Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei "morcovei" de septembrie-octombrie 2013 #14

bebe sept2013 oct2013

342 raspunsuri la acest subiect

#31
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:33

Nanne, felicitari pentru Albinuta [biz]  ce a crescut!!!!!!!!!!!!! bravo bravo, a luat foarte bine in greutate. Deci sa inteleg ca nu a plangacit la vaccin!!!!!!!!!  [pk]  [pk]  [pk]

Apropo de papica! Stiu de regula 3 zile/leguma. Azi am cumparat si dovlecel si cartof dulce. Am tot stat si m-am gandit ce sa i dau si pana la urma am pus la steamer cartoful dulce, pe care l-am facut piure cu lm si cu un pic de .apa fiarta si il l-am oferit baiatului pe deget. I-a placut mult mai mult fata de morcov si patrunjel. Intrebare???!! Trebuia sa combin acum legumele date cu cea noua (mai exact morcov+patrunjel+cartof dulce?)  [alcool]  [alcool]  [alcool]

 

Nu mai inteleg nimic din schemele astea de diversificare...

 

Deci a 4 a leguma cum o dau, o combin cu cele 3 date inainte? No ...pai ce mama lor ca doar la un an nu i dau 30 de legume pasate intr-un singur piure!!?? [ups]  [alcool]  [alcool]  [alcool] haoooooooooooooooos



#32
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:34

Raluca, mie mi a dat ok si pt pastai si pt mazare, ca am in congelator din recolta bio a bunicii.

Nu stiu cine intreba de avocado...merge bine combinat cu fructe acide sau sub acide, eu i am dat cu mar si/sau para. Cu banana iese o chestie cam lincava, acuma depinde si de gusturile fiecarui copil.

Noi de ieri am bagat branzica si ii place.

Cine are instructiuni privind iaurtul, de la ce varsta bagam si de care?

Pt maine am in plan sa cumpar mei sau quinoa si sa incerc ceva combinatii cu fructe. Mi am pus in cap sa nu iidau cereale cu fructe de la cutie, am cumparat doar simple, fulgi de orez si fulgi de ovaz deocamdata.

iar pt pranz as incerca dovlecei cu pastarnac la aburi si cqrnita de copan de pui. Acu sa vedem si ce oese ca deocamdata e tare dificila donsoara dupa indelunga rasfateala buniceasca....

#33
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:41

uf diversificarea asta, mai Mina mai!!!!



#34
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:42

Ce mai face Dark? ce mai face Daniela?  [flo2]  [flo2]  [flo2]  la raport!!!



#35
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 23:06

Pai nu poti sa combini toate legumele date odata..ce naiba iese acolo? Azi nu am avut succes cu dovlecelul nici simplu si nici in combinatie cu pastarnacul. Pana la urma a mancat pastarnac simplu, noroc ca nu l-am amestecat pe tot cu dovlecelul. Si bineinteles nelipsita banana. Acum stie si cum arata pe afara si cum o vede se bucura si chiuie. I-am dat ei in manuta bucatele de banana pe care le storcea singura si le baga in gura. Daca prindea o bucata mai mare o scotea afara. Desteapta fata am.
A venit azi comanda de la Next..Doamne ce hainute frumoase pot sa faca astia!

#36
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 23:31

Aici e Dark, la apel :)

 

Dragelor, eu scriu mai rar acum, cand pot, ca-s ... clasa muncitoare. Azi am fost la Curtea Suprema toata ziua, si maine merg, de la 9.30, dar inainte de tribunal am si "un spital", de la 8 dimineata, iar de la 4, deci dupa tribunal, "un dentist", asa ca maine ma voi trezi devreme, la 7 sa plec de acasa. Spalat, imbracat, alaptez piticuta si off I go, asta e....ramane tati cu cei mici sa ii imbrace si sa-i duca pe unde trebuie, pe asta mica la childminder si pe cel mare la scoala, la Breakfast Club.

 

Mina, eu ii dau deja iaurt la junioara, a primit si la childminder-a, iaurt organic cu piure de fructe si de asemenea fromage frais pentru bebelusi de la Plum Baby Food, tot organic, fara zahar sau alte brizbrizuri.

 

Combinatiile de legume le facem care cum, din ce avem in casa si ce ii place la junioara, clar ca nu toate la gramada. Si eu ii dau doar cereale simple, daca e sa adaug ceva, adaug eu (de exemplu banana sau para). Vreau sa ii dau si eu branzica in cereale, am luat ricotta (aici nu se gaseste branza de vaca proaspata, ci doar care mai de care mai degresata)

 

Alina, si piticutei ii place mult banana, ar manca banana cu orice...

 

Ce mai stie sa faca mandra mea  - sa "treaca" jucarii/lingurita/ce primeste dintr-o manuta in alta. Si le tine discursuri si povesti la jucarii...e tare scumpa



#37
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 23:55

Postasem si eu ceva, cand colo nimic... Ce site de kk

Onnu, crezi ca poti face daca se intampla ce zici tu cand conduci? Din contra eu zic ca poti face accident, oricum trebuie sa tragi pe dreapta. Eu tin bebe in spate, daca plânge ii cant sau vorbesc cu el si se linisteste. De înecat cu ce sa se înece ca doar nu ii dau in manute mâncare.mie mi s-au. Pare periculos locul din fata, da acum tu faci cum crezi si simți

nici nu m-am apucat sa alerg in Carol ca deja astia filmează persoanele care fac sport daacolo. Deci o sa mă vederi acolo printre vedete :))))

#38
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 00:21

Nanne, felicitari pentru Albinuta [biz]  ce a crescut!!!!!!!!!!!!! bravo bravo, a luat foarte bine in greutate. Deci sa inteleg ca nu a plangacit la vaccin!!!!!!!!!  [pk]  [pk]  [pk]

Apropo de papica! Stiu de regula 3 zile/leguma. Azi am cumparat si dovlecel si cartof dulce. Am tot stat si m-am gandit ce sa i dau si pana la urma am pus la steamer cartoful dulce, pe care l-am facut piure cu lm si cu un pic de .apa fiarta si il l-am oferit baiatului pe deget. I-a placut mult mai mult fata de morcov si patrunjel. Intrebare???!! Trebuia sa combin acum legumele date cu cea noua (mai exact morcov+patrunjel+cartof dulce?)  [alcool]  [alcool]  [alcool]

 

Nu mai inteleg nimic din schemele astea de diversificare...

 

Deci a 4 a leguma cum o dau, o combin cu cele 3 date inainte? No ...pai ce mama lor ca doar la un an nu i dau 30 de legume pasate intr-un singur piure!!?? [ups]  [alcool]  [alcool]  [alcool] haoooooooooooooooos

 

haha Arnnia ai fost amuzanta!!

 

Ideea cu combinatiile e ca poti sa introduci o leguma noua singura, sau in combinatie cu ceva ce i-ai dat deja, deoarece legumele precedente sti sigur ca nu cauzeaza nici o reactie, daca ai tinut cont de regula de 3 zile pe leguma. Asa ca poti face orice combinatii de leguma noua + una sau mai multe legume vechi. Dar nu poti face combinatii de 2 sau mai multe legume noi. Intelegi tu ideea

 

De exemplu, eu am pana acum la activ avocado si cartof dulce. Maine introducem cerealele de orez si pot sa le introduc simple (doar cu LM), sau cu cartof, sau cu avocado, sau cu avocado si cartof. Deocamdata combinatiile nu sunt prea multe ca de-abia de 6 zile am inceput :)



#39
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 00:26

Nanne, la multe lunite Albinutei!

 

Tot timpul imi aduc aminte ca stiu ca e cu o zi mai mare decat galusca mea :) Maine facem si noi 6 lunite hihih



#40
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 27 martie 2014 - 00:28

Multumesc fetelor pt doza de realism [flo2]  Asa e, mai bine sa am ajutor decat sa nu ma pot baza pe nimeni. Am noroc ca socrela o iubeste pe micuta, asa ca si ea la randul ei "inghite" multe.. Si reciproca e valabila, ca de dragul fetei o suport si eu [:)]  Eh, nu e chiar asa de rau, insa prefer oamenii dintr-o bucata, care nu vor sa de dea altfel decat sunt





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -