Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Delapidare asociatie de proprietari

administrator delapidare administratie de proprietari furt

18 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:12

Julia, situatiile sunt complexe, dar rezultatul este tot ala.

Pune-te in locul furnizorului. Cum sa dea el ceva fara sa fie platit? Pe bune...ce s-a intamplat pana la el nu-l priveste! Tu ai vinde ceva fara bani? Cum sa-l puna legea pe furnizor sa fuga dupa hot? Ce autoritate poate sa aiba furnizorul asupra administratorilor alesi si (ne)controlati de altii?

Locatarii nu-s vinovati si ca atare au posibilitatea sa-si recupereze banii dati a doua oara. Fireste daca au de unde. Ei au fost pacaliti, nu regia de apa sau termoficare. Totusi, asa cum s-a mentionat, locatarii trebuie sa verifice situatia. De aia sunt mai multi cenzori, pot cere anual audit, pot cere copii dupa facturi si chitante, pot face orice. De multe ori insa nici nu vin la sedinte. Si rezultatul se vede.



#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:14

Julia nu e asa... sunt chestiuni diferite. Este vorba de responsabilitatea juridica.

Pentru situatia in care un angajat fura banii institutiei responsabilitatea juridica a banilor este a angajatului si va raspunde inclusiv penal daca angajatorul face demersurile legale.

Asta insa nu are nici o legatura cu obligatia angajatorului de a-si plati factura de telefon. Nu poate sa spuna nu platesc factura de telefon ca mi-a furat casierul banii.

Sunt contracte diferite si raspunderea deriva din aceste contracte.

La fel si la asociatie. Daca angajatul (administratorul) a furat banii asociatiei va raspunde inclusiv penal in raport cu contractul de administrare dintre el ca si persoana fizica(angajat/prestator) si asociatie ca si persoana juridica(angajator/beneficiar) si nu are absolut nimic cu obligatiile asociatiei de a-si plati obligatiile faa de alte persoane juridice pentru serviciile prestate de acestea in favoarea asociatiei.

Acuma cum decide asociatia de a-si face rost de alti bani este o alta discutie.



#13
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:18

Aceeasi poveste a fost si la noi. Doar ca eu nici acum nu inteleg de ce ne trebuie asociatie o data ce nu avem apa comuna, lumina pe scara nu exista ( asta se intampla la majoritatea blocurilor care fac parte din asociatie). Avem asociatie doar pentru a plati femeile de servici, (3 la 20 scari plus ceva spatiu verde). De fond de rulment nu s-a auzit niciodata . Dar oamenii inca traiesc in comunism si nu ii intereseaza nimic. Ei stiu ca trebuie sa fie in asociatie dar habar nu au pentru ce e o asociatie de proprietari. 



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:21

Aceeasi poveste a fost si la noi. Doar ca eu nici acum nu inteleg de ce ne trebuie asociatie o data ce nu avem apa comuna, lumina pe scara nu exista ( asta se intampla la majoritatea blocurilor care fac parte din asociatie). Avem asociatie doar pentru a plati femeile de servici, (3 la 20 scari plus ceva spatiu verde). De fond de rulment nu s-a auzit niciodata . Dar oamenii inca traiesc in comunism si nu ii intereseaza nimic. Ei stiu ca trebuie sa fie in asociatie dar habar nu au pentru ce e o asociatie de proprietari. 

Pentru ca apa  gunoiul (utilitatlle) le platiti ca si persoana juridica nu fizica. Tu nu ai contract incheiat pentru gunoi sau apa menajera. De aceea trebuie sa existe asociatie care este ca o firma poate incheia contracte.



#15
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:40

Aici chiar daca esti chirias sau proprietar (in general al unui apartament, la casa nu stiu), platesti o firma care se ocupa de gunoi, curatenie in bloc sau in fata portii, dat zapada etc etc ...Se plateste o anumita suma lunar. O data pe an primesti o hartie detaliata cu ce au cheltuit si daca mai ai de dat bani sau primesti inapoi (in general primesti bani inapoi). La apa nu am facut contract cu furnizorul direct, tot firma asta a facut pt noi; dar factura noi o primim si platim direct; noi stam la casa. Pt cei care stau la bloc, apa si caldura sunt incluse in chirie, dar regulaziarea se face si pt ei.



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:53

Sunt situatii total diferite.



#17
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 08:40

Marius, fiecare contract este pe numele mamei. De ce trebuie sa fii persoana juridica? Avem apometre separate asa ca nu inteleg.

La noi fiecare contract este incheiat pe apartament. Asociatia incheie doar contracte de reparatie iar asta se poate face simplu cu un reprezentant al scarii ales la notar. Asta stiu sigur si astfel nu am mai plati 800 ron salar unei persoane care sta la birou . 



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:16

Nu are contract cu regia de apa pe apometre. Acele apometre sunt utilizate doar pentru a defalca consumul de apa de pe scara pe fiecare apartament. Nu sunt agreate tehnic de regie pentru ca nu masoara cu precizie consumul de apa. Un apometru care sa indeplineasca aceste conditii egale costa mult. Ca sa se faca contract cu fiecare persoana in parte trebuie sa-si monteze acest fel de apometre dar sunt scumpe. In plus trebuie toti locatarii sa isi monteze apometre astfel incat regia sa faca contract cu fiecare consumator in parte. La case asa este dar la bloc nu am auzit vreun proprietar dispus sa plateasca astfel de apometre scumpe.



#19
marianac56

marianac56
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 august 2021 - 17:35

De ce nu apelati la serviciile unei firme autorizate? Acestea au si polita de asigurare. Sunt mai multe OK pe piata printre care si MILTON Imob Admin care ofera servicii de administrare imobile si blocuri de locuit. 

 

Pot sa va spun ca sunt profesionisti. In primul rand sunt foarte amabili. Si proactivi. Ii intereseaza problemele blocului. Participa la sedinte unde vin cu sugestii. Inainte se certa lumea doua ore pe propunere si tot nu rezolvam nimic. Au personal calificat si asta ajuta mult. 

 

Listele de intretinere sunt detaliate cu fiecare cheltuiala in parte. Poti vedea exact ce platesti. Intri pe internet si vezi acolo facturile de la furnizori si cota ta parte. Vezi care facturi au fost platite si cand au fost platite.

 

Persoana de la noi este un administrator bloc profesionist care face pe langa casierie si contabilitate si verificari la instalatiile electrice si la subsol sa nu curga apa. Schimba becurile daca se ard sau o data s-a stricat senzorul de prezenta pentru lumina pe scara si l-a schimbat.

 

Ii gasiti aici

http://www.administrator-blocuri.ro/

 

Mai sunt si alte firme serioase cautati pe internet. Administratorul daca este ales din bloc trebuie sa fie de mare incredere, asta este parerea mea.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -