Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014) - Cap. 2

gravidute sarcina octombrie 2014

204 raspunsuri la acest subiect

#181
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 07:30

neatza,

 

 

Silvia. felicitari! sa cresteti sanatoase si frumoase!

De azi intr-o saptamana o sa aflam si noi ce avem. De fiecare data cand vad mesaje de la voi prin care anuntati ce aveti, ma ia un val de emotii!! 

 

 

Fetelor, ati inceput sa simtiti miscarile bebelusului? Eu abia am facut 15 saptamani si toata lumea ma intreaba daca a miscat.  Mama si nasa ma linistesc si spun ca e inca devreme sa simt ceva, insa sigur o sa-mi dau seama atunci cand va misca. Wow, cate emotii ma incearca!

 

 

 

Sa avem o zi excelenta!



#182
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 08:24

Neata fetele,

 

Silviapatru felicitari pentru fetita. [flo2]  [flo2]  [flo2] Si eu imi doresc fetita dar parca simt ca am baietel, acum ce-o vrea D-zeu ca la cat m-am chinuit sa am aceasta sarcina orice ar fi ma bucura enorm. Pe 25.04.2014 merg si eu la dr si sper sa aflu ce este pentru ca ultima oara bebicu a stat cu manuta intre picioare [:)]

 

Va pup si va imbratisez cu drag pe toate!



#183
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 08:29

silvia - sincere felicitari!!!!

 

ieri am fost la cumparaturi, ploua si a fost urat (inca e) si mergand grabita am simtit ceva in uter dar nu prea am bagat de seama; cand ma intorceam spre casa, aveam pasul un pic mai lent si am simtit brusc ca o bula de aer in uter care parca se izbea de un perete, m-am oprit zic poate se mai repeta, stateam ca o statuite pe trotuar cu umbrela si plasele in mana, si cu un zambet tamp pe fata, daca ma vedea cineva zicea ca nu's ok, cred ca  a fost bebe, speeer, acum mai astept alte semne, de poimaine suntem in saptamana 16 (dar de obicei cand merg la eco imi zice ca am mai mult decat calculez eu...)

Eu de obicei lucrez stand pe pe scaun, si zilele astea a fost urat, multa miscare nu am putut face, asa ca pasul putin alert cred ca l-a facut pe bebe sa reactioneze ...



#184
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 09:06

Ce frumos Anda08 si eu astept prima miscare [:)]



#185
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 13:35

Anda, deci am ras copios la faza ta. In momentul cand citeam, mi te si inchipuiam ca intr-un desen animat oprindu-te brusc, ramanand statuie, cu umbrela si sacosele =))))))). Probabil ca bebelusul tau este destul de puternic din moment ce nu este prima data cand simti si probabil ca de data aceasta chiar a fost el de vina. Nu e primul episod care ti se intampla deci mai mult ca sigur el este "vinovatul". Inseamna ca esti o fericita ca ai simtit! Si noi, celelalte burtici, abia asteptam momentul!!!

 

Silvia, referitor la ameteli, zilele trecute ma pregateam sa iti spun ca ma simt in regula, nu am ameteli, nu imi vine sa lesin etc. Ei, de vreo 2 zile mi-am schimbat gandul. Ametesc, mai ales cand ma ridic mai brusc, simt o transpiratie rece in ceafa plus ca ma simt slabita. Mai nou, m-au luat si durerile ovariene ca niste intepaturi (ieri am fost la Kaufland si am ridicat cateva sacosele pentru ca tati nu era cu noi si a trebuit sa ne descurcam singurei. Cert este ca mi-am facut electroforeza, acum astept rezultatul. Sper sa fie bine :(. 

 

Oricum, FELICITARI pentru printesa!!!! Si eu imi doresc tot o fetita dar presimt ca va fi baietel. Totusi, inca mai trag sperante pentru urmatorul control, pe care nu mi l-am programat inca, deoarece incepand cu luna aceasta am convenit cu ginecoloaga mea de la Pitesti ca imi voi schimba medicul deoarece vreau sa nasc la Bucuresti. A fost foarte intelegatoare, voi ramane pacienta ei dupa nastere, sa ma rezolve cu leziunea aceea pe col. Astept sa treaca sarbatorile si il sun pe dr. Branescu sa vad cand ma programeaza! Abia astept! Burtica parca incepe sa dea semne ca s-ar vedea... Nu imi dau seama inca daca este de la mancare, cand ma umflu, sau e de la bebelus. Am si momente cand mi se intareste, sper ca este normal. 

 

Diatur, asteptam nerabdatoare vesti!! 

 

[hia]  [pup]


Editat de Andreea11Matei, 17 aprilie 2014 - 13:37 .


#186
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 14:36

Andreea, o sa fie bine, fii increzatoarea, oricum nu-ti fa prea multe griji si nu te gandi prea mult sa nu-l superi pe bebe [:)] 

P.S. nu degeaba radeai - chiar aratam ca scoasa din desene [batcap] [pl] [hippi] [shopi]



#187
diatur

diatur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 417 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 16:09

Buna fetelor.
Eu din pacate nu ma aflu intr-o situatie buna sunt distrusa sufleteste analiza vilozitati coriale mi-a iesit trisonomia 21 adica sindromul down sansa mea este de 2 la 1000 testul find 998% mai este analiza finala citogenetica cariotipului care iese peste 2 saptamani care ar spune exact de fapt cred ca sanse nu mai am plang neincetat mai ales ca este si fetita.Maine plec in Turcia sa fac si acolo alte analize sotul meu nici nu vrea sa auda sa fac intrerupere eu sincer nu stiu ce sa fac sunt distrusa nu stiu daca am puterea de a creste un copil cu sind.down dar nici nu ma lasa sufletul de el.Voi ati mai auzit cazuri in care sau inselat la analize.Nu vreau nici sa ma consolez dar ma agat de orice of cata durere am in suflet mi-as fi dat viata numai sa fie fetita mea bine.Am simtit de la bun inceput ca ceva nu este ok am sunat-o si pe ecografista si mai si imi spune cu o nosalanta ca de la eco a vazut 2 vase de sange suspecte iar doctora mea parca nici nui pasa.Nu stiu in ce lume traim de ce uni oameni sunt atat de rai cruzi parca nu suntem toti egali in fata lui Dumnezeu.In fine cred ca si fetita mea imi simte supararea ca aseara am avut niste contracti groaznice iar acum ma doare pe sub burta.Va doresc tot bibele din lume bebei sanatosi Silvia ma bucur pt.tine felicitari Anda ma bucur din suflet ca ti-ai simtit puiul multa sanatate va doresc tuturor gravidutelor.Eu nu mai pot scrie acum sunt ravasita total nu ma pot opri din plans.Va pup.

#188
Eliana_US

Eliana_US

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 570 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 16:26

Salut fetelor!

 

Diatur, nu stiu foarte mult despre CVS dar sansa de 2 la 1000 inseamna sansa de 0.2% care este foarte mica, nu foarte mare. Ti-a spus doctorul ca nu arata bine rezultatul?


Editat de Eliana_US, 17 aprilie 2014 - 16:28 .


#189
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 16:28

Diatur m-ai facut sa plang, sunt alaturi de tine si de fetita, off nu-mi vine a crede, dar poate exista o minune si fetita este bine. Am o colega care are o fetita cu sindromul Down de 4 anisori si este o dulceata, nu mai pot de dragul ei.Medicul care i-a urmarit sarcina si i-a facut ecografii nici macar n-a observat ca fetita ar avea sindroumul Down...Nu stiu ce sfat sa-ti dau dar eu totusi cred ca D-zeu face o minune mai ales ca suntem in Saptamana Mare si fetita va fi un copil binecuvantat.

Te pup si roaga-te mult, mergi si la biserica si citeste si-un acatist al unui sfant pe care il simti tu aproape (Maica Domnului, Sf. Necatrie, Sf. Stelian, etc).

Te pup si ma rog pentru fetita ta sa fie un copil sanatos.



#190
diatur

diatur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 417 mesaje

Postat 17 aprilie 2014 - 17:25

Multumesc din suflet fetelor singura mea speranta este Dumnezeu si mai am o incercare maine in Istanbul ma agat cu toata ardoarea de aceasta mica sansa ma gandesc ca aparatura este mai buna doctori isi dau interesul mai mult nu stiu ma agat de orice desi simt ca si prima data ca nu am nici o sansa.



Etichetat si cu gravidute, sarcina, octombrie, 2014

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -