca tu desi traiesti numai de citiva ani in SUA ai imbratisat asa repede tot conceputl asta "ai arme in casa = esti in siguranta". Cum si-or fi aparat parintii si bunicii tai familia fara a avea arme in casa? Cum traim noi aici in europa fara arma sub perna? Manipularea isi spune cuvintul. Asta de fapt e cea mai periculoasa arma.

Daca ai timp iti recomand si tie documentarul lui Michael Moore. [flo2]



#48
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 16:35

Nu cunosc cazul...ins amie mie s epare manipulator felul cum il prezinti tu.Adica ceva de genul...ce bine e sa fie o arma la casa omului!Nu se stie cind ai nevoie de ea! [alcool]  [alcool]

 

Dana

 

http://usnews.nbcnew...-your-baby?lite

si uite alte cazuri

http://edition.cnn.c...ion-gun-rights/

http://www.dailymail...ault-rifle.html

Cum ar fii sa te afli intr-o situatie de genul asta cu cineva la telefon care sa-ti spuna "Fa orice crezi de cuviinta sa te aperi si sa iti aperi copilul" si tu sa ai practic zero optiuni?

Manipulator? pe cine ar trebui sa manipulez daca nu te superi? Pe tine? Pe ceilalti de pe forum? Inca nu ai inteles? E constitutia lor, nu a ta. Lor trebuie sa le placa nu tie. E tot ce incerc sa va spun este ca nu puteti sa-i judecati cu masura voastra. 

Credeam ca vrei sa discuti argumente, daca nu vrei decat o alta persoana care sa-ti confirme parerea ma retrag.



#49
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 16:41

Am gasit aici un istoric al impuscaturilor in masa din state, de la Columbine massacre pina in 2013.

 

http://www.nydailyne...ticle-1.1457514



#50
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 17:05

30 in 15 ani, ar fi interesant daca ai gasii si cifra infractiunilor cu arma comise in US in ultimul an, poate asa te-ai mai lamuri de ce le este frica. 





Etichetat si cu sua, arme

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -