Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Americanii si armele

sua arme

114 raspunsuri la acest subiect

#31
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 12:02

Pai majoritatea celor cu care se infaptuiesc crime sunt ilegale.

 

Tocmai.

Si atunci de ce sa le luam armele celor ce vor sa se apare?
 



#32
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 12:25

Tocmai.

Si atunci de ce sa le luam armele celor ce vor sa se apare?
 

De cine anume sa se apere? De vecinii care au si ei tot asa de usor acces la arme?

Tu de cite ori ai fost atacata si te-ai gindit ca bine ar fi fost sa ai o arma? Mie nu mi s-a intimplat niciodata. Nu m-as simti mai in siguranta daca as sti ca am o arma in dulapul din dormitor.



#33
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:08

Tocmai.

Si atunci de ce sa le luam armele celor ce vor sa se apare?
 

Tu chiar crezi ca au posibilitatea sa se apere?

 

Adica ma gindesc cind esti luat prinsurprindere...arma aia a ta,ascunsa-n dulapul cel mai indepartat-sa nu fie la indemina copiilor,ca asa procedeaza un om cu cev scaun la cap-nu-ti e de niciun folos,ca tu deja ti-ai luat glontul ce-ti era adresat.

 

Asta e o falsa impresia ca arma proprie iti audce siguranta.Ca sa nu spun ca populatia e manipulata in felul asta.

 

Dana



#34
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:17

Se implica la ce anume? Ce guvern?  Sint notorii shooting-urile din state, nimeni nu se mai mira cind un alt nebun omoara 22de copii nevinovati din nu stiu ce scoala. Oribil. Nu exista nici un fel de scuza pt asa ceva. Tot timpul se aduce ca argument minunata constitutie. Schimbati-o draculului daca vedeti ca nu merge.

 

Sunt notorii pentru ca presa asta cauta, noi metode de a ingrozii populatia insa la cate arme sunt detinute in privat in US, numarul incidentelor este foarte mic. Pentru multe lucruri nu exista scuza, in China de exemplu au fost ucisi tot copii intr-o scoala cu cutitul, dar n-am auzit pe nimeni sa militeze pentru interzicerea cutitelor de tot felul.

Cand e vorba de constitutia mea o sa militez sa o schimb cum vreau eu, pana una alta e constitutia altuia si daca lui ii place asa cum e si nici nu imi limiteaza drepturile in nici un fel nu prea vad de ce as incerca sa o schimb.



#35
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:19

Deci inteleg ca in US atutudinea lui Iovan ar fi fost considerata normala, atunci cand l-a impuscat pe tanarul acela ce-i patrunsese in locuinta.

La noi a fost condamnat dpdv moral de catre o parte a publicului, chiar in legitima aparare fiind.

Stiu ca a fost si un proces destul de lung, in care intr-un final a fost considerat nevinovat, insa repet, multa lumea l-a condamnat. Ca indiferent ce intentii avea omul acela, nu trebuia sa traga....

Greu de spus....

Monica a fost si la noi un caz similar. Un tip a fost atacat in propria lui casa (ditamai mansion-ul), a scos arma de vinatoare si a tras. A ranit in picior pe unul din hoti. Nu numai ca omul a facut puscarie, dar dupa ce a iesit a fost dat in judecata de hot cum ca l=a schilodit si nu mai poate sa munceasca [batcap] .  N-are rost sa va spun ca hotul a cistigat procesul.



#36
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:25

Sunt notorii pentru ca presa asta cauta, noi metode de a ingrozii populatia insa la cate arme sunt detinute in privat in US, numarul incidentelor este foarte mic. Pentru multe lucruri nu exista scuza, in China de exemplu au fost ucisi tot copii intr-o scoala cu cutitul, dar n-am auzit pe nimeni sa militeze pentru interzicerea cutitelor de tot felul.

Cand e vorba de constitutia mea o sa militez sa o schimb cum vreau eu, pana una alta e constitutia altuia si daca lui ii place asa cum e si nici nu imi limiteaza drepturile in nici un fel nu prea vad de ce as incerca sa o schimb.

Hai sa fim seriosi. Cite omoruri de astea cu cutitul s-au intimplat in china si cite shooting-uri in America? Nici nu se poate compara.



#37
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:29

si lasinf armele la liber criminalitate ae scazuta?

 

"interesant"mod de abordare!!!!!

 

Eu nu cred ca daca constitutia ar interzice armele d efoc,numarul celor ilegale ar fi egal cu cel al detinatorilor legali de arme de foc.

 

Daca asa ar fi,inseamna ca ceva nu functioneaza cum trebuie in justitia americana.

 

Madanic,pe mine nu ma poate convinge niciun argument de utilitatea unei arme d efoc.Daca intr-o casa aflata in "pustietate"fara vecini pe o raza de sute de km,as fi ingaduitoare cu asa ceva...in buricul tirgurilor ,n-are ce cauta arma d efoc!Nu are!

 

Atita timp cit legea permite armele de foc,vor exista si masacre ,si incidente si neglijente in utilizarea armeor ...deci intr-un cuvint,victime nevinovate.

 

Dana

 

Interesant ca intr-o tara cu 70% detinatori de arme de foc ai auzit de sub 10 masacre in ultimii 5 ani.  Vorbim de o tara mare, cu o raspandire a armelor de foc excelenta conform NRA si surpriza nu prea sunt masacre. Aaaa mai exista lunaticul de serviciu care pune mana pe o arma si creeaza un incident care apoi e intens mediatizat si hopa hai sa scoatem armele. Dupa cum ti-am mai zis e usor sa vorbesti cand nu traiesti in societatea lor si nu ii cunosti. Acolo unde armele sunt legale, criminalitatea e mai scazuta pentru ca infractorul isi pune problema daca scapa cu viata cand incearca sa intre peste om in casa. Si armele astea au si ele anumite reguli care le guverneaza, omul nu merge cu arma la el prin oras si daca nu-i convine cat de repede treci strada iti da gaura (altii cu interdictii mai mari o fac). Le au acasa, trebuie sa le tina securizate, se folosesc doar in situatii de urgenta, numai infractorii le folosesc in afara legii si ghici ce, aia asa le-ar fi folosit oricum.

 

Va raportati la Sandy Hook ca si cum ala este societatea americana in integro si nu e corect. Lunaticul ala era bolnav mintal pe care divortul parintilor l-a dezechilibrat complet si l-a si izolat. Maica-sa numai responsabila nu era. De ce nu cereti interzicerea divortului (doar asta i-a facut pe parinti sa ignore copilul si problemele lui psihice).



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:34

Madanic,iti respect afinitatea cu americanii detinatori de arme de foc.insa am mai spus si intr-un mesaj anterior,pe mine nu ma poti convinge de utilitatea lor.

 

In momentul in care mapamondul e socat de atacurile armate din America,nu poti pretinde ca lumea s anu emita judecati.

 

O arma e o arma...nu un pistol cu apa!

 

Dana



#39
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:40

La elvetieni e traditie sa isi pastreze armele dupa terminarea serviciului militar. Si un fel de mandrie nationala. Au avut acum cativa ani un referendum pt a interzice pastrarea armelor si rezultatul a fost un mare NU.



#40
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:41

Te cred ca e asa, dar dupa mine e o mare prostie.

Sa gandesti asa dupa mai bine de 200 de ani, cand domnea legea junglei si na, iti trebuia o arma sa te aperi...imi suna a epoca de piatra.

Libertatea in lumea civilizata nu se apara cu parul sau pusca...sau cel putin asa gandesc eu. Nu stiu ce inseamna statisticile alea, dar violenta naste violenta si asta nu e civilizatie.

Vorbiti de arme detinute ilegal acolo unde nu sunt permise de parca in America toate sunt legale. Pai majoritatea celor cu care se infaptuiesc crime sunt ilegale.

Hmm, am vazut exemplul prea frumos al Crimeei, sau revoltele din Londra, parca si francezii aveau ceva probleme de genul asta. Pana te declari tu civilizat te curata altul mai "civilizat ca tine". 





Etichetat si cu sua, arme

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -