Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei "morcovei" de septembrie-octombrie 2013 #14

bebe sept2013 oct2013

342 raspunsuri la acest subiect

#41
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 00:34

Dark, succes cu programul de maine! Si eu parca sunt contra cronometru toata ziua.. azi dimineata nici nu am auzit alarma, am ajuns la servici la 9:30 [alcool]

 

Felicitari pt fetita avansata, ce frumos se joaca ea [il]

 

Onnu, si eu cand conduc singura cu pitica, o tin pe bancheta din spate, e mai safe, nu are ce sa se intample, atata timp cat ma asigur ca nu are chestii in jur care sa o deranjeze sau sa si le traga pe fatza

 

Alina, ce i-ai luat? Chiar aseara ma uitam si eu pe colectia noua si am ochit deja cateva dar s-a luat sotul de mine, ca tocmai ce i-am luat haine de vara si de 9 luni (ca astea de 6 luni deja tipa pe ea haha). Vroiam sa ii iau din alea cu "S" is for Super hehehe

 

La noi cred ca au inceput durerile de dinti... asa de maraita a fost aseara mititica, de-abia a adormit :(



#42
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 00:51

Salut,  fetelor! Nu am disparut nici eu din peisaj, inca v-am citit si de pe tableta ieri si azi, ca laptopul suferise un crash de toata frumusetea, dar de scris nu am apucat. Noroc ca sotul se pricepe si i-a venit de hac si a recuperat si datele, inclusiv pozele de pe el. Acum iar il am in primire.

Atata ca mor de somn si in curand trec la nani. Azi, lucrand in ziua in care sunt libera de obicei, constatasem ca eu chiar am  nevoie de o pauza de la job in mijlocul saptamanii, ca altel ar fi extrem de obositor sa lucrez si fulltime si sa ma ocup si casa si copii.

 

Ma scuzati, asadar, ca nu va raspuns pe rand la fiecare! [flo2] Si flori virtuale va ofer tuturor deodata!

 

Sunt in perioada aia grozava a lunii si ma chinuie toate durerile. Mai inainte atipisem pe canapea si m-am trezit de cateva minute sa platesc niste facturi. Mi-am zis sa trec macar pe aici sa va zic "hello" [:)] .

 

Sper sa scriu mai multe maine. Va urez tuturor succes cu diversificarea!! [biz] [biz] [biz] Ai mei pisoi papa pe rupte.


Editat de danyce, 27 martie 2014 - 00:51 .


#43
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 06:18

Dany da tarziu te mai culci eu nu stiu cum rezisti,eu de la 9 dorm pe rupte sotul zice ca adorm inainte sa pun capul pe perna [:)] ce bine ca mananca ai tai copii macar de asta nu mai ai grija
Nanne off ce te-as mai pupa deci mi-au iesit hainele super moi nu mai zic de lenjerie acu deja exagerand am pus-o ieri pe calorifer la uscat ca nu mai aveam rabdare si azi noapte am simtit si eu mirosul de curat [:D] simtul meu olfactiv era prostit de reclame tv si considera mirosul de balsam adevaratul miros de curatenie, na ca l-am readus pe calea cea buna
Alina eu mai fac si combinatii de mai multe intr-o zi(ieri) am pus cate o bucatica de morcov dovlecel cartof si umpic de sfecla si o bucatica mica de ceapa verde le-am dat prin pasator de legume si am pus umpic de ulei de masline,aproape ca a lins albert mai cerea dar nu mai aveam deci se pot face si mai multe combinatii
Raluca parca ai renascut [:D] bravo capul sus
Onnu eu il tin in spate cu fata spre drum locul din fata e ocupat de copilul mai mare, daca era liber si eu tot in fata il puneam sa mai il giugiulesc asa cand stam la semafor [:D]
Mina nu e asa greu bre noua ni se pare [:D]
Bendi bine ca ai de lucru si ca sta asta mica cu altcineva

#44
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 07:51

Buna dimi

 

Am fost ieri la vaccinul de 6 luni si am un dovlecel in toata regula de 70 cm si 9200gr. [pk]

Si uitasem sa va spun ieri ca avem si 2 dinti [il]

 

Asatazi testez si eu avocado.

 

Intrebare....cati mm are vaccinul cel de la umar facut in maternitate ?

La noi are 2 mm si cica ar trebui sa aibe 5...asa ca vom merge sa il testez ca nu cumva sa fi fost facut gresit :(



#45
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 09:41

Neata si de la noi, noi ne am stabilizat un pic foamea cu baby rice si porridge, doar ca balim tot de dimi pana seara.

Si eu am copilul in fata cu mine, il vad la semafor ne zambim si pe urma discutam sa ne certam cu ceilalti din trafic , nu e risky deloc ca doar in oras nu mergi cu 70 miles pe ora , si vreau sa cred ca avand copii cu tine esti mai responsabil la condus, desi am masina sport nu ma iau la sprint cu altii ,iar airbag-l e off musai, o inteleg pe Onnu avand 2 copii mai tare risti sa ai probleme cu amandoi pe bancheta din spate , am prietene care au 2 copii fac la fel ca Onnu.
Spor la diversificare !

#46
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 09:54

Andra ce program incarcat ai, tin pumnii sa treaca usor si sa faci banuti cat mai multi. Deci Pixie s-a acomodat perfect la childmaster :). Carne i-ai introdus?

 

Multumim mult Daniela, chiar avem nevoie de succes cu diversificarea:) de ce nu iei ceva de durere? apropo m-a intrebat medicul ginecolog de ultima menstra.. raspuns 04.01.2013  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Elena, nu am de gand sa introduc toate legumele ca un terci de15 de produse :))) dar asa scria pe schema perfecta de diversificare de pe diversificare.ro [batcap]  ufff maraiala de dintisori..i know..... [fri]

 

intrebare: am observat ca alexandru are sub limba niste vene mai vinetii si usor iesite in evidenta? e normal sau tre sa ma ingrijorez? [fri]

 

Nanne, pisselino si chiar nu miroase a otet? eu nu folosesc balsam deloc doar detergent. Balsamul incarca rufele - parerea mea.

 

Mexxa felicitari [flo2]  ce grasunel ai, imediat te ajungem si noi. aveti si dintisori wowww [flo2]  [flo2]  [flo2] . Apropo de bcg la noi are cam 3-4 mm.



#47
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 11:21

Mexxa, la chestia asta cu vaccinul nu m-am gândit, o sa ntreb si eu cand facem vaccinul de 6 luni. Notez in carnetel...

La următorul spălat încerc si eu otetul, ca acum doar balsamic, celalalt mi se par chimcale curate...

#48
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 11:39

[flo2]  [flo2]  [flo2] La multi ani Sabina, sa cresti mare, mare si sa nu te doara prea tare dintisorii :) mami elena sa te bucuri de inca o luna frumoasa in dezvoltarea minunatei tale fetite :)


Editat de arnnia_a, 27 martie 2014 - 11:39 .


#49
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 12:37

La multe lunite frumoase, Sabinuța! Uite cum a zburat jumatate de an! Sa fii mereu zambitoare!
Asa tin si eu minte, Elena, ca galusca ta e mai mare cu o zi decat albinuta :))
Eu stau si ma gandesc ca e incredibil cum zboară timpul. Incep dintisorii si peste 3-4 luni nu o sa mai putem sta linistite ca o sa fugim dupa dovlecei, care vor deveni dovlecei exploratori! Am revelat titlul unuia dintre capitolele urmatoare, haha! [:-)))] Mai aveti putin de asteptat, dar nu prea mult.

noi nu am facut kkuță de ieri dimineata - scutecul de ora 6. [fri] Ieri pe la 9 i-am dat para, a păpat, dar cred ca ii plac mai mult legumele. Fata desteapta are mama! Pe la 1 a primit piureu de legume, care i-a placut, normal. Toata ziua de ieri s-a scremut, s-a plangacit si a fost nemulțumiță, asa ca pana nu vad din nou #2 in scutecel, am hotarat sa ii dau doar laptic. In mod normal, făcea de 2-3X/zi, deci nu e bine. Cum vad ceva, o sa ii dau cartofior dulce cu ceva, poate morcov, poate dovlecel, vad la fata locului.
imi cer scuze de atâtea detalii, dar este o problema vitală [alcool]

Mexxa, azi dimineata mi-am luat metrul de croitorie si am masurat vaccinul. Are cam vreo 4-5 mm. Si pediatrul, si MF, care il verifica de fiecare data, zic ca este in regula, insa nu am întrebat cum ar fi arătat, daca nu ar fi fost asa...

Arnnia, nu miros hainele deloc a otet. Chiar citeam in revista mami, nr. Aprilie 2014, la un articol despre cele care vor sa conceapa un bebe, sa caute rețetele bunicelor pentru detergent de vase - lămâie sau balsam de rufe - otet de mere, deci e ceva in toata nebunia noastra :)). Plus ca sunt si articole străine pe tema asta, daca nu crezi pe noi. Acum am otet de vin alb, dar data viitoare iau otet de mere, care trebuie sa fie si mai bun, pentru ca e mai putin acid [soricel]

Raluca, pe schema primită de la pediatra noastra se începe cu radacinoase, dar apoi se introduc cartof, cartof dulce, fasole verde, broccoli, deci nu chiar 8 luni. Sigur tu trebuie sa vezi ce fructe/legume au potențial alergogen ridicat si, in functie de asta, le introduci lui Ștefănuț. Insa daca sunt mentionate asa devreme, banuiesc ca sunt safe pentru majoritatea.

Editat de nanne16, 27 martie 2014 - 12:40 .


#50
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 12:42

Cine intreba de ticker? Intri pe lilypie.com, selectezi mini-ticker, il personalzezi, copiezi la final poza care apare in semnatura de pe forum. E cel mai simplu asa. Eu am schimbat-o acum doua zile si a mers.





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -