Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

HAI KIKANINCHEN! HAI ATOSHIK! HAI DIANA_GHIORGHE! FELICITARI RAO & SASHA159 & ALEX &NEW_LIFE & MONIC@ & MES_MES (Mamici de martie 2014)- Cap.74


884 raspunsuri la acest subiect

#11
BujorAlb

BujorAlb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.964 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 10:49

O pompa trage max 60% din ce trage bebe,ca nu e contextul potrivit. Revin lacomparatia mea putin vulgara -e ca si cum un dr te-ar sui pe masa si la un consult ar trage concluzia ca esti frigida ca nu ai produs nimic de lubrifiere. Fix ls fel e sanul in fata pompei, el reactioneaza la o gurita si la sunetele pe care le scoate, nu la pompa.

#12
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 10:53

Maddutz, cât e un cantar?
Pe mine ma roade ca nu știu dacă pune pe el sau nu, nu știu dacă fac ce trebuie, sa nu țin copilul flamand.

#13
andika

andika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.647 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 10:53

Dar Andi, ideea e sa nu mai mulgi. Lasa sanii sa produca fix cat cere el. Daca sunt super tensionati numa mulge un pic, dar daca nu ai incredere in Zoard ca le stie el cere cat ii trebe, nu mai trebuoe sa-i stimulezi si tu. Ema ne-ar explica mai bine aici.

dar nu suge tot si urla de foame. mulg, pun in biberon, ii dau si se calmeaza. adoarme la san, si cand ajunge lalaptele mai gros si are de lucru nu mai trage.



#14
kikaninchen

kikaninchen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 10:58

Buna dimineata, multumim de titlu madutza.

 

Vroiam sa scriu ptr unghiute care zgarie , le puteti da cu ulei de corp de bb.

 

Sunt mamici care cand se mulg (eu de ex) nu reusesc sa scoata mare lucru, dar lapte ptr bb este suficent. asa a ajuns delia la 6 luni de 9 kg, de aveam pe cineva ca nu ma credea ca nu ii dau supliment de lp. fara apa, ceai, suc nimic.

 

Cred totusi ca va stresati prea mult pe tema aceasta, in loc sa luati alaptatul ca pe ceva natural.


Editat de kikaninchen, 28 martie 2014 - 11:00 .


#15
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 11:04

arry, intre 200-400 ron

eu am mostenire de la alta mamica, un cantar laica ps3001. am gasit pe net, laica ps3003 (deci un update la cantarul meu) la 270 ron  http://www.bebecaruc...ica-ps3003.html

 pe cel care il am il poti vedea aici: http://www.bebecaruc...ica-ps3003.html

 

dar sunt si alte marci. nu stiu daca sunt diferente calitative...



#16
BujorAlb

BujorAlb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.964 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 11:04

dar nu suge tot si urla de foame. mulg, pun in biberon, ii dau si se calmeaza. adoarme la san, si cand ajunge lalaptele mai gros si are de lucru nu mai trage.


Ai putea incerca sa lasi dupa el o juma de zi, sa vezi cum este. Si Filip a adormit azinoapte dupa ce sugea 3-4 min, in cateva reprize a facut asta. Evident ca dormea max 30 min si iar la san. Si eram buimaca, mai ales cu boala vietii...Da cine stie ce l-o fi deranjat. De dimi a tras 20 min fara probleme. Incearca sa lasi dupa el cateva ore sa vezi ce se intampla.

Si no, eu am vasta experienta de 3 sapt jumate in alaptare, dar m-am setat de dinainte de a naste ca nu o sa las pe nimeni sa-mi zica ca nu am lapte, am refuzat sa cumpar lp si biberoane, si bebe creste foarte bine. Deci la mine e so far so good. Nu stiu ce urmeaza.

Clinica de alaptare si 07alaptare sunt surse bune pt un sfat personalizat.

#17
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 11:15

meey, cele doua cutii ce expira la sfarsit de aprilie (capatate de la medicul de familie, sa se scape de ele...) sunt milupa confort. daca vrei (sau vrea altcineva) spune sa ti le trimit.

ciocolata am facut-o din milupa ceva antiregurgitare...bleah...



#18
teodora74

teodora74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 11:17

Fetelor mă bucur pentru toți ghioceii voștrii și vă doresc să vă aducă numai bucurii.

Noi am pierdut-o pe Maria săptămîna trecută...acum avem un îngeraș în cer.

Aș vrea să vă rog, pe fetele din Cluj, să îmi spuneți la ce ginecologi v-ați dus...eu va trebui să fac o tură de analize, deoarece în urma analizelor facute săptămîna trecută a reieșit că am ceva probleme de coagulare - lucru pe care nu îl știam.

Bucurați-vă de fiecare clipă, de toate bunele și mai puțin bune de fiecare zi.



#19
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 11:18

Bujor, eu nu ma stresez deloc. Am crescut doi cu lp. Nici atunci n-am avut.

Maddutz, suge in gol. Nu mai inghite nimic. Beau si ceai, iau si pastile. Fara efect.

Andika, nu esti egoista, esti normala. Nici eu nu consider ca daca ai copii viata ta e gata. Ai nevoie de timp si pt tine. In legatura cu dintii, iti faci altii, ca esti in relatii bune cu tehniciana dentara :))

#20
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 11:22

Eu am doar colostru, nu i-au dat lui bebe supliment. Abia luni, marti daca nu imi vine pana atunci, o sa discutam posibilitatile. Mi-au spus ca momentan colostrul e suficient desi si al meu urla, mor de mila lui si de a mea, ca eu nu am reusit sa dorm deloc nici aseara :(. Dar macar sa nu fie trist bebe. Cateodata suge putin si doarme, cateodata suge mult si se enrveaza, atunci cred ca are si dureri de burta pt ca daca il pun pe umar asa si il hatan, tace si adoarme. Sper sa-mi vina in noaptea asta, macar. Cica, deobicei la 3 zile de la naștere. Alexander face in dupa-amiaza asta 3 zile, Doamne-ajuta!

Editat de AlexBzg, 28 martie 2014 - 11:23 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -