Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Celule stem - recoltarea de sange ombilical - pro si contra

celule stem

23 raspunsuri la acest subiect

#21
aalina2203

aalina2203

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 356 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 21:56

Nu ma deranjeaza deloc ca nu este nicio garantie ca aceste celule se pot folosi pentru acel copilas, ci pentru un alt membru alt familiei. Este o sansa in plus pentru fiecare sa fie compatibil. Nici ca unii se imbogatesc din asta pentru ca in Ro nu existaun sistem de stat.
Ma deranjeaza sa stiu ca nu sunt pastrate in conditii optime. Asta se poate intampla insa si intr-un sistem de stat. Nu ma incalzea cu nimic daca banca eta publica. ( de stat). Poate doar prin faptul ca altcineva le- ar putea folosi.
Stiu ca e foarte scumpa o interventie in care ar putea fi folosite. Dar mai stiu si ca o astfel de interventie incepe cu gasirea unui donator. Si ca daca ai propriile celule, ai sanse mai mari sa fie o comparibilitate buna/ foarte buna.
Stiu ca este posibil ca aceste celule sa fie deja purtatoarele unei informatii genetice eronate.
Sau nu.
Si totusi, eu cred ca reprezinta o sansa in plus.

#22
aalina2203

aalina2203

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 356 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 21:56

Postare dubla.

Editat de aalina2203, 01 aprilie 2014 - 21:58 .


#23
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 09:19

Multumesc, Redactor!  [flo2] Da, mi- s numa buna de dus la scoala la varsta asta  [:)]  DC este si singurul forum unde eu activez. Si au fost ani frumosi, am cunoscut multe persoane frumoase aici si am gasit si mult- mult! ajutor, sprijin ac mie mi- a fost greu. Chiar asa a fost, nu o spun ca sa ma aflu in treaba. Acesta este adevarul. 

 

Aalina, este ok sa alegi sa recoltezi celule stem. Dar precum spunea si Redactorul, conteaza ca alegerile sa le faci in deplina cunostiinta de cauza sau macar atat cat se stie pana in prezent despre acest lucru. Multi parinti isi pun pielea in bat, fac credite ca sa recolteze si sa depoziteze, fara ca sa stie ft multe si la ce sa se astepte. Ori cei cu mai putina dare de mana, cred ca pot face lucruri mai concrete pt copil cu acei bani. Daca se facea o banca la fel ca dincolo, la care sa aibe acces oricine aflat acum in nevoie, iar recoltarile sa fie gratuite, sa se multumeasca aceia care administreaza treaba asta cu faptul ca li se doneaza celulele, cred ca eram cu totii mai castigati, nu mai vorbesc despre faptul ca putini parinti nu ar fi acceptat sa doneze. Asa cred eu.


Editat de lucialu, 02 aprilie 2014 - 09:47 .


#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 09:26

Aalina ai spus: Nu ma incalzea cu nimic daca banca era publica.

 

Pai inseamna ca nu ai citit ce am spus:

1. cand e vorba de banca publica, recoltarea si pastrarea sangelui se face gratuit - si are acces mult mai mult popor la ea

2. Varietatea genelor este mult mai mare si ofera sanse de compatibilitate mult mai multor copilasi si personae - deci sansa de a fi de folos este mai mare - imagineaza-ti ca sunt sanse ca exact copilul tau sa nu poata folosi acest sange pentru ca nu ii ofera imunitate - asa cum spus - desi frmele spun ca trateaza jedmii de boli - exista o steluta si scrie in spatele contractului ca nu pentru cel in cauza ...

3. Pastrarea sangelui se face la un nivel standardizat si garantat de stat - deci daca aceste firmulite dau faliment - adio sperante si bani aruncati pe fereastra pentru salariile lor de acum [:-)))]

4. Imagineaza-ti ca asa ar fi si cu sangele ... si nu ar fi banca publica de sange asa cum stim ca este in prezen   - cum ar fi  - deci tot asa ar trebui sa fie cu si cu stocarea acestui sange [flo2]

5. Faptul ca in Europa de vest, USA si Canada exista legislatie care interzice bancile private de cellule stem ar trebui sa iti dea de gandit.





Etichetat si cu celule stem

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -