Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 08:32

Din cate stiu multe dintre ele sunt capele, paraclise.

 

In Valea Plopului se desfasoara o misiune sociala unica in Romania. Acolo sunt zeci si zeci de orfani care si-au gasit un adapost. Se organizeaza tabere pentru copiii fara posibilitati, tabere de voluntariat, exista o tabara pentru tinerele gravide alungate de acasa, pentru tinerele abuzate.

Sunt 400 de copiii si tineri. A construit 17 case din beton. Tot pentru copii.

Femeile din sat ingrijesc si fac de mancare pentru copii. Satenii primesc copii in casele lor.

 

Fiecare bisericuta simbolizeaza ceva. Sunt construite din fonduri private. Principalul donator este asociatia Pro-Vita. Sunt oameni care doneaza bani si alimente.

Pentru acel preot copiii sunt mai importanti decat gurile de canal.

 

Mi se par mult prea multe si nu vad scopul lor in curtea gradinitelor sau a scolii, dar inteleg care este menirea pe care si-a ales-o acel preot.

E linistitor sa stiu ca exista oameni frumosi. Chiar daca construiesc prea multe biserici.

 

Daca localnicii vor apa curenta si canalizare, drumuri asfaltate, refacerea caminului cultural ar trebui sa lupte ei insisi pentru asta. Cu primaria, cu prefectul, cu guvernul.

 

 



#22
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 08:46

Strict despre titul subiectului - cred ca in timp va fi o mare problema cu enoriasii. Incepand cu generatia celor care au acum 30-40 de ani, cand acestia vor ajunge pe la 60-70 cred ca bisericile vor fi mai mult goale. Si asa sunt prea multe. Daca va uitati intr-o zi obisnuita de slujba intr-o biserica o sa observati foarte putini tineri.

 

Biserica si-a pierdut mult din statut. Are o imagine tare fragila... Tinerii de astazi care nu prea au mai fost educati in spiritul mersului in fiecare duminica la biserica vad preponderent lucruri negative, preoti care cer bani, care pun penalizari (acu' hai sa fim seriosi - chestia asta cu penalizarile tine doar la cei care se tem de biserica, care au o educatie mai precara), care-ti iau taxa pentru orice: daca te-ai cununat, daca ai botezat, daca ti-a murit cineva, stii cum e...

 

Pacat, mare pacat.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 08:57

Ellinia, acolo este altceva:

"In total sunt atatea biserici cat sa slujim duminica intr-una singura si in rest sa le vina randul o data pe luna, adica 28″. Exista un singur preot la cele 28 biserici.



#24
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:09

Eu stiu doar din reportaje si articole despre ce face preotul ala la Valea Plopului. Nu m-am documentat in amanunt unde ii tine, ce le face, in ce conditii, unde ii trimite la scoala pe copii. Intr-o Romanie unde protectia copilului e ca si inexistenta, unde femeile batute si abuzate sunt trimise de un politzai ce le rade in nas inapoi la barbat, ca lasa ca stiu ele de ce si-a luat-o, sa fie un om si un loc unde iti gasesti refugiu si primesti o strachina de mancare si un pat unde sa pui capul pana te pui pe picioare, mi se pare mare lucru!

De ce a facut 28 (in J.N. zice 26) de biserici nu am idee si mi se pare si mie  f. exagerat. Intrebarea Mirelei era unde e implicarea sociala a bisericii acolo. Si eu am raspuns ca este, din moment ce zeci, sute de copii si femei primesc ajutor la modul real, nu doar vorbe.

Atat timp cat bisericile alea nu sunt facute din banii primariei, iar treba popii nu e sa faca drumuri si canalizare, ci e treaba primariei, de ce sa luam la intrebari popa si nu primarul? Daca bisericile erau facute din banii de canalizare si drum, eram prima care ma alaturam revoltei. Dar in acest caz, eu as zice sa intrebm primarul de ce nu e canalizare si apa.



#25
emicris

emicris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:18

Dar pe tinerii care nu au fost educati sa  mearga duminica la biserica,cine i-a educat?Parinti care se uita la emisiunile lui Capatos,care trimit copii la scoala cu pps-uri la clasa I,etc.



#26
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:22

Dar pe tinerii care nu au fost educati sa  mearga duminica la biserica,cine i-a educat?Parinti care se uita la emisiunile lui Capatos,care trimit copii la scoala cu pps-uri la clasa I,etc.

Eu nu ma uit la Capatos si nici pps, mobil sau alte de astea nu au copii mei. Si totusi nu i-am educat sa se duca la biserica. A nu te duce la biserica nu inseamna ca esti un cretin spalat pe creier de televiziunile de 2 lei care sta cu putza si tableta in mana in timp ce altii bat matanii. 



#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:22

Numai ca Mirela se referea la altceva.Totusi nu cred ca i se pare cuiva normal sa existe atatea biserici intr-o localitate dar sa nu existe conditii civilizate de trai.

 

Stii cum e cu normalul asta...sunt la varsta la care ma intereseaza foarte putin daca normalul meu corespunde "standardelor" altora.

Oamenii aia prefera sa faca baie in copaie si sa stea in biserica. Cine sunt eu sa le spun ca nu-s civilizati?



#28
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:40

Nu cred ca oamenii aia stau in biserica pentru ca sunt prea multe si ar fi prea răsfirati.:)) Si nici nu a zis cineva ca sunt nesimtiti.
Dar intrebarea pe care si-o pun cei care citesc despre 28 de biserici in care nu se tin slujbe decat foarte rar pentru ca sunt multe, este de ce in loc sa se imbunatateasca conditiile de viata ale celor care traiesc acolo s-au construit atatea biserici.
In fond daca banii aceia erau folositi pentru a se asfalta drumurile de exemplu ,erau folositi pentru binele comunitatii.

#29
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:49

Da????

 

Eu n-am auzit-o pina la tine!!!!

 

Dana

Nici eu nu am auzit pana acu !



#30
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:06

Oamenii aia au ales sa faca biserici in loc sa isi imbunatateasca viata.

Eu am o prietena care anul asta m-a speriat.

Este dusa cu biserica la extrem, ii respect credinta dar m-a speriat in ce a reusit sa se transforme.

Noile ei 'teori' sint ceva de genul ca pe pamint oricum e numai un popas si la ce ne trebuiesc bunuri material. si multe altele.

Fatuca asta e scolita nu are nici 40 de ani.....daca ea gindeste asa citi oamenii simpli de la tara gindesc la fel.

Toate prietenele au inceput sa o ocoleasca pentru ca incearca sa ne convinga si pe noi.

Inclusiv eu am facut-o, cum am mai spus ii respect credinta si calea care a ales-o .....dar parca incerca sa-mi 'spele' si mie creierul.

Ne-am intilnit de doua ori si numai despre asta a vorbit. 

Nu si nu este intr-o secta, merge la biserica ortodoxa.





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -