Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (2)


233 raspunsuri la acest subiect

#201
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 01 mai 2014 - 15:42

Corina - retele sunt fffff bine venite mai ales ca va începe domnul la care sunt abonata sa aduca spanac si dovlecei si abia astept sa le fac. Brioșele le voi face chiar saptamana asta ca îmi e pofta. Am făcut si briosele Kytanei. A păpat Andrei f bine, sotul meu a mustacit Putin dar a mâncat. Eu nu am forme de briose si pun toata umplutura in forma de chec si o mancam felii.

Sa nu crezi Corina ca pe mine nu mă dor toate, inclusiv buricul la o simpla atingere. Dar nu mă las, cele 8 minute le fac uusor acum, in schimb cele 13 minute pt abdomen merg mai greu. Mai trebuie sa mă opresc câteva secunde ...nu pot încă tine pasul cu ele.

#202
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 01 mai 2014 - 17:13

Ce faceti mamicute?

 

Norma, cu Luca nu vorbim in mod special in alta limba. Are jucarii in limba engleza, ii punem si melodii tot in engleza care ii plac. Din cate am inteles la gradinita vor prinde cel mai bine limba.

 

Apropo de crese/gradinita, aici costa 50 lire/zi. M-am intalnit cu o romanca si ea mi-a dat mai multe detalii. Faza care m-a dat pe spate a fost cand mi-a spus cum adoarme fata ei. Acasa, leganata pe picioare cu x melodie pe fundal. La inscriere au intrebat-o cum adoarme copila si fix asa o culca. Cineva o leagana pe picioare pana adoarme. E gradinita de stat, aici nu prea sunt private, dar am ramas cu gura cascata.

 

Eu aleg o zi da, una nu. De obicei alergam zilnic, dar am observat ca am mai mult randament cand alerg asa. 

 

Cu kg eu zic sa nu va stresati pt ca este posibil sa castigati muschi si pe cantar sa nu se vada scaderea, pana la urma un kg de muschi ocupa muuuult mai putin decat un kg de grasime  [:I]

 

Pt ca aici ploua si tot nu ne miscam nicaieri am avut timp sa mai pun cateva poze pe net. Vi le las, poate va mai insoresc ziua.  [flor]

Inca nu am primit raspuns de la Google, cica dureaza cam 1.5 saptamani pana primesti feedback. Abia astept sa aflam odata incotro sa o apucam pt ca ma termina un pic psihic...

 

App de sarcina... va fi greu de dat sfat unei persoane care este deja decisa. Daca totul decurge bine, poate la eco de 12 sapt cand il va vedea pe bb se va inmuia si isi va schimba decizia. Dar si eu sunt de parere ca este un dar care trebuie pretuit  [:I]

 

Va pup!



#203
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 01 mai 2014 - 21:18

Kytana f dragute pozele. Îmi plac in mod deosebit cea cu o floricică si in fundal cauciucuri, cea cu mamaruta pe frunza e minunată si cea cu ghioceii care cresc printre pietre. Ce aparat ai?

Multumesc pt răspuns.

Interesant cu grădinuța in Anglia, dar f scump.
Noapte buna

#204
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 01 mai 2014 - 22:14

La ce am zis eu mai sus, revin cu precizarea ca m-a dat pe spate ca asa o adorm la gradinita, nu cum adoarma micuta efectiv. Nu vreau sa se inteleaga altceva [flo]

 

Multumesc Norma de apreciere. Cauciucurile sunt dintr-un parc pt copii, foarte frumos sunt amenajate si cu mult "rumegus" mare care sa le atenueze caderea in caz de asa ceva. Aparatul este un Sony Nex-6 cu obiectiv versatil 18-55mm, f 3.5-22 dar care nu exceleaza la nimic anume. De fapt l-am luat kit pt ca era la oferta [:D] Imi doresc eu un obiectiv primar dar este 350 lire deci mai am de asteptat... Prelucrarea o fac in Lightroom 5. Cateodata nu imi este pt ca nu am calibrare externa pt monitor si ajung pozele sa se vada diferit de la un calculator la altul (mai intunecate sau supraexpuse). 

 

Si da, e f scump aici la gradinita... 

 

Luca are cateva zile in care plange din absolut orice. Astazi m-a vazut ca strecor o supa si ca ies aburi din cratita si a inceput sa plange de sarea camasa de pe el... Oare e vreo faza de adaptare? 

 

Am uitat sa mentionez cat doarme Luca. Somnul de noapte intre 20.30 - 21.00 (mai nou) cu trezire 06.30 (astazi la 07.10, minune!). Ziua doarme 1-2h. Cel mai mult ziua a dormit 2.5h, dar rar se intampla asa ceva. 

 

Ieri am reusit sa alerg 2.5 km fara oprire!!!!! La intoarcere spre casa m-am dezbracat in fara maneca, desi erau 10C afara :)) 

 

Intrebare: inca nu mi-au venit musafirii si de o saptamana am inceput din nou sa ... incercam. Au trecut 38 zile de la "nastere" si 26 zile de cand s-a oprit sangerarea. Oare o fi avut loc ovulatia? Cat o mai dura pana sa "imi vina" iarasi?... Ma incearca ganduri contradictorii si dupa cum vedeti nu am nicio logica in ce scriu... 

 

Noapte buna va urez si va scriu cand sunt mai eu. [flo]



#205
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 01 mai 2014 - 23:02

Kytana s-a inteles ce ai vrut sa spui cu adormitul la gradi.
Esti incredibila cum ai timp sa faci poze, sa le prelucrezi (nuu am încercat niciodată in programul pomenit de tine, am sa încerc...), sa faci tot felul de retete sofisticate, sa scrii pe blog si sa faci exercitii si sa alergi.

Luca doarme f bine, zic eu. Cu plânsul nu stiu ce sa zic, încă nu am patit.

Sa fii Tu repede si succes la ....incercat.
Noapte buna.

#206
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 01 mai 2014 - 23:32

finally! fetelor, nu mai apuc sa va scriu!!!

de pe tel. nu mai incerc, imi schimba toate cuvintele desi am oprit setarea asta pe tel. si e f frustrant.

 

Kytana, se recomanda pauza de sport pt refacerea muschilor. asa e si cel mai eficient. Muschii lucreaza si in pauza; au nevoie de oxigen. o zi da una ba e f bine. sau lucreaza diferite grupuri de muschi alternand zilele.

 

Norma- despre limba. Noi ii vbim in romaneste. Folosim- eu mai ales si cuvinte in engleza pt ca asa ne vine mai usor (gen ok, good job!, share (sa invete sa imparta) etc.).

se uita la dvd in engleza, cantece in engleza. Lumea ii vb pe strada sau in parc si el e fascinat, rade, cine stie? eu cred ca ei la varsta asta nu inteleg/ proceseaza toate cuvintele pe care le folosim. Conteaza enorm intonatia. de asta cred ca "intelege" diferite limbi.

si poti linistita sa il inveti si alte limbi; de fapt cred ca nu-i necesar decat sa-i vb, sa va jucati, sa cantati. totul ca o joaca. Stiu copii care vb o limba cu mama, alta cu tatal, alta cu bunicul. e absolut ok, ca ei sunt ca un burete. nu depun nici un efort sa "invete" o alta limba. si unii amesteca limbile intr-o prop., dar altii nu. oricum, daca vb mixt pe la 3-4 ani se limpezeste vocabularul.

de fapt eu ii vb in engleza daca sunt cu o prietena si vb cu ea in engl. ca asa e politicos :). si nu mi-am facut griji niciodata ca nu ma intelege lol.

 

Corina, nu m-am uitat la link-urile de mancare! poate am tp diseara.

 

Kytana, cool ce fac alea la gradi! sincer cred ac e o raritate. e sigura mamica de asta?  poate doar o aburesc. Daycare costa cam ca aici, vad eu. Noi am plati 1100-1300 pe luna pt Stef. dupa 3 ani e cam 900 am inteles. vezi ca poate primiti ceva subsidy pt ca nu aveti venit, sau e mic.

tu iti cauti job sau astepti sa vezi daca plecati de acolo?

 

despre "incercat"... pai incercati! cand puteti si aveti chef! pana nu e regulat iar nu cred ca puteti sti exact. doar daca cumperi test de ovulatie.- aici sunt f f scumpe.

 

cele care se plang ca se trezesc copiii la 6-7. vi-l dau pe Stefan cateva zile sa va trezeasca la 4.30 (mai rar) si 5 (de obicei) si sa vedeti ce va laudati pruncii dupa aia ca dorm muuult :).

 

va pup, mai revin sper!

 

 

STELOOOOOOOO,

CARMEEEEEEEEEEEEEN

 

ce mai ziceti, doamnelor?



#207
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 02 mai 2014 - 06:38

Good morning,

Gabi, merci pt răspuns. Si eu stiu o familie in care mama vorbeste romana cu copilul si tatăl doar engleză de 9 ani si fetită stie bine engleza.
Cu trezirile lui Stef asa matinale mă bucur ca rezisti tu mai ales ca mergi si la job. Andrei azi la 6.36 a început foiala, dar numai la 7 m-a strigat. Cum l-am luat in brate a adormit instant, asa ca sunt in pat, va citesc si va scriu liniștită si amândoi dorm aici lângă mine. Gabi, tu la ce oră te culci ca sa fii totusi odihnita la 4.30 când te trezeste Stef? Nu ne-ai zis cum merge înțărcarea. Gata cu alăptatul, te mai trage de bluza?

#208
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 02 mai 2014 - 08:40

Hello!

 

Si noi prin zona in asa zisa mini-vacanta [:)] Nu facem nimic deosebit.

 

Multumesc pentru raspunsuri! [flo2]

 

Gabi, m-ai facut sa rad. Si eu, ca si Norma, te felicit ca rezisti si cu trezitul la 4.30 si cu mersul la job! Si chiar: la cat il culci de se scoala asa devreme?

 

Kytana, vad ca Luca are cam acelasi program ca piciu' meu cu somnul. Am vz si eu pozele - foarte-foarte frumoase! Felicitari! Si nu te mai stresa, lasa organismul sa isi faca treaba cum stie. [pup]

 

Corina, multumim pt retete! Merita incercate.

 

Norma, pupici [flo]



#209
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 02 mai 2014 - 08:48

Norma, nu se compara cu copilul care sta in tara straina, dar David este de la 1 an si 10 luni la gradinita cu predare in limba engleza. Asta a fost ''bonus'' - adica mi-a placut gradinita si fara acest amanunt  si ca atare l-am dat acolo. 

L-au luat usor si a prins repede, ca mai toti copiii de o varsta cu el. Acum cu noi nu vorbeste acasa - si recunosc ca nici noi nu vorbim cu el acasa pentru ca am anumite temeri ca daca nu vorbim asa ''gramatica'' cum vorbesc la gradi o sa invete prost de la noi (noi vorbind engleza fluent la serviciu - lucram cu firme din afara, dar e engleza si dupa ureche pentru ca nu ne verifica nimeni daca folosim timpurile asa cum trebuie). Eu vreau sa invete bine de la gradi, cu concordanta timpurilor si chestii de astea mai sensibile si de asta nu ma bag peste ei. 

Dar intelege de pe la 4 ani la desene animate, chiar si la filme. Adica prinde replici s iimi dau seama ca in mare, daca nu chiar in detaliu, intelege ce spun aia acolo.

 

La gradinita dimineata vorbesc exclusiv in engleza. De cateva ori l-am auzit si eu cum vorbeste cu Miss in engleza, si constructii destul de complexe. Deci a prins.

 

Acum nu stiu in ce directie te intereseaza pe tine - pentru emigrare/gradinita....



#210
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 02 mai 2014 - 08:55

Si legat de treaba cu adormitul la gradinita....mi se pare frumos ca fac asta, si totusi nu mi se pare ok.

Pentru ca pana la urma cu siguranta nu au cate o infirmiera/asistenta/ingrijitoare/educatoare pentru fiecare copil, la discretia lui. Sa culce pe picioare un copil inseamna ca in timpul ala alti copii sunt privati de atentia infirmierei/asistentei/ingrijitoarei respective. Deci nu mi se pare deloc corect pentru restul ca sa nu zic ca poate restul au de suferit. Pe mine m-ar pune pe ganduri chestia asta in loc sa ma faca sa apreciez...

 

La Sophia la cresa pe unii ii culca in bouncer, pe altii in leagan, altii mai maricei sau pe masura ce se adaptau la cresa adormeau direct in patut. Asta cand erau micuti, ca acum s-au invatat toti si dorm direct in patuturi de alea de copii mai maricei (gen pliant). Dar putea educatoarea sa le citeasca tuturor, sa le puna muzica (le puneau cantecele de leagan) sau sa aiba in atentie macar 3-4 copii in acelasi timp.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -