Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Celule stem - recoltarea de sange ombilical - pro si contra

celule stem

23 raspunsuri la acest subiect

#11
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 07:55

Mi se pare o idee buna atata timp cat intelegi despre ce este vorba, si anume ca nu exista nici o garantie ca orice boala va fi vindecata, dar ca este un ajutor in cazul in care Doamne fereste se intampla ceva.

E ca si cum ai intreba de ce sa faci sau sa nu faci cursul de prim ajutor.

 

In Germania este campanie TV despre celulele stem, oamenii sunt incurajati sa isi faca analizele si sa ajute daca se poate.



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 08:03

Sa-mi explice si mie cineva poanta bancului sec spus de a_allinta, ca eu n-am inteles nimic.



#13
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 11:31

La vremea cand am nascut copiii nu exista la noi varianta de recoltare. Daca as naste acum m-as face luntre si punte sa recoltez si pastrez. De ce? Cine stie? Daca vreodata ar fi unica salvare nu m-as da cu capul de pereti ca am avut posibititatea si nu am facut-o?

 

Ce are prefectura cu turbarea si alte asemenea?



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 11:40

Mi se pare o idee buna atata timp cat intelegi despre ce este vorba, si anume ca nu exista nici o garantie ca orice boala va fi vindecata, dar ca este un ajutor in cazul in care Doamne fereste se intampla ceva.

E ca si cum ai intreba de ce sa faci sau sa nu faci cursul de prim ajutor.

 

In Germania este campanie TV despre celulele stem, oamenii sunt incurajati sa isi faca analizele si sa ajute daca se poate.

In Germania Campania se refera la Bancile de Celule stem publice - care sunt controlate de stat si ofera acces oricaui eventual pacient. Nu celor private.



#15
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 13:53

Tocmai ca prea miroase a afacere ceea ce se face la noi, pt ca utilitatea lor este slabuta si tine mai mult de " poate,  daca" in viitor, pt ca nu am incredere in" afacerile" facute pe la noi, in special in domeniul medical....remember scandalul cu ovule? pt ca garanteaza nu sh ce pana la un nr de kg/ corp uman...am ales sa zic pas. Desigur, nu am capatat vreo linistire totala ac am decis, la fel cum nu am o liniste totala ac decid sa ii facem sau nu copilului vaccinul x,y,z. Mi se pare ft ciudat ca ceva de genul sa ne coste atat de multi bani, cand dincolo exista asa ceva la liber, pt oricine are nevoie acum de ele. Si apoi parca a fost deja un scandal legat de depozitele acestor celule la noi, nu mai imi amintesc exact, am citit demult.



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 14:04

Ma intreb cati parinti care investesc in aceste banci private stiu ca ... aceste cellule stem ar putea fi folosite - eventual si majoritar doar de alti membri ai familiei si nu de acel copilas pentru ca unele gene autoimmune sunt prezente in sange inca de la nastere.



#17
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 15:20

Iap. Am tinut minte bine

 

 

http://stirileprotv....u-tesuturi.html

 

 

Scandaluri pe la case mai mari 

 

 

http://jurnalul.ro/s...opa-557991.html

 

iata ce spune  directorul Institului biologic de celule stem etc.. al Universitatii Stanford CA, Irwing Weissmann http://adevarul.ro/s...d513/index.html

 

 

despre celule http://stirileprotv....la-nastere.html



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 15:27

Intr-adevar, ai pus niste informatii foarte pretioase. [flo2]

Si au am citit mult si m-am documentat si am aflat niste lucruri uimitoare:

- ca in multe tari Bancile private *ca cele care infloresc in Romania sunt interzise - pentru ca sunt legi nationale care reglementeaza aceste chestiuni si se incurajeaza donarea gratuita in Banca Nationala de Celule Stem

- ca medicii americani sustin ca nu garanteaza ca aceste cellule - pastrate in conditii de maxim professionalism ar mai fi utile de ceva dupa 10 ani

- ca in afara Romaniei nu se accepta celulele stem prelevate si pastrate de firmele romanesti (pentru eventuale transplanturi de tesut) oentru ca nu au incredere in conditiile de stocare

 

- sunt foarte multe lucruri neclare iar concluzia mea este ca parintii fac aceasta investitie fara sa stie toata povestea. [flo2]



#19
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 15:50

[:)] 

Cand intri in randul parintilor, cam intri si in randul victimelor speculate sa cheltuie de dragul copilului pe diverse. Am invatat- o si eu, dupa ce mi- am luat- o in freza cu niscai chestii. Ii inteleg si pe parintii care aleg sa o faca, sperand sa fie bani pierduti si sa nu fie nevoie de ele. Treaba e ca unii fac bani grei din asta. Si nu, nu aceste celule sunt garantia. Caci dc Doamne feri! ajungi la asa ceva, precum spunea si americanul Weissman, costurile coplesitoare le vor constitui interventiile in sine, plus mersul peste granita, caci la noi nu se prea fac astfel de interventii. Si oricum, va fi asa...pe incercate, dar pe bani multi, extrem de multi, pe care dc nu ii ai, te poti spala pe cap cu acele celule. 

Vad ca si din dintii de lapte se pot extrage aceste celule. Si cica e sufi unul.

Eu am incercat sa ma informez pe cat am putut la acea vreme. Liniste ca parinte nu ai niciodata, cred, mai ales cand trebuie sa decizi ceva pt copilul tau. Te straduiesti, dar nicio alegere nu iti garanteaza deplin acest lucru.


Editat de lucialu, 01 aprilie 2014 - 16:01 .


#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 19:13

Intr-adevar, si tocmai de asta am inceput aceasta dezbatere. Pentru ca merita stiuta toata povestea si nu doar varianta comerciala a celor care se imbogatesc datorita lipsei de informatii. [flo2]

 

Lucialu - apropo, felicitari !!! ai 7 ani pe DC [pup] [flo]





Etichetat si cu celule stem

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -