Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 2

gravidute sarcina octombrie 2014

204 raspunsuri la acest subiect

#191
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 18:18

Diatur... e greu sa iti spun ceva care sa iti aline sufletul in acest moment...sper din tot sufletul sa fie totul bine pana la final si vezi ce rezultate mai primesti de la Istanbul. Iti suntem cu toate alaturi, macar cu o vorba buna si prezenta daca nu putem face nimic alceva...Fii puternica !



#192
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 14:20

Doamne Diatur, nici nu ma gandeam ca nu o sa fie bine.. Nici nu stiu cat de mult te ajuta acum incurajarile noastre, pt ca e greu sa ne imaginam prin ce treci, oricat am incerca, oricat ti-am impartasi tristetea, nu suntem in pilelea ta.. Dar cred ca o sa gasesti tarie in tine sa treci prin asta, sa faci fata suferintei! Trebuie sa fii puternica! Doamne ajuta sa cantareasca mult sansele alea de 0,2%!
Cand am nascut-o eu pe Amalia, nascuse o colega de salon un baietel cu sindromul Down. ea nu stia de problema asta, a aflat la nastere. Era terminata, in stare de soc si nu voia sa mearga sa-si vada copilul, zicea ca ea nu il ia acasa.Toata ziua plangea si se invarteau asistentii socilali in jurul ei sa o convinga sa mearga la copil, iar ea pur si simplu nu putea. La maternitatea la care am nascut eu copiii stateau separat de mame, se mergea la ei doar din 3 in 3 ore la alaptat. Intamplarea a facut ca puiutul ei sa fie asezat chiar langa fetita mea. Il vedeam de fiecare data cand ma duceam la ea, si mi se rupea sufeltul ca la el nu venea nimeni niciodata.. Il hraneau asistentele.. Si era asa de frumusel, mi-a ramas fatuca lui intiparita in minte chiar si acum dupa atatia ani. Imi parea f rau de mama dar imi parea si mai rau de copil.. Surpriza placuta a fost ca in momentul in care m-am dus sa-mi iau fetita, am vazut ca era si ea acolo sa-si ia baietelul. [:)] Era imbracat in hainute de externare, gata de mers acasa. Doamne ce usurare am simtit! Dupa vreo jumatate de an m-am intalnit cu mamica prin real, chiar la raionul pt nou nascuti. Si era toata zambitoare, parea fericita. am intrebat-o de bebe si mi-a raspuns ca e bine, ca papa bine si e cuminte. Chiar parea o mamica fericita! Fata ii era zambitoare si radioasa. Asa ca draga Diatur, ai rabdare cu tine, acorda-i sufletului timp pt a putea lua decizia cea mai buna! Si orice decizie ai lua, incearca pe cat poti sa fii impacata cu ea! Viata ne pune uneori in situatii grele in care avem de luat niste decizii importante cu care trebuie sa avem puterea sa mergem mai departe! si nu te gandi ca esti singura care trece printr-o situatie delicata, pt ca toti trecem candva, chiar daca situatia e alta.. Curaj si multa credinta in Dumnezeu! Am incredere in tine ca vei fi puternica!

Editat de silviapatru, 19 aprilie 2014 - 09:51 .


#193
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 16:32

Buna fetelor,

 

Diatur, stiu ca e foarte greu, dar trebuie sa fii puternica pentru puiul tau! Cu sau fara sindrom Down este al tau si va bine pentru ca este un copil dorit si iubit. In ziua de azi medicina a evoluat foarte mult si copiii cu acest sindrom duc o viata normala. Am un prieten al carui baietel s-a nascut cu sindrom Down si e cat se poate de bine si de fericit. Cand il vad cum se joaca cu sora lui mai mica si cu prietenii nici nu zici ca ar avea vreo problema. Oricum, eu zic sa nu iti pierzi speranta si poate e doar o alarma falsa iar bebe e bine! Iti tin pumnii si te imbratisez cu drag! 

 

Azi am intrat in a doilea semestru dar inca nu vad vreo diferenta semnificativa. :)) Aceleasi greturi..acelasi somn..aceeasi ciufutenie. Ma bucur totusi ca cel putin pana acum am scapat de stat cu capul in wc. Mananc aproape normal si pielea si-a mai revenit, deshidratarea s-a mai redus si incep sa arat si eu a om. Burtica se vede din ce in ce mai bine si talia mea aproape a disparut :)) 

 

Marti am fost la ecografia pentru dublu test si este totul ok. Nu stiu de ce dar tremuram ca varga inainte sa intru in cabinet. L-am vazut pe bebe pe un tv mare pus in fata patului si ca de obicei nu avea stare :)) i-a dat ceva batai de cap doamnei doctor pt ca nu reusea sa il prinda in pozitiile necesare masuratorilor. Incepusem sa ma gandesc cum o sa ma lupt eu cu el sa il schimb si sa il imbrac :)) 

 

Joi se intoarce si tati definitiv acasa si parca inca nu imi vine sa cred ca a luat sfarsit cosmarul Afganistan!! Marti mergem impreuna la ecografie sa ne confirme medicul sexul puiului. A zis ca acum ar trebui sa se vada si mai bine..sper sa nu ii dau dureri de cap lui tati si sa fi vazut bine data trebuta ca e baietel :))

 

Va pup si vanurez sarbatori cat mai frumoase alaturi de cei dragi! 



#194
diatur

diatur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 417 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 19:29

Buna fetelor,va multumesc din tot sufletul ca va ganditi la mine ,pt.mine contează sa am un sprijin moral din păcate nu am rezolvat nimic nici in Istanbul toată ziua am umblat pe la clinici spitale etc.Mi-au citit si ei rezultatele m-am dus cu tot istoricul meu de analize si s-a constatat același lucru sind.down plus o boala cardiaca am zis ca lesin am vomitat direct in cosul doctorului ,au vrut sa-mi faca amniocenteza desi eu am facut cam acelasi lucru sapt.trecuta mi-au spus ca este foarte riscant cat si Pt.mine si bebe Pt.ca am recent cam aceeași analiza  si rezultatul va iesi in 2 sapt.desi nu sper la vreun miracol am refuzat total in momentul acela m-am gândit la fetița mea cu durere in suflet si poate o sa fiu judecată si neinteleasa pt.luarea ceea mai grea decizie din viața mea nu doresc nimănui sa fie in locul meu numai eu știu câte framantari stres plansete si durere am acumulat in mine soțul meu îmi spune sa mergem la un psiholog sa putem trece mai ușor dar sufletul meu nu-l poate vindeca decât Dumnezeu.Mai bine îmi tăia o mana Dumnezeu si sa știu ca Maria  mea draga  era bine,eu nu sunt pregătită pt.un copil cu probleme știu e un păcat ce zic dar decât sa-l chinui si pe el plus de asta exista riscul sa mai sufere si de alte boli mai ales ca la inimioara are probleme.Acum stau cu mana pe burtica plangand in hohote si parca tot sper într-o minune sa vina sunt nedormita de atâtea zile de mâncat nu mai zic din cauza suferintei si a stresului vomit la orice reacție de plâns si numai gandul ca trebuie sa o fac ma usuca de orice putere.Sotul meu drag este săracul  distrus era atat de fericit caci la toții prietenii sa dus sa le spună ca va fi tătic el mai spera si acum ca se va intampla o minune. Am plecat amândoi disperati la drum de ieri de la 2 noaptea pe drum am mers cu masina numai prin ceata si ploaie am zis ca ori murim ori scapam nu vedeai 1 cm in fata am si de abia acum ne-am întors dupa drumuri.Suntem nedormiti de abia am mâncat un dumicat la rugamintile sotului o sa mai stam câteva zile in Istanbul sa încercăm sa ne adunam puțin si cred ca decizia finala va fi intreruperea desi sincer nu vreau dar cand ma gandesc la suferinta puiului meu cred ca este mai bine asa părinții mei nici nu știu de necazuri nostru nu am vrut sa-i mai supăr sunt ei deja nelipsiti de grija noastră. Stiu o sa-mi spuneti sa merg pana la capat cu bebe asa as fi spus si eu altei mamici dar cand te afli tu in acest necaz decizile si suferinta unui om se schimba.Va doresc un paste fericit si sa va bucurati de miracolul din  burtica voastra si sa va ajute Dumnezeu sa nasteti copii frumosi sanatosi.


Editat de diatur, 18 aprilie 2014 - 20:16 .


#195
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 18 aprilie 2014 - 19:51

diaturi draga, imi pare nespus de rau pentru tine si de situatia in care esti pusa; luarea unei astfel de decizii este inimaginabil de grea si iti doresc sa fii puternica orice hotarare vei lua. Va doresc amandurora multa putere si tot binele din lume. Ai te rog grija de sanatatea ta si nu uita ca iti suntem alaturi orice ar fi. Sa ai parte de un Paste fericit atat cat e posibil si ... lumina in suflet !

 

Acum sper sa trecem si noi cu bine de triplu test ce urmeaza dupa Paste, deja stau cu inima in dinti... [fri]



#196
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 18:18

Dragi burtici, va doresc tuturor un Paste fericit si sa aveti parte de liniste si multa sanatate!!! [paste]



#197
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 19 aprilie 2014 - 20:13

Paste fericit si de la mine, burticute! Sa fiti sanatoase si voi si intreaga familie! Sa va bucurati unii de ceilalti si de tot ce e frumos in jurul vostru!

#198
Ellennas

Ellennas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 21 aprilie 2014 - 20:47

Buna seara burtici.Eu am aproape 14 saptamani,nici la mine acum 2 saptamani nu a putut medicul sa imi spuna ce este,poate o sa imi spuna maine.Maine o sa merg pt ca am niste mici sangerari care ma ingrijoreaza. I s-a mai intamplat cuiva chestia asta?Eu sunt fff panicata si nu stiu cum sa fac sa treaca mai repede noaptea asta!

#199
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 08:59

Ellennas, sper din suflet ca sangerarile sa se opreasca si bebele tau sa fie bine. E important sa nu te stresezi, mergi la medic si spune-ne cum esti!!



#200
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 22 aprilie 2014 - 09:31

Hristos a inviat!

 

 

Diatur, imi este greu sa imi inchipui prin ce momente treceti, insa eu cred ca Dumnezeu are un plan cu fiecare dintre noi. Poate ca e doar o lectie pe care trebuie sa o invatati acum ca mai tarziu sa va bucurati cu toata inima de o minune. Nimeni nu trebuie sa te judece sau sa judece decizia. Sunt sigura ca Dumnezeu te va conduce pe drumul corect. Nu te descuraja!

 

 

 

 

Cum ati petrecut de Paste? Ati mancat de toate? V-ati simtit bine?

 

Noi am fost acasa, in Galati, si in 3 zile am tot fost pe drumuri pe la rude si prieteni. Desi am fost din casa in casa si suntem obositi franti, tot n-am reusit sa vedem pe toata lumea, dar am vazut-o pe bunica si asta e mult mai important. Am avut parte si de un moment mai putin placut. O matusa s-a minunat ca am burtica mica si m-a deocheat. Mi-a fost atat de rau incat abia ma mai puteam tine pe picioare. Mama nu reusea sa-mi zica rugaciunea cu niciun chip. A cautat intr-o carticica si mi-a citit pana la urma. Abia mi-am revenit. Toata lumea zice ca nu arat a fi insarcinata in 4 luni, ci doar pufoasa. Eu vad totusi schimbarea.   Voi cum va simtiti? S-au ameliorat greturile?





Etichetat si cu gravidute, sarcina, octombrie, 2014

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -