Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (2)


233 raspunsuri la acest subiect

#31
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 05:12

Corina, greu cu mentalitatea romaneasca... deci tb sa fii "atenta" ca sa-l primeasca?

si eu zic ca e bine sa fie in colectivitate. Mi-ar placea sa mearga si Stef macar part-time, dar aici sunt liste de asteptare de ani de zile, plus ca e scump (dar asta e, nu am de ales. bine ca avem ce munci). De exemplu l-am inscris la nivelul de 3-5 ani (il primesc de la 2.5 ani daca nu mai are scutec) imediat ce s-a nascut. E pe lista al 130-lea parca, sun cam la 6 luni sa confirm ca inca suntem interesati, si mi-a zis d-na de acolo ca e bine, avem sanse sa intre de la 3 ani. Va dati seama! sunt putine locuri desi totul e cu plata, nu exista nimic gratuit/ de stat. mai sunt daycares mici, la oameni acasa, dar nu am incredere daca nu cunosc.

 

in alta ordine de idei... vineri am vb cu dr. de la clinica de fertilitate :). A spus ca tb sa-l intarc inainte de tratament. Din cum vbea am inteles ca pot face cum vreau, ca oricum ei nu au cum sa stie ca mint sau nu. Dar m-am hotarat sa nu il alaptez cat fac tratament, nu stiu cat trece in lapte si apoi daca asimileaza el. mai bine evit!

Acum... sunt total in aer, habar n-am cum sa fac! Nu vad ce mese as putea sa-i mai reduc, de obicei suge dimineata, cand vin de la servici si seara inainte de culcare. In week-end trage de mine mai des. si le iubeste, nu doar mananca... suge putin, se mai joaca, vine inapoi etc. deci nu va fi usor!

si nu stiu cui ii va fi mai greu, mie sau lui!

dar simt ca nu pot astepta sa implineasca doi ani sau mai mult. Vreau sa incerc cat mai repede din doua motive:

- unul si cel mai important nu vreau sa fie diferenta mare intre ei

- doi vreau sa stiu una si buna: ori raman ori nu, si apoi imi re-organizez viata, stiu incotro o apuc. daca e nevoie sa ma mut din apt. asta sau nu, etc.

Asta e ultima mea sansa de a mai avea un copil, ca nu-mi pun sperantele toate in a-l intalni pe Printul iubitor si viril prea curand  [ascuns] .

 

intrebarea de fapt este: o fi ok sa-l intarc deodata? deci nu sa elimin cate o masa pe rand. Am citit ca unele tipe si-au pus otet pe sfarcuri si le-au zis la copii ca s-a stricat laptele; cand au gustat, nu le-a placut si au renuntat la san. Astept sa vad cum suntem cand vine menstruatia urmatoare si daca in ziua aia planetele-s aliniate si amandoi suntem zen si ok, incerc! daca nu... mai astept o luna, dar mai mult parca nu as amana.

(OLI, heeelp! tu ce zici? stiu ca tu vrei neaparat sa alaptezi 2 ani cel putin.)

 

decizia asta e cea mai grea de pana acum... sincer, nu am planuit vreodata sa-l alaptez o anumita perioada, 1 an mi se parea fain daca e posibil. cred ca lm l-a aparat de virusi si vad ca ii ofera confort, alinare si siguranta. Nu cred ca ia cine stie ce nutrienti acum, desi am vz ca laptele e inca "gros" nu apos si e super destul! nu goleste sanul niciodata.

Dar mi-e teama sa nu-l "stric" luandu-i ceea ce e cel mai important pt el- chiar este sau ma stresez aiurea? Nu cred ca poate el intelege la varsta asta ca e "mare" si nu mai are nevoie de tzitzi.

 

vaaaai ce post kilometric am scris! si sunt sigura ca nici coerenta nu am fost.

oooffff... any advice? mersi!



#32
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 05:36

Gabi, greu :( nici nu stiu ce sa-ti zic. Si o prietena de la piersicute vrea sa incerce Fiv a 2-a oara si a trebuit sa intarce, dar bb deja nu mai sugea mult. Eu stiu ca brusc nu e ok pt ei, dar practic nu stiu cum as face... Sa incerci sa ii explici, sa ii distragi atentia cu altceva cand vrea tzitzi, ca sa uite... Dar ma gandesc la Maya, care urla si cat ma spal pe maini pana o pun la san.
Cred ca la epuizarea variantelor as incerca si cu otet sau alte prostii ca sa o fac sa vada ca nu mai e bun. Nu stiu, nici nu m-am gandit cum voi face. Eu sper sa vina de la ea. lp sau lv vrea?

#33
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 06:31

Gabi - bea lapte praf sau de vaca? Cum ar fi daca ai încerca sa ii dai înainte de alăptat, treptat cantitati tot mai mari de lapte praf pana ajungi la 200-250 ml si asa poate ca nu va mai putea suge. La mine a funcționat dar am mai spus ca Andrei nu m-a tras niciodată de bluza sau de sân. El in schimb nu a acceptat primele 2 formule de lp, deci trebuie sa fii pregătită si pt asta. E clar ca la,tine va fi mai greu pt ca e mare fan tziti dar sunt convinsa ca vei reuși. Iti doresc succes si sa ne tii la curent.

Corina. - cred ca eu trăiesc pe alta planeta. Nici nu mi-am pus problema unei atentii. Dar acum ca ai zis, îmi dau seama ca oricum nu as stii cum să procedez. Nu am avut de a face cu asa ceva pana. Nici când am născut nu am ştiut ce e de făcut si s-a descurcat sotul meu care e la de pe dinafară la "atentii" ca mine. Deci sa mă,pregătesc sufleteste ca nu vom prinde loc la cresa?????

#34
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 08:53

Si eu stiu ca e greu sa prinzi un loc la cresele de stat. Sunt foarte multi doritori, locuri putine si de aici se ajunge, probabil, la cine ce/cat da....

 

Nu mi-am pus problema cu cresa fiindca nu e cazul, vor sta bunicii cu el pana face trei ani (practic un an dupa ce incep eu munca), iar de la trei ani va merge la gradi ca si fratele lui. Nu ma incanta ideea de colectivitate asa devreme; stiu f multe cazuri de copilasi care au stat oricum mai mult pe acasa fiind bolnaviori foarte des. Am o cunostinta care si-a retras fetita din cauza ca o batea o ingrijitoare! [smulgpar] A fost traumatizata efectiv! Caz real in Bucurestiul de azi! Precizez ca era de stat; a dus-o apoi la una privata si a fost superok. Ca deh...asa-i la noi! Ce sa mai zic...E foarte greu daca nu ai alta alternativa. Nu zic ca e asa peste tot, dar tot auzind asemenea experiente nu poti sa nu te intrebi..



#35
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 10:14

Gabi eu is de principiu sa nu traumatizez copilul prea mult dintr-o data, asa ca cel mai bine e sa-i dai laptic treptat, s-ar putea chiar sa te trezesti cu surpriza placuta sa nu mai vrea san cand da de lp, asa a fost la noi. Nu a mai vrut el, ii placea mai mult lp. Si a fost super usor. Decat sa-i iei dintr-o data si sa sufere de 2 ori, o data dupa lapte si a doua oara dupa alint. Eu nu-s de acord cu unsul cu tot felul de prostii, cred ca mai tare il bulversezi, n-o sa inteleaga de ce la mamai ceva ce a fost bun acum nu mai e, asta e parerea mea. Eu i-am explicat ca e mare si nu mai are nevoie de san, si-i ofeream imediat bibele ca sa aiba alternativa. F usor a acceptat. Nu-s de acord nici cu faptul ca mama se separa de copil la intarcare, iar e traumatizat de 2 ori, ca nu mai are san si nici pe mami. Eu il strangeam tot timpul la piept, ii aratam ca il inteleg ca-i e greu si-i ofeream bibe. E drept ca a fost treptat si nu a fost greu. Pe David l-am rupt deodata si a fost f greu, imi pare rau si-n ziua de azi ca l-am chinuit. Tragea de mine si eu mi-am pus o burtiera si-a aratam ca mami are buba acolo si nu poate.

 

Corina despre cresa, eu nu mi-as da copilul in colectivitate in ziua de azi (ma refer la cate boli sunt) pana la 3 ani cand imunitatea lor se formeaza si se mai intareste. Cel putin ai mei nu-s prea imuni asa ca poate si de asta spun asa. Un copil super rezistent n-ar trebui sa aiba probleme dar va spun ca asta iarna nu stiam o familie cu copiii mici la cresa/gradi care sa nu fi trecut pe la spital sau sa fi frecventat prea mult. Acuma daca nu ai ce face si e ultima solutie, asta e, dar e musai sa ai o varianta de rezerva pt cand va fi bolnav, daca tu lucrezi. Am colege care tin bonele pt periadele astea si in rest mai fac curatenie, mancare, una alta prin casa, ca sa nu le piarda cand au nevoie. Sau poate o persoana care sa vina la nevoie. Poti intreba si tu mamici care au inceput cresa si vezi cate zile au stat acasa iarna asta, poate la piersicute ca ele is mai mari. N-as vrea sa te descurajez, dar trebuie sa te astepti si la dintr-astea. 



#36
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 16:09

Va salut mamici in treacat.

 

Gabi, eu nu stiu multe despre FIV deci nu stiu ce sa zic. Iti urez multa sanatate in primul rand si sa ti se indeplineasca dorinta de a mai avea un sufletel. Despre alaptat, zic ca l-ar trumatiza sa-i tai deodata tzitzica. Luca a acceptat LP seara, dar dupa bibi intoarce capul la san. Inca nu i-am scos masa de seara. Dimineata face fix ca Stef, mai papa, mai rade la mine, se alinta si vine inapoi si imi ridica bluza. Sper sa gasesti o modalitate buna pentru amandoi.

 

Dlui Pinguin i-au amanat interviul, l-au anuntat cu 30' inainte ieri si l-au reprogramat pt vineri la ora 10.

 

Multumesc de gandurile bune, sa aveti o zi buna.  



#37
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 13:18

Hello,

ce mai faceti voi si boboceii voştri?
Eu astept sa se trezească Andrei sa pape si la 17.30 sa mergem la bilanţul de 18 luni. Nu mă prea astept sa stea la masuratori, asta e....
Mai nou Andrei, ca sa copieze alti copii mai mari, se da pe topoganul spiralat doar pe burtă, in fundic deja e depasit si când ajunge jos se aplauda singur. Bunicii sunt ingroziti... Cu bicicleta fara pedale deja nu mai e suficient sa se dea normal pe trotuar, acum urca si coboară borduri. La faza asta eu sunt îngrozită si îl tot tin de gluga.....din păcate cunosc trei cazuri de dinti rupti datorită acestor urcari pe borduri cu bicicleta.

Kytana. - succes pe vineri lui Andrei.

Pt restul boboceilor si mămicilor salutari.

#38
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 14:05

salutari mamici!

 

si la cresa de stat se plateste, dar incomparabil mai putin decat la privat...sunt locuri putine si doritori multi...sunt putine si sunt bune, lumea e foarte multumita de personal, de mancare, de activitati...eu sincer nu mi-as permite o cresa/gradi privata, e aproape salariul pe o luna...pilele sunt la putere, de la directoare in sus, spre conducerea centrului bugetar de crese...mie nu mi-a zis nimeni ca va fi ok, cu oricine am vorbit mi-a zis ca e aproape imposibil sa prinzi un loc...inclusiv directoarea mi-a zis sa-mi depun dosarul si sa vedem...

 

as vrea mult sa-l tin acasa pana la 3 ani, dar am cantarit avantajele si dezavantajele si tind sa-l dau totusi la cresa...e benefic pentru el sa fie intre copii, asta in primul rand... stiu ca o sa se imbolnaveasca, dar o sa-mi mai iau concediu, o sa mai vina mama, o rezolvam noi cumva...sau daca nu vreau sa-l duc pur si simplu il tin acasa o saptamana...

 

nu stiu cumsa fac..sa duc ceva directoarei, mi frica sa nu fac mai rau..sau daca duc altii si eu nu, tot eu pierd..habar n-am...mai am timp de gandire pana pe 19 mai..

 

sa va zic ce-am patit... david a inceput ieri dupamasa sa urle ca din gura de sarpe..nu vroia sa umble, se cracana...era nitel iritat la oaresce organe genitale + zonele din jur...am zis ca-i iritatie de scutec si am tratat-o ca atare...aseara si dimineata idem..doar ca era rosu testicolul drept...am sunat pediatra si mi-o zis ca roseata, umflatura si durerea sunt simptome de torsiune de testicol si fuga la urgenta la chirurgie...eram nebuna de cap, vedeam doar anestezie,operatie, spital...acolo doctorii au zis ca nu-i torsiune, ci pare o muscatura/intepatura de ceva...m-au intrebat daca il duc in parc...ne-o dat tratament antialergic, antiinflamator si comprese locale..nu va zic cum sta la pus comprese...am imbatranit 10 ani..

 

norma sa vii cu vesti bune de la dr!

 

pupici



#39
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 14:34

Of Corinuka dragă ce sa îl fi putut musca pe David din parc. Tu încă îl duci cu pampers, ciorapi lungi si pantaloni, nu? Ce ar putea fi? Îmi pare tare rău, sper sa treacă repede si sa nu fie nimic grav.
Referitor la cresa, eu am întrebat ambele mămici pe care le stiu si mi-au zis ca nu au dat nimic. Am fost la cresa ai am întrebat ce sanse am si mi-a zis directoarea ca anul trecut au onorat toate cererile, mai Putin cele din satele din jur, care au dorit sa adică copii la cresa in oras. Poate sunt eu aeriana, dar puncatjul e destul de clar si transparent, eu daca nu primesc loc voi face contestație ca sa vad cele care au primit loc cum stau cu punctajul.
Ti-ai calculat cat de cat punctajul, sa vezi cum stai? Îl vei înscrie la cresa de care apartii? Ai punctaj maxim. Din ce data mergi la servici? Daca mergi din august iar ai punctaj maxim, daca din septembrie ca si mine iti va scadea un punct. E adevărat ca primesc puncte mai multe mamele singure, cele care au mai multi copii dar asta e, nu vor fi toate cererile de genul asta.
In ceea ce priveste cresele private, eu am o prietena care si-a mutat copilul la stat după câteva luni, mai cunosc o mămică care mi-a spus ca primesc mâncare de la catering gen cartofi prajiti si snitele prăjite. Nu vreau sa generalizez, dar e important sa poti vorbi cu doua trei mămici de la cresa unde îl duci aa iti spună avantaje si dezavantaje.

#40
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 14:39

Aaaaa si mă stiu un caz care l-a dus pe copil doar din ianuarie la cresa, pt ca începea serviciul abia in martie. Deci este si varianta asta , daca ai cu cine sa îl lasi câteva luni pt ca mereu sunt persoane care isi retrag copiii din diverse motive.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -